Okuma gözlüğü kullanan arkadaşlar.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,748
44,788
denize sıfır
Arkadaşlar yaklaşık 1 yıl önce gözümde bir iltihaplanma oluşmuş ve göz kapağım kapanmıştı. Doktora gittiğimde ilaçlar verip 1 hafta sonra gel dedi. Gittiğimde cihaz ile bakıp 1,25 okuma gözlüğü gerekli deyip yazdı. Fakat okuma gözlüğü ile pc başına geçince çenemi yukarı kaldırmam gerekli bu da beni yoruyor.
Bu durumda olan arkadaşlar tavsiyeniz nedir?
Bu arada sgk'nın verdiği gözlüğe cam parası istediler. 30 ve 60 tl iki çeşit varmış ben 30 tl verdim ama rezalet cam sürekli buğulanıyor yakın zamanda paraya kıyıp yenileyeceğim.
Doktor normal gözlüğe ihtiyacın yok demişti.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,119
76,972
hiçbiryerde :)
Okuma gözlüğü kullanıyorum bazen;
kitap okurken, bir de tablet veya telefonda
bir şeyler okurken iyi oluyor. PC'de ise
pixelleri falan görüyorum gözlük takarsam,
o yüzden kullanmıyorum. Benim de gözlük
numaram 1 derece gibiydi sanırım.:)

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,385
Adana
Ben de yakın (okuma) gözlüğü kullanıyorum... Bilgisayar başında ya da kitap okurken kullanıyorum... Kullanmadığım zaman yazıları çok iyi göremiyorum... Benden cam için fark ücreti almadılar ama camdan memnunum... Ayrıca gözlüğü tam burun ucuna getirmeden-gözünüze yakın takarak kullanmanızı tavsiye edebilirim (eğer bu şekilde kullanıyorsanız)... Zira dediğiniz gibi, başımı biraz yukarı kaldırmam gerekiyor...

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
26,115
ordu-turkey
Bilgisayar da bu durumlar için büyüteç programı var.Bence onu bir deneyin derim özellikle küçük pntolu yazılar da işe yarıyor.

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,152
İSTANBUL
Ssk nın verdiği normal camdır ışık yansıması yapar ve gözleri yorar.
Benim hem uzak hem yakın 2 adet gözlüğüm var.
Üste para verip 200 tl.gibi kaplamalı organik camlar taktırdım.
Memnunum ama buhar soğuktan sıcak bir ortama girerken yapıyor.
Ona bir çözüm bulamadılar daha,ama bir odada dururken buhar yapıyorsa camlar dandiktir.
Ben şu an pc başındayım mesela camlar buhar yapmıyor.
Yakın gözlüğümü pc başında kullanmıyorum uzak kullanıyorum bana yetiyor.Kitap okurken yakın kullanıorum yada resim çizerken.
Gözlüğü tam gözünüze yaklaştırın burnunuzun ön ucunda tutmayın pc başındayken.
Kitap okurken burun ucuna getirirsiniz gözlüğü.
Yada pc koltuğunuzu yukarı kaldırın :)
Yada kendinize bir tablet edinin ondan okuyun.
Yok aga ben illa pc den okuyacağım diyorsanız.Ben şöyle bir ürün gördüm sipariş vericem kitap okurken yada pc başında iyi bir şeye benziyor denemekte fayda var.25 dolar fiyatı.

file

file

file

file

Gözler çok değerli basit camlar kullanmayın biraz paranıza kıyın iyi gözlük takın bence .Sağlık daha önemli.
Saygılar sevgiler

Moderatör tarafında düzenlendi:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,014
20,828
Gaziantep
Ben göz bakımından şanslı doğmayanlardanım. Tam 45 yıldır gözlük kullanıyorum -8,5 ve -9,0 miyop. Son gözlüğe ve çerçeveye SSK ödemesi hariç 525.00 TL ödedim.
Söyleyeceğim; gözlük camını kesen uzman değilse odak noktasını(daha doğrusu camın neresinin gözün derecesine uygun olduğunu ayarlayamıyorsa) net olarak görebileceğiniz yeri arıyor gözünüz. Yoksa gözlüğü kaldırıp atın. Gözlüğü bu eğitimi alanlara yaptırın.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,748
44,788
denize sıfır
Gözlüğü gözüme yaklaştırınca durmuyor ki.
Hem o zaman odak nokta değişiyor sanırım.
Yaklaştırınca kısa sürede gözlerim kaşınıyor yorgun hissediyorum.
Aynı numaralı birde normal gözlük alsam mı diye düşünüyorum.
Önümüzdeki ay tekrar doktora çıkıp öyle alacağım.
Ne yazık ki gözlerim eskisi gibi değil artık.