Peintres (Ressamlar)

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,417
16,990
Ankara
Aşağıdakileri paylaşmayı düşünüyorum ama çok yerim yok, öncelikli isteyen varsa paylaşabilirim.
"Degas" @balkan tarafından İngilizce olarak paylaşılmış ama sayfa sayıları farklı, orijinalinin sonunda Degas hakkında geniş bir bölüm var ve albümün adı sadece "Degas" İngilizcesinde "Degas and Cassatt" olmuş ama temelde aynısı.

2rl01razlldba4a9g.jpg

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,173
6,950
Gerçekten de bir seçim yapmak çok zor, kapaklarının albenisi bile insanın ağzını sulandırıyor. İlla bir seçim yapmak gerekirse ben de Artemisia diyorum. Dilerim zaman içinde diğerlerini de paylaşma imkanınız olur. Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum değerli @Osidi üstat...

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,038
6,067
@Osidi , adeta bir seyir ziyafeti yaşatıyorsunuz . Tablolarının bir kısmı II. Dünya savaşı zamanlarında bombalansa da , günümüze ulaşan renk cümbüşü tablolarının oluştuğu şartları görmenin önemli bir şans olduğunu düşünüyorum. İlk sayfalardan sonra , ara ara çeşitli sayfalarda ve de son sayfalarda Judith'i görünce , ünlü ressam Klimt hakkında film izliyorum sandım !

Hayatı büyük zorluklarla geçen , muhteşem yetenek Artemisia'nın çizgi romanı ise , gördüğüm kadarıyla yazar ve çizer olarak iki kadın sanatçının çalışmalarından ortaya çıkmış . Eser , ressamın yaşamına ışık tutarken , dönemin sosyal ortamından iç ve dış mekan görünümlerinden örnekler gösteriyor.

Farklı grafik anlayışlarda hazırlanmış , ünlü ressamlar hakkında , bizlere sunduğunuz biyografik çizgi romanlar için teşekkür ediyorum @Osidi

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,417
16,990
Ankara
orqe7pkj24rystg9g.jpg

Les Grands Peintres üstad @gandor08 tarafından burada paylaşılmış. Gauguin yukarıdakilerden farklı albüm, Géricault aynı. @balkan üstadın paylaştığı İngilizce Degas ve Géricault hariç diğerlerini paylaşırım.
Birde, aslında çizgi roman sayılmaz daha çok ilustrasyonlar yer alan sanat kitabı gibi ama @Calligrapher dostumuzun hoşlanacağını düşündüğüm "Delacroix" kitabını paylaşacağım.

0yqdrj59eq2uv2f9g.jpg

Son düzenleme:

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,173
6,950
Değerli @Osidi üstat,
Gerçekten de romantik akımın önemli isimlerinden ve modern resim sanatının oluşumunu en çok etkileyen sanatçılardan biri olan Delacroix dendi mi akan sular durur benim için. Müthiş kapak resmi dahi kitabın içeriğine ilişkin önemli ipuçları veriyor. Size zahmet olmazsa, paylaşabilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,173
6,950
Kendisi de romantizm akımının edebiyattaki önemli temsilcilerinden biri olan ünlü yazar Alexander Dumas'nın, yakın dostu Eugéne Delacroix'nın ölümünden 1 yıl sonra kaleme aldığı anılarına, 155 yıl sonra bir başka Fransız sanatçı Catherine Meurisse suluboya resim ve illustrasyonlarıyla yeniden hayat vermiş. Metinler el yazısıyla verilerek, sanki Dumas'nın günlüğünden okuyormuşuz duygusu oluşturulmuş. Catherine Meurisse'in, illustrasyon ve çizgi roman sanatçılığının yanı sıra aynı zamanda karikatüristlik yanı da varmış ve 2015 yılındaki meşhur Charlie Hebdot saldırısından kurtulanlar arasında yer alıyormuş. Eserde birbirinden güzel ve renkli suluboya çalışmalarıyla birlikte, dönemin sanat dünyasındaki kimi olayların mizahi bir biçimde anlatıldığı karikatürler de yer alıyor. Sonuç olarak, Fransızca metinler anlaşılmasa dahi, suluboya resimler ve illustrasyonlarına bakmanın dahi keyif verdiği harikulade bir eser çıkmış ortaya. Goodreads puanı da oldukça yüksek: 4.11.
Değerli @Osidi üstada bu harikulade eser özelinde, bizlerle buluşturduğu birbirinden değerli tüm eserler için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
252
1,595
Harika paylaşımlarınıza devam ettiğiniz için çok teşekkürler.
Acaba diğer paylaşacaklarınız arasında Amedeo Modigliani var mı?
Modigliani ile Rus şair Anna Akhmatova'nun Paris'te ruh uçuşu buluşması iki özel sanatçının eserlerini ilhamla coşturmuş, muhteşem bir dönem. Acaba bu ilham çağlamasını konu alan bir çizgi roman var mı çok merak ediyorum.

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,417
16,990
Ankara
Modigliani ile Rus şair Anna Akhmatova'nun Paris'te ruh uçuşu buluşması iki özel sanatçının eserlerini ilhamla coşturmuş, muhteşem bir dönem. Acaba bu ilham çağlamasını konu alan bir çizgi roman var mı çok merak ediyorum.

Ne yazık ki Modigliani ile ilgili çizgi roman bende yok, indirdiğim yerlere baktım bulamadım. Bulursam eklerim mutlaka ....

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,038
6,067
Sn. @İnanna Salome'nin talebine ben de katılıyorum Modigliani'nin , sahte tablosu en çok yapılan ressamlardan olması , şaşırtıcı olmasa gerekir. Modigliani , resim sevgimin ilk başladığı yıllarda , beni etkileyen ressamlar arasında yer almıyordu. Zamanla eserlerinin ustalığına tanık oldum , etkilendim. Bu ressam , bir bakıma heykel sanatında Alberto Giacometti'yi hatırlatmıştır bana. Giacometti de , kendine özgü tarzı ile , sahtesi çok yapılan , belki eserleri ilk bakışta çoğu sanatsever tarafından anlaşılmayan heykeltraşlar arasında yer almakta . Ama, açık artırma salonlarının bol sıfırlı fiyatlarıyla satışları , yüzyılımızda tıpkı Modigliani gibi Giacometti'ye yoğun ilgiyi gösteriyor.

Sn. @Osidi'nin ressamlar şöleninin devam etmesini diliyorum. (Hatta , belki de Bernini , Rodin gibi heykeltraşlar da yayın planınız içinde yer alacaktır !) Sn. @Osidi , son günlerde paylaştığınız klasik manga uyarlamalarıyla bir taraftan ünlü yazarları anarken , diğer taraftan ressamların yaşamlarını çizgi romanlarla okumak çok iyi oldu . Adeta sanat tarihi gezintisi oldu , emeklerinize teşekkürler.

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,417
16,990
Ankara
Bir Modigliani buldum, aşağıda.

Sn. @İnanna Salome'nin talebine ben de katılıyorum Modigliani'nin , sahte tablosu en çok yapılan ressamlardan olması , şaşırtıcı olmasa gerekir. Modigliani , resim sevgimin ilk başladığı yıllarda , beni etkileyen ressamlar arasında yer almıyordu. Zamanla eserlerinin ustalığına tanık oldum , etkilendim. Bu ressam , bir bakıma heykel sanatında Alberto Giacometti'yi hatırlatmıştır bana. Giacometti de , kendine özgü tarzı ile , sahtesi çok yapılan , belki eserleri ilk bakışta çoğu sanatsever tarafından anlaşılmayan heykeltraşlar arasında yer almakta . Ama, açık artırma salonlarının bol sıfırlı fiyatlarıyla satışları , yüzyılımızda tıpkı Modigliani gibi Giacometti'ye yoğun ilgiyi gösteriyor.

Sn. @Osidi'nin ressamlar şöleninin devam etmesini diliyorum. (Hatta , belki de Bernini , Rodin gibi heykeltraşlar da yayın planınız içinde yer alacaktır !) Sn. @Osidi , son günlerde paylaştığınız klasik manga uyarlamalarıyla bir taraftan ünlü yazarları anarken , diğer taraftan ressamların yaşamlarını çizgi romanlarla okumak çok iyi oldu . Adeta sanat tarihi gezintisi oldu , emeklerinize teşekkürler.
Sevgili @eankara , Rodin çizgi romanı @balkan üstadın İngilizce grafik romanlar konusunda var.

pd4kmsr4i8bocvx9g.jpg

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,038
6,067
Değerli @balkan 'ın Rodin paylaşımını arşivlemiştim. Ancak , bulacağınız farklı eserlerde gözüm !! Sunduğunuz Modigliani kitabında ise , her sayfa tablolar dizisi adeta . Sayfa 62. deki Paris Cafe'si resmini ve klasik arabaları seven biri olarak , son sayfayı uzun süre izlediğimi söylemeliyim ! Her zamanki gibi nitelikli eser paylaşımınıza teşekkür ediyorum @Osidi .

kayıntı

Yeni Üye
19 Haz 2022
77
362
Bir Modigliani buldum, aşağıda.

Sevgili @eankara , Rodin çizgi romanı @balkan üstadın İngilizce grafik romanlar konusunda var.

pd4kmsr4i8bocvx9g.jpg

Harika bir paylaşım. Teşekkürler Osidi.
Kitaba göz gezdirirken Modigliani figürü gözüme yabancı gelmedi; hatırladım: Andy Garcia idi Modigliani. Filmi de buldum;

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
252
1,595

"Ruhunu gördüğünde göz bebeklerini çizen Modigliani" tam bir şair. Ressam filmleri ile soluk aldığım bir dönem izlediğim etkileyici filmlerden biriydi Andy Garcia'nın canlandırdığı Modigliani. Alma Mahler, Oskar Kokoschka ve Klimt'li Rüzgarın Gelini de enfestir. Tabii serde Alma aşkıyla yazılmış Mahler 5. Senfoni Adegietto aşkımız da var. O dönem onlarca ressam filmi izledim ama Modigliani ve Alma en unutamadıklarım. Ben ezelden beri izlenimci ressam aşığıyım,öyle ki Hermitage'da bile ilk koştuğum bölüm izlenimci ressamlardı. Bir de Goya'nın Pera'daki Zamanın Tanığı muhteşem sergisindeki bir gravüre nerdeyse 1 saat boyunca hayranlıkla bakakalmıştım,aynı Rodin'in Tunç Çağı eserine tutulduğum gibi. Ama Modigliani'yi araştırdıkça Anna Akhmatova etkileşimiyle kanatlanan sanatını keşfettikçe mest olmuştum. Dışavurumcular ve sürrealistler ile sonsuz ufuklarda tablo ve heykeller ile seyr-ü sefer ederken aynen bahsettiğiniz gibi Giacometti'ye de hayran olmuştum. Fakat Modigliani heykellerinde bulduğum öz bambaşkaydı. Yıllanmış reserve shiraz gibi unutulamaz bir tad,derinlik ve şiir. Modigliani'nin mistik doğası Akhmatova tutulmasıyla nirvanaya ulaşmış,enfes eserler yaratmış. Akhmatova'yı çizdiği her resimde de o mistik tanrıça özü,o asırlardan akıp gelen çok katmanlı şiir var. Akhmatova ve Modigliani'nin Paris'te yaşadıkları yoğun tutulma ve akışın coşturduğu yaşam ve yaratım ilhamı, her ikisinin sanatını derinden etkilemiş. Akhmatova'nın Modigliani'nin sanatını tamamen değiştirip, hem resimlerine hem de Mısırlı tanrıça heykellerine ilham olması, aşk ile sanatçının kendi derinini özgürce keşfetmesi ve dönüşmesi muhteşem eserleri kadar ilham verici.

Öyle ki Anna'nın ruhunu Amedeo gözüyle görünce diğer ressamların her çizdiği Anna portresinde de Modigliani'nin Akhmatova şiirini hissediyor ruh. Şairi şiir yapan aşk...

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,038
6,067
Değerli @Osidi ; değerli dostlarımız. @İnanna Salome , @Calligrapher , @kayıntı ve , @thorgal , @kemalettin , @serdary67 , @mustibey 'in oldukça hoş , bilgi dolu sohbetli katılımlarıyla , manga ağırlıklı '' Yazarlar '', bd ağırlıklı '' Ressamlar '' paylaşımlarınız , gördüğüm kadarıyla, '' Heykeltraşlar '' ve '' Şairler '' dünyasına doğru hafif hafif yol alacak sanki !! '' Külliyat '' paylaşımlarınızı takipteyiz. Emeklerinize teşekkürlerimle

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,417
16,990
Ankara
Değerli @Osidi ; değerli dostlarımız. @İnanna Salome , @Calligrapher , @kayıntı ve , @thorgal , @kemalettin , @serdary67 , @mustibey 'in oldukça hoş , bilgi dolu sohbetli katılımlarıyla , manga ağırlıklı '' Yazarlar '', bd ağırlıklı '' Ressamlar '' paylaşımlarınız , gördüğüm kadarıyla, '' Heykeltraşlar '' ve '' Şairler '' dünyasına doğru hafif hafif yol alacak sanki !! '' Külliyat '' paylaşımlarınızı takipteyiz. Emeklerinize teşekkürlerimle​
Ben sadece tedarikçiyim, sizlerin değerli yorumları asıl değeri katıyor konuya......

"Heykeltraşlar" ve "Şairler" konuları verimsiz, pek bir şey yok arşivimde veya takip ettiğim yerlerde.

Edebiyat uyarlamaları "Literature" ve yazar vb. biyografileri bir miktar mevcut, Yine resimli bir "İstermisiniz ?" konusu açarım.

Ressamların son kalanları

mbfizf5yfmii6vp5g.jpg

u05ks3c33u78i5d9g.jpg

4oal9u634571myi9g.jpg

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
252
1,595
Nevi şahsına münhasır iki muhteşem sanatçı, harika seçim.
Hollywood Vincent van Gogh'u çok konu edindi ama ne kadar anladı tartışılır.
Courbet de van Gogh ile aynı özden hakiki sanatçı.
"İlkelerimden kıl payı olsun sapmadan, vicdanıma bir an olsun yalan söylemeden, birisinin hoşuna gitmek veya kolay satabilmek için bir karış tuval olsun boyamadan, yalnızca kendi sanatımla yaşamımı kazanacağımı umut ediyorum." manifestosuyla Paris'te 1855 yılında bir barakada açtığı kişisel sergisine "Lé 'Réalisme, G.Courbet" adını verip,realizm akımının adını koyan ressam. İlk sergilenişinde sansasyon yaratan çok ünlü L'Origine du monde -Dünyanın Kökeni tablosunu Halil Şerif Paşa'nın siparişiyle yapıyor. Halil Şerif Paşa'nın yaşam öyküsü de çok renkli. Üstüne kitaplar yazılan cinsten. Enis Batur; Osmanlı sefiri, Jön Türk Halil Şerif Paşa'nın sanat tutkusunu Elma kitabında pek güzel anlatırken, öyle derin sulara dalıyor ki kitabı yasaklanıyor.
Paralel bir evrende Courbet ve Halil Şerif Paşa "Elma"nın beraatini nasıl kutlardı diye merak ediyor insan.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,038
6,067
@İnanna Salome 'nin mesajı üzerine düşündüm de ; sanırım her sanatseverin " keşke yaşasaydı !" diye düşünerek tepkisini merak ettiği mutlaka bir ya da birden fazla sanatçı vardır . İlk aklıma gelen , 600 civarı eseri nazilerce "dejenere " bulunup yok edilen ve de sonucunda , genç yaşında intihar eden Almam sanatçı Ernst Ludwig Kırchner. Sanatçı Alman ekspresyonizminin öncülerindendi. Keşke yaşasaydı , eserlerinin önemli kısmını da görmüş olurduk. İlk anda aklıma gelen bir diğer sanatçı ise Hyeronimus Bosch. Zamanının çok ilerisinde yaptığı fantastik tasvirler , bence bugünün sürrealizm akımının ilk örnekleri. Gelgelelim , zamanımıza sadece 20 civarı eseri ulaşabildi. Çoğunda da imzası yok. Keşke ,diğer eserlerini de bizlere sunabilseydi. " Dünyevi Zevkler Bahçesi " gibi kimbilir daha ne ilginç eserler yapmıştır. Tıpkı diyarımızdaki diğer dostlar gibi, sanat alanının bilim alanı kadar , biz insanoğlu için gerekli olduğuna inanırım .

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
252
1,595
Tamamen katılıyorum. Ernst Ludwig Kırchner de derin duyarlılığı nedeniyle ölüme sürüklenen dehalardan. Yok edilemeyen eserlerinin kimlerin elinde olduğu da muamma. Aynı Vincent van Gogh ve Mayakovski'nin şüpheli intiharları, Orhan Veli ve Pier Paolo Pasolini'nin aydınlatılmayan ölümleri gibi. Keşke daha uzun yaşasaydı da kısa ömürlerinde derin duyarlılıklarıyla ulaştıkları zirve hem kendilerini hem de dünyayı ilhamla çağlatmaya devam etseydi diye hayalini kurduğumda ilk aklıma gelen özel ruhlar; Orhan Veli, Mayakovski, Pasolini ve Satoshi Kon.
Hyeronimus Bosch'un eserlerinin günümüze ulaşamama nedeni de çağının çok ötesinde olduğu için kıskanç ellerde yok edilmesi olabilir. Ama tabii ki bir eseri bile ulaşsa dehasının özü gelecek sanatçılara ilham çağlatmaya yeter. Sanat alanının bilim alanı için de öncü olduğu aşikar. Hayal gücü ve vizyon olmadan bilim asla ilerleyemez. Tabii bir de sanatın sağaltım yönü var ki o da ruhun bulanık, yoz ve tek tip olmasına engel olan hayat damarı.