Hideout (2010)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,301
Hideout (2010) [Saklanma Yeri]

Sanatçı: Masasumi Kakizaki
Tür: Korku - Manga
Çeviri: Kurhah
Edit: Qrock
Kaynak: MangaHD (15.04.2017'de kapanmış)

Hideout: 2667*3815 pxs, 96 dpi, siyah / beyaz 209 sayfa, 207 MB

Uzun soluklu manga serileri Rainbow, Bestiarius ve bir manga/western olan Green Blood eserlerini yazıp çizen
1978 doğumlu Masasumi Kakizaki'nin iki 'one shot' kitabı var, biri 'Pandemic', diğeri de 'Hideout'.

Hemen belirtmeliyim; ne yazık ki, Kakizaki'nin Hideout yapıtından başka dilimize çevrilen kitabı yok.

İsminden de anlaşılacağı gibi 'Pandemic', Japonya'da bir tavuk çiftliğinden çıkıp yayıldığı varsayılan,
hızla yayılan öldürücü bir grip virüsü üzerine.
Genelde olumlu eleştiri alan Pandemic'in yaratıcısı Kakizaki'nin, Stephen King'in bir hikayesinden esinlenmiş olabileceği düşünülüyor.

Artık her türlü haberinden, hikayesinden, filminden, çizgi romanından 'gına' gelen bulaşıcı hastalık pandemisini anlatan bir kitap.
Japonların bu iyileştirme yolu bilinmeyen öldürücü ve bulaşıcı hastalıkla nasıl başa çıktığını (acaba?) ilgiyle izleyebilir;
kesin çözüm olarak beş tane bez maske ve 100 ml. düşük kalite kolonyayı beklerken yaşadığımız acı deneyimleri anımsayabiliriz.

George Abe'nin yazdığı ve Kakizaki'nin çizdiği Rainbow'un hikayesi ise;
II. Dünya Savaşından sonra, Müttefiklerin kontrol ettiği Japonya'da geçiyor.

Hikaye, Tokyo yakınlarındaki Shōnan Özel Islahevindeki altı genç suçlu ve onların akıl hocaları etrafında dönüyor.
Manga, erkeklerin okuldaki zamanları ve okuldan ayrıldıktan sonraki yılları takip ederek,
alt sınıfın savaş sonrası Japon toplumunda karşılaştığı mücadeleleri vurguluyor.
2003 Nisan'ından 2010 Ocak ayına kadar 22 tankōbon'dan (tankōbon: bağımsız kitap, içinde bölümler olabilir) oluşan serinin animesi de var.
'Yağmurdan Sonra' bölümüyle başlayan manga serisi, 235. bölüm 'Gökkuşağını Yakalamak' ile bitiyor.

Kakizaki, Japonca adı 'Tojuushi Bestiariusu' olan 'Bestiarius' manga serisinde ise tarih ile fantastik dünyayı harmanlamış.
Bestiarius, arenada vahşi hayvanlarla savaşa girenlere verilen isimdi. (Gladyatör değil, onlar bir başka insanla savaşırdı)

M.S. 80 yıllarında dünyada tek bir süper güç vardır, Roma İmparatorluğu. Nereyse tüm Avrupa'yı egemenliğine katan Romalılar,
Asya'da da fetihler yapmakta, doğuya ilerlemektedirler.
Batıdaki Albion'da ise
(Romalıların Büyük Britanya'ya verdiği ad) Wyvernler Roma ile ölümüne savaşarak ülkelerini savunurlar.
(Wyvern: iki ayaklı, kuyruğu dikenli ejderha, uçabilen dev engerek)

Yüzüklerin Efendisi ile Gladyatör filmlerini birbirine karıştırın. Ortaya çıkana mitolojik yaratıkları da ekleyin.
Sonra senaryoda -öncelikle Japon okurları tatmin edecek- akla en son gelecek komploları arka plana yerleştirin.
Eh, resimleri kendisine has 'temiz çizgi' ile 'manga' çizen, serinin senaristi Kakizaki de çiziyor.
Tam bir görsel şölen.

Çeviri / Balonlama meraklıları için eser, Fransa'da "Kazé", Almanya'da "Egmont", İspanya'da "Milky Way Ediciones" bünyesinde.
Az kalsın unutuyordum;
:9 eser 2010 sonundan, 2018 sonuna kadar 7 tankōbon sürmüş.

İç savaşın sona ermesi, ABD'nde sanayi devrimini başlatır ve dünyanın her yerinden göçmenler Amerikan rüyası için gelirler.
Ama çoğunluğunu bekleyen yoksulluk, ayrımcılık ve umutsuzluktur.
Manhattan, New York, limanlardan akan göçmenlerle doluydu ve 6. bölge olan Five Points,
o zamanlar dünyanın en kötü gecekondu mahallesi olarak kabul ediliyordu.

Gangsterler, polise para ödeyerek tüm bölgeyi yozlaştırmıştı, Five Points mafyanın bölgesiydi ve kanun onlardı.
Ancak soygun, fuhuş ve cinayetten başka hiçbir şeyin olmadığı Five Points'te bazı umut belirtileri göstermişti.

Luke Burns, zorlu yaşam tarzının nedeninin mafya olduğunu ve çetelere katılmanın ona hayallerini getirmeyeceğini anlayan dürüst bir gençti.
Ağabeyi Brad Burns ise Five Points'in en büyük mafya grubu Grave Diggers'ın suikastçısı olmuştu, bu sırrı
korunması için Luke'tan saklıyordu.
Brad, Azrail olarak biliniyordu, acımasız ve yetenekli bir katil olarak ünü ondan önce geliyordu.

Haziran 2011'den Mayıs 2013'e kadar beş tankōbon olan seri,
Fransa'da "Ki-oon", İtalya'da "Panini Comics", İspanya'da "Milky Way Ediciones",
Polonya'da "Japonica Polonica Fantastica" ve Brezilya'da "JBC" bünyesindedir.

Kakizaki'nin, 'temiz çizgi' ekolünü kullandığı, klasik mangalardan farklı olan abartısız bir çizim tekniği var,
arka planı doldurmaya ve ayrıntılara özen gösteriyor.

Öykü çok sıradan olsa da, Hideout çizimlerini beğendim.

Sıradaki sunacağım çizgi roman yine bir manga. Ama klasik manga çizgileri ile.
Yaklaşık yüz yıl önce yazılmış ilk Japon 'proleter roman' örneklerinden biri.

Forumda yaptığım aramada,
bu çizgi romanı sabırsızlıkla bekleyen, arayan bazı diyardaşların olduğunu gördüm.
Onlar hemen anlayacaklardır:

Kanikôsen (Takiji Kobayashi 1929)

Keyifli okumalar, saygılar.

*

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
833
1,636
Güzel bir haber, hangi yayınevinden? Dijital olarak mevcut mu acaba?

Basılı değil, fansub çevirileri. Ancak mangaların fan çeviri ve editleri yayınevlerinin resmi basımlarından çok daha kaliteli oluyor. Onu belirtmem lazım. :)

Forumda bulunan bir ekibin, okumak için buyurun;

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,301
Basılı değil, fansub çevirileri. Ancak mangaların fan çeviri ve editleri yayınevlerinin resmi basımlarından çok daha kaliteli oluyor. Onu belirtmem lazım. :)

Forumda bulunan bir ekibin, okumak için buyurun;

Offf... :Ğ Çok iyi ya.... çok teşekkürler...

kuno

Yeni Üye
9 Eyl 2022
55
171
Amak-ı Hayal
@agartan çok teşekkürler tanıtım için. Green Blood'ı birkaç sene önce okumuş çok beğenmiştim. Rainbow animesi 2 senedir izlenecekler listemde hala izlemedim 😅 Kakizaki'nin diğer eserlerini hiç araştırmadığım için Hideout'u ilk kez gördüm. Hemen indirdim çok teşekkürler 🙌