1955-HAFTA-sayı-26 ( 1 Temmuz 1955 )

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,907
5,301

Sayın murtaza5 ;

HAFTA okuma günlüğü : HAFTA OKU(YORUM) :

Dedo11 Yorumu : İlk sayfada : "Hiç Merak Ettiniz mi? / Geçimsiz ve Can Sıkıcı Bir Koca mısınız?"
Lütfen özelllikle evli erkekler bu testi kendine yapsın...

Oğuz Özdeş "Trafik Derdi"ni yazıyor...

Sünnet Düğünü anlatılıyor....

Eser Tutel ; "Şansın ve el çabukluğunun hiçbirşey ifade etmediği oyun : SATRANÇ" konusunu anlatıyor.
"Bir zamanlar Camridge talebeleri , Londra Akıl hastahanesinin sakinleri ile mektuplaşarak satranç oynamıya başlamışlar. Oyun senelerce sürmüş. Tabi , akıl , zeka ve hafıza isteyen bir oyunun çabucak bitmesine imkan var mı ? Netice herkes tarafından merakla beklenmiş. Beklenenmiş ama , maçı da deliler kazanmış!"

Dedo11 Yorumu : SATRANÇ'ın oyunlar içinde özel yer edinmiş olmasının en önemli özelliği zaten ŞANISIN ROLÜ YOK , ELÇABUKLUĞUNUN ROLÜ YOK... olmasından kaynaklanıyor...
Son aktardığım size de ilginç gelmedi mi?

"HORMAN TEDAVİSİ" başlıklı yazı o dönem için yeni bir konu....

İlginç bir fıkra :
NİÇİN ?

Profesöre :
-- "Talebeleriniz kısa bir zamanda sizi geçmeğe muvaffak oldular" diye takıldılar. "Ne dersiniz buna üstad?"

-- "Ne mi derim? Benim olnalr gibi iyi bir hocam yoktu ki!.."

23. Sayfada : Şemsi Belli "FLAMINGO" ( Ankara'da Sosyenin İçtima Ettiği Yerin Adıdır. ) başlıklı yazısında Ankara'da ünlü bir mekanı tanıtıyor...
Dedo11 Yorumu :
İlkgençliğimden itibaren ( Lise için ) Ankara'ya gelip yaşadığım bir yer Ankara. 1969-70 - 2021 yılları arasında Ankara'da yaşadım. Bunun 1975 -2021 Yılları arası Ankara - Çankaya - Küçükesat'ta geçti. Ankara'ya adeta bağımlıyım. Şimdi ne yazık ki koşullar beni İstanbul'a attı...
Şemsi Belli'nin anlattığı mekana yetişmedim elbette... Ancak yıllar yılı Tunalı Hilmi Caddesindeki Flamingo Pastanesinin sürekli müşterisiydik. Her pastası güzeldi ancak ; kestaneli pastasının üstüne yoktu... Sonra 2020 lerde Tunalı Hilmi'deki Flamingo kapandı. Çok üzüldük. Kızılay bölgesine taşındı. Birkaç kez gittim. Sahibi bize eski tanıdık muamelesi yapardı. Ancak Flamingo eski günlerini yaşamıyordu artık...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...