Yapay Zekaya bir soru sordum! 03

BlackBishop

Çeviri & Balonlama
16 Eki 2010
1,799
17,520
Denizli - İstanbul
Sevgili YZ, Çizgi Diyarı orta çağda çizgi roman hakkında bir tarikat olsaydı... Çizgi Diyarı'nın yönetim kurulu toplantısı nasıl bir ortamda olurdu. Lütfen bize örnek bir resim hazırla ve ortamda çizgi romanları unutma.

Cevap Aşağıda :) (Duvarlara ve sütunlara dikkat lütfen. Bence YZ harika iş çıkardı.)

81mo5bn.jpg

Son düzenleme:

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,669
76,647
Karagümrük
Ortaçağ hakikaten karanlık bir çağmış.
Tarikatçıların hiç birinin yüzü gülmüyor
ve meymenetsiz tipler. Çizgi romancılar hayal dünyası geniş, sevimli insanlardır. Yaşları kaç olursa olsun her zaman çocuksu kalan yanları vardır. İşte YZ'nın anlayamadığı şey de tam olarak budur. Sonuç olarak yorum yazan arkadaşların aksine YZ'nin verdiği cevabı duygulardan, samimiyetten uzak ve ruhsuz buldum.

Son düzenleme:

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
484
9,498
Ortaçağda çizgi roman olur muydu?

Portre çizimlerinin bazen bir yıl sürdüğü düşünülürse matbaanın icadını beklemek gerekecek, bu konuda bir ekol olsaydı herhalde 15. Yüzyıl sonlarında başlardı. Bu tarih ise Ortaçağın kabul edilen resmi sonlanışı olan 1453 ü geçiyor.

Yapay zekanın tasviri daha çok 12-14 yy Roma veya İspanyol mimarı ve dönemine benziyor, bu tarihlerde ancak elle çoğaltım yapılabilirdi. Ortaçağ uzmanı Umberto Eco - Ortaçağ ve Gülün Adı kitaplarındaki anlatımlarına dayanarak bu tarihlerde gizli bir çizgi diyarı tarikatı olsaydı, yayınlayacakları içerikleri sebebiyle en iyi ihtimalle önce aforoz edilir, sonra öldürülürdü. Büyük ihtimal aforoz sonrası işkence ve ilaveten yakılırdı. Yok artık demeyelim, hristiyanlık dogmalarına en küçük bir eleştirinin bile sapkınlık olarak değerlendirildiği gerçekten karanlık çağlardan bahsediyoruz.

Son düzenleme:

BlackBishop

Çeviri & Balonlama
16 Eki 2010
1,799
17,520
Denizli - İstanbul
Ortaçağda çizgi roman olur muydu?

Portre çizimlerinin bazen bir yıl sürdüğü düşünülürse matbaanın icadını beklemek gerekecek, bu konuda bir ekol olsaydı herhalde 15. Yüzyıl sonlarında başlardı. Bu tarih ise Ortaçağın kabul edilen resmi sonlanışı olan 1453 ü geçiyor.

Yapay zekanın tasviri daha çok 12-14 yy Roma veya İspanyol mimarı ve dönemine benziyor, bu tarihlerde ancak elle çoğaltım yapılabilirdi. Ortaçağ uzmanı Umberto Eco - Ortaçağ ve Gülün Adı romanlarındaki anlatımlarına dayanarak bu tarihlerde gizli bir çizgi diyarı tarikatı olsaydı, yayınlayacakları içerikleri sebebiyle en iyi ihtimalle önce aforoz edilir, sonra öldürülürdü. Büyük ihtimal aforoz sonrası işkence ve ilaveten yakılırdı. Yok artık demeyelim, hristiyanlık dogmalarına en küçük bir eleştirinin bile sapkınlık olarak değerlendirildiği gerçekten karanlık çağlardan bahsediyoruz.
Ortaçağ değil, Orta Dünya :) YZ'ya mekan tasarımını "Lord of the Rings" e göre yapmasını söylemiştim :) Orta Dünya'da her daim kadim Çizgi Roman kültürü var olmuştur :)

hadramut

Aktif Üye
19 Eyl 2009
399
921
orta dogu insanını tanımıyor yapay zeka
medeniyetin oluştugu yer
neredeyse tüm medeniyetlerin ana merkezi asya kıtası
ve yz o ınsanları yok sayarak tanımlama yapıyor

ben böyle gördüm
selam ile

BlackBishop

Çeviri & Balonlama
16 Eki 2010
1,799
17,520
Denizli - İstanbul
orta dogu insanını tanımıyor yapay zeka
medeniyetin oluştugu yer
neredeyse tüm medeniyetlerin ana merkezi asya kıtası
ve yz o ınsanları yok sayarak tanımlama yapıyor

ben böyle gördüm
selam ile
Bu resimlerdeki tiplerin böyle olma sebebi beni parametreler de LOTR diye belirtmiş olmam. YZ kuruldakileri Saruman veya Gandalf'a benzetmeye çalışmış sanırım.

Ama yazınızda haklılık payı var. Her yapay zeka değil ama Microsoft Image Creater'da benim de garibime giden acayiplikler var. Birkaç örnek vereyim...

İslam süper kahramanı yarat ama sakalsız olsun diye özellikle belirtiyorum ama YZ, islam ve sakal olayına öyle bir takılmış ki hemen hemen her zaman sakallı yapıyor. Yanlış anlaşılma da olmasın sakala karşı değilim. Hatta ben de sık sık kirli sakal gezerim ama niye hepsi de sakallı olsun ki?

Sonra bir başka acayip durum. Prompt yazdım.
"Şeriat süper kahramanı, ABD'li haydutları etkisiz hale getiriyor." YZ resim yapmayı reddetti ve beni geçici banlanma konusunda uyardı.

Tersini yazınca.
"ABD'nin süper kahramanı, Şeriatçı haydutları etkisiz hale getiriyor." YZ resmi hemen yaratıp önüme koydu.

YZ'ya öğreneceği kaynakları sağlayan kişiler bu kaynaklara çifte standart uygulamış. İşlerine gelene iyi işlerine gelmeyene çok kötü demişler.

Yine de YZ arada güzel şeylerde yapıyor....

plx0zmd.jpg

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
590
3,734
istanbul
resimleri görünce gözümde yıllaaaaaar önce rahmetli profesör de varken kadıköyde, beşiktaşta yaptığımız toplantılar ( sadece toplanıp oturulmuyordu tabii ki ateş suyu da olurdu )canlandı.
güzel günlerdi ve orada, o insanlarla birlikte olmanın verdiği hissi çok özlüyorum...