Dilber Karolina / Ege Ekspres - 1951

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,102
6,472
Bilindiği gibi Suat Derviş , 1972'de yitirdiğimiz , bir çok roman ve öykü yazan , kadın yazarlarımızdandır. ( Fosforlu Cevriye'yi unutmak mümkün mü ? ) Suat Derviş , yazdığı eserlerle birlikte çeviri çalışmaları da yapmıştır. Derviş'in , dönemin önemli yazarlarından Cecil Saint Laurent'ten çevirdiği 3 ciltlik Karolina romanı , günümüzde sahafların gözdelerinden. Her biri 300 sayfanın üzerinde olarak dilimize kazandırılan 3 ciltlik bu roman , Derviş tarafından çevrilmesinden sonra 1949 - 1950 yılları arasında yayınlanmış. @ritvan dostun paylaşımından , romanın çevirisinden yaklaşık 1 yıl sonra , Ege Ekspresi Gazetesi'nde çizgi bant olarak yayınlandığı anlaşılıyor. Çizimlere eşlik eden metindeki anlatım dili , adeta okuru 1950'ler ortamına zaman yolculuğu yaptırıyor. Okuduğumda keyif aldım ! Örneğin ; '' İmparatorun kardeşini bu suretle yakalamış olacağız . '' , '' Bu onun içinde ukde idi '' , '' Bu anda Juan ve diğerleri de kendi mukadderatlarını takip ediyordu .''
Emeklerinize çok teşekkür ederim Sn. @ritvan

Son düzenleme:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,907
5,290

Sayın ritvan ;

Ege Ekspres gazetesi yine ilginç bir dizi yayınlamış ( Klasik anlamda bir çizgi roman olmuyor bu tipe , çizgili roman sözü de pek uymuyor. Balonlar yok , üstte resim altta ise metin bu türe ne demeliyiz. Bu konuyu benden çok daha iyi bilenlerin bilgisine ve ilgisine sunuyorum. ) Yanlış anlaşılmasın ben bu tür çizgi romanları sevmiyorum diye yazmadım bunları. Ben aslında bu tür yazısı çok olan çizgi romanı daha çok severim. Ancak sanki aynı kefeye konulması yanlış geliyor diye vurgulamak istedim...

Neden ilginç buldum (hadi böyle adlandırayım ) çizgi romanı niye mi ? Dilber diye nitelendirilen KAROLİNA'nın Don Juan'ın annesi olması yeterli değil mi?

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,225
7,324
Sayın ritvan ;

Ege Ekspres gazetesi yine ilginç bir dizi yayınlamış ( Klasik anlamda bir çizgi roman olmuyor bu tipe , çizgili roman sözü de pek uymuyor. Balonlar yok , üstte resim altta ise metin bu türe ne demeliyiz. Bu konuyu benden çok daha iyi bilenlerin bilgisine ve ilgisine sunuyorum. ) Yanlış anlaşılmasın ben bu tür çizgi romanları sevmiyorum diye yazmadım bunları. Ben aslında bu tür yazısı çok olan çizgi romanı daha çok severim. Ancak sanki aynı kefeye konulması yanlış geliyor diye vurgulamak istedim...
Değerli @dedo11 üstadım,
Haklısınız, bunu çizgi roman olarak değerlendiremeyiz. Bu aslında tefrika şeklinde yayımlanan bildiğimiz roman, ama bolca resimlerle desteklenerek okuyucunun ilgisi celbedilmeye çalışılmış. Bu türe Batı'da "illustrated novel" (= resimli roman) deniliyor.
Bu vesileyle, değerli @ritvan 'a da tarihin tozlu sayfalarından bulup, günışığına çıkardığı birbirinden değerli paylaşımları için bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.
Günden güne daha da zenginleşen içeriğiyle Çizgi Diyarı sadece çizgi roman severler için değil, aynı zamanda araştırmacılar için de gerçek bir hazine haline gelmiş durumda...