Gesebel

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,369
141,819
gesebel001lacorsaradellospaziod.jpg
gesebel001lacorsaradellospaziod.gif

gesebel002minaccianelcosmod.jpg
gesebel002minaccianelcosmod.gif

gesebel003elaterrascoppiod.jpg

gesebel004lanottedeipipistrellid.jpg

gesebel005lasettanerad.jpg

gesebel006ilpianetadelmisterod.jpg
gesebel006ilpianetadelmisterod.gif

SONLANMIŞ SERİ

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,876
İstanbul
Bu sahiden bizim Kaptan Venüs'e benziyor. Acaba rahmetli Ali Recan üstad bu eserden esinlenmiş olabilir mi? Ben bunu yine sevgili Lami üstadımıza bir sorayım.

Ufuk açıcı tüm paylaşımların için teşekkürler, sevgili gandor08.

Son düzenleme:

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
514
3,747
Bu sahiden bizim Kaptan Venüs'e benziyor. Acaba rahmetli Ali Recan üstad bu eserden esinlenmiş olabilir mi? Ben bunu yine sevgili Lami üstadımıza bir sorayım.

Ufuk açıcı tüm paylaşımların için teşekkürler, sevgili gandor08.

Valla kapakları görünce nostaljinin dibine vurdum resmen! Bu tür bilim kurgu çizgi romanları 1950-1980 arası o kadar popülerdi, ki bulaşmayan çizgi romancı kalmamıştı. Bizdende çok kişi bulaştı ama günümüze kadar sadece direnc11 dostumun çığrıştırdığı Kaptan'ımız Venüs'ümüz kaldı. ABD haricinde özellikle Fransa ve İtalya'da tavan yapan türün çizgi romanlarından bazıları yerlileştirilmiştir. Galaks-Apo vs gibi.

Çizimlerden ve uzay gemisi tasarımlarından anladığım kadarıyla çizer Flash Gordon'dan, özellike Mac Raboy tarzından etkilenmiş. Ancak Mac Raboy'un o doyumsuz taramaları Gesebel'de yok. Ana karakterin benzerliği dışında Venüs'le ilişki kuramadım. Taranan karelerden hiç birinden Venüs'ü çizerken esinlenilmemiş. Venüs'ün ilk dönem çizimlerinde yarı roman yarı çizgi roman bir kaç Frankofon'dan bariz esinlenme vardır. 11. ciltten itibaren çizilen öykülerde de başta Star Trek olmak üzere karışık "literatür aktarmaları" vardır. Serinin sonlarına doğru gittikçe saçma sapan bir hale gelir. Öyleki Venüs'ün başlangıcıyla son dönemlerinde sanki iki ayrı karakter okuyoruz sanırsınız.

Bi dakka. Bu Venüs muhabbeti!. Hah tamam direnc 11 açmıştı. Uzattım kusura bakmayın.

Selamlar
Lami Tİryaki

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,876
İstanbul
...
Bi dakka. Bu Venüs muhabbeti!. Hah tamam direnc 11 açmıştı.
...
Lami Tİryaki

:) Teşekkürler, üstadım.

Şahıs ciltleri hâlinde tüm Kaptan Venüs serileri elimde mevcut. Dağıtılmış cildi tekrar toparlayabileceğimizi söyleyen birisi çıkarsa ciltleri parçalayacağım. Forumdaki eksikler tamamlanmış olur.

Kaptan Venüs muhabbetine de oradan devam ederiz artık.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
514
3,747

:) Teşekkürler, üstadım.

Şahıs ciltleri hâlinde tüm Kaptan Venüs serileri elimde mevcut. Dağıtılmış cildi tekrar toparlayabileceğimizi söyleyen birisi çıkarsa ciltleri parçalayacağım. Forumdaki eksikler tamamlanmış olur.

Kaptan Venüs muhabbetine de oradan devam ederiz artık.

Sabırsızlıkla bekliyor olacağım dostum. Kısır yerli çizgi roman mirasımızda muhabbetini edecek o kadar az malzeme varki.

Bu arada Kaptan Venüs 27'lik fasikül serisinden eksiklerim var. Mevcut olupta elden çıkarmak isteyen dostlarım olursa talip olabilirim.

Selamlar
Lami Tiryaki