Isaac Newton ve Elması

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
510
9,692
Karikatürler eşliğinde, muhtemelen en eğlenceli Newton biyografisi

9wse9oy0itlbc125g.jpg

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,314
5,463
Yine harika paylaşımlar. Hangi birini sayayım. Çok geniş bu Eğlenceli Bilgi serisinden umarım daha bir sürü paylaşım yaparsınız. Çizgi-Bilim serisinden de bugün sürprizler vardı yine 2 tane. Ayrıca Çıtır Çıtır Felsefe ve Küçük Prens'leri de çok özletmeyin. Çok teşekkürler bu emekler için.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,260
7,246
Sn. @kemalettin dostumuz haklı ! Üstelik , bugün @cagan73 'den , bir de Newton üzerine kitap paylaşımı görünce ! Newton biyografileri ( başta Richard Westfall 'ın yazdığı , Alfa yayınlarından çıkan kitap olmak üzere ) gerek bilim , gerekse de metafizik konuları ağırlıklı olarak , hep ilgimi çekmiştir. Bir bilim adamı düşünelim ki , yazdığı kitapların yaklaşık 10.000.000 kelime içerdiği bilinsin , ama bu yazdığı eserlerin yalnızca , yaklaşık % 12 civarı bilimle ilgili , geri kalanı metafizik ağırlıklı , yani bilim dışı çalışmalarından oluşmuş olsun ! ( Bazı araştırmalar , onun için '' Son Büyücü '' tanımını kullanıyor ! ) İlk duyduğumda beni çok şaşırtmıştı . Çünkü bilindiği gibi Newton , sadece fizik konularında değil , kendi kurduğu matematik ilkeleriyle devrim yaratmış bir bilim adamıydı. Böylesine , bilim tarihi açısından önemli bilim adamının , karakter özellikleri açısından iyi bir kişi olmadığını çeşitli kaynaklardan okuduğumda merakım daha da artmıştı. Gözleri bozulmasına önem vermeyerek , görme ve optik konularında deneylerine devam eden bu bilim adamı , benim için Öklid , Einstein gibi bilim tarihinin önemli kilometre taşlarındandır. Yazdığı notların , kaderin cilvesi olarak müzayede salonlarına düşmesi ve bir bölümünün Keynes tarafından toparlanabilmesi , kaderin bir başka cilvesi olmuştur. Bu kitap paylaşımınız için teşekkür ederim Sn. @cagan73

Son düzenleme:

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
510
9,692
Yine harika paylaşımlar. Hangi birini sayayım. Çok geniş bu Eğlenceli Bilgi serisinden umarım daha bir sürü paylaşım yaparsınız. Çizgi-Bilim serisinden de bugün sürprizler vardı yine 2 tane. Ayrıca Çıtır Çıtır Felsefe ve Küçük Prens'leri de çok özletmeyin. Çok teşekkürler bu emekler için.
Çıtır Çıtır Felsefe serisine +18 ibaresi ekleyeceğiz :)

"Çıtır Çıtır Felsefe" serisinde yer alan kitaplarla ilgili karar, 24 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararda, şöyle dendi:
"Brigitte Labbe ve Michel Puech tarafından yazılan, Jacques Azam tarafından resimlenen, Azade Aslan tarafından Türkçeye çevrilen, Günışığı Kitaplığı tarafından basımı yapılan Çıtır Çıtır Felsefe serisinde yer alan tüm kitapların Kurulumuzca re’sen incelenmesi neticesinde; seri içerisinde yer alan ‘Oğlanlar ve Kızlar’, ‘Aşk ve Dostluk’, ‘İyi ve Kötü’, ‘Küçükler ve Büyükler’, ‘Beden ve Akıl’, ‘Diktatörlük ve Demokrasi’, ‘Cesaret ve Korku’ isimli kitapların içerisinde yer alan bazı ifade, görsel ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna; bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4 üncü maddesindeki sınırlamalara tâbi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir."
Söz konusu kanunun 4. maddesi, küçüklerin maneviyatına muzır olduğu kurulca karar verilen eserlerin ön kapaklarına "küçüklere zararlıdır" damgası veya işaretinin basılmasını düzenliyor.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,906
5,309

Sayın cagan73 ;

Sevgili dost ( eankara ) Newton üzerine yazdıklarını kaynağından yaklaşık 6-8 ay süren yoğun okuma sonucu biliyordum ( ben vurgusu için özür dilerim. ) Ben de bu tür özelliğini okurken uzun uzun düşünüp şaşkınlıkla başlayan sonra sorgulamaya varan bir dizi düşünce .... Neden böyle ?... Neden metafizik yer alıyor fizikle uğraşan insanlarda ?....
Şundan yer alıyor : 15-20 yıl oluyor "Bilim Adamlarının Kendiliğinden Felsefesi" anlamında bir kitap okumuştum.
Bilim insanlarına geçmeden Newton ve o kuşaktan bilim insanlarına değinmek gerek... Newton zaten incelemelerine bilim amaçlı değil metafizik düşüncelerinin esiri olarak başlıyor. Hocası zaten elde ettiği bilimsel verileri bile yaymamasını saklamasını , yok saymasını istiyor ( Senin okuduğun kaynağı tahmin ediyorum. Orada bunlar da var ... ). Bir yanda bilimsel gözlem sonuçları bir tarafta ise tüm benliğine hakim olan idealist-metafizik düşünce ( din vb. dahil ) ... Bu çelişkileri yaşıyor Newton. Şöyle bir hatırlayalım Darwin ne için inceleme gezisine çıkıyor. Güya gözlem sonucu elde edeceği verilerle din ve Allah'ın varlığını daha bir güçle kanıtlayacak... Değil mi? Sonuç ise tersi çıkıyor.
Yukarıda uzun uzun düşünme sonucu kendimce çıkarsamalara varmıştım.
Newton olsun , Darwin olsun aslında geçiş dönemi bilim insanlarıdır. Bir ayağı metafizikte , bir ayağı fizikte olan bilim insanlarının tutumları ancak böyle olur.
Günümüzde bile bilim insanları bakıyorsunuz araştırma aşamasında ( laboratuvarda diyelim ) , teknoloji ( uygulayım ) alanında bakıyorsunuz MATERYALİST görüşe ( zorunlu olarak ) sahipken , bunun dışında neredeyse sıradan insanların düzeyinde dini - metafizik - idealizm düşüncesinin esiri durumundalar...
Ne yazık ki günümüzde de
MATERYALİST DÜNYA GÖRÜŞÜ ile İDEALİZM DÜNYA GÖRÜŞÜ
DİYALEKTİK MATERYALİST DÜNYA GÖRÜŞÜ ile METAFİZİK DÜNYA GÖRÜŞÜ
FİZİKİ DÜNYA GÖRÜŞÜ ile FİZİK ÖTESİ DÜNYA GÖRÜŞÜ
BİLİMSEL DÜNYA GÖRÜŞÜ ile DİNİ DÜNYA GÖRÜŞÜ
arasında amansız mücadele devam ediyor ( Hiç kimse bunları barıştırmaya , uyuşturmaya çalışmasın. Bunlar hiçbir zaman biraraya gelemez anlaşamaz , çünkü biri diğerinin anti-tezidir. )....

Çıtır Çıtır Felsefe serisi için sayın (
cagan73 ) ; Özür dileyerek tüm yazını buraya alıyorum :
"Çıtır Çıtır Felsefe" serisinde yer alan kitaplarla ilgili karar, 24 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararda, şöyle dendi:
"Brigitte Labbe ve Michel Puech tarafından yazılan, Jacques Azam tarafından resimlenen, Azade Aslan tarafından Türkçeye çevrilen, Günışığı Kitaplığı tarafından basımı yapılan Çıtır Çıtır Felsefe serisinde yer alan tüm kitapların Kurulumuzca re’sen incelenmesi neticesinde; seri içerisinde yer alan ‘Oğlanlar ve Kızlar’, ‘Aşk ve Dostluk’, ‘İyi ve Kötü’, ‘Küçükler ve Büyükler’, ‘Beden ve Akıl’, ‘Diktatörlük ve Demokrasi’, ‘Cesaret ve Korku’ isimli kitapların içerisinde yer alan bazı ifade, görsel ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna; bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4 üncü maddesindeki sınırlamalara tâbi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir."
Söz konusu kanunun 4. maddesi, küçüklerin maneviyatına muzır olduğu kurulca karar verilen eserlerin ön kapaklarına "küçüklere zararlıdır" damgası veya işaretinin basılmasını düzenliyor.

Dedo11 Yorumu : Küçüklerin böyle insanı düşünceye çağıran okuması yasak olmalı ki onları 6 yaşında eşek kadar büyük erkekler KARI diye alsınlar.
-- İnsanlaşmanın temeli olan beyini kullanma , düşünme küçüklere YASAK ...
Ama ;
-- 6 Yaşında iken babaları yaşındaki adamlara KARILIK etmeleri serbest ...
-- Küçük yaşta iken tecavüz edilmeleri serbest...
-- ........ serbest ........

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,260
7,246
Yorumlarınızı yine ilgiyle okudum @dedo11 . Daha önce bir mesajımda yazdığım gibi , diyarımızda yazdıklarımı sanat ile sınırlandırıyorum ve sanat alanı sınırları dışına çıkmamaya özen gösteriyorum . Yazdıklarınızı anladığımı söylemeliyim . Hakkımda yazdıklarınız için her zaman olduğu gibi teşekkürlerimi sunuyorum.