The Red Poster (Tek Kitap)

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,389
35,625
İzmir
The Red Poster
(Kırmızı Poster)
m5ll61dilexaon45g.jpg

2j8m4ofm8cc054m5g.jpg
Lütfen Buradan İndirin

pam

Çeviri & Balonlama
27 Kas 2009
251
2,679
Tatilde olmanın avantajıyla bu gece okudum.
Alman işgaline karşı bir grup farklı milletlerden direnişçinin öyküsünü film ve belgesel tadında anlatan güzel çizilmiş, araya serpiştirilmiş tam sayfa posterlerle gerçeklik duygusu arttırılmış güzel bir kitap.
Posterlerin çevirisi, dip notlar, titizlik on numara.
Dizi ve filmlerde çokça işlenen 2. dünya savaşı hikâyelerinden birini etkileyici şekilde anlatan, hissiyatını okuyucuya geçirebilen nitelikli bir eser.
@orpa üstadım eline sağlık...

MelihAbi

Yeni Üye
9 Nis 2020
73
1,170
Istanbul
Bu önemli çeviri için teşekkürler sayın @orpa üstadım.
Konuyla ilgili birkaç küçük ayrıntı daha ekleyeyim:
Missak Manuşyan ve grubunun anısına Louis Aragon tarafından 1955 yılında yazılan “Kızıl Afiş” isimli şiir, 1959'da Léo Ferré tarafından bestelendi.

Léo Ferre - L'affiche rouge (Audio Officiel)

Manuşyan grubunun hikâyesi, 2009'da Robert Guédiguian'ın yönettiği “L'Armée du crime” isimli filme de konu oldu:

The Army of Crime - Trailer - Directed by Robert Guédiguian

Missak Manuşyan ve eşi Mélinée’nin cenazeleri, grubun kurşuna dizildiği tarih olan 21 Şubat 1944’ün 80. yıldönümünde, Emmanuel Macron’un da katıldığı bir törenle Panthéon’a nakil edildiler.

Missak et Mélinée Manouchian sont entrés au Panthéon

Ayrıca, Şubat 2024’te ise Dupuis yayınevi tarafından “Missak, Mélinée and the Manouchian group” isimli yayınlandı:

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,389
35,625
İzmir
Bu önemli çeviri için teşekkürler sayın @orpa üstadım.
Konuyla ilgili birkaç küçük ayrıntı daha ekleyeyim:
Missak Manuşyan ve grubunun anısına Louis Aragon tarafından 1955 yılında yazılan “Kızıl Afiş” isimli şiir, 1959'da Léo Ferré tarafından bestelendi.
Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim sayın @MelihAbi. Kitabı yazarken Missak Manukyan'ın hayatını da okudum. Ancak kitabın asıl amacı Manukyan'ın hayat hikâyesi olmadığı için ve de boyutu artırmaması için ekleme yapmadım. Sizin değerli katkılarınız, konuyu araştırmak isteyen
okuyuculara yol gösterecektir. Tekrar teşekkür ederim.