Tepedekiler (Top of the Hill) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,691
35,827
İstanbul
Tepedekiler-Top-of-the-Hill-1.png
1991 yılında Pazar akşamları Star 1'de yayınlanan, siyasi drama türünde bir diziydi. Genç bir kongre üyesinin başından geçen maceraları anlatan bu yapım için, İngiliz yapımı "Emret Bakanım"ın Amerikan versiyonu diyebiliriz.

Dizinin ilk bölümüne gelince: Washington D.C.'de kongre üyesi olan önemli bir politikacı kalp krizi geçirir. Bu politikacının görevlerini ve işlerini üstlenmek üzere daha önceden hiçbir politik deneyimi olmayan oğlu Tom Bell, Washington'a çağrılır. Yapılan özel seçimi kazanan Tom, babasından boş kalan kongre koltuğuna oturur. Sörf tahtasını bırakıp takım elbiselerini giyen Tom Bell, babasının geride bıraktığı işleri devralmaya kararlıdır. Ofisine ilk adım attığı gün karşısında ondan oğlunu bulmasını isteyen heyecanlı ve üzgün bir babayla, Donald Dixon'la karşılaşır. Dixon'ın oğlu Paul, kayboluşundan önce uyuşturucuya karşı savaşan bir bölümde çalışmaktadır. Tom'un babasının kongredeki yardımcıları Susan Pengilly ve Link Winslow, Donald Dixon'a sorununu bu bölüme götürmesini söylerler.

Tom, kendisini Susan ve Link'e tanıştırdıktan sonra onlardan Paul Dixon konusunu anlatmalarını ister. Susan'ın verdiği bilgilere göre, Paul kaybolmadan önce Costa Verde'de adı geçen özel bölüm için çalışmalar yapmaktadır. Susan, onun iz sürerken çok önemli ve güçlü bir adama çattığını düşünmektedir. Tom, ilgili raporları okur ve Bay Dixon'la konuşur. Dixon ona kendisinin ve karışının, Paul'un hâlâ hayatta olduğuna dair isimsiz telefonlar aldıklarını söyler. Tom'un babası Pat'ten parlamentoda çoğunluk partisi denetçisi olan Steele Cooley'e kadar herkes Tom'un bu davayla ilgilenmemesini ister, fakat o bunu reddeder. Paul Dixon 'un kısım şefiyle tanışan Tom, ondan genç adamın bir kokain üreticisi olan Enrique Falcone'yi araştırmakta olduğunu öğrenir.

Vakit kaybetmeden Costa Verde'ye uçan Tom Beli burada Falcone ile tanışır ve onun Paul Dixon'ı elinde tuttuğunu öğrenir. Falcone, Paul'u serbest bırakmayı kabul eder fakat bunun karşılığında Tom'dan Costa Verde üzerindeki casus AWAC uçuşlarının planını vermesini ister. Amacı kokaini güvenli bir şekilde Amerika dışına çıkartmaktır. Bu arada Tom, Falcone'nin, hastane ve okul yapımı için hükümete milyanlarca dolar yardım yaptığını öğrenir. Costa Verde, hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri'ne milyarlar borçlu olduğu için, Paul Dixon davası düşmediği sürece borçlarını ödememekle tehdit ederler. Steele ile temas koran Tom AWAC uçuş planlarının verilmesine karşılık olarak deniz ortasında yapılacak bir sondaj için verilen kanun tasarısına evet demeyi kabul eder. Paul, sağ salim evine döner, Tom ise son derece karşı olduğu bu kanun tasarısını onaylamak durumunda kalır.

Siyasal yaşamın ve politika dünyasının doğru ve yanlışlarının birbirinden ilginç öyküler içinde yorumlandığı bu dizide Tom Bell rolünde William Kat'i, yardımcıları Susan ve Link rollerinde ise Jordan Baker ve Tony Edwards'ı izlemiştik.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,711
Osmaniye
Dostum maalesef bu diziyi hiç seyretmedim, daha doğrusu seyredemedim. Malum o dönem dünyada "özgürlük" rüzgarları esiyor, Türkiye'de ise biraz "bırakınız yapsınlar" daha çok "baba" torpili ve "Anayasa bir kere delinmekle bir şey olmaz" anlayışı ile hayatımıza maalesef "zart" diye giren "Magic Box" Star 1 Türkiye'de her yerde seyredilemiyordu ki bunun nedeni uydudan yayın yapmasıydı. Vhs ve Uhf antenlerinden başka bir aletin tv yayınlarını çekebildiğini bile bilmeyen halkımızın bu televizyon bir anda ilgisini çekiverdi. Gece yarısı malum yayınlarından merakla mı bilinmez kimsenin evinde uydu aleti ve çanak anten olmayınca iş belediyelere düştü. Belediyelerimiz Star 1 ve ardından yayına başlayan herkesin bildiği tv kanallarını bir süre kurduğu büyük vericilerle halkımıza ulaştırmaya çalıştı. Bunları hepimiz biliyoruz. İşin gıcık tarafı bu yayınları her yer aynı alamayınca bahsi geçen tv'lerdeki bir çok güzel dizi de güme gitti. Seyredemeyenlerden biri de benim. Maalesef özel televizyonların ilk açıldığı 1991-1992 hatta uzatırsak 1993 yıllarında gerçekten çok güzel yayınlar yapıldı, ancak daha sonra herkes kendi kafasına göre afedersiniz s...nin doğrusuna yayın yapmaya başlayınca inanın tek kanallı TRT zamanını özler olduk.
Neyse. Anılar anılar.
Azizim eline emeğine sağlık, arayı uzatmadan bu tür nostaljik içerikleri senden bekliyorum.
Kal sağlıcakla.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,691
35,827
İstanbul
Dostum maalesef bu diziyi hiç seyretmedim, daha doğrusu seyredemedim. Malum o dönem dünyada "özgürlük" rüzgarları esiyor, Türkiye'de ise biraz "bırakınız yapsınlar" daha çok "baba" torpili ve "Anayasa bir kere delinmekle bir şey olmaz" anlayışı ile hayatımıza maalesef "zart" diye giren "Magic Box" Star 1 Türkiye'de her yerde seyredilemiyordu ki bunun nedeni uydudan yayın yapmasıydı. Vhs ve Uhf antenlerinden başka bir aletin tv yayınlarını çekebildiğini bile bilmeyen halkımızın bu televizyon bir anda ilgisini çekiverdi. Gece yarısı malum yayınlarından merakla mı bilinmez kimsenin evinde uydu aleti ve çanak anten olmayınca iş belediyelere düştü. Belediyelerimiz Star 1 ve ardından yayına başlayan herkesin bildiği tv kanallarını bir süre kurduğu büyük vericilerle halkımıza ulaştırmaya çalıştı. Bunları hepimiz biliyoruz. İşin gıcık tarafı bu yayınları her yer aynı alamayınca bahsi geçen tv'lerdeki bir çok güzel dizi de güme gitti. Seyredemeyenlerden biri de benim. Maalesef özel televizyonların ilk açıldığı 1991-1992 hatta uzatırsak 1993 yıllarında gerçekten çok güzel yayınlar yapıldı, ancak daha sonra herkes kendi kafasına göre afedersiniz s...nin doğrusuna yayın yapmaya başlayınca inanın tek kanallı TRT zamanını özler olduk.
Neyse. Anılar anılar.
Azizim eline emeğine sağlık, arayı uzatmadan bu tür nostaljik içerikleri senden bekliyorum.
Kal sağlıcakla.
Dostum kıymetli yorumun için teşekkür ederim. Elimden geldikçe arayı fazla uzatmadan bu tarz az bilenen paylaşımlar yapmaya devam edeceğim. Sevgilerimle kal sağlıcakla..