TİNA sayı-92 ( 26 Mart 1969)

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,526
Eski çizgi romanlar , eski dergiler , eski dostlar gibi benim açımdan.
Bu aralar eski çizgi romanları okurken çok farklı anlamlarda bulmuyor değilim.
Atlantis namı diğer Martin Mystere'in maceralarını etüd ederken bilmem sizlerinde dikkatinizi çektimi bilmem ama ATLANTİS ve MU hakkında verilen bilgiler bizleri şaşırtmaya devam ediyor.
Diğer yandan üç boyutlu Fotokopi makinesi = 3 D yazıcı iken , modemden bahsetmesi ise çok sıradışı bir durum.
Bilgisayarlara bulaşan bütün dünyayı etkisi altına alan virüs ise yok artık dedirten cinsten.
Ancak ülkemizde yayınlanan formatı ile Atlantis yada Atlantis'ten Gelen Adam da da olduğu gibi bir Atlantis tarafgirliği de gözümüzden kaçmıyor değil.
Gerçekte ne oldu peki Atlantis ve Mu gerçekten Tufan öncesi bir dünyada aralarında çıkan bir savaş sonucumu yok oldular.
Bir bilinmezlik diyarında avare avare merakla dolaşmanın dışında yapılabilecek fazlaca bir şey yok gibi.
Peki bu konuda ki değerlendirmeler neler.
Genellikle Atlantis yüceltilse de aslında Atlantis negatif kutupta yer almakta , Mu kıtası ise daha pozitif ve insani.
Aktarılan bilgilerden ikisininde yüksek teknolojiye sahip olduğu ve günümüzün çok üzerinde bilgilere sahip oldukları yönünde.
Bilinmeyen bir dünyanın gizemleri arasında dolaşırken Atlantis'te Atlantis ve Mu çekişmesinde Atlantis yanında yer alındığının özellikle vurgulanması çok ilginç değil mi ?
Her sayısında bizleri şaşırtmaya devam eden İmkansızlıklar Dedektifi Atlantis'in yanında daha çok.
Yayınlandığı dönem itibariyle ülkemizde ki bilim kurgu anlayışına nal toplatan bu nadide eser tekrar tekrar okunması gereken bir şaheser olmasının yanında bilinçli bir manipülasyon malzemesi olarakta kullanılmış olabilir.
Bu konuda düşüncelerimi noktalarken Murtaza bey üstadımıza bu değerli çalışması için içten teşekkürlerimi sunmak isterim.
Eski çizgi romanlar , eski dergiler , eski şarkılar ,eski filmler ve eski dostlar ESKİ GÜNLER...
Eskiler güzeldi be...
Niyazi Kahveci'nin Sistematik Düşünme Kitabını önerirken o kitaptan hocanın ;
"Doğruların hocası yanlışlardır." Sözünü paylaşmak istedim.
Selamlar saygılarımla.

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
37,155
İstanbul
Tina dergilerinin ilk paylaşılmaya başlandığı zamanları hatırlıyorum. Ne büyük heyecan duyuyorduk. Kendi adıma ben hâlâ aynı heyecanı duyuyorum. Sağ olsun, Murtaza üstadım bu heyecanı defalarca yaşatıyor. Sayesinde koca serinin eksik sayısı çok azaldı.

Çok teşekkür ederim, üstadım.