BÜYÜK ENTRİKA. Tex'in beğenilen ve uzun öyküsü.

levon

Yeni Üye
18 Şub 2022
138
1,675
Tex destanının en sevilen öyküsü. BÜYÜK ENTRİKA.
--En uzun, 2. Tex öyküsü. 511 sayfa.
--İki büyük ustanın eseri. G.L.Bonelli yazdı, Erio Nicolo çizdi.
--Erio Nicolo'nun çizdiği Tex listesi ve kapakları. Öykünün Türkiye'de basılmış tüm kapakları. Ve her detay.
cizgiromantik.com ile kalın.

levon

Yeni Üye
18 Şub 2022
138
1,675
Tex destanının en sevilen öyküsü. BÜYÜK ENTRİKA.
--En uzun, 2. Tex öyküsü. 511 sayfa.
--İki büyük ustanın eseri. G.L.Bonelli yazdı, Erio Nicolo çizdi.
--Erio Nicolo'nun çizdiği Tex listesi ve kapakları. Öykünün Türkiye'de basılmış tüm kapakları. Ve her detay.

Herkese teşekkürler. Diğer efsane öyküleri çalışıyorum. Carson, El Muerte, Yenilmezler, Navajo Kanı, İki Bayrak Arasında gibi unutulmaz Tex maceralarını da yavaş yavaş sunacağım.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,247
8,390
Bu maceranın senaryosu ile ilgili kafama takılan bir konuyu paylaşmak isterim.
Olayın yani Teks'in ilginç bir entrikaya maruz kaldığı yer, yüklü hesabının olduğu bankanın bulunduğu yerleşim alanı.
Üstelik bu yerleşim alanı rezerve 15 mil gibi bir yakınlıkta.
Teks banka müdürü tarafında çok iyi tanınmakta olmasına rağmen ve de bu yerleşim alanına yakınlık nedeni ile
Sık sık gelip gitmiş olması gerekirken. değişen şerifi ve de yardımcılarını tanımaması ya da onlar tarafından,
( Çevrenin en önemli sima ve şahsiyetlerinden biri olan Teks'in) tanınmaması biraz garip değil mi?
Aynı şey Carson ve Kit'in tanınmaması için de söylenebilir.

Son düzenleme:

levon

Yeni Üye
18 Şub 2022
138
1,675
Bu maceranın senaryosu ile ilgili kafama takılan bir konuyu paylaşmak isterim.
Olayın yani Teks'in ilginç bir entrikaya maruz kaldığı yer, yüklü hesabının olduğu bankanın bulunduğu yerleşim alanı.
Üstelik bu yerleşim aranı rezerve 15 mil gibi bir yakınlıkta.
Teks banka müdürü tarafında çok iyi tanınmakta olmasına rağmen ve de bu yerleşim alanına yakınlık nedeni ile
Sık sık gelip gitmiş olması gerekirken. değişen şerifi ve de yardımcılarını tanımaması ya da onlar tarafından,
( Çevrenin en önemli sima ve şahsiyetlerinden biri olan Teks'in) tanınmaması biraz garip değil mi?
Aynı şey Carson ve Kit'in tanınmaması için de söylenebilir.
Çok haklısınız. benimde kafama takılan bir soru bu

levon

Yeni Üye
18 Şub 2022
138
1,675
Teks maceralarının en uzunu 586 sayfa süren "Pilares'e Geri Dönüş"adlı macera idi.Sanırım geçtiğimiz aylarda
yayınlanan 7 kitaplık "Mefisto" birinci sıraya yükseldi.
Üstadım. orada bende şüphede kaldım. çünkü elimde orjinaller yok. Ama sunuma bakılırsa, 738. sayıyla başlayan öykü 740. sayıda bitiyor gibi. toplam 336 sayfa. 740. sayının tanıtımında şöyle bir yazı var.
''Mephisto, başlıca düşmanlarından üçünü ele geçirdi ve oğlu Yama'yı yeniden yanına aldı. Kit ve Tiger bile Kötülüğün Efendisi'nin hizmetinde olan kötü adamların darbelerine maruz kalmak üzeredir. "Kara Dağ" akıl hastanesinin karanlık bodrumunda, bu ilk terör üçlemesinin dramatik son bölümü yaklaşıyor..''
Sonra 740. sayı var. 741. sayının tanıtımı şöyle,
''Mefisto yaşıyor! Ve ona, bir kez daha güçlerinin doruğunda olan oğlu Yama ve Mephisto'nun hapishaneden kaçan kız kardeşi Lily de katılıyor: ''
Anladığım kadarı ile 740. sayıda Mefisto Öldü. Ama 741 de meğerse ölmediği anlaşılıyor. Ve de öykü 744'de bitiyor (bu sayı 132 sayfa) Toplam 468 sayfa.
Eğer sizin dediğiniz gibiyse 804 sayfa oluyor ki bu rekor.
Ama yine dikkate alınması gereken birşey var. 336 sayfalık kısmı (738/740) Gianluca ve Raul Cestaro çizmiş.
Ama, 468 sayfalık kısmı (741/744) Civitelli çizmiş. bu da beni şüpheye düşürdü. Orijinalini okuyan varsa aydınlatsın bizi. İyi çalışmalar.

Son düzenleme:

levon

Yeni Üye
18 Şub 2022
138
1,675
AMANSIZ JACK THUNDER/7 CANİLER. Yine efsane TEX öykü.
--Carson öyküsünün devamı mı? Hem evet, hem de hayır.
-- Tex tarihindeki ilk dehşet içeren öykü.
--Peckinpah'ın 'Epik Revizyonist Western' filmi, The Wild Bunch.
--Yedi cani, Nordik Mitoloji ve Marvel karakterleri mi?
--Öyküdeki Walt Whitman'ın şiir kitabı ve Molossus cinsi köpek.
--Mauro Boselli ustanın öyküsü.
--Maceraya forum sitelerindeki itirazlar ve senaryodaki ufak tefek sorunlar.
cizgiromantik.com ile kalın

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,228
7,087
Tex maceralarının ilk sayfasını okuduktan sonra. maceranın büyüsüne kapılmayıp son sayfasına kadar elden bırakmamacasına okumamak mümkün mü acaba ? Hiç sanmam ! Bu cevap Tex sevenleri açısından tartışılmaz tabii, ama çizgi roman sanatına ufaktan gönül verenler için de sanırım aynı olmalı. Bu yüzden Tex maceralarına emek verenlere ya da ilgili paylaşımları yorumlarıyla destekleyen diyardaşlara ilave yorumlarımla katkıda bulunmak, bugüne kadar kısmet olmadı.

Maceraların kendileri kadar, her beğeni ya da teşekkür mesajını , yorumları , zamanım elverdiğince okuyorum, hem de büyük keyifle. AMANSIZ JACK THUNDER/7 CANİLER adlı Tex öyküsünün inceleme yazısını görünce, bu duygularımı aktarayım diyara diye düşündüm. Yüzbaşı Jack macerasının incelemesi sorası, ilk kez Tex konusunda beni mesaj yazmaya iten nedenler çok. Hem güzel macera, hem detaylı inceleme yazısının çekiciliği, hem de '' Tex hakkında ben de beğenimi belirteyim '' düşüncem oldu.

Yani, Tex hakkında diyarımızda bulunan pek çok bilgili ve ilgili diyar dostları içinde benimki okyanusta bir damla !
İnceleme yazısını çok beğendim. Teşekkürler.