En Güzel Tarih Serisi

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
488
9,476
Tam bir yılı yani 365 günü düşünelim,
Bu 365 gün, dünyanın oluşumundan bugüne kadar geçen süreyi simgelesin,
Dünyanın varoluş süresi olan dört buçuk milyar yılı, 365 gün olarak betimleyelim
İlk tek hücreli canlıların günümüzden üç buçuk milyar yıl önce oluştuğunu kesin bir şekilde biliyoruz (Bkn. Önceki sunumlar)

Bu durumda,
Tek hücreli canlılar 284 gündür yaşıyorlar.
Su altı canlıları, 48 gündür yaşıyorlar.
Bitkiler, 40 gündür yaşıyorlar.
Heyecanla filmlerini seyrettiğimiz dinozorlar tam 15 gün yaşamışlar.
İlk insan türleri (konuşma becerisi olmayan fakat alet yapma becerisi olan, ateşi kullanabilen) sadece 10 saat yaşayabilmiş,
Bizim türümüz olan Homo Sapiens ise sadece 1 saattir yaşıyor;
365 günün sadece son 1 saatinde dünyada yaşıyoruz. Bu bir saatin ise sadece yaklaşık 1 dakikasında toplum kurabilmişiz,
365 günün sadece yaklaşık 1 dakikasında toplum kurabilmemize ve kültür oluşturabilmemize rağmen türümüzün dünyanın hakimi olduğunu, dünyanın sadece bizim için oluştuğunu düşünüyoruz. Sadece 1 dakikadır toplum hayatımız olmasına rağmen önceki 365 gününde şu an gördüğümüz şekli ile var olduğunu ve bir anda oluştuğunu düşünüyoruz.

Bizler, insanoğulları, olayları kendi zaman ölçeğimize göre, ortalama seksen yıllık sürelere göre algılıyoruz, Küçük bir çocukken gördüğümüz çoğu şey bugünde hiç değişmemiş olarak gözümüze görünüyor. Bu yüzden tarih ile ilgili algılayabildiğimiz zaman süreci, gördüğümüz ve yaşadığımız zaman ile sınırlı…
Bu durumda insanlığın etrafında gördüğü bitkileri, ağaçları ve diğer her şeyi, yaşamadığı geçmişte de sanki bugün gördüğü gibi, hiç değişmemiş halde olduğunu düşünmesi son derece normaldir.

Ancak bilim ve tarih, algımızı değiştiriyor.
Unutmayalım ki “öyle olduğunu düşünüyorum” , “benim fikrim bu yönde” şeklinde bize öğretilen ve ezberletilen dar kalıplar yerine sadece “bu konuda bilimsel araştırmalar, gözlemler, deneyler bizi nereye götürüyor” şeklinde geliştireceğimiz sorgulayıcı araştırmalar, insan aklını geliştirebilir ve ileriye taşıyabilir.

Sorgulayıcı araştırmalar için ilk adım ise etrafımızın tarihini öğrenmek olmalıdır

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,251
7,201
Tarih sevgisi okulda okuduğumuz derslerden çok; Reşat Ekrem Koçu , Va Nu gibi yazarlarımızla , yahut Şahap Ayhan, Münif Fehim gibi sanatçılarımızla bende başlar. Evliya Çelebi'nin akıl almaz tasvirlerinin yeri başkadır. Sn. @cagan73 'ün üzerinde önemle durduğu "Sorgulayıcı " araştırmaların hiç şüphesiz gelişimimizde payı önemli. Hepsi de birbirinden "güzel " bu "tarih " kitapları beğenilmeyecek gibi değil.
Özetle, @cagan73 paylaşımlarını içeren dosyam büyümeye devam ediyor. Çok teşekkür ediyorum Sn. @cagan73

Son düzenleme:

kayıntı

Yeni Üye
19 Haz 2022
113
504
Muhteşem kitaplar, muhteşem tanıtım. Teşekkürler sayın cagan73.
Başta ünlü Fransız gazeteci Dominique Simonnet olmak üzere diğerlerinin sorduğu sorulara Fransa'nın en önemli bilim insanlarının uzman oldukları konularda, verdikleri cevaplar.
Bu format ve ustaca sorulan sorular kitapları (bazen background gerektiren ağır konular olsa bile) sihirli bir şekilde kolay okunur hale getiriyor. O kadar ki ben ilgim olmayan konulardaki (bulabildiğim) kitapları bile okumuştum.
Okumayan tüm arkadaşlara tavsiye ederim. İlgi duyduğunuz bir konudan başlayın, ne dediğimi anlayacaksınız.
Son bir söz; bu seri 11 kitap olarak görünüyor. Sayın cagan73@ listede İnancın En Güzel Tarihi ve Özgürlüğün Özgürlüğün En Güzel Tarihi eksik görünüyor. Kitaplığıma baktım, bunlar bende de eksik. Muhtemelen baskıları yapılmadı.
Sevgiler Saygılar

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
488
9,476
Değerli @kayıntı , ilginiz için çok teşekkür ederim,
"İnancın En Güzel Tarihi" kitabını detaylı olarak inceledikten sonra bu seriye hiç yakıştıramamış ve edinmeye dahi gerek duymamıştım. Ancak kendisinde bulunan bir arkadaşımız varsa serinin eksik kalmaması adına çok güzel olacaktır. (Konu ile ilgili Richard DAWKINS çıtayı o kadar yükseltti ki... Bakınız: )

"Özgürlüğün En Güzel Tarihi" kitabını ise maalesef incelemek için bile bulamamıştım ben de çok merak ediyorum. Umarım kendisinde bulunan bir arkadaşımız vardır. Zira benim bulabilme imkanım bulunmuyor.
Bu arada Dünyanın En Güzel Tarihi yazarlarından Hubert Reeves bu vesile ile tekrar analım: Hubert Reeves

kayıntı

Yeni Üye
19 Haz 2022
113
504
Değerli @kayıntı , ilginiz için çok teşekkür ederim,
"İnancın En Güzel Tarihi" kitabını detaylı olarak inceledikten sonra bu seriye hiç yakıştıramamış ve edinmeye dahi gerek duymamıştım. Ancak kendisinde bulunan bir arkadaşımız varsa serinin eksik kalmaması adına çok güzel olacaktır. (Konu ile ilgili Richard DAWKINS çıtayı o kadar yükseltti ki... Bakınız: )

"Özgürlüğün En Güzel Tarihi" kitabını ise maalesef incelemek için bile bulamamıştım ben de çok merak ediyorum. Umarım kendisinde bulunan bir arkadaşımız vardır. Zira benim bulabilme imkanım bulunmuyor.
Bu arada Dünyanın En Güzel Tarihi yazarlarından Hubert Reeves bu vesile ile tekrar analım: Hubert Reeves
Anlaşılan “Özgürlük Karşısında İslamcılık” bölümü yüzünden İş Bankası Yayınları'na yayımlatmamışlar: