Dylan Dog Lâl Yayınları 055 - Sonsuzluğa Doğru

aksamsefasi

Süper Üye
5 Eki 2018
4,512
85,963
İzmir

Tarama : Akşamsefası
Düzenleme : Mehmet Ali

53068169653_f2a0b50444_z.jpg

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,485
70,129
Karagümrük
İki sayfada bir damgalanmış, pdf formatında oluşturulmuş bir paylaşım.
İndirip inceledikten sonra geri dönüşüm kutusuna gönderdim.
Okuma zevkini öldüren böylesine egoya kurban edilmiş paylaşımlar
olmasa da olur. İstediğiniz gibi paylaşım yapabilirsiniz tabi ki ama
ben de gerekli eleştirileri yaparım, kızmak gücenmek yok!
Not: İlkten beğenmiştim, indirdikten sonra beğenmekten vazgeçip
eleştirilerimi yazdım.
Öneri : Bir anket yapalım mı ? Damgalı ve pdf formatında paylaşımlar
mı istersiniz, yoksa damgasız cbr formatında paylaşımlar mı? Hodri meydan!

Son düzenleme:

aksamsefasi

Süper Üye
5 Eki 2018
4,512
85,963
İzmir
İki sayfada bir damgalanmış, pdf formatında oluşturulmuş bir paylaşım.
İndirip inceledikten sonra geri dönüşüm kutusuna gönderdim.
Okuma zevkini öldüren böylesine egoya kurban edilmiş paylaşımlar
olmasa da olur. İstediğiniz gibi paylaşım yapabilirsiniz tabi ki ama
ben de gerekli eleştirileri yaparım, kızmak gücenmek yok!
Not: İlkten beğenmiştim, indirdikten sonra beğenmekten vazgeçip
eleştirilerimi yazdım.
Öneri : Bir anket yapalım mı ? Damgalı ve pdf formatında paylaşımlar
mı istersiniz, yoksa damgasız cbr formatında paylaşımlar mı? Hodri meydan!
Hodri meydanlık birşey yok,çünkü referandumluk bir durum da söz konusu değil(kimseye nasıl paylaşım yapacağımı sormak gibi bir niyetim yok). Paylaşımlarımı kendi prensiplerime göre yaparım, isteyen indirir istemeyen indirmez. Ben 25 yıldır paylaşım yapıyorum, gördüğüm lüzum gereği kitaplara imza basıyorum basmaya da devam edeceğim (sizin de paylaşımlarınızı birileri korsan basıp sağda solda satmaya başlayınca daha iyi anlayacaksınız) Pdf yapıyorum yapmaya da devam edeceğim.(neden pdf yapma gereği duyduğumu daha önce defalarca yazdığım için tekrarlamayacağım.) Bundan sonra da bu şekilde devam edeceğim. O yüzden benim açtığım hiçbir başlığa bakma zahmetinde bulunmanıza gerek yok.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,997
83,882
Kasımpaşa
Sevgili ihtiyardost ben de PDF'ten hoşlanmıyorum, ben de kitabın damgalanmasından pek hazetmem ama akşamsefası dostumuza da haksızlık olmuş eleştirileriniz.
PDF tarama alışkın olmamamıza karşın okumayı kesinlikle engellemiyor hatta kapladığı alan nedeniyle cazip de olabilir. Belki ileride dosya boyutu nedeniyle PDF yapılacak taramalar ama önemli olan tarama kalitesi ile okunabilirlik. Bu tarama kesinlikle bu ölçütlere uyuyor.
İkinci eleştiri olarak kitap üzerine imza atılmasından bahsetmişsiniz, evet sayısı biraz fazla iki sayfa bir isim yazılmış ama burada önemli olan bu imzalama işinin yine kitabı okumaya engel olup olmadığıdır ki sayfalardaki imzalar kesinlikle okumaya engel değil.
Tarama yapan kişi sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini düşünürsek eleştiri yaparken kantarın topuzunu kaçırmak bu dostlarımızı üzebilir ve soğutabilir.
Tekrarlamak gerekirse her ne kadar CBR ve imzasız olsun istesem de ben taramayı beğendim.
Paylaşan dostlara teşekkürler.

gunayh

Yeni Üye
9 Kas 2011
128
324
Öncelikle emeğinize ve yüreğinize sağlık. Paylaşım ne şekilde olursa olsun kıymetlidir. İyi ki varsınız ve sayenizde böyle güzel emeklerden faydalanıyoruz.

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,230
5,083
Bir şey soracağım.
Bu söz konusu olanlar, zaten çeviri-balonlama değil de, tarama kitaplar değil mi? (Yani paylaşımcının kendi çeviri dili, emeği, photoshop işçiliği, balon tasarımı gibi ona haiz yaratıcılık özelliklerinin kullanıldığı; ve nispeten çok daha emek gerektiren çeviri-balonlama işleri değil de, tarama-croplama-renk ve paketleme işleri değil mi?

Yani Türkçe olarak hiç olmayan Ç&B eserleri değil de, daha önce bir yayınevinin zaten bastığı kitaplar değil m?
Yani birileri korsan basıyorsa, zaten birden fazla satmak içindir ve bir taramayı Internet'ten bulmak yerine, zaten o kitabın bir tanesini edinip (ki bunlar kolay bulunan çizgi-romanlar) içinden kendisi tarama yapıp, basabilir.
(Bu arada hiç denk gelmedim bu korsan baskılara.)
Bir kaç korsan sizin taramalarınızı kullandı diye, bu kadar uğraşıp her sayfaya imza yapıp, (ve Dune gibi bazı taramalarınızda, konuşma balonlarının üzerine geldiği de oluyor) koruma altına almanız, gerçekten gerekli mi?

Kaldı ki her mesajınızın altındaki imzanız
"Amacım arşivlerimin daha fazla kişiye ulaşmasıdır.
İsteyen istediği yerde sormadan-izin almadan kullanabilir."
iken.

Lütfen bir daha değerlendirin.

Ne bileyim, on sayfada bir, ve daha küçük, daha zarif bir şekilde imza atın. Nasıl olsa o korsanlar o sayfaları da bulmak için, orijinal kitabı bulmak zorunda kalacaklar.

Arşivleriniz ve paylaşımlarınız da daha temiz, daha dokunulmamış olarak kalıcı hale gelsin.

Bunu yeniden değerleindirin lütfen..

aksamsefasi

Süper Üye
5 Eki 2018
4,512
85,963
İzmir
Bir şey soracağım.
Bu söz konusu olanlar, zaten çeviri-balonlama değil de, tarama kitaplar değil mi? (Yani paylaşımcının kendi çeviri dili, emeği, photoshop işçiliği, balon tasarımı gibi ona haiz yaratıcılık özelliklerinin kullanıldığı; ve nispeten çok daha emek gerektiren çeviri-balonlama işleri değil de, tarama-croplama-renk ve paketleme işleri değil mi?

Yani Türkçe olarak hiç olmayan Ç&B eserleri değil de, daha önce bir yayınevinin zaten bastığı kitaplar değil m?
Yani birileri korsan basıyorsa, zaten birden fazla satmak içindir ve bir taramayı Internet'ten bulmak yerine, zaten o kitabın bir tanesini edinip (ki bunlar kolay bulunan çizgi-romanlar) içinden kendisi tarama yapıp, basabilir.
(Bu arada hiç denk gelmedim bu korsan baskılara.)
Bir kaç korsan sizin taramalarınızı kullandı diye, bu kadar uğraşıp her sayfaya imza yapıp, (ve Dune gibi bazı taramalarınızda, konuşma balonlarının üzerine geldiği de oluyor) koruma altına almanız, gerçekten gerekli mi?

Kaldı ki her mesajınızın altındaki imzanız
"Amacım arşivlerimin daha fazla kişiye ulaşmasıdır.
İsteyen istediği yerde sormadan-izin almadan kullanabilir."
iken.

Lütfen bir daha değerlendirin.

Ne bileyim, on sayfada bir, ve daha küçük, daha zarif bir şekilde imza atın. Nasıl olsa o korsanlar o sayfaları da bulmak için, orijinal kitabı bulmak zorunda kalacaklar.

Arşivleriniz ve paylaşımlarınız da daha temiz, daha dokunulmamış olarak kalıcı hale gelsin.

Bunu yeniden değerleindirin lütfen..
çizriromanlar basıldıktan bir sene sonra bile karaborsaya düşebiliyor. Tek bir zagor kitabını 500-600liraya satanlar var. işin kötüsü bu fahiş fiyatla satılan kitapların çoğu korsan baskıyla çoğaltılıyor.
imzayı program otomatik yaptığı için bazen istemeden de olsa konuşma balonlarına denk gelebiliyor.
Damga ve pdf konusu benim tarafımda tartışmaya açık bir konu değildir. bu konuda ısrarcı olmak sadece ortamı gerer. bu forum haricinde 15civarı farklı platformda paylaşım yapıyorum cbr ve imza konusunda sadece buradan ve birkaç kişiden şikayet geliyor. 5binden fazla indirilen paylaşımlarım var. birkaç kişi istemedi diye vazgeçecek değilim. rakamları abartılı bulanlar için aşağıda görselini paylaşacağım.
53068176129_9a3aa5b834_z.jpg

Konu benim açımdan kapanmıştır. Bundan sonraki benzer yorumlara cevap vermeyeceğim.