Dampyr 234 Carcosa'nın Kuleleri (Eylül 2019)

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,541
69,314
NeverLand

"Kadim Ulular'ın ilerleyişinin durduğu, zamanın sınırlarındaki efsanevi şehir Carcosa yeniden ortaya çıktı!
Kuleleri, Xeethra'nın hüküm sürdüğü alacakaranlık dünyasının başkentini kuşatıyor. Rüya sakinleri, Kaos Ordusu'yla
birlikte Alastor ve özellikle korkunç Nyarlathotep bu şehri işgal etmeye çalışıyor. Xeethra'nın gerçekten de çılgınlığa
sürükleyen lanetli drama 'Sarı Kral'daki efsanevi kraliçe Cassilda olması ve uğursuz Sarı İşaret'i almaya ve Kadim Ulular'a
yol açmaya yazgılı kişi olması mümkün mü? Prens Emil, babasını Kötülük tarafında ve yüzünde Solgun Maske ilerüyasında

gördü ve Caleb Lost'tan yardım istedi. Ama Harlan, babası Draka, Tesla ve savaşçı Dandy Kara Çöl'de kaybolmuş durumda..."

"Carcosa, edebiyat ve popüler kültürde derin kökleri olan gizemli ve büyüleyici bir kavramdır.
Başlangıçta Ambrose Bierce tarafından yaratılmış, daha sonra Robert W. Chambers tarafından genişletilmiş ve
nihayetinde H.P. Lovecraft'ın eserlerinin ruhuna uygun hale gelmiştir. Carcosa'nın çekiciliği, onun belirsizliğinde
ve gizemliliğinde yatar. Her yazar ve sanatçı, bu kavramı kendi vizyonlarına göre yorumlamış ve geliştirmiştir.
Bu nedenle Carcosa, okuyucuların ve izleyicilerin hayal gücünü harekete geçiren zengin bir sembol haline gelmiştir."

"Sarı Kral kavramı, fantastik edebiyat ve korku türünde oldukça önemli ve etkileyici bir yere sahiptir. Robert W. Chambers'ın
yarattığı bu gizemli figür, yıllar içinde pek çok yazar ve sanatçı tarafından yeniden yorumlanmış ve genişletilmiştir. Sarı Kral'ın
en ilginç yönlerinden biri, hem bir tiyatro oyununun adı hem de o oyundaki bir karakter olmasıdır. Oyunun kendisi de bir tabu
olarak sunulur; ikinci perdesini okuyanların çıldıracağı veya korkunç gerçeklerle yüzleşeceği söylenir. Bu, bilginin tehlikeli doğasına
ve bazı gerçeklerin insan aklı için yıkıcı olabileceğine dair güçlü bir metafor sunar. Sarı Kral figürü genellikle belirsiz ve ürkütücü bir
şekilde tasvir edilir. Sarı pelerinli veya paçavralı, yüzü maskeli bu figür, çürüme ve yozlaşmanın somutlaşmış hali gibidir.
Carcosa adlı gizemli şehirle olan bağlantısı da ona kozmik ve yabancı bir boyut katar. Chambers'ın yarattığı bu kavram, daha sonra
H.P. Lovecraft gibi yazarlar tarafından da benimsenmiş ve Cthulhu Mitolojisi'ne dahil edilmiştir.
Günümüzde de popüler kültürde sıkça referans verilen bir figür olmaya devam etmektedir."

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,272
8,500
Ellerine sağlık üstadım.
Tüm paylaşımlar için çok çok teşekkürler.

bookmaster

Yeni Üye
20 Tem 2024
51
111
Çok iyi hikâye, çok iyi çizimler-kurgu, ve bunlara yakışır bi önsöz yapmışsınız, emeğine ve zekâna sağlık üstad.