Trip to Cappadocia, 1935 (Kapadokya Seyahati, Albüm)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,791
Trip to Cappadocia, 1935 Vol.I-II
Kapadokya'ya Seyahat, 1935 (2 fotoğraf albümü)
Vol. I ve Vol II (2 Cilt tek dosya halinde)
1. Albüm: 131 siyah beyaz fotoğraf
2. Albüm: 133 siyah beyaz fotoğraf
2 albüm tek cilt halinde
138 sayfa (vol.I ve II), pdf, 15 MB, 200 dpi

TRIP_TO_CAPPADOCIA_1935_kapaklar.jpg

(mega)
(MediaFire)

1935 yılının sonbaharında ünlü coğrafya ve gezi dergisi "National Geographic Magazine" iki fotoğrafçısını Türkiye'nin "Kapadokya" bölgesinde görevlendirir. Bu foto muhabirleri gezip gördükleri yerleri dergi için fotoğraflarlarken ayrıca kendileri için de iki albüm oluştururlar. Lafın gelişi değil, herhalde gerçekten bir anı oluşturması için bizim evlerimizde de bulunanlara benzeyen iki albüme bu fotoğrafları tıpkı bizim de bir zamanlar yaptığımız gibi yapıştırıp saklarlar. Ne de olsa dergide taş çatlasa 10-20 kadar fotoğrafları çıkacaktır. Oysa bu albümlerde 264 siyah beyaz fotoğraf vardır. Bu iki gezgin sadece Kapadokya bölgesini değil, onunla ilintili olarak Antakya, Adana, Niğde, Kayseri ve Torosları da fotoğraflarlar. Hattâ Tartus, Lazkiye vb gibi Suriye'de bulunan bazı bölgeleri de gezerler, buralardaki tarihi yapıları ve doğa manzaralarını da kaydederler. Bu tarihlerde Hatay'ın henüz Türkiye'ye katılmamış olduğunu, bu bölgede "İskenderun Sancağı" yönetimi olduğunu da hatırlatalım.

O tarihlerde Kapadokya muhtemelen arkeologlar ve bazı meraklılar dışında Batıda hiç tanınmayan bir bölgeydi. Gezginlerin donanımları da oldukça yetersizmiş gibi gözüküyor, altlarında arazi arabası değil de şehir kullanımı için üretilmiş bir otomobil var, o da resimlerde de görüleceği gibi sık sık çukurlara düşüyor, peri bacalarının arasında sıkışıyor, çamura filan saplanıyor. Albümler "Amerikan Kongre Kütüphanesi"nde bulunuyor. Ön kapaklardaki tanıtım yazıları dışında tekst içermiyor (onları da ben ekledim), tamamı fotoğraflardan oluşuyor. Yöre insanları da yer yer fotoğraflara girmiş. İlgili bölgelerde yaşayan ÇD müdavimlerinden bazıları belki de atalarının fotoğraflarına rastlayacaklardır. Böyle bir tesadüf olursa bilmek isterim. "Kongre Kütüphanesi"nin web sitesinde fotoğrafların daha yüksek çözünürlüklü olanları ayrıca incelenebilir.

Albümlerden rastgele seçilmiş 6 sayfada 12 fotoğraf
TRIP_TO_CAPPADOCIA_1935_i.jpg

Son düzenleme: