Zenescope Yaz Tatili Özel Sayısı #01

CASEM

Çeviri & Balonlama
19 Haz 2021
49
1,420
Grimm_Fairy_Tales_2022_Swimsuit_Special-000.jpg

Sezonun en sıcak mayo modalarını giyerken güneşin
tadını çıkarırken en sevdiğiniz Grimm Evreni kahramanları ve kötü
adamlarının tümüne göz atmaya hazır olun! Sektörün önde gelen
sanatçılarının çoğu, bu çarpıcı koleksiyonda Grimm Evreni'nin
en popüler kadın karakterlerinin muhteşem pin-up'larına
katkıda bulunuyor. Ayrıca daha önce hiç yayınlanmamış
bir Grimm Masalları kısa hikayesi içeriyor!​

Keyifli okumalar!​

I'mystery

Yeni Üye
13 Kas 2009
77
132
Ücracılar, emekleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkürler, ama Zenescope, öyle çok profesyonel çizerlerle çalışan bir yayıncı değil. Belki iyi hikayeleri vardır. Aslında genel olarak Comics alemi böyle. Tamamen ruhsuz, belli şablonlar üzerinden ortalığı kaplamış tiplemeler. Kaslı insansılar, çabuk üretime dayalı son derece kitsch/bayağı pozlar ve sahneler vs. Ve bunların üretim merkezi de Brezilya'lı yenikuşak çöp çizerler. Erotik fotoğraflardan Kopyala, yapıştır ve yine beceriksizce eklemelerle, atmosfer yaratabilmekten bihaber, Photoshop ve benzeri programlarda dijital manipülasyonlar yöntemiyle, artık son derece mide bulandırıcı hale gelen bayağı kareler ve pin-uplar. Zaten comics aleminde herşey ve herkes kaslı ve yumruklarını sıkmak zorunda. Uzaydan gelsen bile böyle. Bu da işi kolaylaştırıyor. İlgili erotik ve body referans fotoğrafları bul ve uygula. Bu kadar basit...
Ayrıca, son sayfadaki mesajı anlayamadım. Ne demek istiyorsunuz? Aynı şeyi Yılbaşı özel sayısında da yapmıştınız.

Fate

Çeviri & Balonlama
1 Mar 2021
549
18,610
Ücracılar, emekleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkürler, ama Zenescope, öyle çok profesyonel çizerlerle çalışan bir yayıncı değil. Belki iyi hikayeleri vardır. Aslında genel olarak Comics alemi böyle. Tamamen ruhsuz, belli şablonlar üzerinden ortalığı kaplamış tiplemeler. Kaslı insansılar, çabuk üretime dayalı son derece kitsch/bayağı pozlar ve sahneler vs. Ve bunların üretim merkezi de Brezilya'lı yenikuşak çöp çizerler. Erotik fotoğraflardan Kopyala, yapıştır ve yine beceriksizce eklemelerle, atmosfer yaratabilmekten bihaber, Photoshop ve benzeri programlarda dijital manipülasyonlar yöntemiyle, artık son derece mide bulandırıcı hale gelen bayağı kareler ve pin-uplar. Zaten comics aleminde herşey ve herkes kaslı ve yumruklarını sıkmak zorunda. Uzaydan gelsen bile böyle. Bu da işi kolaylaştırıyor. İlgili erotik ve body referans fotoğrafları bul ve uygula. Bu kadar basit...
Ayrıca, son sayfadaki mesajı anlayamadım. Ne demek istiyorsunuz? Aynı şeyi Yılbaşı özel sayısında da yapmıştınız.

Diyarcı,
Öncelikle rica ederiz. Comics hakkındaki görüşlerinize hiçbir şekilde katılmıyor. Toplum eleştirisi yapan birçok çizgi roman bulunmakta. Bunun yanında resimli, iki boyutlu bir şeyi "erotik" bulmanız ciddi anlamda garibime gitti.

Son sayfa için yazdıklarınızda gelirsek; bu işi para karşılığında yapmadığımız için biraz eğlenmek bizim de hakkımız. Bunun bir şaka olduğunu anlayacak kapasitede okuyucularımız olduğunu düşünerek bazen böyle sayılarda hikayeyi bozmayacak şekilde bize göre komik şeyleri yerleştiriyoruz.

I'mystery

Yeni Üye
13 Kas 2009
77
132
Diyarcı(!) Hımmm... Sanki sadece bana değil, buralı birçok kişiye sitem var gibi...
Ben de şunu belirteyim ki; comics alemindeki herşeyi/hikaye kalitesini reddediyor değilim. Hatta sizin çevirdiğiniz serileri de indiriyorum. Yani elimden geldiğince ve zaman bulabildikçe, takip etmeye çalışıyorum. Ben de bir Çr. çizeriyim. Olabildiğince de objektif olmaya çalışıyorum. Fakat şu bir gerçek ki; popüler olan herşey gibi, American comicslerinde, yozlaşma, abartı ve tüketicinin beklentileri yüzünden, üreticilerin saçmalamaları vs. öyle dibe vurmuş durumda ki, benim eleştirilerim çok masum kalır. Örneğin, gerek Çizgiroman, gerekse Sinema ve Dizi uyarlamalarında da görülen, her karakterin dişisi ve zenci versiyonu gibi. İstediğiniz kadar bu fikri inandırıcı bir zemine oturtmaya çalışın, sadece bu bile, tükenişin ayak sesleridir. Zaten fanların bu ve buna benzer saçmalıklar karşısındaki homurtularını ve tepkilerini, internetten sık sık görebiliyorsunuz.

İşin artistik yönü konusunda da, yine tam bir yozlaşma var. Artık American comicslerinin üretimi, neredeyse, tamamen Amerika dışında yapılıyor. En başta Brezilya, Arjantin, İtalya ve Uzakdoğu gibi. Benim tepkim biraz da buna ki; serinin başındaki editörler/yazarlar; (ki, çoğu amatörlerle çalışıyorlar.) ''bu sahne olmamış, burayı adamakıllı yap'' demeden, çabucak servis etmeye bakıyorlar. Bu özellikle bağımsız yayıncılarda ve Kickstarter projelerinde çok yaygın olduğu kadar, genele de yansımış durumda.

Amacım, comics ve diğer türler konusunda tartışma yaratmak değil. Yoksa bu konu çoook uzar gider. Zaten benim de bunun için zamanım yok.

''Bunun yanında resimli, iki boyutlu bir şeyi "erotik" bulmanız ciddi anlamda garibime gitti.'' lafı, çok zavallı bir yorum olmuş. Bir daha yazayım, o pin-upların internette bol miktarda bulunabilecek, bikinili erotik fotoğraflardan apartma olduğu, gün gibi aşikar. Başka ne diyelim?

Son sayfadaki mesaj konusunu ise yanlış anlamışsınız. Ben Pin-up sayfalarının altındaki yazıları kastetmedim. En sondaki sayfada, ''Herşey Allahın Takdiridir'' ve yine daha önce, Zenescope Yılbaşı özel sayısının son sayfasına koyduğunuz, ''Müslüman Yılbaşı Kutlamaz'' ne alaka?

Forumda bu tür tartışmalara girmek yasak aslında. Ben de buna uyarak, bu yazışmaya son noktayı koyup, herkesin farklı görüşleri olabileceğini, ama burasının bunun yeri olmadığını ve aslolanın, Çizgiroman tutkusu ve sevgisi olduğunu hatırlatarak, tekrardan, paylaşımlarınız ve emeklerinizi takdir ettiğimi, önemle vurguluyorum.