DC interaktif logolar görücüye çıktı..

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,740
44,228
denize sıfır
1940 yılından bu yana 9 logo değişikliğine giden DC Comics 2012 yılında yeni logo tasarımıyla vitrinlerde yerini aldı..
dcdigital1.gif

dcdigital2.gif

dcdigital3b.gif

grifit

Aktif Üye
21 Ağu 2011
271
331
Sanırım, kendi karakterleriyle özdeş tasarımlar sunmuşlar.
aquaman-pullu logo
green lanter-yeşil parlak logo
batman-siyahlı grili logo
vs. vs. vs.
Bu özelliği iyi. en azından yaratıcı tasarımlar çıkmış.

Lakin görsellik konusunda sınıfta kalmış bir logo gerçeği var.
tabi ki eski logo'ya karşı gelişmiş bir göz aşinalığıda bu ''memnuniyetsizlik''imin nedeni olabilir.
D harfinin içinden çıkın C harfi. belliki düşünülmüş, çalışılmış, uğraşılmış.
ama olmamış. olamamış.
bir albenisi yok.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,740
44,228
denize sıfır
aslında logo tek başına yetersiz görünüyor ama her kahraman için ayrı renk tasarımı bu görüşümü yıktı.alışacağız sanırım.

tumo05

Çeviri & Balonlama
5 Şub 2010
106
136
Bence gayet hoş olmuş.
Kullanılan logoların kahramanlarla özdeşleşmesi özellikle bu kanıya ulaştırıyor.

Kemikdilli

Kıdemli Üye
2 Ocak 2012
194
538
Klasik logo anlayışını artık dikkate alan kalmadı. Bundan 10 sene öncesine kadar, logolar tramsız ve siyah olarak tasarlanırdı. Logonun, farklı baskı teknikleri ile uygulanacağı hesaba katılarak renk ve tram ile bölümlendirilmezdi. Artık bunların hepsi geçmişte kalmış görünüyor.

DC 'nin bundan önceki logosu, akademilerde öğretilen logo mantığına daha uygundu.

Yeni sunulan logo, grafik özelliklerinden bağımsız olarak, estetik açıdan başarılı mı diye sorulacak olursa, başarılı. D ve C harfleri yaratıcı bir şekilde birleştirilmiş. Farklı ürünlere (farklı kahramanlar) göre özelleştirilebilmesi büyük başarı.

Star televizyonunun yeni logosu da, bir grafik tasarımcı gözü ile bakıldığında oldukça başarılı. Dünyada en fazla kullanılan ve ilham veren formlardan biri, beş kenarlı yıldız şeklidir. Bu kadar çok kullanılan bir forma yeni bir yorum getirebilmek oldukça zordur. Star logosunu tasarlayanlar, onu elmas formu ile birleştirerek çok başarılı bir iş çıkarmışlar.

Fikir, sanat ve tasarım içeren mesleklerin zor tarafı bu işte. Beğendiremiyorsunuz. İnsanlar bir logodan, temsil ettiği kurumu bütün özelliklerini yansıtmasını bekliyor. DC logosunun sağından solundan Batman, Superman, Green Lantern vs fırlamış şekilde tasarlanmış olsa, eminim ki birçok insan çok beğenecekti. Ama o grafik tasarım açısından berbat bir iş olacaktı.

Logo bir dilekçe değildir. Bütün kavramları ve imajları içermesi gerekmez. Orijinal bir fikir, estetik bir ifade ve sadelik başarılı bir logo için yeterlidir. Ancak bu işe uzak insanlar, her zaman daha fazla ihtişam ve daha fazla mesaj içersin istiyorlar. Grafik tasarımcı ile alıcılar arasındaki uzlaşmaz çelişki buradan doğuyor.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,997
13,542
Kemikdilli'nin görüşlerine katılıyorum. Ancak hala sade ve bir kurumu, şirketi diğerinden ayırmaya yarayacak renk ve şekil ile çok vurgulanmış logoların daha başarılıolduğunu da düşünüyorum. Nike'ın logosu kibi. Amam herkes aynı yoldan gidecek değil. Ben yeni tasarımları gayet başarılı buldum. Eskisi çok vasattı. Hele her kahramana göre uyarlanması gayet güzel ama aynı zamanda firmayı temsil gücünü azaltıyor.

DeadFool

Süper Üye
21 Ara 2010
558
312
Sanırım, kendi karakterleriyle özdeş tasarımlar sunmuşlar.
aquaman-pullu logo
green lanter-yeşil parlak logo
batman-siyahlı grili logo
vs. vs. vs.
Bu özelliği iyi. en azından yaratıcı tasarımlar çıkmış.

Lakin görsellik konusunda sınıfta kalmış bir logo gerçeği var.
tabi ki eski logo'ya karşı gelişmiş bir göz aşinalığıda bu ''memnuniyetsizlik''imin nedeni olabilir.
D harfinin içinden çıkın C harfi. belliki düşünülmüş, çalışılmış, uğraşılmış.
ama olmamış. olamamış.
bir albenisi yok.
Aynen. uğraşmışlar ama eskisi çok daha iyiydi.Beğenmedim.