Şu Anda Hangi Şarkıyı Dinliyorsun?

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Çanakkale Şehitlerini Anma gününde Fifti sent'in bir kavırını aradım bulamadım. Şarkının ismini hatırlayamıyorum, yaşlılık :)
Şöyle gaz verici bir şeydi dıt dıt dıt dıt dıt dırıdıt dı dı dııııt diye başlıyordu.

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
Çanakkale Şehitlerini Anma gününde Fifti sent'in bir kavırını aradım bulamadım. Şarkının ismini hatırlayamıyorum, yaşlılık :)
Şöyle gaz verici bir şeydi dıt dıt dıt dıt dıt dırıdıt dı dı dııııt diye başlıyordu.

Bahsettiğiniz şarkı aşağıdakilerden biri olabilir. İlk sıradaki diye tahmin ediyorum, diğerini bonus olarak ekledim. Onun orijinali de güzeldi. Sagopa Kajmer'in en iyi şarkılarından biri. Youtube'da şu isimle aratıp dinleyin: "Sagopa Kajmer - İstisnalar Kaideyi Bozmaz"

www.youtube.com/watch?v=8ugJ-d-3DgU

www.youtube.com/watch?v=7ai0sluXVMQ

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
Ahmet Kaya - Ayrılığın Hediyesi

www.youtube.com/watch?v=5SKEV4VQY-Q

Demin yerli müzik arşivimi kurcalarken bu şarkıya rastladım ve bir anımı hatırladım. Rahmetli Ahmet Kaya'nın en sevdiğim şarkılarından biridir bu. Arşivimdeki birçok şarkının bende anıları var. O şarkıları dinleyince o anılar geliyor aklıma...

Bu şarkının anısı şöyleydi. Ergenlik dönemlerimde, "ciğeri beş para etmez" bir kızla kısa süreli bir aşk hikayesi yaşamıştım. Tabii ciğerinin beş para etmediğini son günde anlamıştım, maskenin ardındaki gerçek yüzü son günde görebilmiştim. :) Ayrılığın ertesi günü arşivimdeki "ayrılık" temalı sözleri olan şarkıları dinlemiştim. Onlardan biri olan bu şarkı beni içmeden sarhoş etmişti, çarpmıştı..

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Hafta sonu evde dinlenirken aklıma gelen ancak isimlerini o an için hatırlamadığım Japon Yoshida Brothers grubundan en sevdiğim Fukaki Umi No Kanata (Beyond the Deep Sea).

27723853_800_800.jpg

Son düzenleme:

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
Azer Bülbül - İlle De Sen - Fikret Peldek Remix

www.youtube.com/watch?v=v1gumYJiAS4

Yoğunluktan, birikmiş iş temposundan gına geldi. Bugün kendime tatil ilan ettim. Ses yalıtımı yapılmış odada, evde tek başıma, eller havaya modundayım şu an. Videodaki fenomen, sevimli çocuğun yaşadığı kafayı yaşamak istiyorum.. :)

Videonun orijinali 1997'de Ukrayna'da çekilmiş. Çingene bir çocukmuş. İlk videodaki Azer Bülbül remixini sonradan eklemişler... Bu arada rahmetli Azer Bülbül'e de selam olsun.

www.youtube.com/watch?v=3eRBFkxgG7g

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Another Day in Paradise...

Oblivion filminde 49. kule iletişim subayı Victoria Elizabeth Olsen ya da kısa adı ile "Vika" olanlardan ve olacaklardan habersiz teknisyen 49 Jack Harper'e deli gibi aşıktır. Dünyanın kıyameti yaşamış olması da umurunda değildir. Kuledeki komuta yerine geçtiğinde "Sally" ona : "Güzel bir gün Vika,nasılsın?" der ya da buna benzer bir cümle. Vika "Cennete bir gün daha Sally" diye cevap verir.

images

i

images

www.youtube.com/watch?v=Qt2mbGP6vFI

www.youtube.com/watch?v=lw3kX1RukRk

Son düzenleme:

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
Frangellico - Meaning of Fear - Original Mix

www.youtube.com/watch?v=UzwRPaHdm3Y

İsim: Meaning of Fear ~ Albüm: Meaning of Fear ~ Sanatçı: Frangellico ~ Ülke: Arjantin ~ Yıl: 2011 ~ Tür: Dark House, Progressive House ~ Süre: 10:38 ~ Müzik: Julian Farina Balbi (Frangellico)

Arjantinli Frangellico, nam-ı diğer "The Man in Dark Suit (Koyu Takım Elbiseli Adam / Karanlık Kostümlü Adam)"... Yaptığı müzik türünün bence tüm zamanlardaki en başarılı temsilcisi. Daha başarılısını henüz görmedim. Tabii zevkler göreceli... Bu müzik türünün şarkı sözleri her ne kadar karanlık, şeytanice olsa da, bu türde, "müzikal açıdan" başarılı bulduğum baya şarkı var. Yukarıdaki şarkı da bunlardan biri. Hatta en başarılılarından biri diyebilirim.

Şarkının sözlerindeki şu kısım, World of Warcraft'ın video oyun serisindeki bir replikten alınmış. Oyunun villain'lerinden biri olan "The Lich King" karakterinin bir repliği:

~

You speak of justice? Of cowardice? I will show you the justice of the grave and the true meaning of fear!
Çevirim: Adaletten mi söz ediyorsun? [Yoksa] korkaklıktan mı? Sana kabir adaletini (kabir azabını) ve korkunun gerçek anlamını göstereceğim!

~

Şu videonun "1:53" anındaki replik:
www.youtube.com/watch?v=XQSmlGgJcFM
Demin bu şarkıyı dinliyordum ama hava sıcak olduğu için evin tüm pencereleri açık, o yüzden sesi çok fazla açamıyorum. Komşular, satanist ayin falan yapıyorum sanmasınlar hahah. :) Arşivimdeki diğer Frangellico şarkılarını da birazdan dinleyeceğim. Çay-kahve eşliğinde müzik molasındayım.​

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Yıllar önce oynadığım oyunun müziğinin yine yıllar önce Türkiye'nin en çok seyredilen yarışmasının konseydeki oylamasında çalındığını duyunca çok şaşırmış akabinde internete girdiğimde aranan bir müzik olduğunu okuyunca insanlık namına hayrına forumlarda yazmıştım, bir nevi hayır işi :)
Yıllar sonra insanlar ne kadar zengin olmuş hayret ettim, biz ise gönül zenginiyiz gözüm :)))

www.youtube.com/watch?v=p7JQLI2pyho

Moderatör tarafında düzenlendi:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Ne siyah beyaz anılarımız vardı bu müzikle...

ALINTIDIR...

"Türkiye, 1975 Eurovision Şarkı Yarışması’na tarihinde ilk kez katılmaya karar verdiğinde, TRT yönetimi orkestrayı kurma ve jenerik müziğini besteleme görevini Timur Selçuk’a vermişti. Timur Selçuk da jenerik müziği için öğrencilerini görevlendirdi. Herkese bir makam dağıttı ve bu dağıtım sırasında öğrencilerinden birine hicaz hümayun makamı ve beş sekizlik Türk aksak ritmi düştü. O öğrenci, evine gider gitmez piyanosu başına geçip ödevini yaptı ve ertesi gün Timur hocaları “Var mı yapan?” diye sorduğunda arkadaşları “ Hocam daha dün verdin!” diye söylenirken o “Ben bir şeyler yaptım” deyiverdi. O bir şeyler hemen dinlendi ve Timur Selçuk kararını açıkladı. “Arkadaşlar, Eurovizyon sinyal müziği bitmiştir.” Timur Selçuk’un orkestrasında da çalan o öğrencisinin adı Melih Kibar’dı. “Çobanyıldızı” adlı jenerik müziği de böyle doğmuştu. Melih Kibar’ın Ali Kocatepe’ye anlattığına göre şarkının adını bir arkadaşının annesi, şair Cavidan Tümerkam koymuştu. “Çobanyıldızı asırlardan beridir gemicilere yol göstermiştir. Sana da yol gösterecek ve sen çok önemli bir besteci olacaksın” diyerek."

www.youtube.com/watch?v=Bl0M9QHuGM8

Son düzenleme:

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
Ne siyah beyaz anılarımız vardı bu müzikle...

ALINTIDIR...

"Türkiye, 1975 Eurovision Şarkı Yarışması’na tarihinde ilk kez katılmaya karar verdiğinde, TRT yönetimi orkestrayı kurma ve jenerik müziğini besteleme görevini Timur Selçuk’a vermişti. Timur Selçuk da jenerik müziği için öğrencilerini görevlendirdi. Herkese bir makam dağıttı ve bu dağıtım sırasında öğrencilerinden birine hicaz hümayun makamı ve beş sekizlik Türk aksak ritmi düştü. O öğrenci, evine gider gitmez piyanosu başına geçip ödevini yaptı ve ertesi gün Timur hocaları “Var mı yapan?” diye sorduğunda arkadaşları “ Hocam daha dün verdin!” diye söylenirken o “Ben bir şeyler yaptım” deyiverdi. O bir şeyler hemen dinlendi ve Timur Selçuk kararını açıkladı. “Arkadaşlar, Eurovizyon sinyal müziği bitmiştir.” Timur Selçuk’un orkestrasında da çalan o öğrencisinin adı Melih Kibar’dı. “Çobanyıldızı” adlı jenerik müziği de böyle doğmuştu. Melih Kibar’ın Ali Kocatepe’ye anlattığına göre şarkının adını bir arkadaşının annesi, şair Cavidan Tümerkam koymuştu. “Çobanyıldızı asırlardan beridir gemicilere yol göstermiştir. Sana da yol gösterecek ve sen çok önemli bir besteci olacaksın” diyerek."

Çoban Yıldızı'nın TDK güncel sözlükteki anlamı: "Merkür'den sonra Güneş'e en yakın gezegen, Akşam Yıldızı, Çolpan, Çulpan, Kervankıran, Kervan Yıldızı, Venüs, Zühre."

Sayın agartan'ın forumdaki iki farklı paylaşımına "Venüs" gezegeni hakkında gizemli şeyler yazmıştım. Şu iki konuya:

1) Led Zeppelin 2012 - Celebration Day (Konser)

2) Heavy Metal & Black Sabbath

Yani umarım bu "Çoban Yıldızı (Venüs)" göndermesi, o yazılarımda bahsettiğim türden bir "Venüs" göndermesi değildir, o amaçla seçilmemiştir... Zira Melih Kibar, örneğin efsane Hababam Sınıfı serisinin müziklerinden de beğendiğimiz bir sanatçıdır. ;)

www.youtube.com/watch?v=VCkVyDNZek8

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Resident Evil Extinction Charlie Clouser Convoy Gypnorion Remix

Orijinal adı "Resident Evil: Extinction" olan Ölümcül Deney: İnsanlığın Sonu 2007 yılında yapılmış serinin üçüncü ve bana göre en iyisi olan filmdir. Filmin Konvoy sahnesindeki soundtrack'in genelde mix yapan Amerikalı müzisyen yapımcı Charlie Clouser'in remixi tam anlamı ile muhteşem. O yıllarda internetten indirip dinlemişim, biraz önce bilgisayarımı karıştırırken arşivden bulup çıkardım. Hoş güzel ve gaz bir müzik.

www.youtube.com/watch?v=xqdDckxLgn0

---------------------------------------------------------------------------------------

Not: Yabancı kelime kullandığım için herkesten özür dilerim.

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
Ayna - Yağmur

www.youtube.com/watch?v=eLne26RUaE8
Haziran ortalarında ülkeye yaz yağmurları yağdı iyi mi.. Küreselci, ezoterik Bill Gates'in "Küresel Isınma" teranesi şimdilik çökmüş gibi görünüyor...

Yukarıdaki şarkı, Ayna grubunun en beğendiğim şarkılarından biridir. Açtım şu an dinliyorum.​

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
The Rolling Stones - (I Can't Get No) Satisfaction (Live on The Ed Sullivan Show)

The Rolling Stones - (I Can't Get No) Satisfaction (Live on The Ed Sullivan Show)

Pek çok ünlünün yolunun geçtiği ünlü Ed Sullivan Show'da The Rolling Stone ünlü şarkıları Satisfaction'u söylüyor. Biraz da gerçek müzik dinleyelim :Ğ

Not: Kameranın Mick Jagger'e zoom yapması çok hoş. Ayrıca video 4K çözünürlüğe kadar gidiyor. Tavsiye ederim.

Not 2: Aslında başka bir klipte yine kamera şarkı söylerken Mick Jagger'a zoom yapıyor ve şarkıcı kamerayla birlikte sanki düet yaparcasına şarkı söylüyordu, o klibi bulamadım üzgünüm.

www.youtube.com/watch?v=1ANhU4AcK04

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Moby - Mistake

Orijinal ismi "The Three Next Days" olan başrollerini Russel Crown ve Elizabeth Banks'ın oynadığı Kaçış Planı filminin müziklerinden. Filmi severim, arada sırada bir iki televizyon kanalında bol makaslı RTÜK'E hayır dua ettirir şekilde biçilmiş halde bulurum ama yine de seyrederim :)
Moby dinlemeyeli uzun zaman olmuştu, on sene önceye götürdü beni. Dere tepe her yerde Moby vardı, Nokia N73 telefonumda symbian tabanlı bir yarış arabalı oyun oynarken bile arka planda Moby çaldığını duymuştum :)

www.youtube.com/watch?v=D6QbANy72_Q

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Daha önceki The Rolling Stones - Satisfaction live paylaşımımda başka bir videoda kameranın Mick Jagger'in yüzüne yapmış olduğu zoomdan bahsetmiş ve videoyu bulamadığımı yazmıştım. Şimdi paylaşıyorum....

Not) 0:44 saniyeden sonra kamera adeta Mick Jagger'ün yüzünden başka bir yer göstermiyor.

www.youtube.com/watch?v=FJVc0UpK3Z8

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
The Doors and Eddie Vedder -- "Light My Fire"

Muhteşem bir şarkının coverı her zaman iyi olmayabilir, ama bazı şarkıların coverlerı asıllarından daha iyidir.
Şahsım her zaman bir şarkının varsa coverlarını arar bulur dinlerim.
(Nedeni yukarıda yazdığım gibi bazı şarkıların coverleri asıllarından daha iyi olabiliyor. Aklın yolu bir ekşi sözlükte bu tip bir başlık açılmıştı, arama zahmetine katlanmamanız için linki buraya bırakıyorum. En son baktığımda konu 435 sayfaya ulaşmıştı.Muhteşem bir içerik bakmanızda fayda var.
)

Lightmyfire.jpg

Konuya gelelim, The Doors'un gelmiş geçmiş en iyi şarkılardan sayılan ünlü Light My Fire, 1967 yılında yayınlanmış, bugüne kadar Rock ile alakalı alakasız bir çok müzisyen ve grup tarafından yorumlanmış bir klasik. Burada orjinalini paylaşmak yerine 1993 yılında grubun üyeleri ile ünlü Pearl Jam grubunun solisti Eddie Vedder'in muhteşem performansını paylaşmak istedim.
Grubun beyni ve keyboardcısı rahmetli Ray Manzarek ile gitarist Robby Krieger akla zarar performansları ile bizlere bu adamlar sihirbaz ya da bunlar dünyalı değil dedirtiyor.

/www.youtube.com/watch?v=n23YU6dFBsE

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NOT: Bu video ile birlikte "şu an hangi şarkıyı dinliyorsun"da ki paylaşımlarıma "bir süre" ara veriyorum.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,104
76,813
hiçbiryerde :)
The Doors and Eddie Vedder -- "Light My Fire"

Muhteşem bir şarkının coverı her zaman iyi olmayabilir, ama bazı şarkıların coverlerı asıllarından daha iyidir.
Şahsım her zaman bir şarkının varsa coverlarını arar bulur dinlerim.
(Nedeni yukarıda yazdığım gibi bazı şarkıların coverleri asıllarından daha iyi olabiliyor. Aklın yolu bir ekşi sözlükte bu tip bir başlık açılmıştı, arama zahmetine katlanmamanız için linki buraya bırakıyorum. En son baktığımda konu 435 sayfaya ulaşmıştı.Muhteşem bir içerik bakmanızda fayda var.
)

Lightmyfire.jpg

Konuya gelelim, The Doors'un gelmiş geçmiş en iyi şarkılardan sayılan ünlü Light My Fire, 1967 yılında yayınlanmış, bugüne kadar Rock ile alakalı alakasız bir çok müzisyen ve grup tarafından yorumlanmış bir klasik. Burada orjinalini paylaşmak yerine 1993 yılında grubun üyeleri ile ünlü Pearl Jam grubunun solisti Eddie Vedder'in muhteşem performansını paylaşmak istedim.
Grubun beyni ve keyboardcısı rahmetli Ray Manzarek ile gitarist Robby Krieger akla zarar performansları ile bizlere bu adamlar sihirbaz ya da bunlar dünyalı değil dedirtiyor.

/www.youtube.com/watch?v=n23YU6dFBsE

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NOT: Bu video ile birlikte "şu an hangi şarkıyı dinliyorsun"da ki paylaşımlarıma "bir süre" ara veriyorum.

Gerçekten muhteşem bir şarkıydı, huşu içinde dinledim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
37,104
İstanbul
Sevgili dostlar, youtube videoları paylaşırken ilgili linkin başında yer alan "https://" ibaresini kaldırırsak sayfa düzenindeki bozulmayı engellemiş oluruz.

Herkese keyifli, sağlıklı ve müzikle dolu bir gün diliyorum.

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
Sakin Akar - Ada Sahilleri

www.youtube.com/watch?v=l4a6vBgsx_k
Çok güzel yorumlamış, şarkıya farklı bir hava katmış. Sakin Akar'ın stilini rahmetli Ahmet Kaya'ya benzetiyorum, diğer şarkılarını dinlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasından keşfedilen biri. O tür yarışmaları hiç sevmem ama bu adamı iyi keşfetmişler..

Ahmet Kaya da bu şarkıyı güzel yorumlamıştı.
www.youtube.com/watch?v=dySoik0yzVk

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
Voltalar atıyorlar içimde pişmanlıklar..

90'lardan efsane bir pop slow şarkı. 90'lar ayrı bir güzeldi, benim favori retro dönemim. Boş bir günde 90'lardan seçtiğim unutulmaz şarkıları bir liste olarak forumda paylaşasım var. :) Ya da derleme bir albüm olarak bile paylaşabiliriz..

www.youtube.com/watch?v=Bs-ma1wNRWM