scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,444

Bir "Hillbilly" Karikatürü
Mad Karikatüristi Don Martin'den

Amerikan "Mad" mizah dergisinin kendi deyimleriyle 'en çılgın çizeri' ("Mad's Maddest Artist") "Don Martin" (1931-2000) bir ara "Hillbilly" denen Amerikan dağ köylülerini hicveden karikatür dizileri çizmişti (bunu yaparken bir ırkçılık/ayrımcılık amacı güttüğünü sanmıyorum). Kaba bir adlandırmayla "Hillbilly" denen bu insanlar popüler kültürün her alanında alışılageldik basmakalıp tasvirleriyle yer almıştı. Meselâ sinemada 1972 tarihli "Deliverance" (bizde "Kurtuluş" adıyla gösterildi) filmi, ya da çizgi romanda Al Capp'ın çizdiği "Li'l Abner" (Hoş Memo) bunlara örnektir. Popüler kültürde yapılan beylik tiplemelerde "hillbilly" denen bu insanlar cahil, eğitimsiz, kaba saba, yoksul ve tehlikeli insanlar olarak resmedilmişlerdir. Kaçak içki üretirler (moonshining), vergi vermezler ama özgürlüklerine de düşkündürler, yabancılarla zor iletişim kurarlar vs. Biraz da yozlaşmış oldukları ve ahlak kurallarını pek iplemedikleri farzedilir (örneğin karikatürde evin küçük oğlunun babasının viskisini tüketmiş olma potansiyeline vurgu yapılmış) Karikatürde görülen seramik içki damacanaları da muhtemelen evde kaçak olarak üretilmiş içkiyle dolu olmalı. Çeviri çok cüzi olduğu için "scanfan forumu"na koymadım, "Karikatürler" forumuna ekledim.

Don_Martin_MAD_1976_Jun_183_TR.jpg

Not: Karikatür Mad dergisinin Haziran 1976 tarihli 183. sayısından alındı.

Son düzenleme:

comicist

Süper Üye
1 May 2016
594
4,815
Karikatürü yorumlamak için dedektif olmak gerekiyor sanırım... :)
Sineklerin katili sandalyesinde oturan kadın!:D

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,995
Dördünün de baş parmakları niye havada?..
Ben ona takıldım kaldım..
Gerçekten değişik bir yorum..
Teşekkürler scanfan..