Duayen gazeteci Çetin Altan hayatını kaybetti!..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,708
36,006
İstanbul
kjAm9tf.jpg

Türkiye'nin simge gazeteci ve yazarlarından Çetin Altan (88), tedavi gördüğü hastanede zatürreye bağlı solunum yetmezliği ve septik şok nedeniyle yaşamını yitirdi. Ülke gerçek bir demokratını yitirdi. Allah taksiratını affetsin. Altan ailesine, yakınlarına ve sevenlerine sabırlar dilerim..

Son düzenleme:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,385
Adana
Yazilarini severek okurdum... Inceden inceye dalga geçerdi... Hatta bazi matrak hikayeleri beni çok güldürürdü... Allah rahmet eylesin... Harika bir ismi daha kaybettik...

12 Şub 2010
15,006
545,268
Adını ilk kez Karaoğlan sayesinde duydum. Akşam Gazetesi'nde günlük Karaoğlan tefrikasını okuduğumda ilkokulun ilk sınıflarındaydım.
Çetin Altan'ın da küçük bir köşesi vardı. TAŞ diye. Kısa fıkra yazıları vardı. Onları okumazdım. Çünkü ilkokul öğrencisinin ilgi duyacağı yazılar değildi ve zaten anlamıyordum da fıkralarda eleştirilen konuları, ismi geçen politikacıları da tanımıyordum.

Gazetecilik ve politik yaşamı yanında romancı kimliğine de sahip.
Oğlu Ahmet Altan bu yönüyle de kendisine çekmiş olsa gerek.

Milletvekili olarak yapmış olduğu bir konuşma nedeniyle iktidar partisine mensup milletvekillerinden dayak yemişti. Bizde fikirlere karşı şiddet uygulanmasının tarihi çok daha eskilere dayanır maalesef.

Fikirlerine karşı fikirle mukabelede yetersiz olanlarca viski içmesiyle aşağılanmaya çalışıldı.

İleriki yıllarda ise yine fikirlerinden ötürü dayak yemedi ama bu kez eski yandaşlarınca liboş muamelesine tabi tutuldu.

Kimseye yaranamadı özetle. Gerçi umurunda olduğunu da sanmam.

Güle güle Çetin Altan...

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,145
20,801
Çok değerli, büyük bir gazeteci ve yazarı kaybettik. Allah rahmet eylesin.Sevenlerine sabırlar diliyorum.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,929
4,920
Navajo Köyü
Her zaman doğru bildiğini yazdı,
Makam ve mevki uğruna fikirlerinden vazgeçmedi,
Ülkemiz böyle aydınları her zaman çıkaramıyor malesef,
Bu memlekette konuşan ve eleştiren her yazarve gazetecinin sonu belli,
Sempatik ve demokrat bir kişilikti.
Allah rahmet eylesin

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,119
76,975
hiçbiryerde :)
Sabah Açık Radyo'da Açık Gazete'yi dinlerken aklımda kalanlar:

Bir çok gazete ve dergide çalışmış.
Bir çok kitabı var.
Üçyüz'den fazla dava açılmış kendisine
(yazdıkları ve konuştuklarından dolayı).

Meclis’teki dört yılı boyunca sesi en fazla işitilen siyasetçilerdendi.
Dokunulmazlığı kaldırılıp iade edilen ilk milletvekili de olan Altan,
bir toplantıda Genel Kurul’u yöneten TBMM Başkanvekili’nin kendisini sürekli uyarması üzerine
“Sizin benden yukarıda oturmanız bir marangoz hatasıdır” sözleriyle de siyasi tarihe geçti.
Başkanvekili sözünü geri almasını isteyince de TBMM tutanaklarına geçen
şu düzeltmeyi yaptı: “Sizin benden yukarıda oturmanız bir marangoz hatası değildir.”

İki yıl cezaevinde yatmış.
Türkiye’nin ilk sosyalist milletvekillerinden Çetin Altan,
son yazısında “Torunlarımıza bırakmayı hayal ettiğimiz ülke bu değildi.
Artık anlaşılıyor ki ülkeme demokrasinin geldiğini göremeden ayrılacağım bu dünyadan” demişti.

ÇETİN Altan, 24 Haziran’da Cumhuriyet’te yayınlanan yazısında
“Biz torunlarımıza istediğimiz ülkeyi bırakamıyoruz” diyor ve şöyle devam ediyor:
“Ama siz uğraşırsanız, mücadeleden vazgeçmezseniz, dünyadan ayrılırken
‘torunlarımıza istediğimiz ülkeyi bırakıyoruz’ deme mutluluğunu siz tadabilirsiniz.
Hayallerinizden, ümitlerinizden, mücadelenizden vazgeçmeyin.
Amacınıza ulaşamazsanız da, bu amacı gelecek kuşaklara devretseniz de,
kozmosla son hesaplaşmanızda, ‘daha iyi bir dünya için biz de fena mücadele etmedik’
diyebilirsiniz. Bu da az şey değildir. Buruk da olsa, yorgun gözlerinizde bir tebessüm yaratır.
O tebessümlerin çoğalması da elbet bir gün kurtarır bu ülkeyi. Enseyi karartmayın.”

steinbeck

Süper Üye
23 Şub 2012
1,481
3,261
Merhuma rahmet, ailesine başsağlığı dilerim.
Rahmetliden aklımda üç şey kaldı:
-Onlar Uyanırken
-Enseyi karartmayın
-Köylüler tenis oynarsa...
Anlaşılmadan, anlamak istenilmeden giden fikir adamı, edebiyat adamı idi. Tanrı taksiratını affetsin, yanına alsın.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
26,115
ordu-turkey
Bir insanı ancak yazdıklarından tanırsınız.Bence çetin altan bu ülkenin en üretken yazarıydı.Herşeye rağmen ayakta durmayı başardı.Allah günahları varsa affetsin.