Black Water Lilies (İngilizce) Fransızca - Nymphéas noirs os - Duval, Fred (sc.);Cassegrain, Didier (des.);Cassegrain, Didier (col.);

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
3,642
36,831

Kara Nilüferler

Üç inatçı kadın: biri yaşlı ve kötü, biri genç ve bencil ve üçüncüsü hayatının baharında.

Üç şekilde öldürülmüş bir adam: bıçaklanmış, coplanmış ve bir derede boğulmuş.

Bu gizem, küstah genç Müfettiş Laurenç'i, Empresyonist Claude Monet'nin bahçelerine ve stüdyosuna ev sahipliği yapan kartpostal gibi mükemmel Norman köyü Giverny'ye getiriyor.

Her küçük kasaba gibi Giverny'nin de sırları var. Peki bunların açgözlülükle mi ilgisi var? Şehvetle mi? Kayıp tablolarla mı? Kıskanç kocalarla mı? Laurenç kısa sürede kendini güzel bir öğretmene aşık bulur - ve işin içinden çıkamaz.

Dider Cassegrain, Michel Bussi'nin en çok satan romanını, kitaba adını veren ünlü tuvallere layık, yemyeşil, narin suluboyalarla hayata geçiriyor: Monet'nin ölümsüz Nilüferleri...

Son düzenleme:

karlıova

Yeni Üye
9 Ocak 2019
103
616
Orijinal ismi "Nympheas Noirs" (Kara Nilüferler) olan, Michel Bussi'nin aynı isimli romanından senarist Fred Duval'in uyarladığı çok güzel bir polisiye. Dupuis yayınevi'nin prestijli one shot koleksiyonu Aire Libre tarafindan 2019 Ocak'ta yayınlandı. Beklenen bir uyarlama olmalı ki aynı sene Europe Comics albümün İngilizce versiyonunu okurlarla buluşturdu.

Bu albümün orijinal fikri bize Monet'nin ölümsüz eserlerini yarattığı şirin Giverny köyünü mekan seçerek tanıtması. Monet burada 1883'ten 1926 yılındaki ölümüne kadar yaşamış, köydeki evi müzeye çevrilmiş. Hikaye çok güzel kurgulanmış, işlenen bir cinayeti ilginç karakterler üstünden, nesiller boyu süren bir zaman diliminde geri dönüşlerle yapboz misali anlatıyor. Sonu tahmin edilemeyen, güzel bir macera. Desenlerin zerafetine bir diyecek yok, ancak renkler bana biraz solgun geldi. Belki suluboya tekniği kullanıldığından.

Bedethque okurları çok beğenmiş, notu 4.5/5, 89 üye oy vermiş.

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
3,642
36,831
Orijinal ismi "Nympheas Noirs" (Kara Nilüferler) olan, Michel Bussi'nin aynı isimli romanından senarist Fred Duval'in uyarladığı çok güzel bir polisiye. Dupuis yayınevi'nin prestijli one shot koleksiyonu Aire Libre tarafindan 2019 Ocak'ta yayınlandı. Beklenen bir uyarlama olmalı ki aynı sene Europe Comics albümün İngilizce versiyonunu okurlarla buluşturdu.

Bu albümün orijinal fikri bize Monet'nin ölümsüz eserlerini yarattığı şirin Giverny köyünü mekan seçerek tanıtması. Monet burada 1883'ten 1926 yılındaki ölümüne kadar yaşamış, köydeki evi müzeye çevrilmiş. Hikaye çok güzel kurgulanmış, işlenen bir cinayeti ilginç karakterler üstünden, nesiller boyu süren bir zaman diliminde geri dönüşlerle yapboz misali anlatıyor. Sonu tahmin edilemeyen, güzel bir macera. Desenlerin zerafetine bir diyecek yok, ancak renkler bana biraz solgun geldi. Belki suluboya tekniği kullanıldığından.

Bedethque okurları çok beğenmiş, notu 4.5/5, 89 üye oy vermiş.

Üstat, mesajınızdan sonra "Siyah Nilüferler" olarak tercüme ettiğim ismi "Kara Nilüferler" olarak düzelttim. İlginiz için çok teşekkürler.

nisann

Yeni Üye
2 Haz 2024
23
163
Fransızcasını da paylaşır mısınız?

"Giverny, Claude Monet'nin anısını yaşatan bir açık hava müzesidir. Bazılarının unutmak isteyeceği bir geçmişten çıkan ölüm, kendisini Normandiya'nın bu küçük köşesine bir kez daha davet ediyor; burada birkaç dönemeçle askıya alınan zaman, üç kadın için bir hapishaneye dönüşüyor. İlki kayıp günlerin hayalleri, ikincisi bugününe anlam katmak ister, üçüncüsü ise geleceği şekillendirmeye çalışır...

Bir romanı, özellikle de başarılı bir romanı yazıya dökmek, tehlikeli bir çalışma olmayı sürdürür ve karşılaştırmaları hızla kışkırtır, dolayısıyla her türlü nesnel analizi çarpıtır.

Siyah Nilüferler ile Fred Duval, sürükleyici ve incelikle kesilmiş olduğu kadar ilgi çekici de bir hikaye sunuyor. Kırsal bir bölgenin ortasında, kapalı kapılar ardında, Empresyonizmin liderinin her şeye gücü yeten varlığıyla gerçeğe dönüşen bu film, her şeyden önce bazı yönlerden Shutter Island'ı hatırlatan bir polisiye hikâye. Bunu yansıtan Didier Cassegrain'in grafik müziği, neo-empresyonist fantezilerden nasıl kaçınılacağını biliyor. Carmen McCallum'un çalkantılı gençliğinin tasarımcısı Giverny ustasının dindaşlarının imzasını kopyalamadan hatırlatan tonlarda gerçek bir estetik yayıyor. Sade ve etkili, yarı gerçekçi çizgi, ön planları ustaca destekleyerek, genellikle tamamen resmi olan bir arka plandan öne çıkmalarını sağlar, böylece dikkati önemli olana odaklar ve izlenimlerin kontrolünü hayal gücüne bırakır...

Michel Bussi'nin Kara Nilüferler'inin grafiksel olarak ustalıkla hazırlanmış ve mükemmel bir şekilde yazılmış bu sürükleyici varyasyonu kendi başına yeterlidir ve gerçekliğe dönerken biraz rahatsız edilme riskiyle karşı karşıya kalanları kayıtsız bırakmamalıdır!

Par S. Salin"

Son düzenleme:

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
3,642
36,831

Nymphéas noirs

Scénario : Duval, Fred

Dessin : Cassegrain, Didier

Couleurs : Cassegrain, Didier

Lettrage : Grateau, Laurence

Adapté de : Bussi, Michel

Dépot légal : 01/2019 (Parution le 25/01/2019)

Editeur : Dupuis

Collection : Aire Libre

ISBN : 9782800173504

Pages : 131

karlıova

Yeni Üye
9 Ocak 2019
103
616
Fransızcasını da paylaşır mısınız?
@Osidi dostumuz geçen sene oluşturduğu "Noir çizgi romanlar" başlığında paylaşmıştı bu albümü. Linki aşağıda

https://www.cizgidiyari.com/forum/k/noir-cizgi-romanlar-comics-gn-bd.176628/post-786778

@Calligrapher dostumuz da güzel bir tanıtım yazmıştı bu albüm için yine aynı başlıkta:

https://www.cizgidiyari.com/forum/k/noir-cizgi-romanlar-comics-gn-bd.176628/post-786839

Kara Nilüferler'i çizgi romana adapte eden senarist Fred Duval, Michel Bussi'nin iki polisiye romanını daha aynı şekilde uyarlamış. Bu albümde işbirliği yaptığı çizer Didier Casgrain ile 2023 tarihli "Ne lache pas ma main" (Elimi bırakma) ve Nicholai Pinheiro ile işbirliği yaptığı 2021 albümü "Un avion sans elle" (Onsuz bir uçak).

Günümüzde Fransa'nın en popüler polisiye roman yazarı kabul edilen Michel Bussi'nin çizgi romana uyarlanan birçok kitabı var. Bedetheque sitesinde en yüksek notu alan Fred Duval'in uyarlamaları. Üçünü de bu sene içinde okudum, gayet keyifli okumalıklardı her üçü de. Kara Nilüferler bir tık üstte denebilir diğer ikisinden.

Admin dostlar bu başlığı Frankofon bölümüne taşıyabilirse daha uygun olur.

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
3,642
36,831
@Osidi dostumuz geçen sene oluşturduğu "Noir çizgi romanlar" başlığında paylaşmıştı bu albümü. Linki aşağıda

https://www.cizgidiyari.com/forum/k/noir-cizgi-romanlar-comics-gn-bd.176628/post-786778

@Calligrapher dostumuz da güzel bir tanıtım yazmıştı bu albüm için yine aynı başlıkta:

https://www.cizgidiyari.com/forum/k/noir-cizgi-romanlar-comics-gn-bd.176628/post-786839

Kara Nilüferler'i çizgi romana adapte eden senarist Fred Duval, Michel Bussi'nin iki polisiye romanını daha aynı şekilde uyarlamış. Bu albümde işbirliği yaptığı çizer Didier Casgrain ile 2023 tarihli "Ne lache pas ma main" (Elimi bırakma) ve Nicholai Pinheiro ile işbirliği yaptığı 2021 albümü "Un avion sans elle" (Onsuz bir uçak).

Günümüzde Fransa'nın en popüler polisiye roman yazarı kabul edilen Michel Bussi'nin çizgi romana uyarlanan birçok kitabı var. Bedetheque sitesinde en yüksek notu alan Fred Duval'in uyarlamaları. Üçünü de bu sene içinde okudum, gayet keyifli okumalıklardı her üçü de. Kara Nilüferler bir tık üstte denebilir diğer ikisinden.

Admin dostlar bu başlığı Frankofon bölümüne taşıyabilirse daha uygun olur.

Uyarınız için çok teşekkür ederim. Kontrol etmem gerekirdi ama isteği görünce, paylaşılmadığını düşünüp, kontrol etmeden paylaştım.

Üstat @Osidi ve Üstat @Calligrapher 'a saygısızlık olmuş. Özür dilerim

karlıova

Yeni Üye
9 Ocak 2019
103
616
@balkan dostum, özür dileyecek bir şey yok, ortada kasıt yok hepimiz iyi niyetinizi biliyoruz. Bu forumda çok paylaşım yapılıyor, bazılarının mükerrer olması normal, özellikle bu albüm zaten çoklu bir başlıkta Fransızca isimle paylaşılmıştı, o şekilde aranırsa bulunabilir ancak.

Sonuçta her başlık bir katkıdır, deminki mesajı yazarken ben de diğer arkadaşların emeği unutulmasın diye düşündüm.

Sevgiler