Yılmaz Köksal hayatını kaybetti

12 Şub 2010
15,006
545,268
151515.jpg

Yücel Köksal ustanın da kardeşiydi.

YILMAZ KÖKSAL KİMDİR

Uzun süredir kanserle boğuşan Yılmaz Köksal, Türk sinema ve dizi oyuncusuydu. 15 Temmuz 1939 yılında Kırşehir'de doğdu. İlkokulu bitirerek Osmaniye'den İstanbul'a geldi ve Tophane Sanat Enstitüsünde okudu. Bir süre gemilerde çalışarak Avrupa'yı dolaştı.

Tunç Başaran'ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemal'in "Murtaza” eserinde “Dubara” rolünü oynayarak sinema tarihine geçti. Yılmaz Köksal uzun bir süre ikinci derecede rollerde oynadıktan sonra 1970 de Çetin İnanç’ın yönettiği “Çeko” filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazanıp, macera filmlerinin aranan oyuncusu ve sinema tarihinin sevilen oyuncularından biri oldu.

Senaryosunu Mehmet Arslan'ın yazdığı ve başrollerini Canan Perver ile paylaştığı “Aybiçe Kurt Kız”, o dönem Türk sinemasinin ürettigi ender kült filmler arasındadır. (Filmde Türk obasına hain saldırıda bulunan barbarlar, herkesi öldürürler.

Yılmaz Köksal Türk kahramanı Aybiçe "Kurt Kız" bu katliamın öcünü almaya yemin eder.) 1965'ten 2005'e kadar 182 filmde oynamıştır. Birçok film senaryosu yazmıştır. Özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerinde oyunculuk hayatına devam etti.

Boğuştuğu kanser hastalığı yüzünden 22 Ekim 2015 Perşembe günü hayatını kaybetti. Yılmaz Köksal 76 yaşındaydı.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,126
Kastamonu
Allah rahmet eylesin. Onu hep sempatiyle hatırlayacağım.

Yücel Usta ve ailenin diğer üyelerine de sabır diliyorum.

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,200
5,188
Dün yazın dünyamızdan biri; Çetin Altan, bugün sinema dünyamızdan biri; Yılmaz Köksal... Kendilerine rahmet, yakınlarına sabır dilerim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,788

Başrolünü oynadığı "Çeko" (1970) filminin bir özelliği de "Yeşilçam Westerni" denen yepyeni bir film türünün öncü ve başat filmlerinden biri olmasıydı. Bu Yeşilçam westernleri dünya çapında başarılı olmuş "Spagetti Western" (İtalyan Westerni) türünün rüzgarıyla ortaya çıkmıştı ve tahminen 50 adet kadar Türk Westerni çekilmişti. Çeko filmi varoş sinemalarında ve de özellikle Anadolu sinemalarında büyük gişe yapmış, diğer bir deyimle sinemaların kapıları kırılmıştı.

Yılmaz Köksal'ın ölümüne çok üzüldüm, daha dün birileriyle onun hakkında konuşmuştum. Bazı insanların bir noktadan sonra yaşlanmaları duruyor galiba, hep o yaşta kalmaya devam ediyorlar demiştik (biyolojik yaşla kronolojik yaşı kıyaslamıştık filan), kısa bir liste yapmış arada onun adını da zikretmiştik. Hasta olduğunu bile bilmiyordum.
Allahtan rahmet, ailesine de sabırlar diliyorum.

Yeşilçam Westerni "Çeko" filminde karakterlerin isimleri bile yabancıydı (Dolores, Cessi, Alvarez gibi). Mesela Erol Taş filmde "Ramon"du ve bu ad sonradan Yeşilçam'da çok kullanıldı.
soncekoyum_cekosun_ceko_listelist.jpg

Son düzenleme:

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,145
20,801
Sinemamızda her tür rolü başarıyla oynayan, herkesin tanıdığı sempatik bir sanatçıydı.Bir stardı. Ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Allah rahmet eylesin.

savok

Admin
30 Eki 2009
20,011
84,741
Kasımpaşa
Geçen haftalarda yaptığımız etkinlikte yeni çizgi roman okurlarına Yücel KÖKSAL'ı tanıtırken Yılmaz KÖKSAL'ın ağabeyi diyorduk.
Güzel insandı, hep sevdik.
Rahmeti bol olsun, biz sevenlerinin başı sağolsun.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,929
4,920
Navajo Köyü
Cihangir GAFFARİ'nin başrol oynadığı ZAGOR filminde;
Yılmaz KÖKSAL Zagor'u eğiten baba rolündeydi.
Merhum çok hoş ve sevecen bir insandı.
Allah rahmet eylesin.

Son düzenleme:

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
514
3,756
Geçen aylarda Kadıköy'de yapılan, illüstratörlerimizle yapılan üstatların katıldığı muhteşem toplantıyı kaçırmıştım. Çok üzülmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam Yılmaz baba o toplantıya gelmişti. "Bu insanlarla birer röportaj yapıp anıtlaştırmalı, ne kadar yaşarlar Allah bilir" gibi laflar etmiştim. Hay klavyem kopsun bir daha böyle laflar yazmayacağım. Kaybettiğimiz ustalarla birlikte kendimizden birer parçayı da kaybediyoruz. Kendimiz de eksiliyoruz onlarla beraber. Nur içinde yat Yılmaz Köksal. Allah gani gani rahmet eylesin. Manitu'nun topraklarında at koştururken bizim seni hiç unutmayacağımızı hatırla olur mu?

Selamlar
Lami Tiryaki

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
960
Bursa
Allah rahmet eylesin, mekânı Cennet olsun. Beğendiğim ve sevdiğim bir sanatçıydı. Yüce Rabbim ailesine dayanma gücü verir inşallah.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,708
36,006
İstanbul
Memduh Ün’ün ardından bir efsane daha.. Yılmaz Köksal da amansız hastalığa yenik düştü.. 76 yaşında aramızdan ayrılan, Yılmaz Köksal nurlar içinde uyu.. Mekanın cennet olsun.. Türk sineması seni asla unutmayacak..

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
Çocukluğumda bir çok filmini izlemişimdir. VHS zamanıydı daha, bir filmi tedarik edip izleyebilmek, bir sürü hazırlık gerektiriyordu.... Huzur içinde yatsın

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
773
3,009
Allah rahmet eylesin. Sevdiğim bir aktördü. Sempatik, sevecen ve sıcak biriydi. Ailesinin ve Yücel üstadımızın başı sağ olsun.

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,631
39,230
izmir
Sanat camiasının ustaları birbiri ardına bizlere veda ediyor. Benim de sevdiğim aktörler arasındaydı. Üzüldüm. Yücel ustamıza, sevenlere ve bizlere başsağlığı diliyorum.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
26,115
ordu-turkey
Sonbahar da yapraklar nasıl dökülürse bize ait bizim döneme ait insanlarımız da öyle birer birer gidiyor.Bu kanser bu kadar niye arttı.Çünkü artık gıdalarımız saf değil.Hatta su bile.Ne yazık ki ülkede bize ait doğal üretilmiş çok az şey kaldı.Onları da bulmak çok zor.Sinema,müzik birer birer güzel adamlar gidiyor.Allah gidenlere rahmet biz kalanlara ise sabır versin.

Son düzenleme:

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,414
26,985
İstanbul
Her zaman gülen yüzü ile hatırlayacağım.
Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine ve Yücel Köksal üstadımıza başsağlığı dilerim.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,384
142,686
Sevdiğim karekterlerden birisiydi, Rabbim gani gani Rahmet eylesin, Mekanı Cennet olsun.