tex 739

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,591
8,535
Dehşetengiz bir kapak...
1885-1890 yılları arasında geçen bir macera.
Tex 45 yaşlarında, Mefisto ise 60'lı yaşlarında.
Sayende İtalya'yı güncel olarak takip ediyoruz üstadım.
Sonsuz teşekkürler.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,271
8,496
Ellerinize ve emeklerinize sağlık üstadım.
Arşivinizde JPG formatına varsa paylaşmanız mümkün mü?

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,475
27,470
Muazzam işler bunlar. Sayfalar dolusu yazı yazılabilecek çizgi kahraman Tex, en azılı düşmanı ile kapışıyor ve bizler güncel olarak okuyoruz.
Ne kadar teşekkür etsek az Haluk bey. Emeğinize ve yüreğinize sağlık.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,800
15,383
Mefisto ile ilk karşılaşmaları 1847 yılındaydı yanlış hatırlamıyorsam, yani bu macera 1885'te geçiyorsa ve Teks burada 45 yaşındaysa, tarihteki ilk karşılaşmalarında SADECE 7 YAŞINDA OLMASI GEREKİYOR ki... Neyse, tabii ki bu bir çizgiroman. Hem de ne çizgiroman

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,591
8,535
Mefisto ile ilk karşılaşmaları 1847 yılındaydı yanlış hatırlamıyorsam, yani bu macera 1885'te geçiyorsa ve Teks burada 45 yaşındaysa, tarihteki ilk karşılaşmalarında SADECE 7 YAŞINDA OLMASI GEREKİYOR ki... Neyse, tabii ki bu bir çizgiroman. Hem de ne çizgiroman ��

Hocam 1847 yılını nerede gördüğünüzü sorabilir miyim?

Benim bildiğim kadarıyla Tex ve Mefistonun ilk karşılaşması 1860-61 yılında gerçekleşiyor. (Tex bu sırada 22 yaşında, Mefisto ise 38 yaşındadır)

1860 Yılı: Binbaşı Herbert Marshall, (22 yaşındaki) Tex'i Ranger hizmetine alır. Bir kaç ay sonra (ABD ile savaş sırasında) Meksikalılar Teksas'ın güney bölgelerini işgal ettiğinde Tex, Meksika'ya bilgi sağlayan casusları araştırmak için El Paso'ya gönderilir. Burada şüpheli bir sihirbaz bulur: Bulduğu kişi Steve Dickart (Mefisto) ve Mefistonun hem asistanı hem de kız kardeşi Lily Dickart'dır. İkisi, Tex tarafından yakalanır. Ancak işledikleri suçları Tex'in üzerine atarlar. Ardından vatana ihanetle suçlanan ve ölüm cezasına çarptırılan Tex'den kaçmayı başarırlar. Carson gelir, Tex'in sözüne güvenir ve bu nedenle arkadaşının kilitli olduğu hapishaneden kaçmasına yardım eder. ("Santa Fe'ye Saldırı", Tex Aylık seri n. 3) Tekrardan Kanun kaçağı suçlamalarıyla karşılaşan Tex, kendini tamamen temize çıkarmak için Mefisto'nun izini bulmaya çalışır ve Meksikalı Montales ile tanıştıktan sonra onun yardımıyla Mefisto ve kardeşini yakalar. Bu nedenle, Meksika merkezi hükümetine karşı haklı isyana katılır ve "Meksika Kahramanı" unvanını kazanır. (Meksikalı devrimci Montales'in yardımıyla kasabayı yozlaşmış Şerif Benis'in suç çetesinden temizler) Ardından Tex, Montales'ten ayrılır ve Amerika Birleşik Devletleri'ne geri döner. ("Kanunsuz!", Tex Aylık seri n. 3 - ("Montales, El Desperado", Tex Aylık seri no. 3-4)

Son düzenleme:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,963
24,172
Kıbrıs
1846-1848 Amerika Meksika Savaşı Hakan Bey'i bu Teks-Mefisto karşılaşması konusunda yanıltmış olabilir.Teks 55 dostum burası yeri değil ama bir konuyu merak ediyorum.Teks maceralarında birçok kale ismi geçer.Bu kaleler de genellikle şahıs isimleri taşırlar.Fort Bliss,Fort Kearny,Clark,Lewis,Laramie,Lincoln v.s.Zagor maceralarında da bu kale isimleri çokça geçer.Bunlar Amerikan tarihinin önemli askeri ve siyasi kişilerinden esinlenerek verilmiş isimler miler?

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,591
8,535
1846-1848 Amerika Meksika Savaşı Hakan Bey'i bu Teks-Mefisto karşılaşması konusunda yanıltmış olabilir.Teks 55 dostum burası yeri değil ama bir konuyu merak ediyorum.Teks maceralarında birçok kale ismi geçer.Bu kaleler de genellikle şahıs isimleri taşırlar.Fort Bliss,Fort Kearny,Clark,Lewis,Laramie,Lincoln v.s.Zagor maceralarında da bu kale isimleri çokça geçer. Bunlar Amerikan tarihinin önemli askeri ve siyasi kişilerinden esinlenerek verilmiş isimler miler?

Evet üstadım. Tex maceralarında geçen bir çok kale/karakol/üs tarihteki önemli figürlerden esinlenerek seçilmiştir.

Örneğin Fort Bliss'e bakalım. İnşaatı 1849'da tamamlanmış. İsmi önceleri El Paso Karakoluydu.

Yukarıda bahsettiğiniz 1846-1848 Amerika Meksika Savaşı gazisi ve savaşta kahramanlığıyla anılan Yarbay William Smith Bliss (1815-1853) 'in anısına (ölümünden 1 yıl sonra yani) 1854 yılında buraya ''Fort Bliss'' ismi verilmiştir.

Keza Fort Kearny de öyle: İnşaatı 1866'da tamamlanmıştır. Kalenin ismi Amerikan İç savaşının önemli figürlerinden olan Tümgeneral Philip Kearny (1815-1862) anısına seçilmiştir.

Fort Lincoln: Haziran 1872'de Fort McKeen adıyla kuruldu. Daha sonra 19 Kasım 1872'de Fort Lincoln olarak değiştirildi. ABD'nin 16. başkanı Abraham Lincoln (1809-1865) anısına bu isim verilmiştir. Kalenin ilk komutanı Yarbay Custer'dir. Custer 1876'da Little Bighorn savaşında öldürülene kadar burada kaldı. Fumetti'de Custer'in öldürüldüğü bu savaşa Tex ve Carson da katılmıştır. (Tex sayı 490/492 - Custer'a Karşı Komplo)

zeytinrengi

Aktif Üye
11 Nis 2009
474
1,004
Kapak resmi yakıyor.Sanırım Tex'in bu macerasıda bizleri yakacak.Teşekkürler 'lotoloto'.Ellerine,emeklerine sağlık üstadım.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,800
15,383

Hocam 1847 yılını nerede gördüğünüzü sorabilir miyim?

Benim bildiğim kadarıyla Tex ve Mefistonun ilk karşılaşması 1860-61 yılında gerçekleşiyor. (Tex bu sırada 22 yaşında, Mefisto ise 38 yaşındadır)

Öncelikle:
İtalyan çocukları için hazırlanan ve Bonelli-Galep ikilisinin 1948'de yayına başlattığı Teks için ta en baştan beri kronolojik bir gidişat planladıklarını düşünmek fazla iyimserlik bence. Dedim ya, çocuklar için bir yayın bu. Bakmayın şimdi biz kerli ferli adamlar okuyoruz, çocuklar Teks'ten hiç mi hiç hazzetmiyor. Onlar için mangalar yeterli.

Uzun zaman önce incelediğim bir dönemden aklımda kaldığı için 1847 yazmıştım. Bu tarih tabii ki maceranın hiçbir yerinde yazmıyor, tıpkı Bonelli'nin diğer Western serilerinin pek çoğunda hiçbir zaman dilimi belirtilmediği gibi...
Siz bunu yazınca biraz araştırdım, acaba yanlış mı anımsıyorum diye.

Ancak ben (hâlâ) Teks-Mefisto ilk karşılaşmasının, sevgili caretta'nın da belirttiği 1846-1848 arasında cerayan eden Amerika-Meksika Savaşına denk düştüğüne inanıyorum. vesile oldu, bu maceraya tekrar göz attım. Bir tek kare hariç hiçbir yerinde tarih belirtilmeyen, ana hatlarıyla sizin de aktardığınız bu maceradaki birkaç detay da bunu teyit ediyor. Mesela Ağustos ayı vurgusu yapılan bir karede Meksika süvari bölükleri Teksas'a giriyor ki, bu da 1847 Meksika Savaşı kronolojisi ile örtüşüyor. En belirgin özellik bu diyebilirim.

Ayrıca macerada hapse düşen Teks'e güvenen rancer Kit Carson'un Amerika-Meksika Savaşı'na katılanlardan biri olduğu resmi kayıtlara ve biyografisine geçmiştir. 1809'da doğan Kit Karson, bu savaşta tam da çizgiromanda göründüğü gibi 38 yaşındadır.

Yine macerada Meksika ve Amerikan askerlerinin çarpışmalarına yer verilen Santa Fe, Fort Tampico, Buenavista savaşın da ana eksen mekanları arasında yer alıyor.

Lakin zurnanın zırt dediği yer ise, konuyu aydınlığa kavuşturacak en büyük ipucu olabilecek kişi olan ve Teks'in dostu Montales'i valiliğe getiren, macera sonunda başkan ilan edilen Manuel Perez'in adı Meksika Devlet Başkanları arasında yer almıyor. Kurgu ve sembolik bir karakter olduğu belli. Sadece 1846-1848 arası, yaklaşık iki yıl içinde Meksika Devlet Başkanı 11 kez değişmiş :)

Bonelli sanırım karakterine tarihi serbestlik yaşatabilmek adına, başlangıçtaki maceralarda kesinlikle net bir tarih notu düşmemiş. Sonuçta 74 yıldır aralıksız yayınlanan İtalya'nın en kıdemli çizgiromanlarından birinden bahsediyoruz. Böyle uzun soluklu bir çizgiromanda en baştan itibaren kronolojik akışın sağlıklı işleyişi sözkonusu olamaz.
Ancak yıllar sonra sizin de aktardığınız şekilde bir döküman ve tarihçe ortaya koymuşlar. Bu dökümana pek uymayan çok eski maceralardaki bazı detaylar ise, karakterin popülaritesi nezdinde sevenleri tarafından kolaylıkla yok sayılabiliyor, görmezden gelinebiliyor.
Aksi halde sizin belirttiğiniz gibi macera, Teks'in 22, Mefisto'nun 38 yaşında olduğu 1860-61 yıllarında geçiyor olsaydı, bu tarihten sadece 7-8 yıl sonra, 1868'de yaşamını yitiren Kit Karson'u bu kadar çok Teks macerasında görmemiz mümkün olmazdı diye düşünüyorum.

Ayrıca 1860-61 yılında bu kadar geniş coğrafyaya yayılan bir Amerika-Meksika Savaşı'na ben araştırma yaparken denk gelmedim, atlamış olduğumu varsayarak bulduğunuzda paylaşırsanız minnettar kalırım.
Selam ve sevgilerimle.

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,591
8,535
Öncelikle:
İtalyan çocukları için hazırlanan ve Bonelli-Galep ikilisinin 1948'de yayına başlattığı Teks için ta en baştan beri kronolojik bir gidişat planladıklarını düşünmek fazla iyimserlik bence. Dedim ya, çocuklar için bir yayın bu. Bakmayın şimdi biz kerli ferli adamlar okuyoruz, çocuklar Teks'ten hiç mi hiç hazzetmiyor. Onlar için mangalar yeterli.

Uzun zaman önce incelediğim bir dönemden aklımda kaldığı için 1847 yazmıştım. Bu tarih tabii ki maceranın hiçbir yerinde yazmıyor, tıpkı Bonelli'nin diğer Western serilerinin pek çoğunda hiçbir zaman dilimi belirtilmediği gibi...
Siz bunu yazınca biraz araştırdım, acaba yanlış mı anımsıyorum diye.

Ancak ben (hâlâ) Teks-Mefisto ilk karşılaşmasının, sevgili caretta'nın da belirttiği 1846-1848 arasında cerayan eden Amerika-Meksika Savaşına denk düştüğüne inanıyorum. vesile oldu, bu maceraya tekrar göz attım. Bir tek kare hariç hiçbir yerinde tarih belirtilmeyen, ana hatlarıyla sizin de aktardığınız bu maceradaki birkaç detay da bunu teyit ediyor. Mesela Ağustos ayı vurgusu yapılan bir karede Meksika süvari bölükleri Teksas'a giriyor ki, bu da 1847 Meksika Savaşı kronolojisi ile örtüşüyor. En belirgin özellik bu diyebilirim.

Ayrıca macerada hapse düşen Teks'e güvenen rancer Kit Carson'un Amerika-Meksika Savaşı'na katılanlardan biri olduğu resmi kayıtlara ve biyografisine geçmiştir. 1809'da doğan Kit Karson, bu savaşta tam da çizgiromanda göründüğü gibi 38 yaşındadır.

Yine macerada Meksika ve Amerikan askerlerinin çarpışmalarına yer verilen Santa Fe, Fort Tampico, Buenavista savaşın da ana eksen mekanları arasında yer alıyor.

Lakin zurnanın zırt dediği yer ise, konuyu aydınlığa kavuşturacak en büyük ipucu olabilecek kişi olan ve Teks'in dostu Montales'i valiliğe getiren, macera sonunda başkan ilan edilen Manuel Perez'in adı Meksika Devlet Başkanları arasında yer almıyor. Kurgu ve sembolik bir karakter olduğu belli. Sadece 1846-1848 arası, yaklaşık iki yıl içinde Meksika Devlet Başkanı 11 kez değişmiş :)

Bonelli sanırım karakterine tarihi serbestlik yaşatabilmek adına, başlangıçtaki maceralarda kesinlikle net bir tarih notu düşmemiş. Sonuçta 74 yıldır aralıksız yayınlanan İtalya'nın en kıdemli çizgiromanlarından birinden bahsediyoruz. Böyle uzun soluklu bir çizgiromanda en baştan itibaren kronolojik akışın sağlıklı işleyişi sözkonusu olamaz.
Ancak yıllar sonra sizin de aktardığınız şekilde bir döküman ve tarihçe ortaya koymuşlar. Bu dökümana pek uymayan çok eski maceralardaki bazı detaylar ise, karakterin popülaritesi nezdinde sevenleri tarafından kolaylıkla yok sayılabiliyor, görmezden gelinebiliyor.
Aksi halde sizin belirttiğiniz gibi macera, Teks'in 22, Mefisto'nun 38 yaşında olduğu 1860-61 yıllarında geçiyor olsaydı, bu tarihten sadece 7-8 yıl sonra, 1868'de yaşamını yitiren Kit Karson'u bu kadar çok Teks macerasında görmemiz mümkün olmazdı diye düşünüyorum.

Ayrıca 1860-61 yılında bu kadar geniş coğrafyaya yayılan bir Amerika-Meksika Savaşı'na ben araştırma yaparken denk gelmedim, atlamış olduğumu varsayarak bulduğunuzda paylaşırsanız minnettar kalırım.
Selam ve sevgilerimle.

Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Fakat bahsettiğiniz ilgili (4.sayı: Meksika kahramanı) adlı hikaye 1846-1848 Meksika-Amerika Savaşı ile ilgili değildir. İlgili hikaye, 1911 yılı Meksika Devrimi ile ilgilidir. Macerada ayrıca kısaca bir telefonun göründüğüne şahit oluyoruz. Telefonun icadına baktığımızda 1876 yılı olarak görünüyor, 1880'lerden sonra yaygınlaşıyor, yani bu hikayenin bahsettiğiniz 1846-1848'de olma ihtimalini daha da azaltıyor. Dediğim gibi GL Bonelli'nin yazdığı Teks'in ilk hikayelerinde kahramanızın katıldığı Meksika Devrimi, 1911 yılında Meksika Devrimi ile ilgilidir. Şuanki Tex yazarı Boselli ise bunu tarihsel tutarsızlıklardan kurtarmak için 1857-1861'deki Meksika Reform Savaşına taşımıştır.

Zaten ilk hikayelerdeki yazılan Montales, Emiliano Zapata (1879-1919) veya Pancho Villa (1878-1923) 'dan esinlenilmiştir.

Konuyu daha derin incelemek için öncelikle ilgili sayıdan yola çıkarak maceranın konusuna bir göz atalım.

Teks Sayı: 4 - Meksika Kahramanı: Mefisto ve kız kardeşi Lily , sınır bölgelerinde yürüttüğü casusluk faaliyeti nedeniyle ABD'den Meksika'ya kaçar. Mefisto ve Lily'nin kirli entrikaları nedeniyle mahkum olduğu hapishaneden kaçan Tex, onların peşine düşer ve Meksika'ya doğru yola çıkar. El Paso'da, kahramanımız, dağlarda saklanan ve adamlarıyla beraber hükümet yetkililerine karşı savaşan ve Meksikalı birine(Montales'e) silah yardımı yapan kaçakçı Ed'e katılır.Montales ve Tex arasındaki ilk buluşma bu şekilde gerçekleşir ve ikisi arasında hemen güçlü bir dostluk bağı kurulur. Mefisto ve kız kardeşinin izini bulmak için gelen Tex, (Montales'in) hükümete karşı verdiği bu mücadeleye katılmaya karar verir. Tex'in fikirleri sayesinde, bölgede halkın gözünde Montales'in ünü büyür ve hükümet birliklerine indirilen darbeler ardı ardına devam eder. Ardından Tex, Mefisto'yu bulur, onu ABD yetkililerine geri gönderir ve Montales'in yanında savaşmaya devam eder. Meksikalı mahkumu Buenavista hapishanelerinden kurtardıktan sonra, Tex, o ana kadar sürdürülen mevcut kalkışma harekatını hükümet tarafından şimdiye kadar zorbalığa uğrayan insanları harekete geçirmek ve dahil etmek için gerçek bir "devrime" dönüştürmeye karar verir. Daha sonra Manuel Perez ve diğer önemli muhalefet figürleriyle dostluk bağları sıkılaştırılır ve düzenli orduyla yüzleşebilecek duruma gelene kadar her gün saflarının arttığını gören gerçek bir ordu kurulur. Sonuç olarak Devrimciler savaşı kazanır. Manuel Perez Meksika başkanı olur ve Monteles vali olarak atanır. Ulusal basın tarafından "Meksika'nın kahramanı" olarak tanımlanan ve devrim için çok şey yapmış olan Tex, Montales'ten ayrıldıktan sonra sınırı geçer. (Teks Aylık Seri Sayı: 4 - Meksika Kahramanı)

İnceleme:

*İlgili hikayede anlatıldığı üzere macerada bir Meksika devrimi var ve bu gerçek reform savaşına dönüşüyor.

*Boselli kronolojisi doğrultusunda tarihe baktığımızda Meksika'da Juarez'in başrolde olduğu bir sivil çatışma vardı. Bu savaş Meksika Reform Savaşıdır (1857-1861 yılları)

* 1858'de muhafazakar ordu, 1857'nin yeni anayasasına karşı bir darbe başlattı, görevdeki başkan istifa etti ve Yüksek Mahkeme başkanı olarak Juarez geçici başkan oldu. Ocak 1861'de Mexico City, Juaristalar( Benito Juárez ve beraberindekiler) tarafından yeniden fethedilir ve Juarez düzenli ve resmi başkan seçilir.

*Boselli, Tex'in maceralarını tarihselleştirme çabasıyla bu devrime atıfta bulunur; bu, onu Mefisto ile ilk karşılaşmayı tahmin etmeye, örneğin onu bu çatışmanın çerçevesine yerleştirmeye sevk eden bir çabadır. Bu sorgulanabilir ve tartışılabilir. Fakat bu maceranın 1846-1848 Amerika-Meksika savaşı ile herhangi bir alakası bulunmuyor.

*Çünkü Tex'in babası dediğimiz GL Bonelli'nin n: 3/4'te tarif ettiği şekilde Meksika ile savaşın tarihte hiçbir zaman yaşanmadığını da unutmayalım. Meksika, 1846/1848 savaşında kaybedilen toprakları yeniden kazanmak için Birleşik Devletler'i asla işgal etmedi. Ek olarak, "Meksika Kahramanı" nda anlatılan hikaye , 1911 Meksika Devrimi'nin farklı bir versiyonundan başka bir şey değildir ve Tex'in şuanki yazarı Boselli (doğru ya da yanlış -tartışılabilir- bir tercih yaptı, ) ve tarihteki olaylara da uyarak macerayı 1857-1861 yılına taşıdı.

Sonuç olarak şuanki Tex yazarı Boselli kronolojisine göre 1860 yılında Tex(22 yaşındayken), Ranger birliğine katılır, aynı yıl Mefisto ve Montales (Meksika devrimi) olayları gerçekleşir.

Sevgi ve saygılarımla...

[/SIZE][/FONT]

Son düzenleme:

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,800
15,383
Yani, 2000'li yıllarda Boselli de bu 'TARİHSEL TUTARSIZLIKLARI' fark edip, karakteri bundan kurtarmaya çalışmış, ama mesela çizilen telefonu kurtarırken gerçek karakter Kit Karson'u ölüm tarihine yakın bir zaman dilimine taşıdığı gerçeğini görmezden gelmemizi istemiş ki, bu çok zorlama.
Ben ise, telefonu görmezden geliyor ve Mefisto karşılaşmasının Kit Karson'un orta yaş döneminde olduğu zaman diliminde yaşandığını düşünüyorum. Sırf Boselli öyle istiyor diye, bu kanaatimden vazgeçemeyeceğim, kusura bakmasın.
Ha, Meksika tarihi sürekli reform vaatlerinin olduğu, devlet başkanlarının neredeyse haftalık değiştiği bir ülke, Teks macerasındaki çiçeği burnunda devlet başkanı Manuel Perez'in başkente, "Başkan," nidaları eşliğinde girişini ıskalamıyorum, lakin 1846-1848 Amerikan-Meksika Savaşı, Meksika'nın (tıpkı bahsettiğimiz Mefisto macerasında olduğu gibi) Rio Grande'yi geçip Amerikan birliklerine saldırmasıyla başladığını da ıskalayamam.
Ama en başta dediğim gibi bu 'uzun soluklu', 74 yıllık bir çizgiroman ve en başından itibaren tüm olayların kronolojik olarak belirlenen bir ana-kurgu ve öykü hattı içinde cereyan etmesini beklemek mümkün değil.
Tüm bu handikapların benim nezdimde bir önemi yok, Teks çok başarılı ve çok sevdiğim bir çizgiroman.

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,591
8,535
Yani, 2000'li yıllarda Boselli de bu 'TARİHSEL TUTARSIZLIKLARI' fark edip, karakteri bundan kurtarmaya çalışmış, ama mesela çizilen telefonu kurtarırken gerçek karakter Kit Karson'u ölüm tarihine yakın bir zaman dilimine taşıdığı gerçeğini görmezden gelmemizi istemiş ki, bu çok zorlama.
Ben ise, telefonu görmezden geliyor ve Mefisto karşılaşmasının Kit Karson'un orta yaş döneminde olduğu zaman diliminde yaşandığını düşünüyorum. Sırf Boselli öyle istiyor diye, bu kanaatimden vazgeçemeyeceğim, kusura bakmasın.
Ha, Meksika tarihi sürekli reform vaatlerinin olduğu, devlet başkanlarının neredeyse haftalık değiştiği bir ülke, Teks macerasındaki çiçeği burnunda devlet başkanı Manuel Perez'in başkente, "Başkan," nidaları eşliğinde girişini ıskalamıyorum, lakin 1846-1848 Amerikan-Meksika Savaşı, Meksika'nın (tıpkı bahsettiğimiz Mefisto macerasında olduğu gibi) Rio Grande'yi geçip Amerikan birliklerine saldırmasıyla başladığını da ıskalayamam.
Ama en başta dediğim gibi bu 'uzun soluklu', 74 yıllık bir çizgiroman ve en başından itibaren tüm olayların kronolojik olarak belirlenen bir ana-kurgu ve öykü hattı içinde cereyan etmesini beklemek mümkün değil.
Tüm bu handikapların benim nezdimde bir önemi yok, Teks çok başarılı ve çok sevdiğim bir çizgiroman.

Hocam sadece Boselli değil, Tex'in babası dediğimiz GL Bonelli'ye göre de Tex'in ilk sayıları bahsettiğiniz tarihlerde geçmiyor. Belki o savaşa bir atıfta bulunmuş olabilir fakat GL Bonelli kronolojisinde Tex'in ilk sayılarındaki yıl 1898 yılıdır. Yani bu tarihi bizzat GL Bonelli atmıştır. Fakat baskılardaki tarihler oğlu Sergio tarafından iptal edildi. (Bunu İtalyadaki her Tex okuru biliyor)

Yani şöyle anlatayım: Tex'in 1.sayısı olan "Kızıl El"de tarih 1898 olarak yazar. (Ayrıca Tex filminde de tarih 1904 olarak geçiyor.)

Yani Bonelli kronolojisi şöyleydi:

1898'de Tex kanun kaçağıdır. Ardından Kızıl El'e karşı mücadele eder.
1892'de Dalton çetesini yener.
1902'de çiçek hastalığı salgınından sorumlu olanlardan intikam alır.
1911'de Meksika devriminde savaşır (gerçekte tarihte yaşayan Pancho Villa'dan esinlenildi)

Ve daha sonra her şey "İki bayrak arasında" ile geri alınır.
Ardından ortaya çıkan çeşitli hikayelerle her şey kısmen yenilenir ve maceralar 1860-1890 arası yıllara alınır.

Kısacası: Tex'in ilk kitaplarının tümü zamansal hatalar ve tuhaflıklarla dolu olduğu için Boselli'nin Tex tarihi konusundaki çalışmalarını takdirle karşılıyorum.

Ozganemin

Yeni Üye
8 Ocak 2018
139
475
Değerli "Hakan Alpin" ve Değerli "teks55", İzninizle:

"ZAMAN" MI DEDİNİZ? O DA NEDİR Kİ?.. YENİR Mİ, İÇİLİR Mİ?
* Bir tarihte Erzurum'da "Teyyo Pehlivan(Pelvan)" adında bir "dadaş" yaşar.
* Seveni dinleyeni pek çok olan 'Teyyo Pehlivan', kahvelerde kendi maceralarını anlatır...
* Anlatımlarında zaman kavramı yoktur: Bir bakarsınız Fatih'e "gemileri karadan Haliç'e indirmesini öğütleyen Teyyo Pehlivan'dır. Bir bakarsınız İmparator Napolyon'un Waterloo Savaşını kaybetmesi Teyyo'nun işidir. Bir başka macerasında Çanakkale Savaşı M.Kemal'in Teyyo'nun verdiği öğütleri sayesinde kazanılmıştır... Hele de "İnönü Savaşları", tamamen İsmet Paşa'nın "başdanışmanı Teyyo" sayesinde kazanılmıştır.

* Tex'e gelince: Kronolojinin önemi var mı, dersiniz? ABD Tarihinin her yerinde görünse ne gam!..

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,591
8,535
Bahsettiğiniz kadar fuzuli olsaydı çizgi roman karakterleri hakkında onlarca hatta yüzlerce okuma sırası veya kronolojik çalışmalar yapılmazdı. Bu konular daha önce de belirttiğim gibi İtalya'da çok düzeyli bir şekilde Fumetti severler tarafından konuşulup tartışılıyor. Açık büfe gibi herkes fikrini belirtiyor. Bizde neden yadırganıyor?

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,800
15,383

Kısacası: Tex'in ilk kitaplarının tümü zamansal hatalar ve tuhaflıklarla dolu olduğu için Boselli'nin Tex tarihi konusundaki çalışmalarını takdirle karşılıyorum.

Sevgili teks55, en sevdiğim ve her macerasını defalarca okumaktan zevk aldığım Teks hakkındaki her çalışmayı ben de takdir ediyorum. Bu satırları okuyan arkadaşlarımızın dikkatini çekmek istediğim ve itiraz ettiğim nokta, Mefisto ile ilk karşılaşmalarının içinde Amerikan askeri varlığının olmadığı, Meksikalı liberaller ile muhafazakarlar arasında cereyan eden, hiçbir Meksika askeri gücünün (bu macerada açıkça resmedildiği ve konu olarak işlendiği gibi) Teksas sınırını geçmediği 1857-1861 Reform Savaşı'na taşınmakta nasıl mahsur görmedikleridir.

Meksika askeri güçlerinin maceradaki gibi, Teksas sınırlarını geçip yağma yaptığı en benzer GERÇEK 1846-1848 zaman aralığındaki savaş bence.

Ancak konuya satırları ve beğenileriyle dahil olanların, yani hepimizin, hatta İtalya ve diğer ülkelerdeki tüm Teksseverlerin ittifak sağladığı nokta, 1948'de başlayan bu külliyatın ilk dönemindeki veya sonrasındaki tarihsel tutarsızlıkların okur nezdinde hiçbir öneme sahip olmadığıdır.
Teks'in duruşu, öykülerinin gücü, karakterlerin derinliği, çizim kalitesi, Vahşi Batı'ya dair her ne varsa ve Western kavramı neyi temsil ediyorsa hepsini okura en mükemmel ve ilgi çekici olarak sunma becerisi diğer bütün olumsuzlukları tartışmasız bertaraf edebilmektedir.
Ülkemizdeki ve dünyadaki başarılı tüm çizgiromanlar bu özelliğe sahiptir bence. Sizce de öyle değil mi?

Son düzenleme:

aksakal19

Süper Üye
6 Haz 2013
177
545
Sanırım benim gibi çizer takipçileri var bir de...Mesela benim için Tex, 92 . sayı Kızılderili İntikamı ile başlar..Zira, Ticci başlamıştır..!
Yine de yukarıda ki bilgilendirmelerin tamamına teşekkür ediyorum..

savok

Admin
30 Eki 2009
20,013
84,915
Kasımpaşa
Bu konu altında yorum yapan tüm arkadaşlara paylaşımları ve katkıları için çok teşekkür ederim.
Keşke her konuda bu şekilde yazılar yazılsa...