Dostlar Arasında (Cheers) dizisi..

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
593
3,758
istanbul
Dostlar-Aras-nda.png

Öncelikle belirteyim bu konunun bütün başlıklarına baktım "Cheers" yoktu. O yüzden daha önce konusu açılmış ise peşinen özür dilerim ben görememişimdir. ( bkz: aramaya inanmak )

1982 yapımı, 11 sezon süren ( bizde tamamı yayınlandı mı emin değilim ) Türkiyede CNBC-e'de yayınlanmış olan ( bie ara e2 de de yayınlanmış diye öğrendim ), baş rolünde Tod Danson ( a good place ve csı da da oynadı daha sonra bu beyaz saçlı abimiz - Cheers de beyaz değildi tabii - ) oynamış olan , bence muhteşem bir sitcom dur kendileri.
İlk sezonunun giriş sahneleri seyircili çekilmiş ve gülme sesleri efekt değil gerçek seyirci gülüşüdür. giriş müziği insanı gerçekten çok duygulandırır ve " hakkaten oraya ait olduğumu hissettiren ve herkesin beni tanıdığı, benim de herkesi tanıdığım böyle bir ortamım olsa keşke " dedirttirir.
sometimes you want to go
where everybody knows your name,
and they're always glad you came;
you want to be where you can see,
our troubles are all the same;
you want to be where everybody knows your name.

şarkıyı "gary portnoy" seslendirmiş ve 83 yılında bu şarkıyla emmy ödülü kazanmıştır.
Bu diziden daha sonra CNBC-e'nin meşhur dizilerinden "Frasier" doğmuştur..
Aslında yazacağım çok şey var bu dizi hakkında ama " umarım" başka yazmak isteyenler de olacağından onlara da bir şeyler kalsın diye şimdilik yazmıyorum.
Fotoğraf ekleme işlerii bana Fransız olduğundan ( evet hâlâ, beceriksizim naapiim ) Baltimora üstadıma bırakıyorum. ( gerek görürse tabii ki )

Dayanamadım bunu da yazacağım: Seinfield ile aynı dönemde yayınlandığından Seinfield bunun reytinglerini geçmek için resmen kendini paralamış o dönemlerde..

Not: Baltimora üstatdan konudan bağımsız ricam, bir ara "Taxi" dizisine de burada yer verebilirse harika olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,705
35,972
İstanbul
Dostlar-Aras-nda-1.png
Türkçesi "şerefe" manasına gelen Cheers, eski komedi dizileri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Başrolünde Ted Danson ve Rhea Perlman gibi ünlü oyuncuların oynadığı bir yapımdır. Bir barın satın alınması ile başlayan hikaye tam 11 sezon boyunca devam etmiştir.
Hikaye 11. sezonun finali ile son bulmamış fakat farklı bir dizide, elbette oyuncuları değiştirilerek devam ettirilmeye çalışılmıştır. Frasier ismi ile devam eden dizi, tıpkı bu versiyonu kadar beğenilmiştir.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,705
35,972
İstanbul
Dostlar-Aras-nda-2.png
Müziğiyle ve ekrana yansıyan sıcak arkadaşlık ortamıyla dikkat çeken "Dostlar Arasında" (Cheers) dizisinin ilginç bir başlangıç hikayesi var. Gösterinin yeri Bull & Finch Pub telefon rehberinden seçilmiş. Yapımcılar barın sahibi Tom Kershaw'dan dış çekim yapmasını istemiş ve Kershaw sadece 1 dolarlık bir fiyat karşılığında bunu kabul etmiş.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,705
35,972
İstanbul
Dostlar-Aras-nda.png

Öncelikle belirteyim bu konunun bütün başlıklarına baktım "Cheers" yoktu. O yüzden daha önce konusu açılmış ise peşinen özür dilerim ben görememişimdir. ( bkz: aramaya inanmak )

1982 yapımı, 11 sezon süren ( bizde tamamı yayınlandı mı emin değilim ) Türkiyede CNBC-e'de yayınlanmış olan ( bie ara e2 de de yayınlanmış diye öğrendim ), baş rolünde Tod Danson ( a good place ve csı da da oynadı daha sonra bu beyaz saçlı abimiz - Cheers de beyaz değildi tabii - ) oynamış olan , bence muhteşem bir sitcom dur kendileri.
İlk sezonunun giriş sahneleri seyircili çekilmiş ve gülme sesleri efekt değil gerçek seyirci gülüşüdür. giriş müziği insanı gerçekten çok duygulandırır ve " hakkaten oraya ait olduğumu hissettiren ve herkesin beni tanıdığı, benim de herkesi tanıdığım böyle bir ortamım olsa keşke " dedirttirir.
sometimes you want to go
where everybody knows your name,
and they're always glad you came;
you want to be where you can see,
our troubles are all the same;
you want to be where everybody knows your name.

şarkıyı "gary portnoy" seslendirmiş ve 83 yılında bu şarkıyla emmy ödülü kazanmıştır.
Bu diziden daha sonra CNBC-e'nin meşhur dizilerinden "Frasier" doğmuştur..
Aslında yazacağım çok şey var bu dizi hakkında ama " umarım" başka yazmak isteyenler de olacağından onlara da bir şeyler kalsın diye şimdilik yazmıyorum.
Fotoğraf ekleme işlerii bana Fransız olduğundan ( evet hâlâ, beceriksizim naapiim ) Baltimora üstadıma bırakıyorum. ( gerek görürse tabii ki )

Dayanamadım bunu da yazacağım: Seinfield ile aynı dönemde yayınlandığından Seinfield bunun reytinglerini geçmek için resmen kendini paralamış o dönemlerde..

Not: Baltimora üstatdan konudan bağımsız ricam, bir ara "Taxi" dizisine de burada yer verebilirse harika olur.
Sevgili Üstadım, ne iyi etmişsiniz de bu başlığı açmışsınız. Yazdıklarınızı keyifle okudum. Siz bu tarz başlıklar açıverin ben tamamlanması gereken eksikleri hallederim.. Bu arada "Taxi" dizisiyle alakalı fazla bir şeyler hatırlamıyorum maalesef, onun başlığını açmayı da size bırakıyorum. Ben fotoğraf ekleme işin hallederim. Sevgi ve saygı ile...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,456
4,781
Osmaniye

İlk sezonunun giriş sahneleri seyircili çekilmiş ve gülme sesleri efekt değil gerçek seyirci gülüşüdür.
Hocam ben eski Amerikan kısa dizilerinin (25 dakika sürer) seyirci ile çekildiğini görmüştüm, bir stüdyodalar ve öyle oturdukları yerde ahım şahım da değil, tabi o zamanların teknolojisi ve konforu ile çekiliyor. Hangi diziler diye sorarsanız inanın hatırlamıyorum, sadece dizi ile ilgili görüntüler verilirken fark etmiştim ve gülme efektlerinin gerçek olduğunu düşünmeye başlamıştım.

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
593
3,758
istanbul
  • bardaki kıdemli garson carla'yi oynayan rhea pearlman, danny de vito'nun karısıdır.
  • seinfeld de george ile seinfeld in sitcom yazmaya çalıştıkları bölümde george alacakları parayı küçümseyerek sürekli ın 40.000 $ aldığından bahsederek kendini onunla karşılılaştırır. işte bu ted danson bizim sam malone dan başkası değildir. o zamanlar bu iki sitcom arasındaki rekabeti düşününce daha da anlam kazanan bir göndermedir bu.
  • how I met your mother'da bu diziyi anan swarley isminde bir bölüm vardır.
  • seksenli yıllarda trt'de "dostlar arasında", doksanlı yıllarda star-1'de "şerefe", iki binli yıllarda da cnbc-e'de "cheers" adıyla oynamıştır
  • son sezonunda bu diziye reklam vermenin maliyeti astronomik boyutlardaymış. final bölümünde 30 saniyelik reklam fiyatı bugünün parasıyla 1,5 milyon dolara geliyormuş ki o zaman için sadece milyonlarca kişinin izlediği super bowl'da söz konusuymuş bu meblağlar.
  • yayında olduğu 11 sezonun tamamında en iyi komedi dizisi dalında aday gösterildi ve 117 adaylık rekorunun yanında 28 primetime emmy ödülü kazandı.
  • bu da başlamak isteyenler için: