1947-MİZAH-sayı-46 (23 Mayıs 1947 )

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,314
7,855
Kapak karikatürünü görünce "tarih tekerrürden ibarettir" sözüne bir kez daha hak verdim. 2. Dünya Savaşı sonrasında, dünyanın pek çok ülkesi gibi Türkiye de ekonomik olarak sıkıntılı günlerden geçiyordu. 7 Eylül 1946 tarihinde Recep Peker Hükümeti, dış ticaret dengesini sağlayarak iç üretimin artırılmasını sağlamak amacıyla Türk Lirasının değerini yabancı para birimleri karşısında %40 oranında düşürmüştü. "7 Eylül Kararı" olarak bilinen bu olay, Türkiye tarihindeki ilk devalüasyon olarak kabul edilir. Ancak devalüasyon, hedeflenenin tam tersi bir etkiye yol açmış, ekonomik koşullar daha da kötüleşmiş, halk hızla fakirleşmişti. 1947 yılında ise bütçe açığını kapatmak amacıyla vergi reformu yapılarak, gelir vergisi ve kurumlar vergisi kanunları çıkarılmıştır. Bir yandan halkın alım gücünün düşmesi, diğer yandan artan vergilerin, 1950 yılında yapılan seçimlerde Demokrat Partiyi iktidara taşıyan en önemli etmenler olduğu belirtilmektedir.
Bu paylaşımınız özelinde, tüm paylaşımlarınız için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum değerli @murtaza5 üstadım, elleriniz dert görmesin...