Masters of the Universe Mini Comics 1. Seri Sayı 3 - Battle in the Clouds (Çeviri)

emresem

Çeviri & Balonlama
15 Ocak 2018
364
8,065
Herkese günaydın. Yeni bir seriyle daha karşınızdayım. Aslında yeni bir seriye başlamayacaktım ama dayanamadım. Bu seri sevgili dostumuz He-Man'e ait olan bir seri. Yanlış bilmiyorsam 1982 yılında çıkmış ve mini comics olarak adlandırılıyor. Daha pek çok sayısını daha buldum ama numaralandırma var mı yok mu bilemedim. Öğrenince numaralandırmaları da yapacağım. Çocuklar için birebir ama bu biz yetişkinler için de birebir olmadığı anlamına gelmiyor. Aslında bir çizgi romandan çok resimli hikaye kitabı olarak adlandırabiliriz. Örnek bir sayfayı da ekliyorum aşağıya. Beğeneceğinizi de umuyorum.

Ayrıca sevgili dostlar. Bu tarz başka çizgi romanlar var mı? Sonuçta bilindik çizgi roman kahramanlarının bu tarz kitapları çok bulunmuyor. Ben oğluma okumak için aldım ama çok da fazla değildi. Bu şekilde bulabilirsem onları da çevirmeyi planlıyorum.

Şimdilik sizleri kainatın efendileri ve He-Man ile baş başa bırakıyorum. Ve keyifli okumalar diliyorum.

5EiW

u9HT

TheRealAlpino

Aktif Üye
14 May 2016
372
1,722
Öncelikle bu mini çizgi romanlar serisine başladığınız için inanılmaz derecede sevindiğimi belirtmek isterim. Benim He-Man ve evrenine olan tutkum henüz çizgi filmi Türkiye'de televizyonda (TRT TV1) gösterilmeden önce işte bu paylaştığınız mini çizgi romanlar ve bir kaç figürünü satın almakla başlamıştı.

Bilmeyenler için nacizane bir kaç kısa bilgi vermek isterim.

Bu mini çizgi romanlar, figürlerin içinden çıkardı. Ancak her figüre ayrı bir mini çizgi roman olmazdı. Bazen pek çok figürden aynı mini çizgi romanların çıktığıda olurdu. Bu çizgi romanlar genelde figürlerin orjin hikayelerini barındıran maceralardan oluşurdu. Yine her çizgi roman yaklaşık 12-24 arası sayfadan oluşur ve boyutları 10x14 cm civarındadır.

1980'li yıllarda ki mini çizgi romanların içerikleri çizgi filmde ki evren ile çok fark gösterir. Sayın emresem'in paylaştığı bu mini çizgi roman (hatta illustrasyonlu hikaye diyelim) normalde ilk serinin 3. macerasıdır. 1982 yılına ait ilk seri figürlerin tanıtıldığı öykülerden oluşan 4 kitapta bizlerin çizgi filmden bildiğimizden epey farklı bir evren gösterilmektedir. Mesela bu hikayelerde görülen Büyücü karakteri bizzat Teela'nın ta kendisidir. Prens Adam karakteri yoktur. Hatta He-Man vahşi ve güçlü bir savaşçı iken kendisine Gölgeler Şatosunun gizli güçleri üzerine giydiği güç askısı ile birlikte gelir.

Mini çizgi romanlar 1987 senesine kadar devam etmiş 1989 senesinde The New Adventures of He-Man çizgi serisiyle küçük bir ekleme yaptıktan sonra oyuncakları ile birlikte uzun yıllar sürecek bir sessizliğe bürünür.
2008 senesinde Mattel'in Classics ismi altında yeniden ama bu sefer yetişkinlere özgü figür serisi ile mini çizgi romanlar yeniden basılmaya başlar (2011-2012 ve 2012-2016)
2020'den günümüze kadar da yine Mattel tarafından satışa sunulan klasik oyuncakların boyutlarında ki yeni serilerde mini çizgi romanlar devam etmektedir.

Ben aşağıya mini çizgi romanların yıllara göre kitaplarının isimlerini ekledim. Bu listede yine 80'ler de Princess Of Power (yani She-Ra) figürlerinden çıkan, günümüzde Masters of the WWE Universe, Turtles of Grayskull ve MONDO firmasından çıkan mini çizgi romanları eklemedim. Bunlar ayrı ve alternatif figür serileri olduğundan ana seriyle pek bağlantılı olduklarını sanmıyorum. Belki MONDO firmasının çıkardığı Scare-Mare isimli figüründen çıkan çizgi romanı bağlantılı olabilir. Onu henüz okumadığım için bir bilgim yok.

Biraz uzun ve karmaşık yazmış olabilirim, kusura bakmayın. Emresem üstadımıza da bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Bu seriye başlayarak Türkiye'de kesinlikle bir ilki gerçeklestirdiğinizi de belirtmek istiyorum.

Size yardımcı olması açısından Dark Horse Comics tarafından 2015 senesinde piyasaya sürülmüş ve yine 2015'e kadar basılmış tüm mini comisclerin yer aldığı orjinali 1232 sayfalık devasa kitabın taranmış versiyonunu (ikiye bölünmüş şekilde paylaşılmış) sunuyorum. Bu kitapta mini çizgi romanlar tam sırası ile verilmiştir. Aşağıda ki linkten indirebilirsiniz.

https://www.cizgidiyari.com/forum/k...he-universe-minicomic-collection-2015.180689/

Masters of the Universe Mini Comics (1981-1988)

1. Seri (1982)

He-Man and the Power Sword
King of Castle Grayskull
Battle in the Clouds
The Vengeance of Skeletor

2. Seri (1983)
He-Man Meets Ram-Man!
The Ordeal of Man-E-Faces!
The Terror of Tri-Klops!
The Menace of Trap Jaw!
The Tale of Teela!
The Magic Stealer!
The Power of... Point Dread!

3. Seri (1984)
Dragon's Gift
Masks of Power
The Secret Liquid of Life!
He-Man and the Insect People
Double-Edged Sword
Temple of Darkness!
Slave City!
Siege of Avion
The Clash of Arms
The Obelisk

4. Seri (1985)
Skeletor's Dragon
The Battle of Roboto
Hordak: The Ruthless Leader's Revenge!
Spikor Strikes
The Stench of Evil!
Mantenna and the Menace of the Evil Horde!
Grizzlor: The Legend Comes Alive!
The Treachery of Modulok!
Leech: The Master of Power Suction Unleashed!

5. Seri (1986)
The Flying Fists of Power!
The Terror Claws Strike!
Rock People to the Rescue!
King of the Snake Men
Between a Rock and a Hard Place!
The Warrior Machine!
The Fastest Draw in the Universe!
Eye of the Storm
The Menace of Multi-Bot!
The Hordes of Hordak
Escape from the Slime Pit!
The Ultimate Battleground!
Snake Attack!

6. Seri (1987)
The Search for Keldor
Revenge of the Snake Men!
Enter: Buzz-Saw Hordak!
The Powers of Grayskull: The Legend Begins!
Energy Zoids
The Cosmic Key

The New Adventures of He-Man (1989-1992)

The New Adventure
Skeletor's Journey
Battle for the Crystal
The Revenge of Skeletor!

Masters of the Universe Classics Mini Comics (2008-2016)

Dark Horse Mini Comics (2011-2012)

The Powers of Grayskull Part One: The Legend Begins!
The Powers of Grayskull Part Two: He-Ro Unleashed!
The Powers of Grayskull Part Three: The Second Ultimate Battleground!

DC Mini Comics (2012-2016)
The Secret Origin of Skeletor!
He-Man VS. Skeletor! Their Final Battle!
Homecoming!
He-Ro and He-Ro II
Dare VS. Gorpo!

Masters of the Universe Origins Mini Comics (2020-Devam Ediyor)

Regular Waves Figürleri ile çıkanlar

Beast Barrage
Double Trouble
Dimensional Doom
Sneak Attack
Sucker Punch
Rock and a Hard Place
Challenge of Jitsu
Sun-Man Rises
The Horrors of Pig-Head
Mind Over Matter
Rise of the Snake-Men!
Assassin's Aim
Serpent’s Siege
The Fading Fortress
Leviathan's War

Deluxe Waves Figürleri ile çıkanlar
Battle Armor Reborn
Horde Plague
Under Siege
Night of the Leech
Heart of the Snake
Viper's Vice

Single Releases Figürleri ile çıkanlar
The Terror of Tri-Klops!
Renegade Raid
Lost Legend
Trial of Grizzlor
Legend of Space Sumo
Hoard of Frog Monger
Crisis at the Multi-Core!
Eternia Remastered
Sword of the Serpent
Legend of Duplico
Poison from the Stars
The Bones Beneath
The Faces Within
Friendship is Havoc
Battlefield Eternia
The Spear of Eternity
The Fog of War
Terror of the Technomancer!
Leviathan's War

Cartoon Collection Figürleri ile çıkanlar
Mask of the Magi
Wizard's Vizard
Time's End
Perilous Power
The Shape of Vengeance
Hostile Convergence

emresem

Çeviri & Balonlama
15 Ocak 2018
364
8,065
Öncelikle bu mini çizgi romanlar serisine başladığınız için inanılmaz derecede sevindiğimi belirtmek isterim. Benim He-Man ve evrenine olan tutkum henüz çizgi filmi Türkiye'de televizyonda (TRT TV1) gösterilmeden önce işte bu paylaştığınız mini çizgi romanlar ve bir kaç figürünü satın almakla başlamıştı.

Bilmeyenler için nacizane bir kaç kısa bilgi vermek isterim.

Bu mini çizgi romanlar, figürlerin içinden çıkardı. Ancak her figüre ayrı bir mini çizgi roman olmazdı. Bazen pek çok figürden aynı mini çizgi romanların çıktığıda olurdu. Bu çizgi romanlar genelde figürlerin orjin hikayelerini barındıran maceralardan oluşurdu. Yine her çizgi roman yaklaşık 12-24 arası sayfadan oluşur ve boyutları 10x14 cm civarındadır.

1980'li yıllarda ki mini çizgi romanların içerikleri çizgi filmde ki evren ile çok fark gösterir. Sayın emresem'in paylaştığı bu mini çizgi roman (hatta illustrasyonlu hikaye diyelim) normalde ilk serinin 3. macerasıdır. 1982 yılına ait ilk seri figürlerin tanıtıldığı öykülerden oluşan 4 kitapta bizlerin çizgi filmden bildiğimizden epey farklı bir evren gösterilmektedir. Mesela bu hikayelerde görülen Büyücü karakteri bizzat Teela'nın ta kendisidir. Prens Adam karakteri yoktur. Hatta He-Man vahşi ve güçlü bir savaşçı iken kendisine Gölgeler Şatosunun gizli güçleri üzerine giydiği güç askısı ile birlikte gelir.

Mini çizgi romanlar 1987 senesine kadar devam etmiş 1989 senesinde The New Adventures of He-Man çizgi serisiyle küçük bir ekleme yaptıktan sonra oyuncakları ile birlikte uzun yıllar sürecek bir sessizliğe bürünür.
2008 senesinde Mattel'in Classics ismi altında yeniden ama bu sefer yetişkinlere özgü figür serisi ile mini çizgi romanlar yeniden basılmaya başlar (2011-2012 ve 2012-2016)
2020'den günümüze kadar da yine Mattel tarafından satışa sunulan klasik oyuncakların boyutlarında ki yeni serilerde mini çizgi romanlar devam etmektedir.

Ben aşağıya mini çizgi romanların yıllara göre kitaplarının isimlerini ekledim. Bu listede yine 80'ler de Princess Of Power (yani She-Ra) figürlerinden çıkan, günümüzde Masters of the WWE Universe, Turtles of Grayskull ve MONDO firmasından çıkan mini çizgi romanları eklemedim. Bunlar ayrı ve alternatif figür serileri olduğundan ana seriyle pek bağlantılı olduklarını sanmıyorum. Belki MONDO firmasının çıkardığı Scare-Mare isimli figüründen çıkan çizgi romanı bağlantılı olabilir. Onu henüz okumadığım için bir bilgim yok.

Biraz uzun ve karmaşık yazmış olabilirim, kusura bakmayın. Emresem üstadımıza da bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Bu seriye başlayarak Türkiye'de kesinlikle bir ilki gerçeklestirdiğinizi de belirtmek istiyorum.

Size yardımcı olması açısından Dark Horse Comics tarafından 2015 senesinde piyasaya sürülmüş ve yine 2015'e kadar basılmış tüm mini comisclerin yer aldığı orjinali 1232 sayfalık devasa kitabın taranmış versiyonunu (ikiye bölünmüş şekilde paylaşılmış) sunuyorum. Bu kitapta mini çizgi romanlar tam sırası ile verilmiştir. Aşağıda ki linkten indirebilirsiniz.

https://www.cizgidiyari.com/forum/k...he-universe-minicomic-collection-2015.180689/

Masters of the Universe Mini Comics (1981-1988)

1. Seri (1982)

He-Man and the Power Sword
King of Castle Grayskull
Battle in the Clouds
The Vengeance of Skeletor

2. Seri (1983)
He-Man Meets Ram-Man!
The Ordeal of Man-E-Faces!
The Terror of Tri-Klops!
The Menace of Trap Jaw!
The Tale of Teela!
The Magic Stealer!
The Power of... Point Dread!

3. Seri (1984)
Dragon's Gift
Masks of Power
The Secret Liquid of Life!
He-Man and the Insect People
Double-Edged Sword
Temple of Darkness!
Slave City!
Siege of Avion
The Clash of Arms
The Obelisk

4. Seri (1985)
Skeletor's Dragon
The Battle of Roboto
Hordak: The Ruthless Leader's Revenge!
Spikor Strikes
The Stench of Evil!
Mantenna and the Menace of the Evil Horde!
Grizzlor: The Legend Comes Alive!
The Treachery of Modulok!
Leech: The Master of Power Suction Unleashed!

5. Seri (1986)
The Flying Fists of Power!
The Terror Claws Strike!
Rock People to the Rescue!
King of the Snake Men
Between a Rock and a Hard Place!
The Warrior Machine!
The Fastest Draw in the Universe!
Eye of the Storm
The Menace of Multi-Bot!
The Hordes of Hordak
Escape from the Slime Pit!
The Ultimate Battleground!
Snake Attack!

6. Seri (1987)
The Search for Keldor
Revenge of the Snake Men!
Enter: Buzz-Saw Hordak!
The Powers of Grayskull: The Legend Begins!
Energy Zoids
The Cosmic Key

The New Adventures of He-Man (1989-1992)

The New Adventure
Skeletor's Journey
Battle for the Crystal
The Revenge of Skeletor!

Masters of the Universe Classics Mini Comics (2008-2016)

Dark Horse Mini Comics (2011-2012)

The Powers of Grayskull Part One: The Legend Begins!
The Powers of Grayskull Part Two: He-Ro Unleashed!
The Powers of Grayskull Part Three: The Second Ultimate Battleground!

DC Mini Comics (2012-2016)
The Secret Origin of Skeletor!
He-Man VS. Skeletor! Their Final Battle!
Homecoming!
He-Ro and He-Ro II
Dare VS. Gorpo!

Masters of the Universe Origins Mini Comics (2020-Devam Ediyor)

Regular Waves Figürleri ile çıkanlar

Beast Barrage
Double Trouble
Dimensional Doom
Sneak Attack
Sucker Punch
Rock and a Hard Place
Challenge of Jitsu
Sun-Man Rises
The Horrors of Pig-Head
Mind Over Matter
Rise of the Snake-Men!
Assassin's Aim
Serpent’s Siege
The Fading Fortress
Leviathan's War

Deluxe Waves Figürleri ile çıkanlar
Battle Armor Reborn
Horde Plague
Under Siege
Night of the Leech
Heart of the Snake
Viper's Vice

Single Releases Figürleri ile çıkanlar
The Terror of Tri-Klops!
Renegade Raid
Lost Legend
Trial of Grizzlor
Legend of Space Sumo
Hoard of Frog Monger
Crisis at the Multi-Core!
Eternia Remastered
Sword of the Serpent
Legend of Duplico
Poison from the Stars
The Bones Beneath
The Faces Within
Friendship is Havoc
Battlefield Eternia
The Spear of Eternity
The Fog of War
Terror of the Technomancer!
Leviathan's War

Cartoon Collection Figürleri ile çıkanlar
Mask of the Magi
Wizard's Vizard
Time's End
Perilous Power
The Shape of Vengeance
Hostile Convergence
Varya elinize kolunuza sağlık. Çok ama çok önemli bir iş yaptınız benim için. Bu sayede bu seriyi komple cevirebilecegim. Hem de sıralı olarak. Çok ama çok mutlu oldum. Tekrar teşekkürler. Ayrıca sizi de mutlu ettiğim için ayrıca mutluyum. Doğru bir seri seçmiş olmak do çok güzel doğrusu.

TheRealAlpino

Aktif Üye
14 May 2016
372
1,722
Bu sayede bu seriyi komple cevirebilecegim. Hem de sıralı olarak. Çok ama çok mutlu oldum. Tekrar teşekkürler.
Asıl ben çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de çok özel bir seri olacak tamamlandığında. Belki yakında yeni basılan mini comicsler için Dark Horse bir ek kitap bile basabilir. Sonuçta MOTU (Masters Of The Universe) evreni oyuncak tarihinin en önemli yapı taşlarından biridir. Yıllardır beklenen yeni filmi de herhalde ve bu sefer gerçekten de çekilecek gibi duruyor. O filmin etkisi ile yeni bir oyuncak serisi ve pek çok mini comics daha eklenir bu seriye.

Sizden küçük bir ricam olacak. He-Man'i yaşları benimle hemen hemen aynı olanlar 80'ler de TRT ile 90'lar da da bizden yaşça biraz küçük dostlarımız ise Show TV dublajı ile seyretmişti. Bazı karakterler isimlerine alışık olduğumuz şekilde çevirileriniz de yer alabilir mi?

Mesela bizler Man-At-Arms'ı hep General olarak bildik. Veya karakterin gerçek ismi olan Duncan ile. Tri-Klops'u Üç Göz, Ram Man'i ise Zıp Zıp (Show TV'de Koç Adam), Wind Raider aracını TRT dublajında Rüzgar Gemisi, Show TV dublajında ise Rüzgar Yenen ve yine araçlar arasında ki en lafını esirgemeyen Attack Trak ise TRT'de orjinal ismi ile yer alırken Show TV'de Saldırı Tankı diye geçmişti. Geriye kalan karakterlerin çoğunu ise orjinal isimleri ile tanımıştık.

Tabii ki seçim sizin. Sonuçta çevirmenin dediği olur :)

Son düzenleme:

emresem

Çeviri & Balonlama
15 Ocak 2018
364
8,065
Asıl ben çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de çok özel bir seri olacak tamamlandığında. Belki yakında yeni basılan mini comicsler için Dark Horse bir ek kitap bile basabilir. Sonuçta MOTU (Masters Of The Universe) evreni oyuncak tarihinin en önemli yapı taşlarından biridir. Yıllardır beklenen yeni filmi de herhalde ve bu sefer gerçekten de çekilecek gibi duruyor. O filmin etkisi ile yeni bir oyuncak serisi ve pek çok mini comics daha eklenir bu seriye.

Sizden küçük bir ricam olacak. He-Man'i yaşları benimle hemen hemen aynı olanlar 80'ler de TRT ile 90'lar da da bizden yaşça biraz küçük dostlarımız ise Show TV dublajı ile seyretmişti. Bazı karakterler isimlerinie alışık olduğumuz şekilde çevirileriniz de yer alabilir mi?

Mesela bizler Man-At-Arms'ı hep General olarak bildik. Veya karakterin gerçek ismi olan Duncan ile. Tri-Klops'u Üç Göz, Ram Man'i ise Zıp Zıp (Show TV'de Koç Adam), Wind Raider aracını TRT dublajında Rüzgar Gemisi, Show TV dublajında ise Rüzgar Yenen ve yine araçlar arasında ki en lafını esirgemeyen Attack Trak ise TRT'de orjinal ismi ile yer alırken Show TV'de Saldırı Tankı diye geçmişti. Geriye kalan karakterlerin çoğunu ise orjinal isimleri ile tanımıştık.

Tabii ki seçim sizin. Sonuçta çevirmenin dediği olur :)
Önerinizi bu şekilde uygulayacagimdan emin olabilirsiniz. Man at arms general mi değil mi benzetmesine o şekilde çevirdim. Şimdi general olduğuna emin oldum. Bu şekilde çevirmek en mantıklısı olacak sagolun.