TEX'in efsanevi öyküsü YÜZBAŞI JACK. eankara hazırladı.

levon

Aktif Üye
Yeni Üye
18 Şub 2022
150
1,806
Bir TEX efsanesi daha. YÜZBAŞI JACK. eankara'nın incelediği bu efsane ÇR'ın iki özelliği var. Gerçek ve tarihi bir Kızılderili kıyımı. Ve de efsanevi Arjantinli çizer BRECCİA. Gotik/Grotesk çizgileri ile anıt bir usta.
--Tex, eski Ranger dostunun yardımına koşuyor.
--Modoc halkının son isyancısı gururlu Kintpuash/Yüzbaşı Jack.
--Doğa harikası Los Angeles/Oregon sınırındaki Lav Yatak'larında geçen öykü.
cizgiromantik.com ile kalın.

Son düzenleme:

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
3,416
34,044
Üstat @eankara yine müthiş bir konuya el atmış.

ABD’nde bile pek bilinmeyen Modoc Kabilesinin inanılmaz direnişinin öyküsü:

Yıl 1872-1873

1000 kişilik (kimi kaynaklarda 1000’in üzerinde) Birleşik Devletler Silahlı Kuvvetleri

Teknoloji avantajı olan Düzenli orduya karşı 55 Modoc Kabilesi Savaşçısı

Mükemmel Savunma Stratejisi

Çatışmalarda 6 Modoc Savaşçısına karşılık 45 Birleşik Devletler Askerinin ölmesi

Bir Kızılderili Savaşı’nda hayatını kaybeden tek ABD Generali (General ERS Canby)

Yapılan çatışmanın unutulmaması için Anıt Dikilmesi

Çatışmanın olduğu bölgede hala 569 tüfek çukuru veya savaş sırasında korunmak için inşa edilen küçük barikatların mevcut olması

Çatışma Bölgesinin (sit alanı) koruma alanı olarak düzenlenmesi

Hala dillerini unutmayan
Modoc halkı

2017 yılında çatışmanın olduğu yere dikilen anıtın kuzey ve batısındaki 800 dönümlük alanı satın alarak atalarının topraklarına bir nevi geri dönüş yapan Modoc Halkı

Üstat @eankara sadece Modoc Halkının direnişini değil, aynı zamanda Tex ve Tex Yazar-Çizerlerini eserleriyle, çalışmalarıyla bizlere tanıtmaktadır.

Ben zevkle okudum.

Bu titiz çalışması için Üstat @eankara ‘ya paylaşımı nedeniyle Üstat @levon ‘a çok teşekkürler.

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,370
8,173
Tex'in en sevdiğim öykülerinden biridir Yüzbaşı Jack. Tito Faraci'nin harika senaryosu ve Enrique Breccia'nın enfes çizimlerinin yanı sıra, insanın yüreğine dokunan konusuyla da aklıma geldikçe açıp okuduğum ve her seferinde farklı bir tat aldığım bir başyapıttır. Geçtiğimiz günlerde değerli @levon, @eankara üstadımızın bu konuda bir inceleme yazısı hazırladığını müjdelediğinde bu nedenle çok sevinmiş ve sabırsızlıkla beklemeye koyulmuştum. Bu bekleme neyse ki çok uzun sürmedi ve bu olağanüstü güzel incelemeyi, yanıbaşımda ilgili öykü açık biçimde, sindire sindire ve keyifle okudum. İtiraf etmeliyim ki, bunca yıldır defalarca okuduğum halde gözümden kaçmış bir çok noktayı bu güzel inceleme sayesinde farkettim. Ayrıca, öyküye konu olan Modoc'lar, öyküde geçen tarihsel kişiler, yerler ve olaylarla ilgili doyurucu bilgiler de okuma keyfimi daha da artırdı.
Bu güzel inceleme için değerli @eankara'ya ve okumamıza olanak sağlayan değerli @levon'a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Küçük bir not: İncelemede John Wayne ile Tex'in bir arada yer aldığı görselin kutusu boş kalmış.

aksakal19

Süper Üye
6 Haz 2013
177
548
Üstün çizer Breccia nın ayrıntılı Kaptan Jack çizim hikayesini okumak , Tex fanatiklerinin onun hakkındaki olumlu yorumlarını bulabilmek beni çok mutlu etti..Alışılagelmiş Tex yüzünü kendi stiline adapte etmesi, çoğunluğa ters gelmişti ama adam büyük ustaydı, saygı duymak gerekirdi..İnceleme, çok iyi ve detaylıydı..Çok teşekkürler..

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,243
7,167
Değerli katkılarınız ve ilginiz için çok teşekkür ediyorum değerli dostlar. Bu arada , değerli dostum Sn. @Calligrapher , John Wayne ile ilgili resimden bahsetmişssiniz, çok doğru. Ne yazık ki , o resimle ilgili ulaşabildiğim kaynak, balon yazısı öncesi, incelemede paylaştığım resmi yayınlamış sadece, Yazı ilaveli , ulaşabildiğim resim ya da açıklama olursa, mutlaka paylaşırım . İlgileriniz benim için çok önemli . Tekrar teşekkür ederim.

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,370
8,173
Değerli katkılarınız ve ilginiz için çok teşekkür ediyorum değerli dostlar. Bu arada , değerli dostum Sn. @Calligrapher , John Wayne ile ilgili resimden bahsetmişssiniz, çok doğru. Ne yazık ki , o resimle ilgili ulaşabildiğim kaynak, balon yazısı öncesi, incelemede paylaştığım resmi yayınlamış sadece, Yazı ilaveli , ulaşabildiğim resim ya da açıklama olursa, mutlaka paylaşırım . İlgileriniz benim için çok önemli . Tekrar teşekkür ederim.
Resmin yazılı olup olmaması hiç önemli değil, ilgili yazıyı okuduğumda o resim hiç gözükmüyordu, onu belirtmiştim. Ama şu an baktığımda resim gözüküyor, sanırım o an benim bilgisayarıma yüklenmemiş. Tekrar çok teşekkürler, ellerinize sağlık...