Dualarımız daima sizinle Soma halkı... :(

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
303,224
Manisa'nın Soma ilçesinde ekmeğini yer altında kazanan ve şu anda göçük altında bulanan çok sayıdaki işçinin sağ salim kurtulabilmeleri için lütfen dua edelim.
Allah (CC) hepsinin yardımcısı olsun.
Şehitlerimize ise Allah (CC) rahmet eylesin, yakınlarına metanet versin.

G5NHFod.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,237
Göçük altındaki emekçilerin sağ salim kurtulmalarını canı gönülden diliyorum. Ancak taşeron sistemiyle bu tür olaylar daha da artacak ne yazık ki!

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
37,141
İstanbul
Gelen haberler hiç iç açıcı değil.

Umarım kayıpların sayısı daha fazla artmaz. :(

Nedenleri üzerine daha sonra söylenecek çok şey var muhakkak ama öncelikle henüz ulaşılamayan işçilerin tamamının sağ olmasını ve kurtarma çalışmalarının bir an önce, daha fazla kayba mahal vermeden sonlanmasını dileyelim.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,414
26,985
İstanbul
Okuldan çıkarken radyoda 20 ölüm haberi vardı. Eve geldim, ölü sayısı 4 oldu.
Olay bölgesine gazeteci girişi yasak ve radyoya göre, ne hikmetse bilgi sadece
iktidar partisi Manisa milletvekili tarafından veriliyor.
Umarım en kısa zamanda sağlıklı bilgiler alınır. Mahsur kalanlar zarar görmeden
kurtarılır. Ve inşallah ölü sayısı artmaz.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,906
5,309
Hürriyet Gazetesi'nin internet sitesinden bir alıntı ( Bazıları çok kızacak bu alıntıya. Hiiç umurumda değil. Güneş balçıkla sıvanmaz. )

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa Soma’daki maden faciasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. MHP ve BDP’nin desteğiyle Soma’daki madenlerin incelenmesi için Meclis komisyonu kurulmasını önerdiklerini söyleyen CHP’li Özel, bu önergenin 20 gün önce reddedildiğini açıkladı. CHP’li Özel “Manisa milletvekilleri olarak bıktık artık cenazeye gitmeye. Bu konuya TBMM, hatta Devlet Denetleme Kurulu el koysun” diye konuştu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in açıklamaları şöyle:

“20 GÜN ÖNCE REDDEDİLDİ”

Bizim 23 Ekim tarihinde, 60 vekilin imzasıyla 20 gün önce reddedilen meclis araştırma önergemiz vardı. Her ay üç ayda bir ölümlü ve yaralamalı kazalar oluyor. 10 kez üst üste kaza yaşandıktan sonra en son kapatılmıştı. Onlarca cezaya rağmen bunlar önlenemiyor. Benim hazırladığım meclis komisyonu kurulması önerisinde, Soma’daki kazaların mercek altına alınmasını önerdik. MHP ve BDP’nin desteği aldık. 20 gün önce maalesef reddedildi. Bu noktaya geleceği dünden belliydi.

“BIKTIK ARTIK CENAZEYE GİTMEYE”

Her gün işçi hayatının tehdit altında olduğuyla ilgili ihbarlar alıyoruz. Bu kadar ağır bedel ödedikten sonra olmamalıydı. Meclis’in hatta DDK’nın el koyması gerekiyor. Biz Manisa milletvekilleri olarak bıktık madenci cenazesine gitmeye. Bu acıya ne bizim ne ailelerin yürekleri dayanmıyor.

TBMM'NİN RESMİ TWITTER HESABINDAN (29 NİSAN)

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,888
140,369
Cenabı Allah yar ve yardımcıları olsun.
Ölen işçi kardeşlerimize Allah'tan rahmet ailelerine sabır dilerim.

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,105
Allah(CC) yardımcıları olsun.Maalesef bir gerçek bugüne kadar göz ardı edildi.Avrupa'nın yüz yıl önce terkettiği Dünyanın en kirli ve verimsiz yakıtı yüzünden insanlar ve gezegen daha ne kadar bedel ödemek zorunda kalacak?

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
94
180
denizci
Şu anda gördüm ve yıkıldım, gazeteye girdim hemen şimdi ve 300' e yakın işçiye ulaşmaya çalışıyorlarmış, umarım kurtulurlar, kurtulmalılar, kurtulacaklar.

12 Şub 2010
15,006
545,274
Kurtulmaları ve ailelerine kavuşmaları için dua ediyorum. Yaralılara acil şifa, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,152
İSTANBUL
Allah yardımcları olsun.Şu taşeron firmadakiler anca kendi göbeklerini şişirip kaşımalarını bırakıp insanlara insan gibi bir emniyetli ve sağlıklı bir ortamda çalıştırma imkanı ne zaman sunacaklar.Sorsan ne kazanıyoruzki derler.Bırakın o zaman kardeşim bu işi insanlarıda canlarından etmeyin . Her yerde doğalgaz yok tabiki ama o zaman müslüman gibi düşünecek insanları güvenilir tedbirler alarak çalıştıracak emeğinin hakkınıda vereceksin.

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
26,115
ordu-turkey
Bir ülke düşünün güya müslüman ama en hafif tabiri ile en vahşi kapitalist ülkeden daha vahşi kapitalist bu diyar mevlana hacı bayram veli ve daha bir çok büyük insanın toprağı bugün ise ben kendi adıma insan olarak utanıyorum.Ekmek peşindeki insanların iş güvenliğinin sağlanmadığı tersanelerde maden ocaklarında insanların sinek gibi öldüğü ülke nasıl bir ülkedir.Ben inanın dayanamıyorum bir insan olarak Allah bize öyle bir bela verecek ki ancak o zaman uyanacağız.Zİra bir musibet bin nasihatten evladır.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,119
76,975
hiçbiryerde :)
Kahroldum ben de. Akşam boğazım düğümlendi o 300 kişiyi,
onların eşlerini, anne babalarını, çocuklarını düşündükçe.

Bu günlerde İş Sağlığı Ve Güvenliği sınavına hazırlanıyordum
ve standart güvenlik önlemleriyle bu tür kazaların %98 önlenebilir
olduğunu okudum kitaplarda...

Umarım o cefakar insanlar için gereken her şey yapılır...

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,906
5,309
Üzüntümüz büyük!!! Tüm Milletimizin başı sağ olsun , bütün ölenlere rahmet , ailelerine başsağlığı , yaralılara acil şifalar dilerim. Yakın , uzak , şöyle veya böyle neden olanların tümünün onlardan daha kötü sonuçlara erişmesi dileğimle.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,962
24,147
Kıbrıs
200'den fazla işçinin öldüğünü öğrenince yüreğim yandı.İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?
Vefat eden işçilereTanrı'dan rahmet;ailelerine sabırlar diliyorum.Enerji Bakanı Taner Yıldız
da birgün bile o koltukta oturmamalı!

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,014
20,828
Gaziantep
İş "kazaları"

İşte 2014, 1 Mayıs'ında bütün bu rezillikler dile getirileceği için emekçilerin üstüne tankla tüfekle gidildi. Bu arada bir Çin atasözü ,ayılmanız için; "Bağ dua değil çapa ister"

12 Şub 2010
15,006
545,274
Yüreğimiz, ciğerimiz cayır cayır yanıyor

Kaybımızın, şu andakinden çok daha büyük olacağı acı bir gerçek olarak önümüzde duruyor, üstü kapalı resmi açıklamalar bunu işaret ediyor

İş güvenliğini ciddiye almamak, toplumuzun az bir kısmı dışında hepimizin ortak zaafı olduğu açık
Hepimizin az veya çok sorumluluğu var bu yönümüzle

Ama birinci derecede sorumluların " seppuku " yapmasını beklemiyorum, istemiyorum da
Lakin en azından " sorumluluk mevkiini " boşaltmaları gerekir

Allah milletimize başka acılar vermesin,

tüm madenler derhal kapatılsın ve parası neyse ödenerek dünyanın en ehil iş güvenliği uzmanları Türkiye'ye davet edilsin, onların danışmanlığında " iş güvenliğinin uluslararası standartlara göre en üst seviyede alınmış olduğu " güvencesinden sonra açılmasına izin verilsin

Geçmişte kaybetmiş olduklarımız dahil tüm iş kazalarında kaybetmiş olduğumuz canlarımız için kazanın olduğu yerde hep hatırlatacak görkemde bir anıt yapılmalı,

Maden ocaklarının olduğu yerlerde İş Güvenliği konusunda lisansüstü seviyesinde eğitim kurumlarının derhal kurulması, topluma iş güvenliği ve sorumluluğu bilincinin anlatılması

bir daha benzerinin yaşanmaması duasıyla

Başımız sağolsun

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
94
180
denizci
200'den fazla işçinin öldüğünü öğrenince yüreğim yandı.İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?
Vefat eden işçilereTanrı'dan rahmet;ailelerine sabırlar diliyorum.Enerji Bakanı Taner Yıldız
da birgün bile o koltukta oturmamalı!

Hiçbir şey olmaz abi, hiçbir şey, kimse koltuğundan kalkmaz ve gayet de iyi çalışırlar; görevlerini mükemmel yaparlar.

Çok değil, 29 Nisan 2014 günü; Soma madenlerinde zaten yaşanan kazalar TBMM Genel Kurulu'na geldi.

Bir parti tarafından verilen Meclis araştırması istemi; oy çoğunluğuna sahip koltuklarındakiler tarafından saniyesinde red edildi, saniyesinde.

Yine çok değil, red sonrası; topu topu iki gün sonra, 1 Mayıs’ta; çok gördük işçilerimize bir bayramı dahi, hırsla; dövdük, dövdük, dövdük.

Her şey gibi birkaç hafta sonra unutulur gider işte, hem oy verdikten sonra siyaset bizim neyimize; oyumuzu vereceğiz ve diğer seçime kadar koyun gibi itaat edeceğiz, düşünmek yasak, sanat yasak, o, bu şu... yasak, diğer seçime kadar kesin itaat asıl, aman ha; çapulcu falan oluruz yoksa.

Kimse yerinden kalkmaz abi, ama yağma yok, tüm hesaplar burada, bizim için cennet de cehennem de burada.

coc4oqxx1xtqpiuuq.jpg

Son düzenleme:

necropol

Onursal Üye
11 Eyl 2011
513
2,499

Ayırdılar seni dünyadan
Aldılar elinden ışığını, havanı, besinini
Sevdiğin kadını taptığın oğlunu aldılar elinden
Ayırdılar seni dünyadan

Soma'daki maden ocağında hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet diliyorum.Başımız sağolsun.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,414
26,985
İstanbul
Yıllardır okulda iş güvenliği dersleri veririm.
İnsan hayatının hiç bir maddi karşılığının olmadığını ve bu amaçla her türlü önlem
için yapılacak harcamaların ilk öncelikli olması gerektiğini anlatırım.
Ayrıca iş kazalarının %98'inin önlenebilir kazalar olduğunu, bunun da %50'sinin
çok kolay önlenebilir kazalardan olduğunu anlatırım.
Ama bir başbakan çıkıp da "bu mesleğin fıtratında ölüm var. İşe girerken bunu
bilerek işe giriyorlar." dediği anda benim bildiklerim ve anlattıklarım hiç bir işe
yaramıyor.
İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,708
36,006
İstanbul
Soma'daki elim olayda hayatını kaybeden tüm işçilerimize rahmet; geride bıraktıkları gözü yaşlı yakınlarına Allah'tan sabır ihsan eyliyorum. Sağ kurtulanlara ise geçmiş olsun derken, daha nice mucize kurtuluşların olmasını temenni ediyorum.. :(

Kemikdilli

Kıdemli Üye
2 Ocak 2012
194
540
Metafizik bir adam değilim ama dün saat 16.00 civarında garip birşey oldu. İşyerinde hiç adetim olmamasına rağmen kulaklığımı taktım ve Türkçe müzik dinlemeye başladım. İbrahim Tatlıses'in Yalan, Orhan Gencebay'ın Bir Teselli Ver şarkılarını. Birden bire gözlerimden yaş boşaldı. Tuvalete gidip hıçkıra hıçkıra ağladım. Eve gidince faciayı duydum. Eşim kardeşini ziyarete gitmişti. Geldi beni üzgün gördü. Ne oldu dedi, 200 madenci öldü dedim. Yine ağlamaya başladım. Hala aklıma geldikçe gözlerim doluyor. Ekmek davasının şehitleri. Ruhunuz şad olsun.

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,349
54,620
TAM 35
Soma'da hayatlarını kaybeden tüm kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyorum.Ülkeyi taşerona güvencesiz çalışmaya mahkum edenlerin kahrolmasını da diliyorum.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,384
142,686
Haluk abinin tespiti çok doğru, sayın uzunga sonuna kadar katılıyorum. Acılı ailelerimize baş sağlığı dilemekten başkada elimden bir şey gelmiyor.

ikarus75

Aktif Üye
31 Ağu 2011
359
518
Bunada kader deyip geçelimmi?Neden gelişmiş ülkelerde bu acılar yaşanmıyor?Çünkü insana değer veriyorlar.Bu kaçıncı facia ya bu halk bu kadar kaderci olduğu sürece hakkını aramadığı sürece bu olaylar bitmez.Hakkını aramak,insanca yaşamak için sokaklara dökülen insanları kominist anarşist çapulcu gördüğümüz sürece bu çileler bitmez.Ahir dünya için tabiki yaşayalım ama önce bu dünyanın şartlarını yaşanabilir hale getirelim.Allah yakınlarına sabır versin ateş düştüğü yeri yakar.

İmmortals

Yeni Üye
18 May 2013
57
164
Yazık,gerçekten yazık.Dünyanın en zor mesleğini yapıyordu kardeşlerimiz iki kuruş ekmek parası için.Birçoğu kimbilir kaç kere düşünmüştür ölümü,kaç kere sevinmiştir sağsalim eve geldiğine.Mısırda ki idamlar için sel olan canım ülkem bak bunlar kendi insanın,canın hemde senin rahatın için göçüp gidenler geride koca bir aile ve yaşanacak mutluluklar bırakacak.Sel olacak mısın bakalım akacak mısın kendi ülkenin insanı için;hiç sanmıyorum ! İşçi çünkü onlar biri gider biri gelir,sana göre böyle.Bana göre bize göre insan.Hala çıkıpta utanmadan "bak şimdi bu olaydan hükümeti sorumlu tutarlar" diye şimdiden aklınca vaaz veren var.Onlarca insanımız gitti hala iktidar sevdası.O koltuktakiler korumak için var,sahip çıkmak için,onları bizi yaşatmak için keyif için değil ! Eğer bugün hala böylesine acı olaylar yaşanıyorsa hesabı ust düzey yetkililerden sorulur hepimizden onlar sorumlu.Hiç değer görmeyen işçilerdir o yürüdüğün yoldaki taşları döşeyen.İnsanlar hayatını kaybetti,bir kez daha öldü insanlık ve sözde yetkililer,başkanlar bu olayın en büyük sorumluları !
Hepimizin başısağolsun..

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
387
9,754
İstanbul
Şu ana kadar gelen haberler 205 Ölü umarım daha fazla kayıp olmaz Büyük felaket 3 günlük yas ilan edildi. Yakınlarını kaybeden ailerin acısını.... ne söylecek boş gibi ihmal yüzünden canlarımızı kaybettik. Başımız sağolsun Allah rahmet eylesin,Allah sabırlar versin

4you007

Kıdemli Üye
10 Eki 2012
131
844
Anladığım kadarıyla Cumhuriyet tarihimizin en büyük maden kazasını yaşamaktayız.Yürek dayanmaz.Tüm ulusun başı sağolsun,Kederli ailelere sabır ve başsağlığı diliyorum.Kaybettiğimiz tüm kardeşlerimizin mekanı cennet olsun.Acımız büyük..

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,565
28,962
İzmir
İşim icabı Bergama ve Kınık'ın köylerini çok iyi bilirim. Kınık ilçesinin birçok köyünden Soma madenlerine giden tanıdıklar var. Haberler çok kötü, ölü sayısının çok daha fazla olduğu söyleniyor. Aynı evden iki cenaze var. Kınık kan ağlıyor. Aralarında öyle böyle tanıdığımız kişilerin akrabaları da var. Söyleyecek söz yok.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
514
3,756
1999 depreminde iddialara göre 30000 civarı insanımız hayatını kaybetti. Resmi rakamlar böyle değil tabii. Çünkü bu kadar çok sayıda ölümün ardından bölgede olağanüstü hal ilan edilmesi, bölgede yaşayanlara maaş bağlanması vs yani sosyal devlet olması gerekliliği kanunlarla sabitti. Yemedi tabii. O nedenle gerçek sayının ne olduğu hala meçhuldur.

PKK terörüne, teröristlerinki dahil 40000 civarı insanı kurban verdik. Vatanı böldük kurtulduk.

1984'deki Hindistan-Bhopal Felaketi'nden sonra gelmiş geçmiş en kapsamlı ve en çok sayıda ölümle sona eren iş kazasının sahibi ülke olarak tarihe geçtik.

Yas ve diğer değerlendirmeleri bir kenara bırakıyorum. Taziye yorumlarının bir kısmında Allah'a umut bağlayanlar, bir kısmında müslüman bir ülkede olmaması gereken bir olay diye ifadeler yer alıyor. Ölümlü ve ağır yaralanmalı iş kazalarında müslüman ve diğer 3. Dünya ülkeleri başı çekerken, müslüman olmayan gelişmiş ülkeler hiç ölüm yaşanmamış Seveso felaketi için dünyanın en kapsamlı SEVESO II - Büyük Endüstriyel Kazaları Önleme Direktifi'ni yayınlayıp direk hayata geçirdiler. Biz bu yıl Türkiye'de uygulamaya kalktık, yapamadık iki yıl askıya kaldırdık. Olabileceği de şüpheli. Dünyanın müslüman olmayan gelişmiş ülkelerinde ölümlü iş kazası tolerans yüzdesi "0"(rakamla "sıfır")dır. Kabul etmezler ve kolay kolay da yaşamazlar. Çünkü insan hayatını Allah'a havale etmezler, insan hayatının garantisini dinde maneviyatta aramazlar. Allah'ın verdiği aklı sonuna kadar kullanırlar. Çünkü onlar II. Dünya Savaşı gibi insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en kapsamlı katliamını bizzat yapmış ve yaşamış insanlar. İnsan hayatının kıymetini iyi bilirler. Bunu hukukla garanti altına alırlar. İşi politikacılara, patronlara vb havale etmezler. Allah işin içine alem değiştikten sonra mahşerde girecek, bu olaylara neden olanlarla olmasına izin verenlere uygun hesabı soracaktır.

Soma'da özelleştirme sonrası modernizasyon yapılmadığı görülüyor. Risk değerlendirmesi yapılmadığı, ayan beyan. 18 yaş altı çocuk çalıştırıldığı apaçık. Eskimiş usullerle üretim yapılmaya çalışıldığı belli. Politik yaklaşımlar zaten malum. Üstüne üstlük iki hafta önce bir siyasi partinin meclise bu konuda araştırma önergesi verip iktidar partisi tarafından reddedildiği de ortaya çıktı. Bütün bunlardan alınacak dersler var. Bir yandan yasımızı tutarken, diğer yandan süratlice durum değerlendirmesi yapmamız lazım. Vakit kaybetmeye gelmez. Ancak birileri çıkıp "soyuyorlarsa beni soyuyorlar, size ne oluyor" gibi saçma sapan girişimlerle bu olayı da kutuplaşmanın nesnesi yapar ve başarılı olursa(ki korkum olacağı yönündedir) bizler 600$'lık adamlar* olmaktan kurtulamayız.

*:Bhopal felaketinde hayatını kaybeden mağdurların eline geçen tazminat 1984'de adam başı 600$ civarıydı. (insan hayatına veirlen bu saçma değerden daha acısı, asıl rakamın 1000$ civarı olmasına rağmen tazminatların bir kısmı Hindistan hükümeti seviyesinde buhar olmuş olmasıdır).

Tüm ölenlere Allah'tan rahmet kederli ailelerine sabır dilerim.
Lami Tiryaki

Son düzenleme:

SECRET1962

Onursal Üye
27 Eyl 2009
412
2,782
akhisar
Soma hastanesi önünde büyük bir sessizlik var. Kalabalıkta isyandan ziyade yıkılmışlık duygusu hakim. Cenaze selaları camiiler de başlamış. Madenler Soma dışında ,oraya da gittim, mahşeri bir araç kalabalığının içinde orayıda çok sessiz buldum. Ölçüsüz kalabalıkta Polis ve askerin bölgede olmasını yadırgadım. Bende kurtarma çalışmalarından ziyade bir isyanı bastırmaya göre refleksler harekete geçmiş duygusu uyandırdı. Çok acı. Umarım iş kazalarında bir dönüm noktası bir şok olur bu. Hiç değilse bundan sonra madene inenlerin bir can taşıdığı düşünülsün.

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,557
70,705
NeverLand
250

Biliyorum ne ilk bu ne de son olacak.
Yine günlüğü 49 lira için yerin altına inecek binlerce işçi.
Yine birileri takdir-i ilahi, kader, iş kazası, güzel ölüm diyecek.
Ve bizler her zamanki duyarsızlığımızla, yine her şeyi kabul edeceğiz.
Ölenlere acımaktan başka yapacak şeylerimiz de var aslında...

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,237
Beşiktaş

Geçlerbirliği Maçı Gelirleri Soma'ya Bağışlanacak
Türkiye'nin ulusal yası olan Soma'daki maden kazası; Kulübümüzü, Taraftarlarımızı ve Camiamızı da derinden üzmüş, bizleri acıya boğmuştur.
Çok sayıda vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, birçok madencimizin mahsur kaldığı ve çok sayıda yaralının bulunduğu bu elim olay sonrası, Beşiktaş JK Yönetim Kurulu aldığı kararla, Spor Toto Süper Ligi 34. haftasında Cumartesi günü oynayacağımız Gençlerbirliği maçının tüm hasılatının Soma'daki ihtiyaç sahiplerine bağışlanmasını kararlaştırmıştır.
Soma'daki bu elim olay sonrası ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olmak isteyen taraftarlarımızı, 17 Mayıs Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'na davet ediyoruz.
Beşiktaş JK

logokartalsiz_459.jpg

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
94
180
denizci
Ben gece yazacaktım ama forma konusu netleşsin diye bekliyorum dostum, saat onda Çarşı da toplanıyor, taraftar olarak; Çarşı ve BJK bayrağı, forması vb... hiç taşımayalım/giymeyelim önerisi gündemde, yani herkes gelsin diye; FB, GS vb...; herkes, hatta hiç futbol sevmeyenler bile, amaç; oturacak bile yer kalmasın ve olabildiğince çok bilet satılsın, ama kimsede tek takım ibaresi olmasın, tam tersi görüş de var ama o çok çok farklı boyut, ben tersteyim, bu gece netleşecek, hatta çok şey netleşecek.