A Social History of Iranian Cinema

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,395

A Social History of Iranian Cinema (4 Cilt)
İran Sineması'nın Toplumsal Tarihi
Yazan: Hamid Naficy
4 Cilt (burada üçü mevcut) fotoğraflı
İngilizce, Duke University Press, 2011-2012
s-pdf, toplamda 10 MB

A_Social_History_of_Iranian_Cinema4vol.jpg

Volume 1: The Artisanal Era, 1897–1941 (eksik)

Sinemayla özel olarak ilgilenen ÇD dostları için güzel ve ilginç bir seri. Ne yazık ki 1'inci cildini ne kadar aradıysam da bulamadım. Eğer eksik cildi elde edebilen olursa linkini buraya ekleyebiliriz.

Not: 2019'da sayın "fosil" eksik olan bu cildi temin etti:

Dört ciltlik serinin her bir kitabı İran sinemasının farklı bir dönemine ayrılmış.
Volume 1: The Artisanal Era, 1897–1941 (Zanaatkârlık Dönemi) - eksik olan cilt -
Volume 2: The Industrializing Years, 1941–1978 (Sanayileşme Yılları)
Volume 3: The Islamicate Period, 1978–1984 (İslâm Kültürünün Etkisindeki Dönem)
Volume 4: The Globalizing Era, 1984–2010 (Küreselleşme Çağı)

Uzunca bir süredir Batı dünyasına aykırı bir konumda olmalarına rağmen İran sineması dünyada çok tanınıyor. Bir İran sineması, İspanya sineması, Güney Kore sineması vs tipik özellikleriyle dünyada geniş kabul görmüşler (İsveç, Fransa gibi diğer köklü sinemaları saymadım). Filmin sesini kapatıp ekrana bakıldığında "bu bir İran filmi olmalı" diyebiliyoruz. Sinemanın evrensel dilini çözmüşler, bu dili kusursuzca kullanarak kendilerine özgü sağlam filmler yapıyorlar. Ne yazık ki Türk sinemasının (festivallerde ödül alan tek tük örnekleri dışında) bu topraklar dışında hiçbir yerde adı geçmiyor. Ferzan Özpetek dışında yabancı ülkelerde yerleşik olarak film çeken yönetmenimiz yok. Hollywood'da tam zamanlı çalışan Türk oyuncu yok (İstanbulun yarısı kadar nüfusu olan Yunanistan'ın ABD'de yüzlerde oyuncusu, yapımcısı ve yönetmeni var). Birkaç iyi örnek dışında sinema dilinden pek iyi anlamadığımız görülüyor. Eskiden topu teknik imkansızlıklara atardık. Şimdi kabahati neye bulalım bilemiyorum. Benim açımdan çok üzücü.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,065
76,096
hiçbiryerde :)
Teşekkür ederim "scanfan" üstadım.
Çizgi Diyarında doğal olarak sinemayı
da seven ve takip eden çok kişi vardır.
Son üç dört yıldır iyi takip edemesem de
Hollywood filmlerinin gına getiren klasik
kalıplarından uzak, özgün filmleri fırsat
bulursam izliyorum.
"A Girl Walks Home Alone at Night - Gece Yarisi Sokakta Tek Basina Bir Kiz"
en son izlediğim İran'lı yönetmen Ana Lily Amirpour'un
filmiydi ve muhteşemdi.

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
265
1,451

Hollywood filmlerinin gına getiren klasik kalıplarından
uzak, özgün filmleri fırsat bulursam izliyorum...

Al benden de o kadar...

Hollywood herşey değil, bir de tematik ve sanatsal içerikli öteki sinema var.
Hayata ve insana dair sıcacık, bazen de yürek burkan öykülerin anlatıldığı öteki sinema...

Başlık İran sineması olduğu için aklıma gelen ve sinemada farklı tatlar ve seçenekler arayan
arkadaşlara İran sinemasının önemli yönetmenlerinden Mecid Mecidi filmi Serçelerin Şarkısı'nı
henüz izlememişlerse tavsiye ederim.

Teşekkürler scanfan.

2qs71o8.jpg