Okumanız Gereken 30 Çizgiroman

sergen07

Süper Üye
20 Kas 2010
479
278
Antalya
The-Dark-Knight-Returns.jpg

Son senelerde sinemada çizgi roman uyarlamalarının artması ile çizgi roman dünyası yeni takipçiler kazanmaya başladı. Empireonline sayfası bu durum karşısında “Okunması Gereken 30 Çizgi Roman” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde yeralan 30 çizgi romanın sıralaması rastgale yapılmış.

İşte okunması gereken çizgi romanlar:

01.jpg

1. Sandman (Neil Gaiman, Dave McKean etc.)

02.jpg

2. Maus (Art Spiegelman)

03.jpg

3. Rising Stars (J. Michael Straczynski, Fiona Avery)

04.jpg

4. Palestine (Joe Sacco)

05.jpg

5. Persepolis (Marjane Satrapi)

06.jpg

6. Y: The Last Man (Brian K. Vaughan, Pia Guerra)

07.jpg

7. Scott Pilgrim (Bryan Lee O’Malley)

08.jpg

8. The Walking Dead (Robert Kirkman, Tony Moore, Charlie Adlard)

09.jpg

9. The Dark Knight Returns (Frank Miller, Klaus Janson, Lynn Varley)

10.jpg

10. Preacher (Garth Ennis, Steve Dillon)

11.jpg

11. Watchmen (Alan Moore, Dave Gibbons)

12.jpg

12. Batman: Year One (Frank Miller, Dave Mazzuchelli)

13.jpg

13. 100 Bullets (Brian Azzarello, Eduardo Risso)

14.jpg

14. Superman: Red Son (Mark Millar, Dave Johnson, Kilian Plunkett)

15.jpg

15. Fables (Bill Willingham et al)

16.jpg

16. X-Men: Days of Future Past (Chris Claremont, John Byrne)

17.jpg

17. League of Extraordinary Gentlemen (Alan Moore, Kevin O’Neill)

18.jpg

18. Astonishing X-Men (Joss Whedon, John Cassaday)

19.jpg

19. Hellboy: Seed of Destruction (Mike Mignola, John Byrne)

20.jpg

20. Scalped (Jason Aaron, R.A. Guera)

21.jpg

21. Planetary (Warren Ellis, John Cassaday)

22.jpg

22. Powers (Brian Michael Bendis, Michael Avon Oeming)

23.jpg

23. Invincible (Robert Kirkman, Cory Walker)

24.jpg

24. Punisher Max (Garth Ennis, Steve Dillon)

25.jpg

25. Tintin (Hergé)

26.jpg

26. Asterix (René Goscinny, Albert Uderzo)

27.jpg

27. Black Hole (Charles Burns)

28.jpg

28. Ghost World (Daniel Clowes)

29.jpg

29. Locke & Key /Joe Hill, Gabriel Rodriguez)

30.jpg

30. Tank Girl (Alan Martin, Jamie Hewlett et al)

Sizin favori çizgi romanlarınız hangileri?

DÖKÜMAN KAYNAĞI:

Hakan T. Kalkan'a teşekkürler...

Son düzenleme:

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,345
1,732
Tenten ve Asterix'den başka o listede bana hitap eden üçüncü bir çizgi roman yok!Teksas ve Tommiks yok.Kaptan Swing yok.Zagor ve Teks gibi Türkiye'de sevilen çizgi romanlar da yok.Tarzan ve Zemla da yok.Gordon yok Gordon.Listeyi hiç beğenmedim doğrusu.

Noyyyan

Aktif Üye
12 Kas 2010
109
35
Hellboy çizgiromanını okumak isterdim.The walkıng dead ve X-men de ilgimi çeker.

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,345
1,732
Benim favori listem,

1-Teksas

2-Tommiks

3-Kaptan Swing

4-Tom Braks

5-Zagor

6-Tarzan

7-Zembla

8-Teks

9-Kızıl Maske

10-Mandreke

Ve..

Tenten !

sergen07

Süper Üye
20 Kas 2010
479
278
Antalya
Tenten ve Asterix'den başka o listede bana hitap eden üçüncü bir çizgi roman yok!Teksas ve Tommiks yok.Kaptan Swing yok.Zagor ve Teks gibi Türkiye'de sevilen çizgi romanlar da yok.Tarzan ve Zemla da yok.Gordon yok Gordon.Listeyi hiç beğenmedim doğrusu.

Arkadaşım bende katılıyorum düşüncelerine onlarsız bir liste düşünülemez bencede bu liste çok hatalı

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,014
20,825
Gaziantep
Birkaçı hariç hepsi Amerikan çizgi romanı.Mangadan da hiç hazzetmem.Amerikan çizgi roman "kahramanları"nın hepsi zaten manyak tipler.İtalyan çizgi romanından şaşmayacaksın.Ancak o zaman seversin çizgi romanı.Bizden de Karaoğlan.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
975
İzmir
Sizlere hiç ama hiç katılmıyorum, kapalı kutuda yaşamak bu olsa gerek... Liste gayet özenle seçilmiş ve ağır abi bir liste. Yarısı kadarını okumuş olduğum için mutluyum, hepsi favorim mi? Değil ancak bunların tamamının Türkiye`de çok tutulanlarla karşılaştırılmayacak kadar kaliteli oldukları da gerçek.

sergen07

Süper Üye
20 Kas 2010
479
278
Antalya
Sizlere hiç ama hiç katılmıyorum, kapalı kutuda yaşamak bu olsa gerek... Liste gayet özenle seçilmiş ve ağır abi bir liste. Yarısı kadarını okumuş olduğum için mutluyum, hepsi favorim mi? Değil ancak bunların tamamının Türkiye`de çok tutulanlarla karşılaştırılmayacak kadar kaliteli oldukları da gerçek.

Kardeşim işte sen okuduğun için seviyosun ben ve birçok arkadaşımız bunların yarısını bile okumadık işte düşünce farklılıkları bundan kaynaklanıyor.Herkes okuyup fikir yürütmesi güzel olurdu ama kiminin ingilizcesi vb yok böle nedenler dolayı yorum farkları oluşuyor.. Saygılarımla

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
975
İzmir
Doğrusun ingilizce çoğu kişinin önünde büyük engel zaten. Ancak zaten liste de "en sevdiğimiz" demiyor, "okumanız gereken" diyor. Misal sinemadan örnek verelim, arada sırada ölmeden izlemeniz gereken 50 film gibi yazılar çıkar sinema dergilerinde. Dikkat edin bunlarda öyle Fast&Furious`muş, komedi filmleriymiş, aksiyon filmleriymiş vs olmaz. Türünün en iyileri olur (Godfatherlar, Shawshank, Rüzgar Gibi Geçti, Bridge Kwaii, Shining gibi...)

Velhasıl bu tür listeler, işin ehli kişilerce diğerlerine sektörün en kaliteli eserlerini önerir. Yani "bu en iyi çizgiromanların listesi" demiyor, bunları okuyun diyor. Buna katılmıyorum gibi birşey söz konusu olamaz. Herhangi birinin buna katılmıyorum demesi için tüm piyasanın yarısından fazlasını okuyup alternatif bir liste sunması gerekir... Geçen günlerdeki Barca-Real maçı son yılların en iyi takımını bize izletti. Bu da futbolseverlerce izlenmesi gereken bir maçtı. "Ben Fenerbahçeil/beşiktaşlıyım vs..yim o yüzden bu maçı izlemem, en güzeli fenerin maçları" demek gibi birşey ortaya çıkıyor :)

sergen07

Süper Üye
20 Kas 2010
479
278
Antalya
Doğrusun ingilizce çoğu kişinin önünde büyük engel zaten. Ancak zaten liste de "en sevdiğimiz" demiyor, "okumanız gereken" diyor. Misal sinemadan örnek verelim, arada sırada ölmeden izlemeniz gereken 50 film gibi yazılar çıkar sinema dergilerinde. Dikkat edin bunlarda öyle Fast&Furious`muş, komedi filmleriymiş, aksiyon filmleriymiş vs olmaz. Türünün en iyileri olur (Godfatherlar, Shawshank, Rüzgar Gibi Geçti, Bridge Kwaii, Shining gibi...)

Velhasıl bu tür listeler, işin ehli kişilerce diğerlerine sektörün en kaliteli eserlerini önerir. Yani "bu en iyi çizgiromanların listesi" demiyor, bunları okuyun diyor. Buna katılmıyorum gibi birşey söz konusu olamaz. Herhangi birinin buna katılmıyorum demesi için tüm piyasanın yarısından fazlasını okuyup alternatif bir liste sunması gerekir... Geçen günlerdeki Barca-Real maçı son yılların en iyi takımını bize izletti. Bu da futbolseverlerce izlenmesi gereken bir maçtı. "Ben Fenerbahçeil/beşiktaşlıyım vs..yim o yüzden bu maçı izlemem, en güzeli fenerin maçları" demek gibi birşey ortaya çıkıyor :)

Arkadaşım bu arada maçı izledim süperdi de :) Senin dediğin gibi bu okunması gereken çizgi romanlar diye geçiyor ama işte öznellik devreye girince herşey karışıyor
Tavsiye edilen çizgi romanlar bunlar ama işte , işe beğeni girince ne kadar tavsiye etselerde okuyucular kendilerine hoş gelen beğeni kriterlerini aşan çizgi romanları okuyor benim anlatmak istediğim bu listeye bir şey demiyoruz..Daha önce ağzımızdan bir şey çıktı ama yapcak da bir şey yok :D

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,565
28,955
İzmir
Shevarash'a tamamen katılıyorum.
Bakın ölmeden önce izlenmesi gereken 100 film gibi listeler var. İmdb'de ilk 100'e girmeyen filmler oluyor o listelerde. Uzman görüşü, sanat görüşü ile okur görüşü her zaman farklıdır.
Ben Akira Korusava'nın 7 Samuray filmini mutlaka seyredin derim. 1954 yapımı 3 saatlik muhteşem bir eser. Ama çoğu kimse beğenmeyebilir.

Listeye dikkat ederseniz bir çizgi romanın, mesela Batman'in yayınlanmış bütün serileri demiyor sadece belli sayıları diyor. Bana kalırsa Knightfall'da olmalıydı. Bence çok güzel bir liste olmuş. Bir tek The Walking Dead çizgi romanının şimdiki popülaritesi ile orada olduğunu düşünüyorum. Ki çizgi romanı okudum ve diziyi de seyrettim.

Yukarıdaki listedeki çizgi romanları beğenmeye bilirsiniz, başka karakterlerin hikayelerini sevebilirsiniz. Ama bu listeyi değiştirmez. Herkesin kendi kafasında başka başka listeler vardır.

sergen07

Süper Üye
20 Kas 2010
479
278
Antalya
Shevarash'a tamamen katılıyorum.
Bakın ölmeden önce izlenmesi gereken 100 film gibi listeler var. İmdb'de ilk 100'e girmeyen filmler oluyor o listelerde. Uzman görüşü, sanat görüşü ile okur görüşü her zaman farklıdır.
Ben Akira Korusava'nın 7 Samuray filmini mutlaka seyredin derim. 1954 yapımı 3 saatlik muhteşem bir eser. Ama çoğu kimse beğenmeyebilir.

Listeye dikkat ederseniz bir çizgi romanın, mesela Batman'in yayınlanmış bütün serileri demiyor sadece belli sayıları diyor. Bana kalırsa Knightfall'da olmalıydı. Bence çok güzel bir liste olmuş. Bir tek The Walking Dead çizgi romanının şimdiki popülaritesi ile orada olduğunu düşünüyorum. Ki çizgi romanı okudum ve diziyi de seyrettim.

Yukarıdaki listedeki çizgi romanları beğenmeye bilirsiniz, başka karakterlerin hikayelerini sevebilirsiniz. Ama bu listeyi değiştirmez. Herkesin kendi kafasında başka başka listeler vardır.

Ben artık isteklere göre liste hazırlamaya başlıyim :)

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
975
İzmir
Ben de spesifik listeler hazırlamayı düşündüm zamanında sergen07. Mesela ilk olarak aklımda survival (zor koşullarda hayatta kalanları konu alan) bir liste vardı. Bunun içinde de Walking Dead`den Age of apocalypse serilerine, Falloutlardan Judge Dredd`e ve hatta Denizler Altında 20000 Fersah gibi eserleri de koyacaktım. Ancak söylediğin gibi isteğe bağlı olma durumu ve okunabilirlik aklıma geldi... Ve hevesim kırıldı. Zira üzerlerinde "hangisinin o türe ait olduğu" değil de, ben bunu seviyorum diğerini sevmiyorum gibi değişik yorumlar yapılacaktı, o da okumaya vakit ayıran olursa... :)

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,345
1,732
Zevkler ve renkler tartışılmaz derler.Sanırım insanların zevkleri belirli yaşlarda şekilleniyor.Alışkanlıklar da kolay kolay değiştirilemiyor.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
975
İzmir
Ben listeden bahsetmiyorum, algıdan bahsediyorum :) Bu liste, pek çok kaliteli eser içinden sunulan bir "tavsiye", hiç kimsenin zevkini değiştirme yada sorgulama amaçlı değil. Yazan kişi (her kim ise) çok fazla seriyi okuyup aradan bunları çıkardığı belli ancak bunlar en beğendiklerim demiyor, bunlar sağlam edebi değerleri olan eserlerdir ve okumalısınız diyor. Şahsen ben de Türkiye ortlamasının çok (epey çok) üzerinde farklı seriyi okumuş biri olarak bunu onaylıyorum. Ama bu hala bir "tavsiye mektubudur".

Eğer ki beğeniler tartışılsaydı ben de Deadpool serilerini beğendiğimi söylerdim ancak dediğimiz gibi bu beğenilerimizi tartıştığımız birşey değil. En kaliteli sayılardan bahseden bir tavsiye mektubundan ibaret. Yani beğenilerle alakası olan bir liste değil, adam "çizgiroman severseniz bunları da okuyun" demek istemiş daha fazlasını değil.

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,746
44,734
denize sıfır
listeye ne yazarsanız yazın herkesimin beğenisi farklı olduğu için her kafadan başka liste çıkar farklı görüşleri takib etmek hoşuma gider akışı izlemedeyim..

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
1,006
Acıbadem - İstanbul
Liste gerçekten kişisel bir tavsiye niteliğinde, bir kriter kullanılmadan hazırlanmış, eski-yeni, edebi-pulp, avrupa-amerika... Merakımızı uyandıranlara bakabiliyorsak bir bakmalı. Mesela bu tavsiyeler arasından bir tavsiye de ben yapabilirim size;

Meselâ ;)
Listeler iyidir, deneyimlerden kaynaklanır, bazan yeni ufuklara yeni yollar açar...

sergen07

Süper Üye
20 Kas 2010
479
278
Antalya
Arkadaşlar ben en iyi isteklere göre listeler yapıyim :) Kişilerin kendine özel yapalım :) Yoksa bu konuların bir sonuca varmıcağı belli öznellik ortaya çıkıyor.
İsteğe göre listeler hazırlamalar başlamıştır :cool::cool:

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Yav arkadaşlar hala neyin tartışması yapılıyor ki emek verip sevgili abim Sverashın da dediği gibi hayatınızda mutlaka okumanız gereken serileri yazmış sadece. Dünyada ki en iyi çizgiromanlar bunlar ya da en iyi 30 çizgiroman listesi değil bu. Gayet güzel bir liste bencede.Ha birde ben dikkat ettimde orda hiç manga göremedim zaten bir arkadaş o olaydan yakınmış garip olmuş.
Neyse aslında biraz da olsa hakkında bilgisi olduğunuz seriler söz konusu olunca daha iyi ve olumlu yorumlar olabilir diye düşünüyorum. Bu yapılan resmen kendini kısıtlamacı zihniyet gibi olmuş bazı yorumlar kimse tex,zagor vb. kötü demedi ki o kadar hayranı olduğuna göre harika seriler olduğuna da şüphe yok zaten.

Scott Pilgrim's, Sandman, Persepolis, The Walking Dead gibi bir kaç seriyi iyice daha merak ettim doğrusu. Fırsatını bulduğumda değerlendirmek isterim.
Şimdi işin aslına gelirsek nerdeyse pek içlerinden okuduğum seriler olduğunu söylemek zor malum çocuk yaşta pek imkânımız yoktu ama, Allah'a çok şükür şimdi Çizgi Diyarı sayesinde epey bir çizgiromanım oldu.
Konudaki çizgiromanların çoğunu okumamış olsamda konularını gayet iyi bildiklerim var mesela.
Persepolis bu listede olmasaydı zaten şaşardım doğrusu.Gerçekten okumak daha fırsat olmasa da methini çok duydum.
Sonra Scott Pilgrim's de çok güzel ve ilginç bir konusu vardır öğrendiğim kadarıyla.
Kahramanımız Scot resmen bahtsız biri olarak dolaşmakta iken gittiği barda bir kıza vurulur ve nasıl olduysa kıza çıkma teklif eder ve kızda kabul eder. Asıl olay bundan sonra başlar çünkü kızın bir sürü eski sevgilisi vardır ve rahat olabilmesi için bu sevgilileri tek tek tabiri caizse pataklaması gerekir.Yalnız bu eski sevgililer hiçte sıradan insancıl tipler değildir.
Bulursam ilk fırsatta okuyacağım serilerdendir ayrıca sinema filmide gündemdedir bunun. O yüzden listede olmasına şaşmamak gerekir.

Son düzenleme:

Ravage

Çeviri & Balonlama
13 Ağu 2009
329
3,657
1) The Preacher
2) Transmetropolitan
3) Batman Long Halloween
4) Punisher Max
5) SinCity

mnyyf1453

Süper Üye
9 Tem 2009
500
136
Benim favori listem..

1-Teksas

2-Tommiks

3-Kaptan Swing

4-Teks

5-Zagor

6-Tarzan

7-Zembla

8-Tombraks
9-Kızıl Maske

10-Mandreke

İnan.!...............ama yalnızca bildiğin gerçeklere

Güven.!...........ama yalnızca içinde bağlandıklarına.

Sev.!................ama yalnızca hak edenleri.

paylaş.!...........ama yalnızca değerini bilenlerle

mnyyf1453

Süper Üye
9 Tem 2009
500
136
]Benim favori listem..

1 Teksas.

2 Tommiks

3-Kaptan Swing

4-Teks

5-Zagor

6-Tarzan

7-Zembla

8-Tombraks
9-Kızıl Maske

10-Mandreke

İnan.!...............ama yalnızca bildiğin gerçeklere

Güven.!...........ama yalnızca içinde bağlandıklarına.

Sev.!................ama yalnızca hak edenleri.

paylaş.!...........ama yalnızca değerini bilenlerle[/COLOR]

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Yahu sevgili arkadaşlarım ve abilerim sakın alınmayın ama bu konuda ki yazıları kimse okumuyor mu merak ettim doğrusu burda konunun asıl amacı kişisel en beğendiğimiz liste değil ki. Sonra millet yanlış anlıyor apayrı düşüncede yorumlar çıkıyor ortada sonra kırgınlık oluyor. Gerçi üstüme düşmez ama affınıza sığınarak söylüyorum ki yorum yapılacağı zaman lütfen diğer mesajlara da bakılıp ona göre yapılmalı diye düşünüyorum. ;)

Baykuş

Yeni Üye
2 Mar 2010
52
26
Her alanda (TV - sinema - Bilgisayar oyunu - çizgiroman - müzik vs..) üretim hız ve nicelik açısından arttığı ve takip etmek zorlaştığı için bu tarz listelere daha sık rastlıyoruz. Bana kalırsa işe de yarıyorlar. Yoğun tempo sebebiyle kaçırmış olabileceğiniz değerleri keşfedebiliyorsunuz. Mesela EW dergisi sık sık "Hakettiği değeri görememiş 20 TV dizisi" ya da "En iyi 10 film finali" gibi listeler hazırlar. Şu soğuk günlerde sıcak kakaonuzu, çayınızı, ya da vodkanızı içerken konuşulabilecek yığınla konuya bir tanesi daha eklenir.

İlgili olduğum konularda bU tarz listelerle karşılaştığımda sınırlarımı genişletmek için kafama göre bir kaç tanesini bir kenara not ederim. Mesela en son Stephen King'in "2010 yılı için 10 film tavsiyesi" çıkmıştı. Oradan "Monsters" "The Town" ve "Let me In" filmlerini ıskaladığımı farketmiştim.

Burada ise okumadıklarım arasında "Scalped", "Black Hole" ve "The Last Man" çizgiromanları ilgimi çekti, not ettim. Özetleri burada olmadığı için netten baktım, kaliteli işler gibi gözüküyorlar. Umarım beni yanıltmazlar.

Keyif almak ve kendini geliştirmek dururken, meseleye taraftar psikolojisiyle yaklaşmamak lazım.

Arkadaşımıza listeyi buraya taşıdığı için teşekkür ediyorum.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,372
3,561
Midgard
Ben direk kendi listemi söyliyim :D

-Teksas
-Tommiks
-Kaptan Swing
-Batman
-Wolwerine
-Büyülü Rüzgar
-Ken Parker
-Punisher
-Spiderman
-Daredevil

Marvel sevmem dedim liste Marvel doldu :D Neyse Teks'ide ekleyebiliriz tabi bu listeye ama 2-3 hikayeden fazla Teks okumadığım için :)

Tombrax

Aktif Üye
3 Ağu 2010
397
350
İzmit/Gölcük
fumetti candır Amerikadan en sevdiklerim Kızılmaske ve Mandrake ardından Spiderman Daredevil ve Flash gelir ama fumettiler saymakla bitmez.

Nitr0

Süper Üye
6 Ocak 2012
213
236
Listenin bir numarasında Sandman var.
Böyle bir eserin türkçe balonlaması veya taraması olsaydı keşke; seriye dair bilgimiz olurdu.

eren99

Yeni Üye
3 Ağu 2013
7
6
listen çok güzel çoğu çizgi romanlarını okudum maus benim favorilerimdendir batman year one the dark knight returns'u koymuşsun ama çok önemli ve benim favori batman çizgi romanım the killing joke'u unutmuşsun watchmen ve v for vendetta'nın yazarı (alan moore) yazmış öldüren şaka'yı (the killing joke) biraz zagor teksas tommiks koysaydın listenin neredeyse hepsi amerikan neyse listen çok güzel olmuş eline sağlık

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,021
Bastiani Kalesi
Yarısı süper kahraman ağırlıklı bir liste olmuş, çizgi roman veya sinemada süper kahramanlar bana çok hitap eden bir unsur değil, daha gerçekçi veya illaki kahraman olacaksa anti-kahramanları tercih ediyorum, ama süper kahramanların da seveni var tabii...

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
525
653
liste çoğunluğu ile vahşi kapitalızımın amerıkan bayraktarlığı ve amerıkan faşizmin amerikan ulusalcılığının örneğidir

Son düzenleme:

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,312
4,589
Benim favori listem şu:
1-Zagor
2-Birinci sıradakilerden sonraki Zagorlar
3-İkinci sıradakilerden sonraki Zagorlar
4-Üçüncü sıradakilerden sonraki Zagorlar
Bu liste böylece devam edip gider işte........

Nitr0

Süper Üye
6 Ocak 2012
213
236
Çoğu kitapçıda var, almayı deneseniz böylece daha fazla çizgi roman Türkçe`ye çevrilse nasıl olur?

Sandman için yazıyorum.
Bir kez okumada dağılan cilde 20-30 TL x 10 kitap = ortalama 250 TL vermektense, gittim bir çin tableti aldım.
Çok şükür okuduğumu anlayacak kadar bir ingilizcem var. Artık bütün Sandman külliyatına ilaveten değerli Gandor'un paylaştığı ingilizce seriler de tabletin hafızasında. Şu anda Sandman serisini tabletten yarılamış durumdayım.

İleride Sandman'in telifi banka yayınevlerinden birine geçer de yeni Superman gibi makul fiyata basılırsa, alır kitaplığıma koyarım. Ancak bu fiyatlar ve bu kalitedeki baskıya (kitaba) o kadar para verecek kadar zengin değilim. Herkesin bütçesi ve aklı kendine göre.