Depolama için HDD mi SSD mi Kullanıyorsunuz?

MoDeLs

Yeni Üye
5 Ağu 2013
45
45
Herkese iyi haftalar dilerim.
Şu anki arşivimi eski bir HDD içinde depoluyorum. Hep depolama alanı yetmiyor hem de acaba bozulur mu korkusu içerisindeyim.
Sizler depolama olarak hangi tür cihazları kullanıyorsunuz? Önerebileceğiniz dayanıklı cihazlar var mıdır?
Sadece depolama için M2 SSD yerine taşınabilir SSD mi yoksa daha fiyat performans HDD mi önerirsiniz?

comicist

Süper Üye
1 May 2016
596
4,839
Hdd kullanmaya devam edin. Arada bir çalıştırın, bozulmayacaktır. Ssd'leri işletim sistemi
için kullanın; malum ssd daha hızlıdır. Büyük dosyaları küçültüp saklayın. Fazla masraf çıkartmayın.

Ozganemin

Yeni Üye
8 Ocak 2018
137
469
Bilgisayarların fanlar dışında oynar olan elemanı HDDlerdir. Düşen LapTop'un, kırılmazsa, zarar görecek tek parçası HDD'dir. HDDler depo olarak kullanılabilir. Bir kaç şeye dikkat: İster HDD ister SSD olsun depo disklerinizi manyetik alanlardan uzak tutunuz. Düşürmeyiniz, baskı altında bırakmayınız, herhangi bir sıvının girmesine izin vermeyiniz... Ama unutmayın: Her malzemenin bir ömrü vardır. Er-geç işini göremezleşir..

Son düzenleme:

zstm

Aktif Üye
Yeni Üye
5 Nis 2010
359
3,968
İzmir
Her zaman her cihazda bozulan, arıza yapan kısımlar, malzemeler hep hareketli aksamlardır veya insan eli değen kısımlardır. HDD de hareketli bir aksamdır. Sonuç olarak SSD tercih sebebidir. Ama daha önemlisi "paranın rengi" dir.;)

cizgicicocuk

Çeviri & Balonlama
9 Haz 2016
408
5,342
2 ayrı RAID-1 modunda içerisinde HDD'ye arşivliyorum.
Arşivinizin büyüklüğüne, ne hızla büyüdüğüne ve bütçenize bağlı olarak seçiminizi yapmanız gerekiyor. SSD ya da HDD'den bağımsız olarak her zaman en azından arşivinizin 2 farklı kopyasını bulundurun. İdeal olarak 3 kopya.

Bazı örnek konfigürasyonlar:

RAID-1 NAS da ana kopya + RAID-1 modunda harici arşiv + RAID-1 modunda harici arşiv
PC de ana kopya + RAID-1 modunda harici offline arşiv + Online Arşiv (OneDrive, Google Drive gibi)
PC de ana kopya + RAID-1 modunda harici arşiv + RAID-1 modunda harici offline arşiv
PC de ana kopya + Harici offline Arşiv + Harici offline Arşiv

Ayrıca GoodSync ya da benzeri programla otomatik senkronizasyon yapabilirsiniz.

SSD ler HDD lere göre daha uzun ömürlü olmakla, eğer arşivinizin tek bir kopyası varsa SSD/HDD bozulduğu an tüm dosyalarınızı kaybetme riskiniz yüksek.

Logic

Çeviri & Balonlama
3 Kas 2021
388
4,394
Evren
Her ikisinide kullanıyorum. Arşiv için asla tek bir üniteye güvenmeyin, mutlaka bir başka yerde yedeği olsun. SSD ler pahalı olduğu için normal HDD alabilirsiniz, atıyorum 4 tb disk yerine 2 adet 2 tb disk alıp arşivinizi bu iki diskte saklayabilirsiniz.

MoDeLs

Yeni Üye
5 Ağu 2013
45
45
Bilgisayarların fanlar dışında oynar olan elemanın HDDlerdir. Düşen LapTop'un, kırılmazsa, zarar görecek tek parçası HDD'dir. HDDler depo olarak kullanılabilir. Bir kaç şeye dikkat: İster HDD ister SSD olsun depo disklerinizi manyetik alanlardan uzak tutunuz. Düşürmeyiniz, baskı altında bırakmayınız, herhangi bir sıvının girmesine izin vermeyiniz... Ama unutmayın: Her malzemenin bir ömrü vardır. Er-geç işini göremezleşir..
Hdd kullanmaya devam edin. Arada bir çalıştırın, bozulmayacaktır. Ssd'leri işletim sistemi
için kullanın; malum ssd daha hızlıdır. Büyük dosyaları küçültüp saklayın. Fazla masraf çıkartmayın.
Bilgisayarımda 2 adet 1 TB M2 ssd mevcut. Ssdler bozulduğu zaman veri kurtarması zor hatta imkansız olduğu için kişisel bir şey depolamıyorum.

2 ayrı RAID-1 modunda içerisinde HDD'ye arşivliyorum.
Arşivinizin büyüklüğüne, ne hızla büyüdüğüne ve bütçenize bağlı olarak seçiminizi yapmanız gerekiyor. SSD ya da HDD'den bağımsız olarak her zaman en azından arşivinizin 2 farklı kopyasını bulundurun. İdeal olarak 3 kopya.

Bazı örnek konfigürasyonlar:

RAID-1 NAS da ana kopya + RAID-1 modunda harici arşiv + RAID-1 modunda harici arşiv
PC de ana kopya + RAID-1 modunda harici offline arşiv + Online Arşiv (OneDrive, Google Drive gibi)
PC de ana kopya + RAID-1 modunda harici arşiv + RAID-1 modunda harici offline arşiv
PC de ana kopya + Harici offline Arşiv + Harici offline Arşiv

Ayrıca GoodSync ya da benzeri programla otomatik senkronizasyon yapabilirsiniz.

SSD ler HDD lere göre daha uzun ömürlü olmakla, eğer arşivinizin tek bir kopyası varsa SSD/HDD bozulduğu an tüm dosyalarınızı kaybetme riskiniz yüksek.
Teşekkür ederim hocam. Raid modlarını bilmiyordum. Araştıracağım.
Online arşiv için kullandığınız cloudların depolama alanlarını aylık ücret ile artırıyor musunuz?
Her ikisinide kullanıyorum. Arşiv için asla tek bir üniteye güvenmeyin, mutlaka bir başka yerde yedeği olsun. SSD ler pahalı olduğu için normal HDD alabilirsiniz, atıyorum 4 tb disk yerine 2 adet 2 tb disk alıp arşivinizi bu iki diskte saklayabilirsiniz.
Benim de kafamda 2 adet 1 TB HDD almak vardı eş zamanlı arşivlemek için.

cizgicicocuk

Çeviri & Balonlama
9 Haz 2016
408
5,342
Teşekkür ederim hocam. Raid modlarını bilmiyordum. Araştıracağım.
Online arşiv için kullandığınız cloudların depolama alanlarını aylık ücret ile artırıyor musunuz?

Çalıştığınız şirketin Microsoft 365 aboneliği varsa ya da Microsoft 365 aboneliği olan bir şirkette çalışan birini tanıyorsanız ile Aile aboneliğinde yıllık %30 indirim alabilirsiniz. İş yeri emaili ile Kimlik doğrulamasını geçtikten sonra kişisel outlook.com ya da hotmail üye olabilirsiniz. 6 adet 1TB lık depolama alanı sağlıyor. Yani bugünkü fiyatıyla 6TB depolamanın indirim sonrası yıllık 1700TL civarında maliyeti var.

MoDeLs

Yeni Üye
5 Ağu 2013
45
45
Çalıştığınız şirketin Microsoft 365 aboneliği varsa ya da Microsoft 365 aboneliği olan bir şirkette çalışan birini tanıyorsanız ile Aile aboneliğinde yıllık %30 indirim alabilirsiniz. İş yeri emaili ile Kimlik doğrulamasını geçtikten sonra kişisel outlook.com ya da hotmail üye olabilirsiniz. 6 adet 1TB lık depolama alanı sağlıyor. Yani bugünkü fiyatıyla 6TB depolamanın indirim sonrası yıllık 1700TL civarında maliyeti var.
Anladım hocam çok teşekkür ederim bilgiler için araştıracağım. HDD için WD harici öneriniz var mı? Toshiba nasıldır?

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Hocam 2 Terabaytlık WD almıştım bir kaç yıl önce 280 TL. Ama yetmiyor, çizgi roman derya Maşallah Çizgi Diyarında yok yok. Ne yapacağımı bilmiyorum açıkcası :) Yer bakımından SD kart düşünüyorum en üst düzey bakalım ne olacak?

MoDeLs

Yeni Üye
5 Ağu 2013
45
45
Hocam 2 Terabaytlık WD almıştım bir kaç yıl önce 280 TL. Ama yetmiyor, çizgi roman derya Maşallah Çizgi Diyarında yok yok. Ne yapacağımı bilmiyorum açıkcası :) Yer bakımından SD kart düşünüyorum en üst düzey bakalım ne olacak?
Öyle bir arşiv var ki bu çizgi diyarında ben yetişemiyorum. Sadece tamamlanan serileri ara ara girer indiririm hepsini. Okur bitirir tekrar bir kaç seri indiririm. O halde bile 250 gb'a anca ulaştım. 1 TB ilk aşamada yeter diye umuyorum. :)

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,439
4,713
Osmaniye
Öyle bir arşiv var ki bu çizgi diyarında ben yetişemiyorum. Sadece tamamlanan serileri ara ara girer indiririm hepsini. Okur bitirir tekrar bir kaç seri indiririm. O halde bile 250 gb'a anca ulaştım. 1 TB ilk aşamada yeter diye umuyorum. :)
Hocam üstatlar harıl harıl çalışıyor devamlı tarıyorlar, mesela daha önce düşük çözünürlükte taranan bir macera daha sonra daha yüksek çözünürlükte taranabiliyor o zaman da ne oluyor hacim yükseliyor. Terabayt hikaye olmaya başladı artık 🤪

cizgicicocuk

Çeviri & Balonlama
9 Haz 2016
408
5,342
Anladım hocam çok teşekkür ederim bilgiler için araştıracağım. HDD için WD harici öneriniz var mı? Toshiba nasıldır?
Ben HDD olarak Seagate ya da WD kullanıyorum. Bazı bulut yedekleme firmaları kullandıkları disk modellerini ve her disk modeli için hata oranlarını yayınlıyor. Ben genelde bu listelerde en az hata yapan disk modellerini almaya çalışıyorum. Bu tip firmaların sistemleri 7 gün 24 saat çalıştıklarından bu listeler güzel bir referans oluyor. Bu listelerden biri tarafından 2023 yılı için yayınlandı. Gerçi listede 1TB lık disk yok ama marka ve model olarak en düşük AFR değerlerinden yola çıkarak o modelin 1TB'ını gözden geçirebilirsiniz. Gerçi aynı modelin AFR değerleri disk büyüklüğüne göre değişim gösterebiliyor. Bunu da göz ardı etmemek lazım.
Ayrıca 5 yıl garanti ile gelen HDDler kalite ve güvenirlilik bakımından 3 yıl garantili modellerden daha iyi oluyor.

Son düzenleme: