5555 Afişle Türk Sineması (2004)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,303
5555 Afişle Türk Sineması (2004)

Türker İNANOĞLU

Diyarımızın "Yerli Filmler" alt forumunda çok büyük emek harcayan reader20 üstadımıza
çalışmalarında yardımcı olması dileğimle...

Daha önceki tarihlerde kimi olayların kayıt altına alınmasına karşın,
bu olay sinemamızın başlangıcı kabul edilmiş. (14.11.1914)

1073 sayfalık eseri 7 bölümde sunacağım.
Sunumlarım bitip, eser tamamlandığında dileyenler tek bir arşivde birleştirebilirler.

İlk bölüm 1960 yılına kadar olan filmleri kapsıyor.

5555 Afişle Türk Sineması.-.1950: (2212*3259 pxs, 96 dpi, 112 sayfa 73 MB)

1073 sayfalık eseri 7 bölümde sunacaktım.
Niyetim, bölümleri mümkün olduğunca elden geçirip, temizleyerek ilerlemekti.

Sayın murats üstattan umulmadık bir yardım alınca işim çok kolaylaştı.
Yine bölümler şeklinde, ama tek seferde bu dev kitabı sunabileceğim.
İndirmeleri bitirip, eseri tamamlayan üyelerden dileyen, tek bir arşivde birleştirebilir.

İlk linki silmeyeceğim. "murats" üstattan gelen, görselleri çok daha temiz ve net olan kaynaktan devam edeceğim.
Bendeki kaynağın -hiç de güzel olmayan- kapak sayfasını da sunumda değiştirdim.
Aynı bölümü yeni kaynaktan olmak üzere, yineliyorum:

5555 Afişle Türk Sineması - 0.-.1960 (1444*2170 pxs, 98 dpi, 110 sayfa 62 MB) [CBR]:

5555 Afişle Türk Sineması - 1960.-.70 (1444*2170 pxs, 98 dpi, 288 sayfa 154 MB) [CBR]:

5555 Afişle Türk Sineması - 1970.-.80 (1444*2170 pxs, 98 dpi, 345 sayfa 184 MB) [CBR]:

5555 Afişle Türk Sineması - 1980.-.2004 & Dizin (1444*2170 pxs, 98 dpi, 283+46 sayfa 153 MB) [CBR]:
-dipçe: sondaki 46 sayfa dizin bölümünün piksel özelliklerini küçülttüm. Gereksiz görenler atabilir.

Sunuma 'el verdiğin' için teşekkürler, murats. Saygılarımla.

*

Son düzenleme:

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,230
5,083
Bu kitabın orijinalini biliyorum, büyük boy ve çok kalındır. Devasa bir cilt. Buna giriştiğiniz için tüm sinema-kitapları-sever diyardaşlar adına teşekkür ederim. Kolay gelsin..

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,230
5,083
İndirip baktım, bir tavsiyem olacak.

Taramanız net ama hem son çözünürlük hem de sıkıştırma miktarı yüzünden, sadece tüm sayfaya tam ekran baktığımızda yeterli bir görsellik hissi var.

Ama hemen hemen tüm sayfalarda, sayfanın 6'da 1'i (bazen daha küçük) bir sürü poster olduğu için, oralara yaklaştığımızda hızla çözünürlük kaybı ve aşırı sıkıştırma yüzünden resimler tüm netliğini kaybediyor.

Bu projede, sizi asıl zorlayacak şey, o büyük sayfaları scan etmek ve crop'layıp, paketlemek. İşlemlerin bu kısmından kaçmak zaten mümkün olmadığı için, bu kadar emeği vermişken, varsın dosya boyutları büyük olsun. Varsın bizler daha büyük indirelim. (Artık hızlı Internet daha yaygın, Explorer'lar çökmeden/fail vermeden büyük dosyaları daha stabil indiriyor. Herkes büyük dosyalara alıştı. Ki 80-100MB'nin lafı bile olmuyor.)

O yüzden: hem DPI olarak daha yüksek tarama yapın, Bence 200dpi'ın altına düşmeyin mesela, hem de JPG sıkıştırmalarında daha az sıkıştıran seçenekleri kullanın.

(Hatta elinizde bu ilk 112 sayfanın, yüksek taramaları, cropları yapılmış ama JPG sıkıştırması yapılmamış halleri varsa, bu ilk partiyi de baştan sunun.)

Sunduğunuz bölüm başına da mesela (100 civarı sayfa olacaksa) 200-300MB gibi CBR(RAR) boyutlarını hedefleyin.

(Bu zamanlarda normal, siyah beyaz, küçük boy, 100 sayfa mesela Martin Mystere ciltlerinde bile, bir çoğunda 100+ MB'leri indirdik. Hatırı sayılır bir kısmı 150-190mb idi)

Bu kitabın büyüklüğü, posterlerin zor bulunurluğu, koleksiyon değeri, ve posterlerin sayfalarda küçük ve çoklu kullanılmış olması yüzünden bu emeğe ve indirme boyutlarına değer.

Umarım dikkate alırsınız,

tekrar kolay gelsin, ve teşekkürler, sevgiler..

Son düzenleme:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,303
İndirip baktım, bir tavsiyem olacak.

Taramanız net ama hem son çözünürlük hem de sıkıştırma miktarı yüzünden, sadece tüm sayfaya tam ekran baktığımızda yeterli bir görsellik hissi var.

Ama hemen hemen tüm sayfalarda, sayfanın 6'da 1'i (bazen daha küçük) bir sürü poster olduğu için, oralara yaklaştığımızda hızla çözünürlük kaybı ve aşırı sıkıştırma yüzünden resimler tüm netliğini kaybediyor.

Bu projede, sizi asıl zorlayacak şey, o büyük sayfaları scan etmek ve crop'layıp, paketlemek. İşlemlerin bu kısmından kaçmak zaten mümkün olmadığı için, bu kadar emeği vermişken, varsın dosya boyutları büyük olsun. Varsın bizler daha büyük indirelim. (Artık hızlı Internet daha yaygın, Explorer'lar çökmeden/fail vermeden büyük dosyaları daha stabil indiriyor. Herkes büyük dosyalara alıştı. Ki 80-100MB'nin lafı bile olmuyor.)

O yüzden: hem DPI olarak daha yüksek tarama yapın, Bence 200dpi'ın altına düşmeyin mesela, hem de JPG sıkıştırmalarında daha az sıkıştıran seçenekleri kullanın.

(Hatta elinizde bu ilk 112 sayfanın, yüksek taramaları, cropları yapılmış ama JPG sıkıştırması yapılmamış halleri varsa, bu ilk partiyi de baştan sunun.)

Sunduğunuz bölüm başına da mesela (100 civarı sayfa olacaksa) 200-300MB gibi CBR(RAR) boyutlarını hedefleyin.

(Bu zamanlarda normal, siyah beyaz, küçük boy, 100 sayfa mesela Martin Mystere ciltlerinde bile, bir çoğunda 100+ MB'leri indirdik. Hatırı sayılır bir kısmı 150-190mb idi)

Bu kitabın büyüklüğü, posterlerin zor bulunurluğu, koleksiyon değeri, ve posterlerin sayfalarda küçük ve çoklu kullanılmış olması yüzünden bu emeğe ve indirme boyutlarına değer.

Umarım dikkate alırsınız,

tekrar kolay gelsin, ve teşekkürler, sevgiler..

Dostum, önerileriniz için teşekkür ederim.

Bir-bir buçuk ay kadar önce, forumumuza bizzat üye yaptığım bir arkadaşımın elden verdiği bir parmak bellekten çıkan kitaplardan biri bu.

Ben tarama yapmıyorum, çünkü scanner'ım yok.
Onun da yok.
İkimiz de almayı düşünmüyoruz, çünkü "nas" ve "fıtrat" yönetim anlayışının
tarihsel, sosyal, ekonomik şartlarının zarurî neticesi bu!
(Nazım Hikmet-Şeyh Bedreddin)

Sunduğum tüm yazılı-görsel medyalar ya ondan gelmiştir, ya da yaptığım internet araştırmalarının sonucudur.
Bu arada, ikimiz de yalnızca Çizgi Diyarına üyeyiz, başka bir platforma üye değiliz.
Ben son zamanlarda, bir zamanlar diyarımıza üye olan Taraviri ve Stoktan'a üye oldum, ancak aktif sunum yapmıyorum.

Arkadaşımın artık baba evinden uçmuş bir oğlu var, belki o aktif paylaşım yapıyordur, bilemiyorum.

Sonuç olarak, kaynak bu.

Parmak bellekten çıkan dosyaların tasnifini yeni bitirdim; çıkan kitaplardan çok azı çizgi roman. Mesela, tam tekmil Abdülcanbaz da var bunların arasında; ama sunamıyorum, telif problemi var(mış).

Görüverince inanılmaz sevindiğim bir kitabın parçası olduğu serinin de peşine düştüm.

Maalesef, serinin ancak büyük bir kısmını tamamlayabildim.
Geri kalanlar henüz telif altında.

*

Bu kitabın sayfalarında teknik oynamalar yapmadım,
ancak sunum tanıtımlarımda "paint" kullanarak, elle bazı oynamalar yapıyorum.
Yaptığım oynamaları sunum tanıtımları - sunum dosyası ile karşılaştırma yaparak görebilirsiniz.

Orijinal kopyanın sayfalarının hemen hemen tamamında parmak izi lekesi, kaymalar falan göreceksiniz, onları temizleyeyim dedim...
1000 sayfa bu, en az üç ay sürer; vazgeçtim.

Benim bildiğim, kaynak neyse; kaliteyi düşürebilir, ama yükseltemezsiniz.
Video / audio dosyaları için de bu böyle.

720p videoyu 1080p yapabilir; 320kbps MP3 audioyu 720kbps FLAC yapabilir, hacmi şişirirsiniz ama kalite asla artmaz.

Kitap tamamlandığında yaklaşık 700 MB olacak. Download tasarrufu için parçalara böldüm. İlk bölümü indiren belki sonrakileri indirmeyebilir diye düşündüm.

Saygılar.

*

Son düzenleme:

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,233
7,364
Muazzam bir eser, hem hacim hem içerik olarak! Yıllar önce bir kitapçıda görmüş, alıp almamak konusunda tereddüt etmiş, almadığım için sonradan pişman olmuştum. Bu değerli eseri bile Çizgi Diyarı'nda bulmak çok güzel bir sürpriz oldu. Çözünürlüğün düşük olması görsellerdeki kimi küçük detayları okumamızı engellese de böylesine değerli bir eseri okuma / inceleme şansına sahip olmak bile başlı başına büyük bir "nimet". Fransızların "bon pour l'orient" (=doğu için yeterli) sözü sanırım biz eski nesil okurlar için bu konuda da geçerli! Ne de olsa bizler 70'li yılların siyah beyaz ve karlı TRT'sini izleyerek ve çamur gibi baskılı kitapları okuyarak büyümüş bir nesiliz.
Değerli agartan, bu muhteşem eser özelinde tüm paylaşımlarınız için yürekten teşekkür ederim. Elleriniz dert görmesin...

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,230
5,083
Dostum, önerileriniz için teşekkür ederim.

Bir-bir buçuk ay kadar önce, forumumuza bizzat üye yaptığım bir arkadaşımın elden verdiği bir parmak bellekten çıkan kitaplardan biri bu.

Ben tarama yapmıyorum, çünkü scanner'ım yok.
Onun da yok.
İkimiz de almayı düşünmüyoruz, çünkü "nas" ve "fıtrat" yönetim anlayışının
tarihsel, sosyal, ekonomik şartlarının zarurî neticesi bu!
(Nazım Hikmet-Şeyh Bedreddin)

Sunduğum tüm yazılı-görsel medyalar ya ondan gelmiştir, ya da yaptığım internet araştırmalarının sonucudur.
Bu arada, ikimiz de yalnızca Çizgi Diyarına üyeyiz, başka bir platforma üye değiliz.
Ben son zamanlarda, bir zamanlar diyarımıza üye olan Taraviri ve Stoktan'a üye oldum, ancak aktif sunum yapmıyorum.

Arkadaşımın artık baba evinden uçmuş bir oğlu var, belki o aktif paylaşım yapıyordur, bilemiyorum.

Sonuç olarak, kaynak bu.

Parmak bellekten çıkan dosyaların tasnifini yeni bitirdim; çıkan kitaplardan çok azı çizgi roman. Mesela, tam tekmil Abdülcanbaz da var bunların arasında; ama sunamıyorum, telif problemi var(mış).

Görüverince inanılmaz sevindiğim bir kitabın parçası olduğu serinin de peşine düştüm.

Maalesef, serinin ancak büyük bir kısmını tamamlayabildim.
Geri kalanlar henüz telif altında.

*

Bu kitabın sayfalarında teknik oynamalar yapmadım,
ancak sunum tanıtımlarımda "paint" kullanarak, elle bazı oynamalar yapıyorum.
Yaptığım oynamaları sunum tanıtımları - sunum dosyası ile karşılaştırma yaparak görebilirsiniz.

Orijinal kopyanın sayfalarının hemen hemen tamamında parmak izi lekesi, kaymalar falan göreceksiniz, onları temizleyeyim dedim...
1000 sayfa bu, en az üç ay sürer; vazgeçtim.

Benim bildiğim, kaynak neyse; kaliteyi düşürebilir, ama yükseltemezsiniz.
Video / audio dosyaları için de bu böyle.

720p videoyu 1080p yapabilir; 320kbps MP3 audioyu 720kbps FLAC yapabilir, hacmi şişirirsiniz ama kalite asla artmaz.

Kitap tamamlandığında yaklaşık 700 MB olacak. Download tasarrufu için parçalara böldüm. İlk bölümü indiren belki sonrakileri indirmeyebilir diye düşündüm.

Saygılar.

*

Detaylı bilgilendirmen için teşekkür ederim sevgili dostum.

Aynen, dediklerin doğru. Elindeki kaynağın, çözünürlüğü, keskinliği, sıkıştırması neyse, onu ancak çok az düzeltebilirsin filtrelerle, ki o bile filtre keskinleşitirmesidir, ama gerçek bir taramanın detayına/doğruluğuna ulaşamaz. (AI ile bile. Çünkü yeni bir üretim yapar.)

Ben senin yeni bir tarama yaptığını düşündüğümden, hazır bu kadar yüklü bir işe girişmişken, 'aman gereksiz yere sıkıştırma, küçültme' uyarısı yapmak istemiştim.

Bu arada, parmak izi silme, sayfa temizleme gibi şeylerle de 1000 sayfa uğraşman gereksiz. Başka paylaşımlarına saklarsın o zamanını ve enerjini. Kullanmak istediğimiz bir görsel olduğunda (bir makale, bir araştırma ya da sadece bir wallpaper için bile olsa) kendimiz de sadece ilgili sayfayı yapabiliriz.

Sen söyledikten sonra (bir USB stick'de buldum diye) ben de Türkçe Sinema Kitapları arşivime baktım. Bu kitaptan iki-üç ayrı versiyon mevcutmuş koleksiyonumda.

Eğer senin kaynak kullandığın, ve bu projede orijin olarak kullanacağın kaynağın, bendeki küçük boylu olanlardan birisiyse, bu sunum çalışmanda kullanmak için sana bendeki büyük olanları, ya da pratik olsun diye hepsini wetransfer ile gönderebilirim. Sen de parçalı sunum çalışmanda, bunlardan hangisi daha iyi görsele sahipse ondan devam edebilirsin. (Çünkü dosya boyu büyük olanın her zaman en iyi olan olması şart değil. Kötü bir tarama da olmuş, ya da yanlış codec ile sıkıştırılmış olabilir.) Bendeki versiyonlar şöyle:

227,717'lik bir PDF
555,561'lik bir CBR
320,330'luk bir PDF

Ben dedektifçe ;) kontrol ettiğimde, scanner'ın bıraktığı parmakizi çizgilerinden, senin kullandığın kaynağın 227,717'lik PDF olduğuna yüksek ihtimal veriyorum.

Dediğim gibi, çalışmayı nasıl yönlendirmek istersen, sana asiste etmekten mutluluk duyarım. İstediğin kopya(ları)yı wetransfer ile bu akşam gönderiverir, linki de sana DM ya da buradan yazarım. Sadece gerekenleri söyle.

Son düzenleme:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,303
D Bendeki versiyonlar şöyle:

227,717'lik bir PDF
555,561'lik bir CBR
320,330'luk bir PDF

Ben dedektifçe ;) kontrol ettiğimde, scanner'ın bıraktığı parmakizi çizgilerinden, senin kullandığın kaynağın 227,717'lik PDF olduğuna yüksek ihtimal veriyorum.

Dediğim gibi, çalışmayı nasıl yönlendirmek istersen, sana asiste etmekten mutluluk duyarım. İstediğin kopya(ları)yı wetransfer ile bu akşam gönderiverir, linki de sana DM ya da buradan yazarım. Sadece gerekenleri söyle.

Parmak bellekten çıkan dosya üçü de değil, 740 MB'lık bir "rar" arşiviydi. Dışarıya döktüğümde hepsi de JPG sayfalar olarak çıktı.
"5555 Film page 0001" olarak devam ediyordu. Kitabın sonundaki 'dizin' bölümündekileri küçültünce 40 MB azaldı.

Muhtemelen, birinci el bir PDF kaynaktan convert edilmiş. Oğlu yapmış olmalı.

Anladığım kadarıyla, sizdeki 227'lik PDF.
(parmak izi)

Tam da biraz önce ikinci bölüm olan 1960+ filmlerini sunacaktım ki, mesajınızı gördüm.

320'lik PDF dosyada parmak izi yoksa, şakulünde kayıklık yoksa tabii ki ilgilenirim, maksat; sitede düzgün bir başvuru kaynağı olması.

Hatta siz de sunabilirsiniz, inanın gücenmem; öyle şeylerle işim yoktur.

PDF olarak değil de, JPG olarak sunmak isterseniz eğer, çevrim içi olan ilovejpg ve ilovepdf sitesini öneririm.
Ama onda da, ücretsiz üyelikte en fazla 25 MB PDF dosyasını JPG sayfalarına çevirebiliyorsunuz.
Yani önceden 320 MB tek parça PDF dosyasını, 25 MB'dan küçük 13 - 14 parça yapmalısınız.

"DPI" olayına gelince, inç kare başına vurulan boya noktası anlamına gelir. Rakam ne kadar yüksek olursa, kalite/hacim o kadar artar.

Ama kalite, basımevinde artar, bilgisayarda değil.
Bilgisayar piksellerle ilgilenir çünkü, inç kare başına vurulan boyayla değil.

DPI'sı çok yüksek tarama yaparak paylaşan sayın Murtaza üstadın her paylaşımını indiriyor, 600 dpi kalitesini 96'ya çekiyorum.
Bilgisayar dpi farkını görmüyor
(72'den az olanları fark ediyor), piksele göre imaj dosyasını değerlendiriyor.

Fakat Murtaza üstadın Cedric albümleri ile, ondan çektiğim Cedric albümlerini matbaada bastırsak,
kalite farkının çok büyük olduğunu görürüz.
6 kat fazla boya var çünkü.

DPI'nın yüksek olmasını
-dijital arşivde saklayanlar için- boşuna bir şişkinlik olarak görüyorum.
Ama sonradan bastıracak olanlar, kesinlikle DPI oranının yüksek olmasına dikkat etmeliler, özellikle fotoğraflarda.

Saygılar, teşekkürler.

*

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,230
5,083
Parmak bellekten çıkan dosya üçü de değil, 740 MB'lık bir "rar" arşiviydi. Dışarıya döktüğümde hepsi de JPG sayfalar olarak çıktı.
"5555 Film page 0001" olarak devam ediyordu. Kitabın sonundaki 'dizin' bölümündekileri küçültünce 40 MB azaldı.

Muhtemelen, birinci el bir PDF kaynaktan convert edilmiş. Oğlu yapmış olmalı.

Anladığım kadarıyla, sizdeki 227'lik PDF.
(parmak izi)

Tam da biraz önce ikinci bölüm olan 1960+ filmlerini sunacaktım ki, mesajınızı gördüm.

320'lik PDF dosyada parmak izi yoksa, şakulünde kayıklık yoksa tabii ki ilgilenirim, maksat; sitede düzgün bir başvuru kaynağı olması.

Hatta siz de sunabilirsiniz, inanın gücenmem; öyle şeylerle işim yoktur.

PDF olarak değil de, JPG olarak sunmak isterseniz eğer, çevrim içi olan ilovejpg ve ilovepdf sitesini öneririm.
Ama onda da, ücretsiz üyelikte en fazla 25 MB PDF dosyasını JPG sayfalarına çevirebiliyorsunuz.
Yani önceden 320 MB tek parça PDF dosyasını, 25 MB'dan küçük 13 - 14 parça yapmalısınız.

"DPI" olayına gelince, inç kare başına vurulan boya noktası anlamına gelir. Rakam ne kadar yüksek olursa, kalite/hacim o kadar artar.

Ama kalite, basımevinde artar, bilgisayarda değil.
Bilgisayar piksellerle ilgilenir çünkü, inç kare başına vurulan boyayla değil.

DPI'sı çok yüksek tarama yaparak paylaşan sayın Murtaza üstadın her paylaşımını indiriyor, 600 dpi kalitesini 96'ya çekiyorum.
Bilgisayar dpi farkını görmüyor
(72'den az olanları fark ediyor), piksele göre imaj dosyasını değerlendiriyor.

Fakat Murtaza üstadın Cedric albümleri ile, ondan çektiğim Cedric albümlerini matbaada bastırsak,
kalite farkının çok büyük olduğunu görürüz.
6 kat fazla boya var çünkü.

DPI'nın yüksek olmasını
-dijital arşivde saklayanlar için- boşuna bir şişkinlik olarak görüyorum.
Ama sonradan bastıracak olanlar, kesinlikle DPI oranının yüksek olmasına dikkat etmeliler, özellikle fotoğraflarda.

Saygılar, teşekkürler.

*

Bendeki 555MB'lik CBR'yi size biraz önce wetransfer ile yolladım dostum. Linkini de cizgidiyari DM'den yazdım.
Bendeki en iyisinin o olduğunu gözlemledim ve sizdekinden (tarama olarak) farklı.

Bendeki 320MB'lik PDF, bu yolladığımın farklı sıkıştırılmış ve PDF yapılmış haliymiş. (olarak gördüm) CBR ile çalışmanız hem daha kolay olur, hem de oldukça büyük dosya boyu farkı var. O yüzden düşük MB'lı olanını yollama gereği görmedim.

Bendeki 227MB'lik PDF ise, scanner izleri ve sayfa lekeleri olarak baktığımda, sizin paylaşımınızla birebir örtüşüyor. Ama bir önceki mesajınızdan gördüğümüz üzere parmak bellekten çıkan bunun hem 3 katı MB boyda, hem de RAR. Demek ki, bendeki PDF fazlasıyla sıkıştırılmış ve PDF yapılmış olanı. Ve birebir karşılaştırdığımda sizinkiyle, kalite kaybı gözle rahat seçilir durumda. Bu yüzden onu da yollamıyorum.

Dolayısıyla bendeki sizden farklı olan ve en iyisini yollamış oldum. Taramalar arasında keskinlik ve ışık dengesi de mevcut. Yolladığım versiyonda galiba sayfalar sökülerek bir tarama yapılmış. İyi bir tarama olduğunu ve size güzel seçenekler sunacağını düşünüyorum.

---

Diğer konular üzerine sohbet:

- Ben sunmayı istemem dostum, sizin projeniz. Öyle bir arzum yoktur.

- dpi konusunu biliyorum. Bilgisayarın pixellerle ilgilendiğini de. Benim kastettiğim şey, (taramayı siz yapıyor olsaydınız) tararken yüksek dpi seçince, zaten sayfanın cm x cm boyları sabit olduğu için, adha yüksek pixel çözünürlüğünde tarama yapar. Bunu ifade etmek isterken, yani daha yüksek tarasanız derken, dpi üzerinden anlatmıştım.
Yoksa PhotoShop gibi programlarda mesela, pixel boyunu sabit tut seçeneğini işaretleyerek, atıyorum 72 olan dpi'yı 300 yaparsanız, sadece dpi değeri görünürde değişir, pixeller sabir tutulur, sayfayı basacağınız sayfa ölçüleri cm olarak değişip kaydedilir. Aslında arka planda resmin pixelleri değişmemiştir, sadece dosyada dpi ve cm ilişkisi farklı kaydedilmiştir. (ha pixelleri de değiştir derseniz, bu sefer cm aynı kalır, resim küçülür (düzgün) ya da büyür (bozularak))
Biz zaten tararken daha yüksek pixellerle taramalıyız, o noktada hemfikiriz elbette.

Sevgiler
ve iyi pazarlar..