État de siège (1972)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,303
État de siège (1972)

Yönetmen: Costa-Gavras
Senaryo: Franco Solinas, Costa-Gavras
Ülke: Fransa, İtalya, Batı Almanya
Tür: Dram, Gerilim
Müzik: Mikis Theodorakis
Vizyon Tarihi: 30 Aralık 1972 (Batı Almanya)
Dil: Fransızca
Süre: 122 dk
Çekim Yeri: Valparaíso, V Región, Şili
Nam-ı Diğer: State of Siege
IMDb Rating: 7.8

Sunum: 1,08 GB, 720p, orijinal dilde ve Türkçe altyazısı yanındadır

İndirmek İçin: 2 part rar dosyası içindedir.

part1:

part2:

BUpVN7J.jpg

Film, sonunda cast yazıları akarken bile insanı hala düşündürüyor.
Costa-Gavras belki de politik sinema denince akla ilk gelen isim.

1970 yılında Dan Mitrione adında Uluslararası Gelişme Örgütü üyesi bir Amerikalı, Urugaylı gerillalar tarafından yakalanır ve öldürülür.
Bunun üzerine siyasi sinemanın ünlü Yunanlı yönetmeni Costa-Gavras,
bu esrarlı öyküyü yıllarca araştırdıktan sonra senarist arkadaşı Franco Solinas ile beraber bu filmi yazar.

Yves Montand'ın mükemmel oyunu da buna eklenince, mutlaka izlemek gerekiyor.

l-etat-de-siege-4c8bbec0.png

* Önemli Not: Aşağıdaki yazı filmin konusu hakkında ayrıntı içermektedir! *
*Filmde Latin Amerika ülkelerinde komünize karşı mücadele etmek üzere U.G.D. üyeliği adı altında polis teşkilatlarını yöneten
Philip Michael Santore'yi kaçıran sol görüşlü Tupamaro gerillalarının tek istediği siyasi mahkumların serbest bırakılmasıdır.
Ancak "demokrasi" tanımları gereği böyle bir yetkileri olmadığını ileri süren hükümet bu teklifi derhal geri çevirir.
Ülkede geniş çaplı bir arama başlatan polis müfettişleri, Amerikalı dostlarını kurtarmak için her yolu denemeye başlar.
Ancak Amerika'da başka ülke polis şeflerine komünizmle mücadelede işkence tekniklerinden,
provakasyona kadar her yolu öğreten Santore'nin umutları gerillaların elinde her geçen gün azalmaya başlar.
*

Filmi izlerken dünyanın bu tarafındaki bir ülkede de aynı olayların yaşandığını hatırlayıp,
evrensel sorunların her yerde aynı olduğu gerçeğini görüyoruz.
"Politikada duygusallığa yer yok."

l-etat-de-siege-4f195576.png

State of Siege'in mekanı hiçbir zaman açık bir şekilde adlandırılmasa da, film boyunca Montevideo'ya atıfta bulunduğu ve
Tupamaros'un önemli bir komplo unsuru olduğu için açıkça Uruguay'da gerçekleştiğini söyleyebiliriz.
Ancak siyasi içeriği nedeniyle orada çekilememiş.
Bunun yerine, Şili'de, Santiago ve çevresinde ve sahil şehirleri Valparaíso ve Viña del Mar'da çekilmiş.

Film, Salvador-Allende'nin kısa demokratik sosyalist yönetimi sırasında,
Costa-Gavras'ın sonraki filmi Missing'de dramatize edeceği 1973 Şili darbesinden hemen önce çekildi.
Bu film de aslında Santiago ve Viña del Mar'da geçiyor,
ancak kendi politik içeriği nedeniyle Mexico City ve Acapulco'da çekilmek zorunda kalmış.

l-etat-de-siege-4d387d80.png

Keyifli seyirler, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

*

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,444
6 yıl önce bu filmin müziğiyle ilgili bir paylaşım yapmıştım. Filmin kendisini "Diyar"da görünce o paylaşımı burada tekrar etmekten kendimi alamadım, bu müziği çok severim. Film için teşekkürler sevgili "agartan".

Paola, 11099

"Paola, 11099", 1972 tarihli Fransız filmi "État de siège"in tema müziğidir. Başrolünde Fransız balad şarkıcısı ve aktör "Yves Montand"ın oynadığı filmi "Costa Gavras" yönetmişti. 1970'lerde Uruguay'da yaşanan politik kargaşayı konu alan bu film Türkiye'de "Sıkıyönetim" adıyla bilinmektedir. Yunanlı ünlü besteci "Mikis Theodorakis"in bestelediği bu enstrümantal parçayı filmde (ve soundtrack albümünde), elemanları Şilili ve Arjantinli müzisyenlerden oluşmuş "Los Calchakis" grubu seslendirmişti.

"Paola, 11099"in tema müziği olarak kullanıldığı bir diğer sinema filmi de "Bir Demet Menekşe" adlı 1973 yapımı melodramatik Türk filmidir. Zeki Ökten'in yönettiği filmin senaryosunu edebiyatçı Selim İleri yazmış, başrollerinde Kartal Tibet, Hale Soygazi ve Lale Belkıs oynamışlardır. Filmin jeneriğinde müziği hakkında herhangi bir bilgi bulunmaz.

"État de siège" (1972) filminin tema müziği "Paola, 11099". "Mikis Theodorakis"in film için bestelediği enstrümantal parçayı "Los Calchakis" yorumluyor. "Costa Gavras"ın filminden sahneler eşliğinde sunulmuş.

"Paola, 11099" aynı zamanda "Bir Demet Menekşe" (1973) filminin de tema müziği.
Paola, 11099 - Br Demet Menekşe filminden

Son düzenleme:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,303
6 yıl önce bu filmin müziğiyle ilgili bir paylaşım yapmıştım. Filmin kendisini "Diyar"da görünce o paylaşımı burada tekrar etmekten kendimi alamadım, bu müziği çok severim. Film için teşekkürler sevgili "agartan".
Destek paylaşımınız için teşekkürler, üstad scanfan.

Sizi böyle "formda" görmek bana iyi geliyor; müzik hüzünlendirse bile.

Bugün bir kaç sunum yapacağım.
Üzerlerinde çalışıyordum, biraz geç gördüm.

Mustafa3

Kıdemli Üye
6 Mar 2020
88
87
politik sinemanın en önemli yönetmenlerinden olan Costa Garvas,ın bu harika eserini bize sunduğun için teşekkürler