İnsan gururlanıyor (Bizim filmin korsanını fransızlar yapmış) :)

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,015
Bastiani Kalesi
Değişik duygular içerisindeyim, internette dolaşırken korsan film linklerine rastlamak artık olağan bir şey.
Ancak bu sefer bir fransız sitesinde Nuri Bilge Ceyhan'ın filminin korsanına rastlayınca insan, gururlanıyor doğrusu :) Fransızlar Cannes'da Altın Palmiye ödülünü alan "Kış uykusu"nu Türkçe dublaj Fransızca altyazılı vermiş. :d

k_uykusu.jpg

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,046
20,262
Kamlançu
Cüneyt Arkın'ın Battalgazi, Kara Murat gibi filmlerinin İngiltere'de gece 12'den sonra "absürt filmler kuşağı"nda yayınlandığını duymuştum. Ama alt yazılı mı, yoksa dublaj mı bilmiyorum. Bu yukarıda bahsi geçen olay ise benim için bir ilk. Daha önce böyle bir şey duymamıştım. Tuhaf bir his oluyor insanda :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,437

Şimdi hangi kaynaktan okuduğumu hatırlamıyorum ama o kaynakta, internet dönemi öncesindeki bir zamanda Cüneyt Arkın'ın "Dünyayı Kurtaran Adam" adlı fantastik filminin ABD'de sinefiller ve özellikle de sinema okulu öğrencileri arasında çok popüler olduğu, filmin TV'den kaydedilmiş kötü kopyalarının bile elden ele dolaştırıldığını yazıyordu. Aynı kaynakta yazdığına göre sinema öğrencileri sinemanın her türüyle tanışmak durumundalarmış ve bu filmi de "nasıl bir film yapmamaları gerektiğini" öğrenmek için seyrediyorlarmış. "Dünyayı Kurtaran Adam" kült filmler arasında sayılmaktadır (Not: Kült bir filmin iyi bir sinema örneği olması gerekmez, o filmin sıkı müritleri olması yeterlidir).

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,015
Bastiani Kalesi
Filme şöyle bir baktım da Haluk Bilginer -zaten en iyi oyuncularımızın başında gelir bence- hayatının rolünü oynuyor gibi, rol cuk oturmuş üstüne. Ceylan'ın önceki filmlerinde az diyalog olmasına karşın bu filmi tamamen diyaloglar üzerine kurulu, çoğu da Çehov'un eserlerinden hayat ve insan psikolojisi hakkında. Ben filmi beğendim, sıkılmadan izleniyor. Fransızlar da beğenmiş ki Altın Palmiye'yi verdiler, üstüne bir de dvdrip yapıp internete koymuş keratalar...