L'Incroyable histoire de la bière

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,567
18,667
m73uissslw12ayl5g.jpg

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
3,290
32,816
Biranın İnanılmaz Tarihi

Biranın yaratılışının ve yüzyıllar boyunca geçirdiği evrimin öyküsünü anlatan bir çizgi roman.

Tahıl birası insanlığın en eski ortak içeceğidir. 15.000 yıl önce, Üst Paleolitik Çağ'ın sonlarında doğmuş, o zamanlar ekmek kadar değerli bir “gıda”ydı. Eski biralar şarapla rekabet eder; prestije sahip değiller ama tanrılarla aynı derecede iletişime izin veriyorlar. Han Çin'i ve Maya Amerikası bu fermente içeceğin altın çağını yaşadı. Cermen halkları cervoise'larını atlamayı öğrendiklerinde bir devrim gerçekleştirdiler: taşınabilir ve depolanabilir hale gelerek seyahat ettiler ve dünyayı fethetmeyi tamamladılar.

Belçika manastır biralarını yeniden keşfediyor ve onları dünyanın en çok satanları haline getiriyor. 20. yüzyılın sonunda, önce Amerika Birleşik Devletleri'nde ve daha sonra tüm dünyada butik bira üreticilerinin rönesansı, şimdi butik bira olarak adlandırılan bu içeceğe kimlik kazandırdı. Bugün Fransa'da her hafta iki veya üç "zanaatkar" bira fabrikası kuruluyor. Artık güçlü çok uluslu şirketlerin tanınmış markalarının yanı sıra on binlerce yerel bira da var.

Yazar Benoist Simmat, Şarabın İnanılmaz Tarihi ve Mutfağın İnanılmaz Tarihi'nin ardından başarılı üçlemesini tamamlıyor. Çizimlerinde kendisine yeni nesil illüstratör Lucas Landais eşlik ediyor. İkili, bu büyük içeceğin bin yıllık destanını 200 bilgilendirici ve esprili sayfada anlatıyor.

Teşekkürler Üstat @Osidi.

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,170
6,799
Değerli dostumuz Sn. @balkan 'ın çok güzel açıkladığı gibi , içeceklerden '' Bira '' , köklü bir tarihe sahip. Bira konusu , grafik kolleksiyonlarım arasında da önemli yer alıyor. Özellikle Art Nouveau dönemine ait tepsi, takvim, poster resimleri gibi illustrasyonlar , tarihsel açıdan tıpkı Coca Cola konusu gibi dikkatimi çekmiştir. Sn. @Osidi 'nin paylaştığı bu kitap, bu akşam beğeniyle sayfalarını karıştırdığım kitaplardan oldu. Nitekim, kitabın grafik yapısı, konuyu ele alış tarzı ve Sn. @balkan 'ın çok doğru olarak belirttiği gibi , sanatçı Simmat faktörü , konuya meraklı okurun ilgisini hemen çekecek niteliği oluşturmuş. ( Doğrusu, ben bu '' L'Incroyable histoire '' serisini çok beğendim. Hem yararı , hem de grafik yapısı açısından. )

Çok teşekkür ediyorum Sn. @Osidi

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,567
18,667
Biranın İnanılmaz Tarihi

Biranın yaratılışının ve yüzyıllar boyunca geçirdiği evrimin öyküsünü anlatan bir çizgi roman.

Tahıl birası insanlığın en eski ortak içeceğidir. 15.000 yıl önce, Üst Paleolitik Çağ'ın sonlarında doğmuş, o zamanlar ekmek kadar değerli bir “gıda”ydı. Eski biralar şarapla rekabet eder; prestije sahip değiller ama tanrılarla aynı derecede iletişime izin veriyorlar. Han Çin'i ve Maya Amerikası bu fermente içeceğin altın çağını yaşadı. Cermen halkları cervoise'larını atlamayı öğrendiklerinde bir devrim gerçekleştirdiler: taşınabilir ve depolanabilir hale gelerek seyahat ettiler ve dünyayı fethetmeyi tamamladılar.

Belçika manastır biralarını yeniden keşfediyor ve onları dünyanın en çok satanları haline getiriyor. 20. yüzyılın sonunda, önce Amerika Birleşik Devletleri'nde ve daha sonra tüm dünyada butik bira üreticilerinin rönesansı, şimdi butik bira olarak adlandırılan bu içeceğe kimlik kazandırdı. Bugün Fransa'da her hafta iki veya üç "zanaatkar" bira fabrikası kuruluyor. Artık güçlü çok uluslu şirketlerin tanınmış markalarının yanı sıra on binlerce yerel bira da var.

Yazar Benoist Simmat, Şarabın İnanılmaz Tarihi ve Mutfağın İnanılmaz Tarihi'nin ardından başarılı üçlemesini tamamlıyor. Çizimlerinde kendisine yeni nesil illüstratör Lucas Landais eşlik ediyor. İkili, bu büyük içeceğin bin yıllık destanını 200 bilgilendirici ve esprili sayfada anlatıyor.

Teşekkürler Üstat @Osidi.

Cuisine, Littérature Française, Médecine, Vin ve Géographie mevcut. Forumda yoksa paylaşabilirim.

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
412
8,448
Değerli @Osidi harikulade olur
Bu seride elinizde olanlar varsa çok makbule geçer:

Ben sadece birini paylaşmıştım, paylaşırken de siteyi bir hayli taramıştım; önceden bu seri sunulmamış, Siz bir başlık halinde elinizdekilerin hepsini sunarsanız ne güzel olur

Çok teşekkürler, sağlıcakla kalın