Gilbert Keith Chesterton – Peder Brown Öyküleri

oktayyapıcı13

Onursal Üye
29 Haz 2015
1,412
16,051
w9rANFlO_o.jpg

Ernest Mandel’in ifadesiyle polisiye romanların tarihi suçun tarihidir; ama aynı zamanda az önce sözünü ettiğim çatışmalı fikirlerin, fikirden ziyade karmaşık duyguların da tarihidir. Chesterton’ın polisiyelerinde modernizmin çelişkilerinin hem düşünsel hem duygusal karşılıkları vardır. Bir yandan büyüme ve gelişme bir yandan gelişmenin insanda, toplumda, kentte ve doğada yarattığı tahribat... Kentlere yığılan yoksullar ordusu... İnsanı suça, kötülüğe iten ekonomik koşullar... Açıkçası tam da polisiye edebiyata uygun kaygan ve tekinsiz bir zemin... Chesterton polisiyelerinin temelleri işte böyle bir tarihsel, toplumsal zeminde atılmıştır.

6P6j2WQA_o.jpg

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,094
Kastamonu
Peder Brown'u yaklaşık iki seneden beri BBC First kanalında, severek izliyorum. Kırk beş, elli dakikalık bölümler halinde yayımlanıyor. Öyküler sanıyorum Chesterton'a ait değil; yalnızca karakteri ondan alıp 1953 - 54 yılları İngiltere kırsalında geçen hikayeler çekmişler. Öykü yazarlarından birinin adı Tahsin Güner.
Kitabını almak için internet araması yapmış ama bulamamıştım; makbule geçti, çok teşekkür ederim.