Testus (Bilginizi Test Edin) - 223

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,792

"Testus"
Bilginizi Test Edin - 223
Hazırlayan: Ahmet Turhan Altıner

Haftalık "Nokta" dergisinin 24 Nisan 1988 tarihli sayısından alınmış bu testin konusu müzisyenler ve eserleri. Okuyucudan listedeki eserleri ve bestecilerini eşleştirmesi istenmiş. Testin başlığı ise "Mo mo mo, zart zart zart Mozart mozart cim bom bom".

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

Nejat

Guest
5 Şub 2016
320
3,125
Klasik Batı Müziğinden geçmişsin ama bir soruyla Bravo yu kaçırmışsın abi :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,792
Klasik Batı Müziğinden geçmişsin ama bir soruyla Bravo yu kaçırmışsın abi :)

Evet, gerçekten de "polifonik"in karşılığını işaretlememişim! Bu dergiyi vapurda okuduğumu hayâl meyal hatırlıyorum (1988). Acaba tam o sırada iskeleye mi yanaşmıştık ne!? Zaten bu testlerden tam puan aldığımı hiç hatırlamıyorum, mutlaka nazar boncuğu gibi bir aykırı soru çıkıyor aradan (çoğunlukla da birden çok soru!). Ama bu testler sayesinde bir şeyler öğreniyorum, o kesin. Bazen de bahaneyle araştırırken yanlış hatırladıklarımı hafızamda düzeltiyorum. Eksik hatırladıklarımı tamamlıyorum. Mesela geçen günkü testte Alice B. Toklas'la ilgili olarak birçok şeyi sonradan öğrendim. 1980'lerde ilgili filmi TV'de seyretmiştik ama öylesine seyretmişiz demek ki (muhtemelen Peter Sellers'ın hatırı için seyretmişimdir!). Filmin arka planındaki şeyleri o zaman bilmiyormuşuz. Filmleri seyretmeden önce bir ön okuma yapmak gerekiyor. Eskiden TRT'de bunu yaparlardı, filmden önce birkaç eleştirmen oturur (Rekin Teksoy vb), 45 dakika filan filmle ilgili her şeyi anlatırlardı. Sonradan bu alışkanlık yok oldu gitti. Şimdi TV'deki filmlerde bitiş yazıları akarken filmi kesiveriyorlar, yerine reklam sokmak için.