Jules Verne - Olağanüstü Yolculuklar: Kaptan Grant'ın Çocukları (2015)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,304

Jules Verne - Voyages Extraordinaires: Les Enfants du capitaine Grant (1867) /
Olağanüstü Yolculuklar: Kaptan Grant'ın Çocukları (2015)

720*1250 pxs 96 dpi 742 sayfa, 176 illüstrasyon, 153 MB (CBR)

Kaptan Grant'ın Çocukları:

İllüstrasyon sanatçısı: Édouard Riou
Gravür sanatçıları: Delaville, Gauchard, Maurand, Pannemaker, Prunaire

Hiç renklendirilmiş illüstrasyon olmayan kitapta 175 resim var.
En başa ben de bir orijinal illüstrasyon ekledim, 176.
Yaklaşık olarak, kitabın dörtte biri illüstrasyon demek.

Belki yayınevinin baskı tekniğinden, belki de 'eskimiş hissi' vermek istediler, bilemiyorum;
bu resimlerin tamamı 'sepya' rengindeydi.

İnternet ortamında, yaklaşık üçte birini daha net olarak buldum ve değiştirdim.

1865 sonunda Hetzel'in "Magasin d'éducation et de récréation" dergisinde iki yıl boyunca tefrika olarak yayınlanan roman,
1867 sonunda / 1868 başında kitap olarak basılmıştır.

Jules Verne, bu kez okuyucusunu Kanarya Adaları, Yeşil Burun Adaları, Magellan Boğazı, Punta Arenas, Concepción,
And Dağları, Neuquén, Arjantin Pampaları, Tristan da Cunha, Ümit Burnu, Avustralya ve Yeni Zelanda'ya götürüyor.

Bazı doğa olaylarını
(deprem, sel, yıldırım, kasırga, volkan patlamaları) ve kuraklığı tanımlama fırsatını değerlendiriyor.

Ayrıca, Paganel'in genç Robert Grant'e verdiği dersler ile
isimleri saygıyla anılan büyük gezginler, kaşifler ve coğrafyacılar hakkında tarih dersleri ile
Amerika'nın kâşifleri Christopher Columbus, Amerigo Vespucci, Bartolomeu Dias ile Şili, Afrika;
La Pérouse ile Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu hakkında
-çaktırmadan- bilgi veriyor.
Hıristiyanlaşmış genç bir yerli üstünden Anglo-Sakson etnik merkezciliğiyle alay etmeyi de kaçırmıyor.

Aynı zamanda egzotik figürleri keşfetmek için de bir fırsat buluyor:
Patagonyalılar, Gaucholar
(Güney Amerika'nın güneyindeki atlı çobanlar), Avustralyalı yerleşimciler,
Maoriler
(Yeni Zelanda'ya 1300'lerin ilk yarısında kanolarla gelen Polinezya yerlileri).

Ve geçilen coğrafya alanlarının tüm simgesel hayvan türlerini ortaya koyuyor:
Akbaba, lama, rhea
(Güney Amerika, devekuşu cinsi. Nandu olarak da bilinir),
armadillo (Orta - Güney Amerika'nın endemik karıncayiyen zırhlı memelisinin yerel ismi Tatu'dur. Hepsi de aynı cinsten, bir defada 4 yavru doğurur -ilginç-)
aguara (Güney Amerika, yeleli bir kurt cinsi), jabiru (Güney Amerika, iri bir leylek türü), cassowary (Avustralya, tepeli bir devekuşu cinsi), dingo, kivi.

Kitap, 1936'da yönetmen Vladimir Vaïnchtok ve 1962'de yönetmen Robert Stevenson "In Search of the Castaways" ile sinemaya uyarlanmış.
Şurada Robert Stevenson'ın yapıtını sunmuştum:
https://www.cizgidiyari.com/forum/y...ays-1962-kaptan-grantin-cocuklari-turkce.html
İlk sunumlarımdan biri olan filmin linki maalesef -yüzlerce film sunumum gibi- silinmiş durumda.
1985 yılında yönetmen Stanislav Govorukhin, dünya çapında dağıtımı olmayan (Kaptan Grant'in İzinde) adlı yedi bölümlük bir film yapmıştı.

Çizgi romanı? Var elbette:

Saygılar.

*

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,369
8,178
Kaptan Grant'ın Çocukları, çocukken okuyup en çok etkilendiğim kitaplardan biridir (Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe romanı ile birlikte). Bu kitaplar içimde müthiş bir keşif ve macera duygusu ve tutkusu uyandırmıştır. Romanda geçen yerleri, oraların bitki örtüsünü, oralarda yaşayan insanları ve hayvanları hayal ederdim. Bu kitaplar sayesinde keşifler ve kaşiflere ilgi duymaya başlamıştım. Tabii çocukken okuduğum kısaltılmış versiyonda bu harikulade illüstrasyonlar yer almadığı için, yazarın betimlemelerini hayalimde canlandırmaya çalışıyordum. Jules Verne'in diğer bazı kitaplarını da resimlendiren romantik-realist çizer Eduard Riou mükemmel bir iş çıkarmış. Kitabı mükemmel bir Türkçe ile dilimize kazandıran usta ve cefakeş çevirmen Işık Ergüden de her türlü övgüyü hak ediyor.
Değerli agartan üstat, her paylaşımınızla kalite çıtasını daha da yükseğe koyuyorsunuz. Çok teşekkürler. Elleriniz dert görmesin...

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,251
7,201
Jules Verne’in nedense son okuduğum romanlarından biriydi ‘’ Kaptan Grant’ın Çocukları ‘’ . Ancak en merak ettiğim romanların arasında saymalıyım. Öncelikle , beni şaşırtan Verne’in bu romanını okumadan önce Edgar Allan Poe’nun ‘’ şifreli mesaj ‘’ temasından etkilenmiş olduğunu öğrenmem sanırım. ( Poe’nun ‘’ Altın Böcek ‘’ eserinde gömülü hazineye ulaşmada şifreli mesaj teması yer alır. Altın Böcek’in ilk yayın tarihi 1843 ) Bir başka üzerinde kafa yorduğum nokta , Agartan’ın bahsettiği eserdeki bilim adamlarını Verne’in nasıl öğrenmiş olmasıydı. Bunda , Paris’in saygın Coğrafya Topluluğu’na 710 no’lu üye olarak kabul edilmesinin önemli rolü olduğu belirtilir. O zamanlar en güçlü romanları gösterim listesine dahil eden Eclair film şirketinin bu romanı da seçmesi boşuna değil tabii ( 1914 ) .İlginç bir nokta da , Verne bu romanı yazdığı yıllarda bir konuda çok zorlanmış anlaşılan ! Zira Hetzel ile yazışmalarında ; aşk kelimesini kullanırken çok zorlandığını , arada bir ‘’ sevgi ‘’ sözcüğünü kullanacağını yazıyor. Agartan’a bu eserle ve ilgili illustrasyonlarla bizleri buluşturmakla kalmayıp , büyük emek işi sunumuyla hem eser hem de illustrasyonlar hakkında verdiği bilgilerden dolayı yine teşekkürlerimi belirtirken bir önerimi bildirmek isterim. Bu çalışmalarını bir ‘’ illustrasyonlu Jules Verne eserleri ‘’ listesi eşliğinde sunmayı düşünür mü acaba ?