Testus (Bilginizi Test Edin) Milliyet - 405

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,784

"Testus" Milliyet
Bilginizi Test Edin - 405
Hazırlayan: Ahmet Turhan Altıner

"Milliyet" gazetesinin 26 Ağustos 2001 tarihli Pazar ekinden alınmış bu testin başlığı "Kuzu kuzu itiraf".

9QdDoQ.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,115
76,945
hiçbiryerde :)
Yine heyecanlı bir testus'tu, teşekkür ederim üstadım.
Deep Purple ilanı da hüzünlendirdi beni, çünkü çalıştığım
yere hemen iki yüz metre uzaklıktaki "Fildamı"nda olacağı
duyurulan bu konser de ne yazık ki bilet satışlarının yetersizliği
nedeniyle gerçekleşmemişti...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,784

Beşinci soruyu okuyunca aklıma hemen 1968 İngiltere yapımı korku filmi "Witchfinder General" geldi. Türkiye'de sinemalarda gösterilmediydi galiba (TV'de gösterildiğini de hatırlamıyorum), bu nedenle Türkçe bir adı da yok, ama filmin adı Türkçe'de "cadı avcılarının komutanı" gibi bir anlama geliyor, 17. yüzyıl İngilteresinde ünlü cadı avcısı "Matthew Hopkins"in kendisi için uydurduğu bir rütbedir. Filmde bu cadı avcılarının generalini "Vincent Price" oynuyordu. Bu düşük bütçeli film büyük iş yapmıştı, zira o yıllarda alışılmadık derecede şiddet sahneleri içeriyordu. Filmin başka bir adı da "Edgar Allan Poe's The Conqueror Worm"du. Bu filmin konusunun Poe'yla hiçbir ilgisi yoktur, ama ABD'de bir pazarlama stratejisi olarak bu adla gösterildi. Sadece Poe'nun aynı adlı şiiri ("The Conqueror Worm", veya Türkçe adıyla "Fatih Kurtçuk") şiiri tanıtım yazıları akarken bizzat "Vincent Price" tarafından dış ses olarak okunur. Gariptir, film şiddet sahneleri yüzünden İngiltere'de sansürlenirken ABD'de kesilmeden gösterildi. Bugün "Witchfinder General" kült filmler arasında sayılıyor.

W_tchfinder_General.jpg

Son düzenleme: