Türkiye'de Emekliler

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,962
24,113
Kıbrıs
Bu açtığım konu çizgi romanla ilgili değil ama yardımcı olacağınızı umuyorum.Türkiye'de
kaç tür emekilik var?Devlet,Bağ-Kur,Emekli Sandığı,Sosyal Sigorta?Ayda 10.000 lira maaş
alanlar kimler?Daha önce bu rakam 7500.00 lira idi sanırım.Burada KKTC'de 2 tür Emekli var.
1.Devletten emekli olan memur,öğretmen,polis,mimar,mühendis v.s.2.Sosyal Sigorta Emeklileri
Özel sektörde çalışan veya kendi işyeri olup da prim yatırarak emeklilik hakkı kazananlar.Yanıtlarınızı
bekliyorum.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
3,010
13,679
Özel bankaların da sandıkları ve ve oradan emekli aylığı alan bir grup ile OYAK'tan ek emekli aylığı gibi gelir elden silahlı kuvvetler mensupları var. Aylık 10 bin alanlar en çok Ba-Kur dediğimiz kendi nam ve hesabına çlaaışanlarda var. On bin TL alanlar Emekli Sandığı (Devlet Memurları ) ve eski SSK (şimdi 4/a sigortalısı diye geçer) içnde de varlar. Bunun dışında da çeşitli kanunlar ile 65 yaş üstü olup prim ödememiş olduğu halde aylık alanlar var. Bu son grup zaten on bin tl almıyordur bile.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,095
76,694
hiçbiryerde :)
Daha çok asgari ücretle çalışmış büyük çoğunluk da şu an 7-10 bin civarı emekli maaşı alıyor maalesef.
Diğer konular aynı, devlette çalışan memur emeklileri var ama mesela silahlı kuvvetlerde çalışıp emekli
olanlar en yüksek devlet memuru gibi emekli maaşı alabiliyor. Bağ-kurlular yani kendi işi olanlar benim
bildiğim kadarıyla çok yüksek prim ödüyorlardı ama emekli maaşları çok düşük halen. Çünkü devlet
diyor ki bunlar zaten çok kazanmış, bunlara küçük bir maaş vereyim, bir de ilaçlarını falan alabilsinler,
gerisine ben karışmıyorum...

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,247
8,390
TÜRKİYE EMEKLİLİK GRUPLARI YA DA ÇEŞİTLERİ

4A, 4B, 4C Nedir? Kimleri Kapsar ve Farkları Nelerdir?
Sigorta, en temel haliyle güvence anlamına geliyor. Farklı sigorta türleri, kapsamına göre farklı riskleri güvence altına alıyor. Örneğin sağlık sigortaları, sağlık giderleri, hayat sigortaları kaza ve sakatlıklar için maddi güvence sağlıyor. Bu örneklere çalışanların sosyal güvence altına alınmasını ve şartları karşılamaları halinde emeklilik hakkı kazanmasını sağlayan sigorta sistemlerini de eklenebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya bağlı bu sigorta sistemleri, çalışanların hem iş hayatında aktif olarak çalışırken ve hem de emeklilik döneminde sosyal güvenceden faydalanmasına olanak tanıyor. Sen de sigortalı olarak bir işyerine bağlı çalışıyorsan, sigorta primin 4A, 4B ya da 4C sigortalarından birisine yatırılıyor demektir. Peki 4a 4b 4c nedir ve bu sigorta türleri neyi ifade ediyor?
4A Nedir?
SGK kapsamındaki sigorta çeşitlerinden ilki 4a sigorta. “4 a sigorta nedir” sorusunun yanıtını vermeden önce, bugün SGK adı altında toplanan sistemle eskiden Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) olarak adlandırılan yapılanmanın ilişkisine değinmekte fayda var. SSK, eskiden SSK’ya prim ödeyenlerin dahil olduğu br sigorta sistemiydi, ancak 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu kanunu ile 16 Mayıs 2006 tarihinde kurulan SGK’ya devroldu ve SSK sigortası da 4a sigortasına dönüştü. Diğer bir ifadeyle devirle birlikte SSK sigortasının adı 4a sigorta oldu. Bugün 4a olarak adlandırılan sigortanın kapsamını, özel bir işyerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilere sağlanan sosyal güvenceler oluşturuyor. Dolayısıyla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa göre bir işverene bağlı olarak çalıştırılan işçiler 4a kapsamında yer alıyor. 4a kapsamında çalışan ve prim ödeyen kişiler SGK adresinden ya da e-devlet sistemi üzerinden primlerini öğrenebiliyor.
4B Nedir?
“4B nedir” sorusu da aynı yöntemle yanıtlanabiliyor. Eskiden Bağkur sigortası olarak adlandırılan sistem, SGK’ya bağlandığında 4b adını aldı. Bu sisteme kayıtlı ve prim ödeyen kişiler kariyer ve meslek grupları dışında kalan ve bir işyerine bağlı çalışmayan, dolayısıyla kendi mesleğini yapanlar. Sanatkarlar, mühendisler, güvenlik kadroları, serbest meslek grupları, işyeri sahibi esnaf 4b sisteminde yer alıyor. Eğer bağımsız olarak çalışıyorsan, 4b sistemine kayıtlı oluyorsun. Diğer taraftan, kadrolu grupta olup bu sisteme kayıtlı çalışanlar da bulunuyor. İlk defa 4b’ye kayıt olmak için B kadro için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavına girmeleri, yeterli puanı almaları ve kamu kurumlarına kadrolu olarak atanmaları gerekiyor. 4B sigortası kapsamında isen e-devlet üzerinden hizmet döküm belgeni kontrol edebilirsin.
4C Nedir?
4c sigorta nedir, memurlar 4c mi gibi sorular da en çok merak edilenler arasında. 4a ve 4b’de olduğu gibi 4c de SGK’ya bağlanan ve adı değişen eski bir sistem. Emekli Sandığı, SGK bünyesinde girdikten sonra 4c olarak anılıyor. 5510 sayılı kanuna göre hizmet akdi ile çalıştırılanlar, mahalle ve köy muhtarı olarak çalışanlar, serbest meslek çalışanları, gelir vergisinden muaf olan esnaf ve sanatkarlar, tarım çalışanları, anonim şirket ortakları, komandit şirket ortakları, şirket ve donatma şirketi ortakları ve devlet memuru olarak çalışan tüm kadrolu çalışanlar 4c kapsamına giriyor. Bunun yanında belirli bir adet ve ücret sınırında 1 yıldan az süreli veya mevsimlik olarak sözleşmeli çalışanlar da bu kapsamda değerlendiriliyor.

Bu üç ana emeklilik sistemine ek olarak bir de BES adı verilen,
BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ VARDIR.
BU SİSTEMDE AYLIK SİGORTA PİRİMİNİN % 25 İNİ DEVLET YATIRIR.
Bu sistemde emekliliğe hak kazanmak için 10 yıl sisteme pirim yatırmak ve 56 yaşını doldurmak gerekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak bir de devletin sadece 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına ödediği 65 YAŞ AYLIĞI DA DENİLEN pirim ödenmesini gerektirmeyen, sadece 65 yaşını doldurmuş ve ihtiyaç sahibi kimsesiz vatandaşlara ödenen bir emeklilik sistemine girmese de az miktarda ödemeler yapılan bir aylık sistemi vardır.

Not :
Sevgili @caretta üstadım,
Konunun uzmanı değilim. Paylaştığım bilgiler derlemedir.
Umarım yararlı olabilmişimdir.
Selamlar.

Son düzenleme:

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
144
840
Bu Ülkede emekliysen öldün demektir.. Geçinmek imkansız!... Namuslu ve dürüst yöneticiler yönetmediği
müddetçe, emekli Cehendem de yaşar. Mesela ben; 9750 iş gücünden en tavandan üstü yok, emekliyim.
Aylığımın yarısı orta da yok! Alavereyle iş çevirip aylığımın yarısını gasp ettiler. Hakkımı arayamıyorum.
''Mühür kimdeyse Süleyman odur'' diyorlar. 14 yıllık, emekli olurken vereceğini söyleyen Devletim Mesai
paramı vermedi. 5 yıl önce emekli oldum, o zaman ki mesai paramla üç daire alabiliyordum. 580 bin lira.İki
şahitle mahkemeye verdim, üç mahkeme sonunda mahkemeyi kazandım yıllar geçti aylar geçti ortada
param yok, hâlâ bekliyorum. Kaç para verecekler onu dahi bilmiyorum. Öyle bir Memlekette yaşıyoruz ki
kör bulduğunu öpüyor. Haksızlık, hukuksuzluk, Adaletsizlik gırtlakta. Gidip kendimi Sarayın önün de yaksam
kimin umurun da.... Kısacası kardeşim; emekli bitti tükendi....

seneca66

Kıdemli Üye
18 Haz 2009
192
602
Emekli olmak için 4 kurum üzerinden işlem yapılır.
1)Devlet memurları kanununa bağlı ücret alanlar = Emekli sandığı
2)Kendi nam ve hesabına çalışanlar için = Bağ-kur
3)Ücret geliri elde edenlerin sandığı =SSK

4) İş bankası sandığı =iş SSK

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,962
24,113
Kıbrıs
TÜRKİYE EMEKLİLİK GRUPLARI YA DA ÇEŞİTLERİ

4A, 4B, 4C Nedir? Kimleri Kapsar ve Farkları Nelerdir?
Sigorta, en temel haliyle güvence anlamına geliyor. Farklı sigorta türleri, kapsamına göre farklı riskleri güvence altına alıyor. Örneğin sağlık sigortaları, sağlık giderleri, hayat sigortaları kaza ve sakatlıklar için maddi güvence sağlıyor. Bu örneklere çalışanların sosyal güvence altına alınmasını ve şartları karşılamaları halinde emeklilik hakkı kazanmasını sağlayan sigorta sistemlerini de eklenebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya bağlı bu sigorta sistemleri, çalışanların hem iş hayatında aktif olarak çalışırken ve hem de emeklilik döneminde sosyal güvenceden faydalanmasına olanak tanıyor. Sen de sigortalı olarak bir işyerine bağlı çalışıyorsan, sigorta primin 4A, 4B ya da 4C sigortalarından birisine yatırılıyor demektir. Peki 4a 4b 4c nedir ve bu sigorta türleri neyi ifade ediyor?
4A Nedir?
SGK kapsamındaki sigorta çeşitlerinden ilki 4a sigorta. “4 a sigorta nedir” sorusunun yanıtını vermeden önce, bugün SGK adı altında toplanan sistemle eskiden Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) olarak adlandırılan yapılanmanın ilişkisine değinmekte fayda var. SSK, eskiden SSK’ya prim ödeyenlerin dahil olduğu br sigorta sistemiydi, ancak 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu kanunu ile 16 Mayıs 2006 tarihinde kurulan SGK’ya devroldu ve SSK sigortası da 4a sigortasına dönüştü. Diğer bir ifadeyle devirle birlikte SSK sigortasının adı 4a sigorta oldu. Bugün 4a olarak adlandırılan sigortanın kapsamını, özel bir işyerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilere sağlanan sosyal güvenceler oluşturuyor. Dolayısıyla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa göre bir işverene bağlı olarak çalıştırılan işçiler 4a kapsamında yer alıyor. 4a kapsamında çalışan ve prim ödeyen kişiler SGK adresinden ya da e-devlet sistemi üzerinden primlerini öğrenebiliyor.
4B Nedir?
“4B nedir” sorusu da aynı yöntemle yanıtlanabiliyor. Eskiden Bağkur sigortası olarak adlandırılan sistem, SGK’ya bağlandığında 4b adını aldı. Bu sisteme kayıtlı ve prim ödeyen kişiler kariyer ve meslek grupları dışında kalan ve bir işyerine bağlı çalışmayan, dolayısıyla kendi mesleğini yapanlar. Sanatkarlar, mühendisler, güvenlik kadroları, serbest meslek grupları, işyeri sahibi esnaf 4b sisteminde yer alıyor. Eğer bağımsız olarak çalışıyorsan, 4b sistemine kayıtlı oluyorsun. Diğer taraftan, kadrolu grupta olup bu sisteme kayıtlı çalışanlar da bulunuyor. İlk defa 4b’ye kayıt olmak için B kadro için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavına girmeleri, yeterli puanı almaları ve kamu kurumlarına kadrolu olarak atanmaları gerekiyor. 4B sigortası kapsamında isen e-devlet üzerinden hizmet döküm belgeni kontrol edebilirsin.
4C Nedir?
4c sigorta nedir, memurlar 4c mi gibi sorular da en çok merak edilenler arasında. 4a ve 4b’de olduğu gibi 4c de SGK’ya bağlanan ve adı değişen eski bir sistem. Emekli Sandığı, SGK bünyesinde girdikten sonra 4c olarak anılıyor. 5510 sayılı kanuna göre hizmet akdi ile çalıştırılanlar, mahalle ve köy muhtarı olarak çalışanlar, serbest meslek çalışanları, gelir vergisinden muaf olan esnaf ve sanatkarlar, tarım çalışanları, anonim şirket ortakları, komandit şirket ortakları, şirket ve donatma şirketi ortakları ve devlet memuru olarak çalışan tüm kadrolu çalışanlar 4c kapsamına giriyor. Bunun yanında belirli bir adet ve ücret sınırında 1 yıldan az süreli veya mevsimlik olarak sözleşmeli çalışanlar da bu kapsamda değerlendiriliyor.

Bu üç ana emeklilik sistemine ek olarak bir de BES adı verilen,
BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ VARDIR.
BU SİSTEMDE AYLIK SİGORTA PİRİMİNİN % 25 İNİ DEVLET YATIRIR.
Bu sistemde emekliliğe hak kazanmak için 10 yıl sisteme pirim yatırmak ve 56 yaşını doldurmak gerekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak bir de devletin sadece 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına ödediği 65 YAŞ AYLIĞI DA DENİLEN pirim ödenmesini gerektirmeyen, sadece 65 yaşını doldurmuş ve ihtiyaç sahibi kimsesiz vatandaşlara ödenen bir emeklilik sistemine girmese de az miktarda ödemeler yapılan bir aylık sistemi vardır.

Not :
Sevgili @caretta üstadım,
Konunun uzmanı değilim. Paylaştığım bilgiler derlemedir.
Umarım yararlı olabilmişimdir.
Selamlar.
Çok teşekkürler Ahmet Bey.Bayağı yararlı bilgiler verdiniz.

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,593
74,919
Karagümrük
Bu Ülkede emekliysen öldün demektir.. Geçinmek imkansız!... Namuslu ve dürüst yöneticiler yönetmediği
müddetçe, emekli Cehendem de yaşar. Mesela ben; 9750 iş gücünden en tavandan üstü yok, emekliyim.
Aylığımın yarısı orta da yok! Alavereyle iş çevirip aylığımın yarısını gasp ettiler. Hakkımı arayamıyorum.
''Mühür kimdeyse Süleyman odur'' diyorlar. 14 yıllık, emekli olurken vereceğini söyleyen Devletim Mesai
paramı vermedi. 5 yıl önce emekli oldum, o zaman ki mesai paramla üç daire alabiliyordum. 580 bin lira.İki
şahitle mahkemeye verdim, üç mahkeme sonunda mahkemeyi kazandım yıllar geçti aylar geçti ortada
param yok, hâlâ bekliyorum. Kaç para verecekler onu dahi bilmiyorum. Öyle bir Memlekette yaşıyoruz ki
kör bulduğunu öpüyor. Haksızlık, hukuksuzluk, Adaletsizlik gırtlakta. Gidip kendimi Sarayın önün de yaksam
kimin umurun da.... Kısacası kardeşim; emekli bitti tükendi....
Bu nasıl bir zulümdür böyle ! Yıllarca çalış, ömrünü ver, sonra da hakkını gasp etsinler.
Kimileri hiç çalışmadan 3-5 yerden milyonları götürür, kimileri ömrünü verir,
3-5 kuruşa sefalet içinde sürünür. Millete bir lokma, bir hırka; din,iman; kendilerine han hamam.
Bu düzeni kuranların ve devam ettirenlerin Allah belasını versin.
Hiçbir zulüm sonsuza kadar sürmez; Allah sana da bir çıkış yolu verir inşallah
Sadık Mustafa kardeşim.
NOT : Emekli memurum. Her emekli memur gibi her ay 15 bin liram (memura verilip, memur emeklisinden gasp edilen seyyanen zam) mevcut iktidar tarafından gasp ediliyor.

Son düzenleme:

sahin1

Aktif Üye
23 Eyl 2011
223
787
Yanlış anlaşılmayacağımı umarak başlayayım. Benim askerliğimi yedek subay olarak yaptım. 1991 Aralıktan sigorta kaydım başladı. 1993-1996 arası memuriyetim var. Sonra özel bir vakıfta müfettiş oldum. 2022 Ağustos sonunda da 4A olarak emekli odum. Bu şartları dikkate alırsanız (2008 öncesi epey sigorta girişim olduğundan) ülke şartlarına göre emekli maaşım şükür edecek seviyede. Şimdi sorun şu: Özellikle seçim öncesinde EYT'lilerin emekli olmalarıyla işler daha da karıştı. Bu kişiler genç denecek yaşta, en düşük seviyelerden ve en az süreyle prim ödeyerek emekli oldular. Bu kişilerin büyük çoğunluğu "az çok emekli maaşımız olur, üstüne çalışır ikinci maaşı alırız" gibi bir mantık yürüttüler. Bunun sonucunda da ortaya böyle sıkıntılı bir durum çıktı. Bir konuya daha dikkatinizi çekeyim. Arkadaşlar, ülkemizde ortalama ömür son 30-40 yılda arttı. Önceleri ömür beklentisi 60 civarı iken şimdi 80'lere ulaştı. Bunun sonucunda geçmişte emeklilik sonrası ömür mesela 10-15 yıl iken özellikle EYT sonucu emeklileri dikkate alırsak bu beklenti 30 yılı aştı. Bu açıdan, durumu buna göre değerlendirmenin de gerektiğini düşünüyorum. Şimdi sormak istediğim şu: Ben devletime yaklaşık 31 sene en üst seviyeden prim ödemişken şimdi bu açıdan en düşük ve en az seviyede prim ödeyenlerle aramda makul bir fark olması gerekmez mi?