Manga tarzı yerli çizgi romanlar ve "manga dergileri" hakkında ne düşünüyorsunuz?

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
833
1,661
Yerli çizerler manga konusunda ne kadar başarılı olur bilemiyorum. Ancak manga eserlerine karşı yorumları biraz ön yargılı gördüm. Şu eseri okudum, şu konuda şöyle şöyle beğenmedim eleştirilerine saygı duyarım. Ama "manga neymiş yeni icat çıkarmayın başımıza" tarzlarını bir esere karşı eleştiri olarak görmek zor maalesef. Kimse alınmasın.

Trikloroetilen

Yeni Üye
8 May 2024
25
91
Ne mangası arkadaşlar ! Teksas, Tommiks, Teks, Zagor, Kızılmaske, Mandrake'lerimize ne olmuş?
Hangi mangaları okudunuz da bu kadar öfkelendiniz?
Yerli çizerler manga konusunda ne kadar başarılı olur bilemiyorum. Ancak manga eserlerine karşı yorumları biraz ön yargılı gördüm. Şu eseri okudum, şu konuda şöyle şöyle beğenmedim eleştirilerine saygı duyarım. Ama "manga neymiş yeni icat çıkarmayın başımıza" tarzlarını bir esere karşı eleştiri olarak görmek zor maalesef. Kimse alınmasın.
Aynen öyle. Eleştiri olarak bile görülmeyecek laflar bunlar. Başka tür çizgi romanlara böyle laflar edilmesi, Türk toplumunda çizgi romana saygısızlığın ana nedenlerinden birisi olduğunu düşünüyorum.

Trikloroetilen

Yeni Üye
8 May 2024
25
91
Sezarın hakkı Sezar'a arkadaşlar. Mangadan uyarlama bir yerli dizide çıktı. İsminide vereyim (kurtuluş lisesi) berbat. Taş yerinde ağırdır. Bize uymuyor zorla uydurmaya kalkmakta beyhude çabadan öteye gitmez.
Hangi dizi? Hangi Türk yapımı manga tarzı bir çizgi romandan uyarlama?

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,664
76,981
Karagümrük
Düpedüz önyargı.
Önyargı falan değil. Kitapçılarda bir çok farklı türden mangayı inceledim. Ne çizimlerini beğendim ne de konularını. Bütün karakterler çizgi filmlerdeki elma yanaklı kız ve erkeklerin kopyası. Çizimler son derece basit, karakterler ergen çocuklar gibi. Arka planlar neredeyse bomboş. Bu tip ucuz işleri ergenler okusun. Gallepini, Ferri, Sedioli, Verni, Bignotti gibi İtalya'da yetişmiş büyük sanatçıların elinden çıkan eserler varken manga falan almam, bedava verseler de okumam. Bizler sert, aksi, tutucu ve alıngan ihtiyarlarız; öyle de kalacağız. Türk çizimi mangalarınızı keyifle okuyunuz. Esen kalın.

Son düzenleme:

batterton

Aktif Üye
23 Kas 2014
259
1,323
Ben ilk mangamı bu siteden indirerek okudum. 850 sayfa civarı bir kitaptı, sokak çetesi bir lise öğrencisini eve kapatıp işkence ediyordu. İlk 60-70 sayfada öyle zorlandım ki okurken, üç defa kapatıp tekrar okumaya başladım. Paylaşan arkadaş kaliteli bir manga olduğunu söylemişti ama okumaya çalıştıkça bunun nesini seviyorlar, ne anlattığı bile belli değil dedim içimden. Sonradan öğrendim ki manga tersten okunuyormuş :D Sonrası aktı gitti, bitirdim kitabı.

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
1,007
3,331
Tespit edilemedi
Ben ilk mangamı bu siteden indirerek okudum. 850 sayfa civarı bir kitaptı, sokak çetesi bir lise öğrencisini eve kapatıp işkence ediyordu. İlk 60-70 sayfada öyle zorlandım ki okurken, üç defa kapatıp tekrar okumaya başladım. Paylaşan arkadaş kaliteli bir manga olduğunu söylemişti ama okumaya çalıştıkça bunun nesini seviyorlar, ne anlattığı bile belli değil dedim içimden. Sonradan öğrendim ki manga tersten okunuyormuş :D Sonrası aktı gitti, bitirdim kitabı.
Aynı hataya ben de düştüm zamanında :). Kitapta bir sorun var gibi hissettim. Bir yerden sonra ters okumaya başlayınca anlamlı gelmeye başladı. En başından tekrar okumam gerekmişti.

Bu arada ben üslup, konu seçimi, özgünlük, farklı bir bakış açısı var mı diye okuyorum çoğu şeyi. Bir takım beklentilerle okumuyorum. Tarzı keşfetmeye çalışıyorum.

Not: Tezuka Manga adında başka bir dergi daha varmış.

Son düzenleme:

Trikloroetilen

Yeni Üye
8 May 2024
25
91
Tekuza Manga adında başka bir dergi daha varmış.
Tezuka evet. İlk sayı çıktıktan sonra başvurmuştum, bizzat Yılmaz Aslantürk tarafından reddedilmiştim. Geçen yıl ikinci sayı çıktı, gerisi gelmedi.
Bütün karakterler çizgi filmlerdeki elma yanaklı kız ve erkeklerin kopyası. Çizimler son derece basit, karakterler ergen çocuklar gibi. Arka planlar neredeyse bomboş
Hangilerine baktınız? Dediklerinizin bazı kişilerin "çizgi romanlar çocuklar içindir" önermesine sunulmuş sebeplerden hiçbir farkı yok.
Bu tip ucuz işleri ergenler okusun
Birebir aynı argüman. Çizgi roman sevdiğini iddia edip çizgi romanlara ergen işi demek!

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,664
76,981
Karagümrük
Ben ilk mangamı bu siteden indirerek okudum. 850 sayfa civarı bir kitaptı, sokak çetesi bir lise öğrencisini eve kapatıp işkence ediyordu. İlk 60-70 sayfada öyle zorlandım ki okurken, üç defa kapatıp tekrar okumaya başladım. Paylaşan arkadaş kaliteli bir manga olduğunu söylemişti ama okumaya çalıştıkça bunun nesini seviyorlar, ne anlattığı bile belli değil dedim içimden. Sonradan öğrendim ki manga tersten okunuyormuş :D Sonrası aktı gitti, bitirdim kitabı.Herkes gider Mersin'e, manga gider tersine.
Manga okumamam için bir neden daha.
Sevmediğim bir türü, 50 senelik okuma alışkanlığımı terkederek tersten okumak mı ?
Tam bir işkence olsa gerek !
Mangalar yasaklansın, yayıncıları hapse atılsın. Bu bir beka sorunu. 🙂

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,664
76,981
Karagümrük
Tezuka evet. İlk sayı çıktıktan sonra başvurmuştum, bizzat Yılmaz Aslantürk tarafından reddedilmiştim. Geçen yıl ikinci sayı çıktı, gerisi gelmedi.

Hangilerine baktınız? Dediklerinizin bazı kişilerin "çizgi romanlar çocuklar içindir" önermesine sunulmuş sebeplerden hiçbir farkı yok.

Birebir aynı argüman. Çizgi roman sevdiğini iddia edip çizgi romanlara ergen işi demek!
Sen benim çizgi roman sevdamı sorgulayabilecek seviyede değilsin. Ben çizgi romanları değil mangaları sevmiyorum. Sen mutlu ol diye mangaları övecek değilim. Polemik yaratıp, ortamı germe! Herkes istediğini okusun, ben manga okumayacağım ve bu türü yerden yere vurmaya devam edeceğim.

Son düzenleme:

cesoaxl

Yeni Üye
22 Şub 2021
91
468
Hangi dizi? Hangi Türk yapımı manga tarzı bir çizgi romandan uyarlama?
Keiko Suenobu’nun çizdiği 'Limit' isimli
Mangassından uyarlamaymış. Kurtuluş lisesi adlı yerli dizimiz.
Ben tekrardan yanlış anlaşılmalara karşı
Düşüncemi tekrarlamak istiyorum. Bende manga okumuyorum. Herkesin zevki farklı renkler ve zevkler tartışılmaz. Ancak manganında dünyada büyük çapta bir hayran kitlesi olduğunun bilincindeyim. Aynı şey hint filmleri içinde geçerli bir kaç klasik hariç çoğunlukla izlemiyorum. Ama bollywood'un dünyada büyük bir etkisi olduğunu biliyorum. Yani saygım var izleyenede okuyana eğer kötü yada berbat olsa bu kadar hayran kitlesi edinmezlerdi. Ancak başta da söylediğim gibi renkler ve zevkler tartışılmaz. Herkes kimi neyi isterse olur. Yada izler. Sağlıcakla.

batterton

Aktif Üye
23 Kas 2014
259
1,323
Manga okumamam için bir neden daha.
Sevmediğim bir türü, 50 senelik okuma alışkanlığımı terkederek tersten okumak mı ?
Tam bir işkence olsa gerek !
Mangalar yasaklansın, yayıncıları hapse atılsın. Bu bir beka sorunu. 🙂
İlk mangamdı ve ikincisi de henüz olmadı. Biz alışmışız altıpatlara :D Konusu sert bir kitaptı. Tecavüz, işkence, dayak vs var ama ne yalan söyleyeyim çizgi film gibiydi. Sanki güçlü ve işçi şirin şirineyi kaçırmış, uykucu ve korkak şirin de şirineyi kurtarmaya çalışıyor gibiydi. Çizimler çok basit ve çizgi film karakterleri gibi olduğu için karakterlerin sigara-alkol içmesi, şiddet eylemlerinde bulunmaları falan karakterlere yakışmıyor. Bende bu izlenim oluştu.

Trikloroetilen

Yeni Üye
8 May 2024
25
91
Teksas, Tommiks gibi gibi "klasik" çizgi romanların çizimleri de bana çok sadece geliyor. Hiçbir yaratıcılık içermiyor, aynı karakter ve hikâye tipleri. Bu tarz çizgi romanlar küçük erkek çocuklarına hitap ediyor. Manga ise çok daha çeşitli bir stil.
Keiko Suenobu, Limit (Birinci Sayı) (PDF)

Bu konu Türk çizgi romanları ile ilgili. Limit, bir Japon çalışması.

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,664
76,981
Karagümrük
Bu ne biçim bir itham şekli? Sen de mangalar hakkında yorum yapacak seviyede değilsin.
Mangalar konusunda yorum yapmadım ben. Zaten bilgim de yok, gördüğüm incelediğim mangaları beğenmedim. Sen mangalar konusunda ne düşünüyorsunuz diye başlık açmışsın, ben de 5 para etmez ucuz işler diye fikrimi belirttim. Tarzımdan hoşlanmıyorsan cevap vermezsin olur biter.

Son düzenleme:

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
3,590
36,089
Teksas, Tommiks gibi gibi "klasik" çizgi romanların çizimleri de bana çok sadece geliyor. Hiçbir yaratıcılık içermiyor, aynı karakter ve hikâye tipleri. Bu tarz çizgi romanlar küçük erkek çocuklarına hitap ediyor. Manga ise çok daha çeşitli bir stil.

Bu konu Türk çizgi romanları ile ilgili. Limit, bir Japon çalışması.

Limit'in Türkiye'ye uyarlanması söz konusu oldu ve bende Limit'i incelememiş veya okumamışlar için bir fikir vermesi amacıyla paylaştım.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,247
7,156
Diyarımızdaki fikir tartışmaları , katkıda bulunayım ya da bulunmayayım hep ilgimi çekmiştir. Sn. @Trikloroetilen 'in duyurusu üzerine, bu sayfanın başlığı altında , doğrusu oluşan tartışma ortamını tahmin etmemiştim. Her sanat dalında olduğu gibi , manga sanatında da özellikle son zamanlarda tanık olduğum çok nitelikli eserleri yayınlandı, yayınlanıyor. Ancak, değerli @ihtiyardost 'un kendi fikrini belirtme hakkının da , katılalım ya da katılmayalım var olduğuna inanıyorum. Bugüne kadar emek dolu paylaşımlarıyla diyarımıza renk katan dostlardan olan Sn. @ihtiyardost 'un esprili ( ve de üstelik büyük titizlik göstererek '' Şahsi görüşümdür, kimse alınmasın lütfen '' diye belirttiği ) mesajını görünce , gülümsediğimi hatırlıyorum. 😊 😊 Şahsi görüşüm, diyarımızdaki dostların düşünce paylaşımlarına, kırıcı olmadıkları sürece saygı göstermemiz gerektiği yönündedir. Bir yerde '' renkler ve zevkler '' konusunun sınırsız derinlikleri ,bizlerin daha pek çok keşifler yapmamızı bekliyor. ( Bir sır verecek olursam ,ben de bir zamanlar değerli dostlar @Calligrapher ya da @ihtiyardost gibi manga sevmeyen biriydim. Ama, sonra gördüm ki , benim elime geçen manga örnekleri zaten pek nitelikli değilmiş ! ) Bence diyarımızın en büyük değeri , paylaşılan eser ve düşüncelerden önce, sizler gibi nitelikli dostların var olması.

Saygılarımla