Yayın evleri nasıl çr satar?

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,919
son konuları okurken, ara ara düşünüp keşke olsa dediğim bir noktayı paylaşayım dedim.
paylaşım süresi 2 yıla çıkartıldı ya; eğer yayınevi 2 yıl boyunca o yayını satamamışsa ondan sonra yayınlanacak ya...
şimdi ben yayınevi sahibi olsam, elimde 2 yıldır eritemediğim stoklarımı 3 e 5 e bakmam elden çıkartırım.büyük şehirler dışında yaşayanların sahaf bulması biraz zor. küçük şehirlerde sahaf yaygınlaşmamış bir esnaf kurumu. bugün sahafa gittiğimizde 2-3 yıllık kitapları uygun alabiliyoruz veya internet satış sitelerinden alabiliyoruz.
ben yayınevi sahibi olsam çizgi diyarı yöneticilerine derim ki;
sizin sitede bir bölüm açsak bizim yayınevine dair. orda elimde kalmış stokları sahaflardaki veya ikinci eldeki fiyatlarla denk fiyatlara satsak. siteden satınılması düşünülen kitapların reklamlarını yapsalar, fiyatlarını koysalar. almak istediğim kitabı inceleyip bir tıkla yayınevinin ilgili bölümüne geçsem, kitabı alsam. yanılmıyorsam çizgi diyarı bu iş için bir ücrette talep etmez. böylece aracı maliyetinde de kurtulmuş olsalar. bu fikir geliştirilebilir, eksikler giderilir. uygulamaya bir bakılır nasıl birşey olacak. beğenmezlerse gene kaldırsınlar.
internette bir çok sitede ikinci el kitap alınıp - satılıyor. stokta kalmış malı ver o fiyata gitsin. ikinci el alana kadar hem sıfır alırım, hemde yayınevinin stoğunu eritirim. yayınevi satacağına gözü keserse hem çok basıp maliyeti düşürür, hemde fiyat düşük olacağı için zarar korkusu olmaz, ucuz olacağı için kesin satar.

gücü yeten sıfır kitabı düşük fiyattan alır 2 yıl beklemez. beklemeyi göze alanlarda fiyat düşük olduktan sonra bilgisayarda indirip saklayacağına kitabı alır, kitaplığına koyar.

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,919
inşallah bu yönde olumlu gelişmeler olur. ben hep diyorum ki, illa çok kaliteli basılmasına gerek yok. 1 ci kalite hamur kağıt olacak diye birşey yok. renkli de olmasına gerek yok. cildi dağılıp gitmeyecek derecede olsun yeter. (tay yayınlarından çok çektim, ilk okumadan sonra dağılıp giderdi)
şimdi anadolunun çeşitli yerlerine dağıtılması iyi olur ama, dağıtım maliyeti çok ciddi bir külfet getiriyor, ben zaten bu amaçlı site direkt satış yapsın diyorum ya, (bir nevi fabrikadan halka) nakliye, bayi satış payı , geri dönüşüm maliyeti vs vs.hepsi ortadan kalksa, bu maliyetler yerine direkt kitabın fiyatı düşse,yayınevleride kar marjlarını düşürseler , onun yerine daha çok satış ve daha geniş kitleye ulaşmaya çalışsalar ya...

örneğin
yeni çıkmış 100 sayfalık bir yayının ortalama 10-12 tl fiyatı var, bu da internetteki satış sitelerinde ve ikinci el satış sitelerinde 1-5 lira arasında fiyatlarla satılıyor. ille ikinci ele mi düşmesini bekleyelim. yayıncı olarak kitabın maliyetini
zorunlu giderlerin ilgili kitaba düşen payı+kağıt+telif+işçi+düşük kar olarak belirlesen bi baksak aceba bu sefer kaç tane satıyorsun.
bir deneme yapmak lazım aslında

gruznan

Çeviri & Balonlama
20 Eki 2011
251
913
aslında devam eden "2.marmara olayı" ile ilgili kısımda benim de bahsetmek istediğim bir konuyu başlatmışsınız...burada herkes çizgidiyarının yayınevlerine zarardan çok yararı olduğu görüşünde birleşiyor...sizin teklifinizle aslında yayınevlerine doğrudan yarar da sağlanabilir...

keşke böyle bir şey yapabilsek ama daha önce yayınevlerinden 50 tane bile uygun fiyatlı çizgi roman alamamışlardı, diye hatırlıyorum...

bence çizgiromanların yenisi de satılsın, eskisi de satılsın, ikinci eli de satılsın...yayınevi de kazansın okuru da kazansın...

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
...yayınevleride kâr marjlarını düşürseler...

Ah be abicim işte şu dediğini yapan bir firma olsa ülkemizde şu an ihya olmuştu çoktan ama malum burası Türkiye kimse bunu yapmak istemiyor ve ayrıca halkın çizgiroman okumasını istiyorlarsa bunu önce çocuk işi olmadığını kanıtlamaları gerekiyor. Yoksa her harfine kadar haklısın sitemize böyle bir öneri sunsalar tabi ki harika olurdu. Ancak ne bileyim işte bizim insanımızın yapısından mıdır ne illaki hemen koşturmaya çalışmak istiyor kimse emeklemekle uğraşmaya çalışmıyor. İnşallah dediğin olur, hatta olsa çok hoş olurdu.

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,919
..burada herkes çizgidiyarının yayınevlerine zarardan çok yararı olduğu görüşünde birleşiyor...sizin teklifinizle aslında yayınevlerine doğrudan yarar da sağlanabilir...

keşke böyle bir şey yapabilsek ama daha önce yayınevlerinden 50 tane bile uygun fiyatlı çizgi roman alamamışlardı, diye hatırlıyorum...

bence çizgiromanların yenisi de satılsın, eskisi de satılsın, ikinci eli de satılsın...yayınevi de kazansın okuru da kazansın...

onlar bize gelmiyorsa biz mi onlara gitsek aceba ( istanbul'da yaşayan ve bu işle ilgilenebilecek forum yöneticisi - üyesi arkadaşlar)
çizgi diyarından böyle bir teklif gelince belki de sıcak bakarlar. ilk önce bir yayınevi ile konuşulur. onunla duruma bir bakılıp gidişata göre alternatifler çoğaltılıp gidilir.
örnekleyecek olursak gitti gidiyorda teks oğlak süper ciltler tanesi 8-13 tl arasında satılıyor. sahaflardada aşşağı yukarı fiyat aynıdır. şimdi yayın evinin elinde bu kitaplardan 20 bin tane bulunduğunu farzetsek (maliyeti düşürmek için çok bastığınıda farzedelim) aradan da geçmiş sayı çıkalı 5-6 yıl. deseki ben 7 tl den veriyorum. elimdede şu kadar var. kim almaz, bilgisayarda stoklayana kadar evimde arşivlerim.
şahsen çizgi romanı bilgisayarda okumaktan zevk almıyorum, okumuş olduklarım dahi olsa uygun fiyat olduktan sonra alır, arşivlerim..

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,372
3,552
Midgard
Aslında bıktım artık bu monitörden okumayı çizgi romanları. Eğer böyle bir şey olursa harçlığımdan geldiğince desteklerim. Ancak bu iş üstlenilmeli ve işin büyük yükü yayınevlerinde. Hadi bakalım hayırlısı :)

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975

onlar bize gelmiyorsa biz mi onlara gitsek aceba ( istanbul'da yaşayan ve bu işle ilgilenebilecek forum yöneticisi - üyesi arkadaşlar)
çizgi diyarından böyle bir teklif gelince belki de sıcak bakarlar. ilk önce bir yayınevi ile konuşulur. onunla duruma bir bakılıp gidişata göre alternatifler çoğaltılıp gidilir.
örnekleyecek olursak gitti gidiyorda teks oğlak süper ciltler tanesi 8-13 tl arasında satılıyor. sahaflardada aşşağı yukarı fiyat aynıdır. şimdi yayın evinin elinde bu kitaplardan 20 bin tane bulunduğunu farzetsek (maliyeti düşürmek için çok bastığınıda farzedelim) aradan da geçmiş sayı çıkalı 5-6 yıl. deseki ben 7 tl den veriyorum. elimdede şu kadar var. kim almaz, bilgisayarda stoklayana kadar evimde arşivlerim.
şahsen çizgi romanı bilgisayarda okumaktan zevk almıyorum, okumuş olduklarım dahi olsa uygun fiyat olduktan sonra alır, arşivlerim..

Yahu zaten bunu yapmıştım ben tam da boykot öncesinde. Tam da bunu bildirmiştim yönetimdeki bazı arkadaşlara. Zaten bunun bir şeklini önermiştim ve boş laf etmemek için uygulamasının peşine düşmüştüm günlerdir. Zaten başarılmış bir işti bu!

Bütün kırgınlığım ve çemkirmem de bu yüzden değil mi? Gerçi boşuna yazıyorum... Yok bir şey boş verin gitsin...

Kötü bir örnek verdim ve herkese hakaret ettim falan filan... Kolaylıklar dilerim.

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,919
Yahu zaten bunu yapmıştım ben tam da boykot öncesinde. Tam da bunu bildirmiştim yönetimdeki bazı arkadaşlara. Zaten bunun bir şeklini önermiştim ve boş laf etmemek için uygulamasının peşine düşmüştüm günlerdir. Zaten başarılmış bir işti bu!

Bütün kırgınlığım ve çemkirmem de bu yüzden değil mi?

.
başarılmış olan iş ? ben ortada başarılı veya başarısız bir iş göremiyorum. siz iyi bir şey yapın ayakta alkışlayalım. deneyin ama yapamayın gene ayakta alkışlayalım, en azından bizim için denemiş ama yapamamış diyelim.
forumdan takip ettiğim kadarıyla , okumuş, bu işlerden anlayan kültürlü bir insansınız. ama kendinizi ifade edemiyor veya yanlış ifade ediyorsanız, yahutta kendinizi ifade ederken, birşeyleri yaparken, yapmaya çalışırken birilerini kırıp, geçiriyorsanız yararlı bir işte yapsanız kusura bakmayın eleştirilsiniz. sonra hiç olmaması gereken şeyler olur. dostlar birbirleriyle küser, kırılır , vs vs.
biz yapıcılıktan yanayız, belki bugün yaşananlar yarın unutulur, unutulmalıda.. olayları büyütmeye de çok gerek yok aslında, ama insan kırıldımı da gönlüne dur diyemiyor. gönül umduğu yere küsermiş...
( öylesine aklıma birşey geldi, yazmadanda geçmeyim dedim, hani diyoruz ya, yararlı birşeyde yapsanız, bunu gönül kırarak yapmamalı. şimdi tarama , balonlama yapan birisi bu işi yaptı diye '' alın allahın cezası asalaklar, siz buna değmezsiniz ama yaptık işte, teşekkür edip bir yorumda yazmayanın da allah belasını versin'' dese o kişi her ne kadar bizim için birşeyler yapmışta olsa, takdir edin ki okuyan herkes içinden geçen olumsuz yorumlarıda belirtir, işte sizinki öyle birşey oldu)
son cümlenizdeki kahrıhane serzenişleri hissediyorum ama şunuda söyleyeyim ki boşa küsüyorsunuz. hatta ben sizden kendinizi yanlış ifade eden kırıcı cümleleriniz için bir özür beklerdim, zira siz bu olgunluğu gösterebilecek birisiniz
saygılarla

Tombrax

Aktif Üye
3 Ağu 2010
397
349
İzmit/Gölcük
dediğiniz gibi birşey olsa harika olur ben kocaelide yaşıyorum ve öğrenciyim.zaten çizgiroman satan bir yer bulamıyorum ama bulsamda fiyatlar 10 tlden aşağı olmuyor bu fiyatta benim için fazla. fikir mantıklı eğer hayata geçerse başarılı olacağını düşünüyorum

yexer

Yeni Üye
19 Mar 2012
74
34
İzmir
Sanki böyle bir icraat yapılacak forum yöneticileriyle konuşulacak gibiydi. Herhangi bir gelişme oldu mu acaba ?