Candide - Voltaire (1759) / Server Tanilli & Turhan Selçuk (2000)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,303
Candide - Voltaire (1759) / Server Tanilli & Turhan Selçuk (2000)

Özgün adı: Candide, ou l'Optimisme (1759) / Candide, ya da İyimserlik

Yazar: François Marie Arouet (1694 - 1778) (Voltaire)

Özgün illüstrasyon sanatçısı: Jean-Michel Moreau

37 Turhan Selçuk illüstrasyonu

720*1280 pxs 96 dpi 198 sayfa 53 MB (CBR)

Candide:

Ayrıca bazı resimlerin altında tek satırlık metinler göreceksiniz,
bu resimdeki "Yaşlı kadın" gibi. İşte bu tek satırlık metinler,
resmin altında değil, sonraki sayfadaydı. Koskoca sayfada tek bir satır metin vardı yani.

Bunları birleştirip, boş sayfaları da atınca; sayfa sayısı azaldı, orijinal sayfa numaraları tutmaz oldu.
Sanıyorum, kitap 37-38 sayfa azaldı.

Jean-Michel Moreau'nun yorumu

Turhan Selçuk'un yorumu

Jean-Michel Moreau'nun yorumu

Turhan Selçuk'un yorumu

Saygılarımla.

*

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,225
7,330
İki büyük ustanın katkısı ortaya muhteşem bir Candide çevirisi çıkarmış. Server Tanilli'nin dili son derece akıcı, Turhan Selçuk'un "nev-i şahsına münhasır" çizimleri ise insanın hayal gücüne hitap eden müthiş bir görsellik katmış esere...
Bu harikulade eseri paylaştığınız için çok teşekkürler değerli agartan üstat, elleriniz dert görmesin...

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,104
6,500
Sonda söyleyeceğimi baştan yazayım . Agartan’ın bu çalışma ve araştırma enerjisini hiç kaybetmemesi dileğim. Tanilli'nin kalemi malumumuz , ama ben sözü çizgiye getirmek istiyorum. Çizgi dünyasına gözünü Milliyet Gazetesi’nde Abdülcanbazlarla açan biri olarak , çizgi romanları dışında ‘’ Söz Çizginin ‘’ albümü başta olmak üzere , Turhan Selçuk Okuru biriyim. Hababam Sınıfı öyküleri benim zihin dünyamda filmleri kadar , Turhan Selçuk’un çizgileriyle de yer etmiştir. Agartan’ın izleyebildiğim kadarıyla , son günlerdeki ‘’ illustrasyonlu Jules Verne külliyatı ‘’ çalışmalarına ,daha önce rastlamadığım yeni bir altın halka daha eklendi bana göre. Tekrar tekrar , Turhan Selçuk ustanın ‘’ Candide ‘’ çalışmalarına bakıyorum. Çizgisi uluslararası düzeyde ünlü , aslında çalışmalarını tanımak için imzasına bile gerek olmayan bu dev sanatçı için , ne dense az . Çok teşekkürler.