Friday - Kitap Bir(2021) - Ed Brubaker, Marcos Martín, Muntsa Vicente

Tarkan88

Çeviri & Balonlama
14 Nis 2018
63
1,127
Tekrardan selamlar sevgili Diyar dostları. Yine uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir eserle karşınıza çıkıyorum. Ben okurken farklı ve hoş bir eser olduğuna inandığım için sizlerle de paylaşmak istedim. 70'ler Amerikan gençlik gizem hikayelerini modern bazı dokunuşlarla harmanlamışlar. Bence güzel bir karakter anlatımı vardı. Ben bu tarz eserleri seviyorum. Ed Brubaker'ın kalemini zaten genel olarak beğenirim. Çizimler de açıkçası çok hoşuma gitti. Hani, okurken biraz Stephen King havası almadım değil. Zaten yazar da etkilendiğini itiraf ediyor. Hatta şaka yollu hikâyenin geçtiği Kings Hill kasabasının isminin Stephen King ile oğlu Joe Hill'den geldiğini de belirtmiş. Tabii şöyle de bir gerçek var. Eser 3 kitaptan oluşacağı için bu giriş kitabı. O yüzden tadı damağımda kaldı diyerek bana kızmayın lütfen.:) Final sayısı daha çıkmadı. İkinci kitap yayınlandı. Üç de yakında tamamlanacakmış. Haberiniz olsun. Okumak isteyen arkadaşlar ben yarım kalan hikayeleri okumayı sevmem derse de böyle bir bilgilendirme yapmış olayım. Sonra bizi kandırdın, bitmiş eser sandık demeyin.:) Neyse okurken umarım başından siz de benim kadar memnun kalkarsınız. Çeviriye devam edeceğim. İkinci kitapta tekrar görüşmek üzere... Güzel günler hepimizin olsun.:)

if4jlz0.jpg

Friday Fitzhugh çocukluğunu, dünyanın en zeki çocuğu olan en iyi arkadaşı Lancelot Jones ile birlikte gizemli olayları çözerek ve suçları araştırarak geçirdi. Ama bu artık geçmişte kaldı. Şimdi üniversitede, kendi başına yeni bir hayata başladı - ya da o öyle sanıyor. Friday tatil için eve geri döndüğünde, anında Lance'in gizemli dünyasına çekilir ve evleri olan New England'ın bu küçük kasabasında çok garip ve tehlikeli bir şeyler döndüğünü fark eder... Bu tam anlamıyla cehennemden gelen bir Noel tatilidir ve yeni yılı görecek kadar hayatta kalamayabilirler.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,041
6,075
Öncelikle bu paylaşımınızla ilgili çalışmalarınız için '' büyük emek '' diyerek düşündüğümü açıklayayım Sn. @Tarkan88 . Ed Brubaker adını görünce, daha önce de diyarımızda paylaşılan, Sean Phillips ile ürettikleri çizgi romanlar aklıma geliyor. İkinci teşekkürümü de şimdiden yapmış olayım . Nedeni 2. kitapla ilgili çalışmanızı belirttiğiniz için. Zira çizimler ve , renklendirme benim de çok hoşuma gitti. Renk cümbüşü kareler, ama özellikle kar sahneleri dikkat çekmeyecek gibi değil. Kar yağışının görüldüğü karelere bakınca , doğrusu kış soğuğunu ve kar yağışını hissettim. Tıpkı, Bruegel'in her bakışımda beni etkileyen '' Karda Avcılar '' tablosu karşısında hissettiklerim gibi. Ayrıca, her zaman '' gereksiz taramalardan kaçının '' uyarılarını sürekli yapmış olan Oğuz Aral'ı andım ! Taramalı çizimlerden çok, ekonomik çizimli ama renk cümbüşlü karelerin ön planda olduğu , çizgi romanlardaki modern tarzı şimdilerde çok beğeniyorum. Oysa, yıllar önce pek benimsememiştim !

Çok teşekkürler Sn. @Tarkan88 . İkinci cildi şimdiden merakla beklemekteyim.

Tarkan88

Çeviri & Balonlama
14 Nis 2018
63
1,127
Öncelikle bu paylaşımınızla ilgili çalışmalarınız için '' büyük emek '' diyerek düşündüğümü açıklayayım Sn. @Tarkan88 . Ed Brubaker adını görünce, daha önce de diyarımızda paylaşılan, Sean Phillips ile ürettikleri çizgi romanlar aklıma geliyor. İkinci teşekkürümü de şimdiden yapmış olayım . Nedeni 2. kitapla ilgili çalışmanızı belirttiğiniz için. Zira çizimler ve , renklendirme benim de çok hoşuma gitti. Renk cümbüşü kareler, ama özellikle kar sahneleri dikkat çekmeyecek gibi değil. Kar yağışının görüldüğü karelere bakınca , doğrusu kış soğuğunu ve kar yağışını hissettim. Tıpkı, Bruegel'in her bakışımda beni etkileyen '' Karda Avcılar '' tablosu karşısında hissettiklerim gibi. Ayrıca, her zaman '' gereksiz taramalardan kaçının '' uyarılarını sürekli yapmış olan Oğuz Aral'ı andım ! Taramalı çizimlerden çok, ekonomik çizimli ama renk cümbüşlü karelerin ön planda olduğu , çizgi romanlardaki modern tarzı şimdilerde çok beğeniyorum. Oysa, yıllar önce pek benimsememiştim !

Çok teşekkürler Sn. @Tarkan88 . İkinci cildi şimdiden merakla beklemekteyim.
Düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. İnanın beni en çok memnun eden yaptığım işlerle alakalı olumlu ya da olumsuz fark etmeden yorum yapılması. Daha önce de söylediğim gibi bayıldığım çok hoş çizimler var ve benim de eseri sizlerle paylaşmak istememin en büyük sebebi buydu(Özellikle sizin de dediğiniz gibi kar çizimleri). İkinci kitap da emin olun çok önemli bir sorun çıkmadığı sürece er ya da geç gelecek. Bu hikayeyi hiç ama hiç yarım bırakmak istemiyorum. Tekrardan yorumlarınız içi çok teşekkür ederim. Böyle bir eseri öğrenip beğenmenize vesile olduysam ne mutlu bana. Keyifli okumalar dilerim.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,885
5,169

Sayın Tarkan88 ;

İlginç bir çeviri çizgi roman... Verdiğin açıklayıcı bilgiler de ilgimizi bilgiye çeviriyor.

Ayrıca bilgilerini de ilgimize çeviren ve bu konulardaki bilgisine hayran olduğum @eankara gibi dostlara sahip olduğumuz için kendimi şanslı sayıyorum...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,041
6,075
Güzel sözleriniz için teşekkür ediyorum Sn. @dedo11 . Ben de siz ve sizin gibi birikimli dostlara sahip olduğum için mutluyum. Zaten bilgi ve düşünceler paylaşılınca daha değer kazanmıyor mu ? İyi ki siz ve sizin gibi emekleriyle paylaşımlarda bulunan dostlarım var. Sağ olun.