EC Comics

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,446
17,355
Ankara

qybbg8euccb508u5g.jpg

(Üçü tek kitap, dosya boyutu büyük olduğundan üçe bölmüştüm.)

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,065
6,281
Sn. @Osidi 'den çok önemli bir paylaşım daha . EC Comics'in Amerikan çizgi roman tarihindeki rolü inkar edilemez. Polisiye gerilim ya da mizah konuları başta olmak üzere , bir çok efsane sanatçının çalışmalarından bahsedilebilecek bir kuruluştu. Bu sanatçıların çizimlerini toplu halde görmenin , çizgi romanseverler açısından önemli kazanç olduğunu düşünüyorum. Çok teşekkürler Sn. @Osidi . Özellikle , ilk cildin sayfalarını karıştırmaya başladığımda karşımda, çok sevdiğim '' Hoş Memo '' yu görünce , daha bir sevindim !! Sağ olun .

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,925
28,547
Entertaining Comics, daha yaygın olarak EC Comics olarak bilinen, 1940'lardan 1950'lerin ortalarına kadar korku kurgusu, suç kurgusu, hiciv, askeri kurgu, karanlık fantezi ve bilim kurgu, özellikle de Crypt serisinden Masallar konusunda uzmanlaşmış Amerikalı bir çizgi roman yayıncısıydı.

Başlangıçta EC, Maxwell Gaines'e aitti ve eğitici ve çocuk odaklı hikayeler konusunda uzmanlaştı.

Max Gaines'in 1947'de bir tekne kazasında ölmesinin ardından, oğlu William Gaines şirketi devraldı ve korku, savaş, fantezi, bilim kurgu, macera ve diğer türlere dalarak daha olgun hikayeler basmaya başladı.

Yüksek kaliteleri ve şok edici sonlarıyla dikkat çeken bu hikayeler, aynı zamanda Sivil Haklar Hareketi'ni ve Devrim'in doğuşunu öngören toplumsal bilinçli, ilerici temaları (ırk eşitliği, savaş karşıtı savunuculuk, nükleer silahsızlanma ve çevrecilik dahil) bakımından da benzersizdi.

1954-55'te sansür baskıları şirketin mizah dergisi Mad'e yoğunlaşmasına yol açtı ve bu da şirketin en büyük ve en kalıcı başarısına yol açtı. Sonuç olarak, 1956 yılına gelindiğinde şirket, Mad dışındaki tüm çizgi romanlarını yayınlamayı bıraktı.

Şubat 2024'te Oni Press, korku başlığı Epitaphs from the Abyss ve bilim kurgu başlığı Cruel Universe'den başlayarak markayı yeniden canlandıracağını duyurdu.

Beğenerek korku, suç, hiciv, karanlık fantezi ve bilim kurgu konularında eserleri okuduğum ve gerçekten çok kaliteli yayınları olan EC'yi tanıttığı için Üstat @Osidi 'ye çok teşekkürler.

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,194
7,087
@kemalettin Alıntı:
Şimdilerde ise çok daha pahalıdır mutlaka
Taschen yayınları genellikle 2 ayrı boyda basılıyor. Büyük olanları oldukça pahalı, ama küçük boyları -yazıların çok küçük olması sebebiyle okuması biraz güç olmakla birlikte- daha makul fiyatlı. Özellikle Amazon'da bir hayli ucuza bulunabiliyor. En son "What Great Paintings Say" adlı kitabı Aralık ayında 450 TL'ye almıştım.

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,446
17,355
Ankara
Taschen yayınları genellikle 2 ayrı boyda basılıyor. Büyük olanları oldukça pahalı, ama küçük boyları -yazıların çok küçük olması sebebiyle okuması biraz güç olmakla birlikte- daha makul fiyatlı. Özellikle Amazon'da bir hayli ucuza bulunabiliyor. En son "What Great Paintings Say" adlı kitabı Aralık ayında 450 TL'ye almıştım.
Taschen/History of EC Comics sitesinde 150 Euro.