Renaissance (2006)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,303
Renaissance (2006)

Yönetmen: Christian Volckman
Senaryo: Alexandre de La Patellière, Matthieu Delaporte, Michael Katims
Müzik: Nicholas Dodd
Ülke: Fransa, İngiltere, Lüksemburg
Tür: Animasyon, Bilim-Kurgu, Aksiyon, Gerilim
Süre: 106 dk
Vizyon Tarihi: 13 Nisan 2007 Türkiye (Rönesans)
Dil: İngilizce, Fransızca
IMDb Rating: 6.7
2 Ödül

Sunum: 908 MB, Siyah-Beyaz 720p, orijinal dil, Türkçe altyazı ve çeşitli görseller.

Renaissance:

Paris, 2054. Genç ve başarılı bir araştırmacı olan Ilona Tasuiev kaçırılır.
Fidye istenmemektedir ve onu bulmak için yapılan ilk girişimler boşa çıkar.
Dev bir çok uluslu şirket olan Avalon ve kızın işvereni onu ne pahasına olursa olsun kurtarmak istemektedir.
Avalon'un yönetim kurulu başkanı Dellenbach bu davada rehin kurtarma uzmanı ve teşkilatın en tartışmalı polisi
memur Bartholomew Karas'ın görevlendirilmesini ister...

Renaissance-2006-2.jpg

Karas, Ilona ile gözden düşen bilim adamı Dr Jonas Muller'in arasında bir bağ olduğunu öğrenir.
Ama Karas da izlenmektedir ve tehdit edilir, tanıklar öldürülür ve birisi de onu öldürmeye çalışır.
Polis artık Ilona'nın kurban mı yoksa suçlu mu, melek mi şeytan mı olduğunu bilememektedir.

Renaissance-2006-6.jpg

Ilona'nın izini sürmek artık Karas için, belki de tüm halk için bir ölüm kalım meselesi haline gelmiştir.
Çünkü İlona, insan ırkının geleceğini belirleyecek bir protokolün bilimsel anahtarını da elinde tutmaktadır.

Renaissance-2006-3.jpg

Evet, oldukça karmaşık bir hikayesi olan filmi, şurada, 2011 yılında sayın savok konu almış: http://www.cizgidiyari.com/forum/sizlere-ilginc-gelenler/37033-renaissance-cnbc-e-filmi-izleyin.html
Tür olarak Animasyon/Bilim-Kurgu/Gizem-Gerilim ve elbette, modern bir Film-Noir.

Film, hikayesi ve türünden daha çok, yapılış tekniği ile takdirleri hak ediyor:

Rotoscoping (rotoskop)

Rotoscoping, animatörlerin gerçekçi aksiyon üretmek için hareketli resim görüntülerini kare kare izlemek için kullandıkları bir animasyon tekniğidir.
Başlangıçta, animatörler fotoğraflanmış canlı aksiyon film görüntülerini bir cam panele yansıtıp, görüntünün üzerinden geçiyordu.
Bu projeksiyon ekipmanı, Polonya asıllı Amerikalı animatör Max Fleischer tarafından 1915'de geliştirilip "rotoskop" olarak adlandırıldı.
Bu aygıtın ürünleri (rotograf) artık bilgisayarlarca yapılıyor, ancak süreç yine de rotoskop olarak adlandırılıyor.

Rotoscoped-frames-of-Eadweard-Muybridge-s-Horse-in-Motion-engraved-into-twenty-metal-discs.gif

Eadweard Muybridge (Edward James Muggeridge), 1880 ve 1895 yılları arasında derslerinde kullandığı zoopraxiscope projektörü için
ünlü kronofotoğrafik sekanslarından bazılarını 20 adet cam diske boyattı.
1892 ve 1894 yılları arasında yapılan diskler, fotoğrafik olarak basılmış ve daha sonra elle renklendirilmiştir,
ancak bu diskler muhtemelen derslerde hiç kullanılmamıştır.
Bir anlamda, Eadweard Muybridge için sinemanın ilkel halini bulan kişi diyebiliriz.

Rotoskop, Minnie the Moocher (1932), Snow-White (1933) animasyon filmlerinde gerçekçi insan hareketleri için kullanılmış.

Max Fleischer'in "rotoskop" patentinin süresi 1934'te sona erince, diğer film stüdyoları da aygıtı kullanmaya başlar.
Gulliver's Travels (1939), Mr. Bug Goes to Town (1941), Snow White and the Seven Dwarfs (1937),
Petunia Natural Park (1939), The Captain and the Kids (1939) gibi film serilerinde de kullanılır.

Yönetmen Ralph Bakshi, animasyon filmleri Wizards (1977), The Lord of the Rings (1978), American Pop (1981), Fire and Ice (1983) ve
Cool World (1992) için rotoskopu yoğun bir şekilde kullandı.

Rotoskop, ayrıca Heavy Metal, A-ha, Dire Straits'in müzik videolarının bazılarında kullanıldı.

Bride Of Frankenstein (1935), Cinderella (1950), filmlerinde,
Şurada sunduğum, *Oscar* ödüllü Mary Poppins (1964) http://www.cizgidiyari.com/forum/yabanci-filmler/157270-mary-poppins-1964-*oscar*.html ,

Yine şurada sunduğum, http://www.cizgidiyari.com/forum/yabanci-filmler/142718-alfred-hitchcocks-birds-1963-a.html filminde de "rotoskop" kullanılmış.

Rotoskopun kullanıldığı çok ünlü bir başka *Oscar* ödüllü yapım ise ilk üç Star Wars filmleridir.
Yönetmen, bu tekniği oyuncuların tuttuğu çubuklarda, parlayan ışın kılıcı efektini yaratmak için kullandı.
Bunu başarmak için efekt teknisyenleri, çubukların olduğu her karenin üzerinde bir çizgi çizdi,
ardından çizgiyi büyüterek, parıltı eklemişti.

Saygılarımla.

*

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
Paylaşım için teşekkürler. Elinize sağlık. Sunumuzda görünce bu animasyon filminin ismi ve konusu ilgimi çekti ve indirip izledim. Filmdeki görsellik o kadar özgün ve ilgi çekiciydi ki, senaryo vasat olmasına rağmen iyi ki izledim dedim. Keşke senaryo üstünde biraz daha çalışsalarmış, o zaman arşivlik bir eser olurmuş.

Geçen sene izlediğim "2021 - Old (Zamanda Tutsak)" isimli filmin konusu bu filme bir açıdan benzer. Hani bir sahnede deniyor ya, Ilona Tasuiev falanca bir proje üstünde çalışıyordu... Spoiler (sürprizbozan) vermiş olmamak için tam yazmadım.

Her iki filmin de alt metinlerini, mitolojik göndermelerini, subliminal mesajlarını yazmayayım çünkü yazı uzar gider ve çoğu kişi tam anlamaz/inanmaz.

Son düzenleme:

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
Pardon, bahsettiğim filmin adını karıştırmışım, şimdi fark ettim. Her ikisi de "ada" konulu olduğu için. Ana iletide de düzelttim. Doğrusu şu olacaktı:

2021 - Old (Zamanda Tutsak)