Mister No'nun en iyi ya da en sevilen öyküleri.

levon

Aktif Üye
Yeni Üye
18 Şub 2022
150
1,806
Sevgili Mister No hastaları.
cizgiromantik bloğunda şu ana kadar kendimce bir sırayla öyküleri araştırma/incelemeye çalıştım.
Son 14 sayılık Yeni Maceralar serisi de tamamlanmak üzere.
Eğer, sizce, sevilen, iyi ve merak ettiğiniz öyküleri bu forumda bildirirseniz, elimden geldiğince onları hazırlamak istiyorum.
Hadi; parmaklar klavyeye. Sevgiler.

Lal KM maceraları listesi (Blog'da yayınlanmış)

Lal Yeni seri listesi (Blog'da yayınlanmış)

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Mister No'nun en çok sevdiğim macerası benim de ilk okuduğum ve biraderimin almış olduğu (şu an sitede bulduğum macera Tay Yayınları Büyük/Özel Albüm cilt 18-20 sayıları arasındaki maceradır.) Kurtarma Harekatı isimli maceradır. Devamında Bir Askerin Ölümü ve Görev Başarıldı diye devam ediyor sanırım. Sene kaçtı tam olarak hatırlamamakla birlikte 1980-1984 yılları arasıydı sanırım tam hatırlamıyorum. O zamanlar fakirdik okuduğum tüm çizgi romanlar değiş tokuş usulü olduğu için hırpalanmış yırtılmıştı. Biraderin aldığı sayı ise gıcır gıcır ellerimde duruyordu. Kıyamıyordum. Bir gün dış kapağın ortasında iz kalmış ve -dış kapak karton olduğundan büküldüğü zaman ortasında iz bırakıyordu- canım çok sıkılmıştı. Maceranın devamını çok merak ettim bulamadım. Taaa ki Çizgi Diyarına rastlayana kadar....

Düzeltme: Okuyacak sayın üyelere; macera "Kurtarma Harekatı" olarak başlamıyor. Maceranın başı Büyük Albüm 17 içerisindeki "Süpriz Yolcu" ismiyle başlıyor. Akabinde Albüm 18'deki "Kurtarma Harekatı" ile devam ediyor. Albüm 19 içerisinde yer alan "Bir Askerin Ölümü" ile de sona eriyor. Düzeltir özür dilerim.

Son düzenleme:

baykal71

Yeni Üye
24 Ağu 2023
11
30
Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Her incelemenizi okumadım. Ama okuduklarımın hepsi çok kaliteli incelemelerdi.
Benim favori maceralarım: Güney Amerika'da geçen tüm maceraları + New York'ta Jackie's ile maceraları.
Gelecek emeklerinize şimdiden sağlık.

Zeljko

Yeni Üye
12 Ara 2023
48
350
Mister No Rehineler 87-90
TN_MN_SR_87.jpg
TN_MN_SR_88.jpg
TN_MN_SR_89.jpg
TN_MN_SR_90.jpg

Soyguncu Ratso, Mister No ve diğer rehineler kendilerini Manaus'un bir bankasında kuşatılmış halde bulurlar. Ratso, Mister No'nun New York günlerinden eski bir tanıdığıdır ve pilotumuz zaman kazanmaya çalışırken, kırklı yılların sonlarında New York'ta,motorlu holiganlardan oluşan bir çete tarafından kovalandığı ve Ratso'nun da işin içinde olduğu anılar canlanır.Hikayenin temelini oluşturan sorunun cevabı bu anılarda mı gizli;Zengin ve nüfuslu bir babaya sahip olmasına rağmen "korkak" Ratso neden böyle bir soyguna girişti?

- Bu bölüm ilk olarak Temmuz'dan Kasım 1982'ye kadar yayınlandı.

- Hikaye, 2. Dünya Savaşı'nın en ünlü Alman bombardıman uçağı Junkers 87 Stuka
ile eski bir İngiliz deniz uçağına karşı alışılmadık bir hava savaşıyla açılıyor.
junkers_ju87_stuka-1.jpg

- Mister No'nun yönetmeninin duyarsızlığı ve kibri ona " Zalim Sinema!daki hoş olmayan olayları hatırlatır.

- Bu bölüm, Nolita'nın " Kardaki Kan İzleri" adlı öyküsünün doğrudan devamı niteliğindedir ve flasbackler 1950 baharında gerçekleşir. Doğal olarak, Mister No'nun arkadaşı dedektif Phil Mulligan ve baş düşmanı, motosiklet çetesinin lideri Jackie yeniden ortaya çıkar.

Hikayenin girişi başlangıçta senaryoda gerilim ve inandırıcılık olmadığı izlenimini veriyor, ancak olay örgüsü geliştikçe, usta Castelli'nin büyülü hikaye anlatımı sayesinde okuyucu, seseri pilotun yeni ve eski maceralarına kapılıp gidiyor.Senaryo Usta Nolitta'nın "Kardaki Kan İzleri" adlı mükemmel bölümü üzerine o kadar iyi inşaa edilmiş ki, insanda bu hikayenin doğrudan devamının aynı senaristin yazarı olduğu izlenimi veriyor.Eminimki Mister No hayranlarının çoğu onun geçmişiyle ilgili hikayeleri seviyor ve bence bu iki bölüm çoğu için zirvede yer alıyor.

Castelli hikayede Marlon Brando'nun "The Wild One(1953)" ve James Dean'in " Rebel Without a Cause(1955)"a açıkça gönderme yapıyor. Ratso kesinlikle tüm kusurlarıyla unutulmaz bir karakter ve serinin belkide en acımasız en sadist karakteri Jackie için ise ayrı bir başlık açılması gerekiyor.
ne8nuvqjczy4xPMMpYwNLuSp0ka.jpg
558095-warner-home-video-ca2238e7141606f23c3f85c2b2b79918.jpg

Ratso'nun epik vedasına eşlik eden,ağzımıza da buruk bir tat bırakan final bölümü ve Diso'nun efsanevi çizgileri hikayenin unutulmazlar arasındaki yerini sağlamlaştırıyor.

batterton

Aktif Üye
23 Kas 2014
235
1,238
Mister No konusunda çocukluğumdan beri nedense bir türlü ilerleyemedim. Defalarca kez birkaç sayı okuyup bıraktım. Çalışmanızı sabırsızlıkla bekliyorum. En iyilerle başlayıp müdavimleri arasına katılırım ben de. Okunmamış o kadar çok macera var ki !

levon

Aktif Üye
Yeni Üye
18 Şub 2022
150
1,806
Mister No Rehineler 87-90
TN_MN_SR_87.jpg
TN_MN_SR_88.jpg
TN_MN_SR_89.jpg
TN_MN_SR_90.jpg

Soyguncu Ratso, Mister No ve diğer rehineler kendilerini Manaus'un bir bankasında kuşatılmış halde bulurlar. Ratso, Mister No'nun New York günlerinden eski bir tanıdığıdır ve pilotumuz zaman kazanmaya çalışırken, kırklı yılların sonlarında New York'ta,motorlu holiganlardan oluşan bir çete tarafından kovalandığı ve Ratso'nun da işin içinde olduğu anılar canlanır.Hikayenin temelini oluşturan sorunun cevabı bu anılarda mı gizli;Zengin ve nüfuslu bir babaya sahip olmasına rağmen "korkak" Ratso neden böyle bir soyguna girişti?

- Bu bölüm ilk olarak Temmuz'dan Kasım 1982'ye kadar yayınlandı.

- Hikaye, 2. Dünya Savaşı'nın en ünlü Alman bombardıman uçağı Junkers 87 Stuka
ile eski bir İngiliz deniz uçağına karşı alışılmadık bir hava savaşıyla açılıyor.
junkers_ju87_stuka-1.jpg

- Mister No'nun yönetmeninin duyarsızlığı ve kibri ona " Zalim Sinema!daki hoş olmayan olayları hatırlatır.

- Bu bölüm, Nolita'nın " Kardaki Kan İzleri" adlı öyküsünün doğrudan devamı niteliğindedir ve flasbackler 1950 baharında gerçekleşir. Doğal olarak, Mister No'nun arkadaşı dedektif Phil Mulligan ve baş düşmanı, motosiklet çetesinin lideri Jackie yeniden ortaya çıkar.

Hikayenin girişi başlangıçta senaryoda gerilim ve inandırıcılık olmadığı izlenimini veriyor, ancak olay örgüsü geliştikçe, usta Castelli'nin büyülü hikaye anlatımı sayesinde okuyucu, seseri pilotun yeni ve eski maceralarına kapılıp gidiyor.Senaryo Usta Nolitta'nın "Kardaki Kan İzleri" adlı mükemmel bölümü üzerine o kadar iyi inşaa edilmiş ki, insanda bu hikayenin doğrudan devamının aynı senaristin yazarı olduğu izlenimi veriyor.Eminimki Mister No hayranlarının çoğu onun geçmişiyle ilgili hikayeleri seviyor ve bence bu iki bölüm çoğu için zirvede yer alıyor.

Castelli hikayede Marlon Brando'nun "The Wild One(1953)" ve James Dean'in " Rebel Without a Cause(1955)"a açıkça gönderme yapıyor. Ratso kesinlikle tüm kusurlarıyla unutulmaz bir karakter ve serinin belkide en acımasız en sadist karakteri Jackie için ise ayrı bir başlık açılması gerekiyor.
ne8nuvqjczy4xPMMpYwNLuSp0ka.jpg
558095-warner-home-video-ca2238e7141606f23c3f85c2b2b79918.jpg

Ratso'nun epik vedasına eşlik eden,ağzımıza da buruk bir tat bırakan final bölümü ve Diso'nun efsanevi çizgileri hikayenin unutulmazlar arasındaki yerini sağlamlaştırıyor.
değerli dostum Zeljko.
şahane bilgiler için teşekkürler.
ben önce başladığım seri olan, yeni maceralar serisinin son 2 öyküsü ve noel hediyesi öyküsünün incelemesini bitirmeye hazırlanıyordum. önce onları bitirmeyi planlıyordum. ama beni gaza getiriyorsunuz :) öykülerin incelemesini beraber hazırlamayı çok isterim.
yukardaki tespitleriniz çok önemli ve ufuk açıcı. lütfen beraber kotaralım.
sevgiler.

Son düzenleme:

levon

Aktif Üye
Yeni Üye
18 Şub 2022
150
1,806
Mister No'nun en çok sevdiğim macerası benim de ilk okuduğum ve biraderimin almış olduğu (şu an sitede bulduğum macera Tay Yayınları Büyük/Özel Albüm cilt 18-20 sayıları arasındaki maceradır.) Kurtarma Harekatı isimli maceradır. Devamında Bir Askerin Ölümü ve Görev Başarıldı diye devam ediyor sanırım. Sene kaçtı tam olarak hatırlamamakla birlikte 1980-1984 yılları arasıydı sanırım tam hatırlamıyorum. O zamanlar fakirdik okuduğum tüm çizgi romanlar değiş tokuş usulü olduğu için hırpalanmış yırtılmıştı. Biraderin aldığı sayı ise gıcır gıcır ellerimde duruyordu. Kıyamıyordum. Bir gün dış kapağın ortasında iz kalmış ve -dış kapak karton olduğundan büküldüğü zaman ortasında iz bırakıyordu- canım çok sıkılmıştı. Maceranın devamını çok merak ettim bulamadım. Taaa ki Çizgi Diyarına rastlayana kadar....
sayın @melih_
not aldım, hızla hazırlanmaya çalışacağım önerdiğiniz öyküleri.
başka önerileriniz varsa yazın lütfen. sevgiler.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
sayın @melih_
not aldım, hızla hazırlanmaya çalışacağım önerdiğiniz öyküleri.
başka önerileriniz varsa yazın lütfen. sevgiler.
Önerme değil de sevdiğim macera diyelim. Yoksa tüm Mister No'nun tüm sayıları önerilecek yapıya sahiptir. Bende anısı vardı yazdım. Bazı üyeler hikayeleri de yazmışlar. Ben tercih etmedim, merak eden okur.

Not: Okuyacak sayın üyelere; macera "Kurtarma Harekatı" olarak başlamıyor. Maceranın başı Büyük Albüm 17 içerisindeki "Süpriz Yolcu" ismiyle başlıyor. Akabinde Albüm 18'deki "Kurtarma Harekatı" ile devam ediyor. Albüm 19 içerisinde yer alan "Bir Askerin Ölümü" ile de sona eriyor. Düzeltir özür dilerim.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Mister No konusunda çocukluğumdan beri nedense bir türlü ilerleyemedim. Defalarca kez birkaç sayı okuyup bıraktım. Çalışmanızı sabırsızlıkla bekliyorum. En iyilerle başlayıp müdavimleri arasına katılırım ben de. Okunmamış o kadar çok macera var ki !
Hem çok şanslı hem de çok şanssızsınız. Şanslısınız sizin de yazdığınız gibi çok okunacak macera var. Şanssızsınız her şey zamanında daha güzel.