scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,545
Bisiklet Hırsızı - Vittorio de Sica (senaryo)
Kitabın adı: Bisiklet Hırsızı
Türü: Senaryo (fotoğraflı)
Ait olduğu film: Ladri di biciclette, 1948
Türkçe adı ve Türkiye gösterim tarihi: Bisiklet Hırsızları, 1958
Senaryoyu yazan(lar):Vittorio de Sica, Cesare Zavattini
Uyarlandığı roman: Luigi Bartolininin 1946 tarihli aynı adlı romanı.
Yayınevi: Bilgi Yayınevi, Bilgi Yayınları: 134, Sinema Dizisi: 11
Yayın Tarihi: 1971
Çeviri: Alpagut Erenuluğ
Kapak düzeni: Fahri Karagözoğlu
149 sayfa, 52 MB, s/pdf-A (HQ)

desicavittoriobisiklethrszkapak.jpg

İşte yine bir senaryo kitabı. "Yeni Gerçekçilik" sinema akımının öncülerinden İtalyan yönetmen Vittorio De Sica'nın 1948 tarihli filmi "Ladri di biciclette"nin (Türkiye'de 1958 yılında "Bisiklet Hırsızları" adıyla gösterilmişti - "Emek Sineması"'nda!) senaryo kitabı. De Sica senaryoyu gedikli senaristi Cesare Zavattini ile birlikte kalame almıştı. Bu senaryo da Luigi Bartolini'nin romanına dayanmaktaydı. "Akademi Onur Ödülü"nü de alan bu siyah-beyaz film sinemanın gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında sayılmaktadır.

2.Dünya Savaşı'ndan yoksullaşarak çıkan İtalya'da hayat mücadelesi veren bir çekirdek aile anlatılıyor filmde. Genç bir baba zorlukla bulduğu işinin olmazsa olmaz demirbaşı bisikletini daha ilk günden çaldırır ve küçük oğluyla birlikte Roma sokaklarında bisikletini aramaya çıkar. Günler geçer, bisikletten umudunu kesen baba, kendisi de bir bisiklet çalmaya kalkar ama hemen yakalanır (filmin en hüzünlü sahnesidir bu son sahne). De Sica, baba-oğulun bu çaresizce arayış serüveninin arka fonunda perişan bir toplumun panoramasını gözler önüne serer. Bisiklet Hırsızları, bir tür başkaldırı filmi, politik ve sosyal bir taşlamadır.

Filmin Türkçe adı "Bisiklet Hırsızları" iken, Bilgi Yayınevi'nden 1971'de çıkan senaryo kitabının başlığı "Bisiklet Hırsızı" olarak çevrilmiş. Kitapta filmden alınmış çok sayıda sahneye yer verilmiş.

Filmin İtalyanca özgün afişi, ABD'de basılmış bir afişi ve filmden bir sahnenin fotoğrafı
desicavittoriobisiklethrszlarafiler.jpg

Youtube'da filmin tamamı (1,5 saat, İtalyanca), sonunda filmin İngilizce "trailer"ı var.

14 Kasım 1958 tarihinde (filmin İstanbul'da gösterildiği hafta) Milliyet gazetesinde çıkan
Tuncan Okan imzalı film eleştirisi. Film eleştirmenden tam not almış

desicavittoriobisiklethrszlargazete.jpg

Filmin Kasım 1958'de Beyoğlu Emek sinemasında gösterileceğine dair gazete ilânı
bisiklethrdesicaemeksinemailan.jpg

Bilgi Yayınevi Kitapları Sıralı Listesi

Son düzenleme:

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,345
1,730
Nefis bir filmdir.Tam bir unutulmazdır.Bazı sahneleri insanı duygulandırır.Hatta ağlatır.Babanın son parasını oğlu ile içki içerek harcama sahnesi gibi.

Bu filmin insanları neden solcu ya da şimdi kalmadı ama neden o zamanlar komünist yaptığını anlarsınız.

Bu olağan üstü film için teşekkür ederim sevgili scanfan..

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,046
20,305
Kamlançu
Bir dönem filmlere aşırı düşkünlüğüm vardı ve hatta senaryo nasıl yazılır diye bayağı araştırmıştım. Sonradan nasıl oldu bilmiyorum, o heyecanı kaybettim. Belki taşlar yerine oturduktan sonra yazmaya çalışabilirim. Nasip.
Kitap için teşekkür ediyorum, ellerinize sağlık.

Aklıma gelmişken; mega.co sitesine yüklenen dosyaları ben indirebiliyorken başka arkadaşlar indiremiyor, dosya.co sitesine yüklenen dosyaları da başkaları indirebiliyorken ben indiremiyorum. Bu işin orta yolu nasıl bulunacak bilmiyorum. Hayırlısı.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,100
Kastamonu
Nefis bir filmdir....

Aynen katılıyorum.

Kitabın aynı sureti bende var. (Hem de kapağı daha iyi durumda. :) ) Ama sayısal bir suretini, hem de "Scanfan Düzenlemesi" kalitesinde saklama şansını tepemem.

Çok teşekkür ederim sevgili Scanfan; elinize, gözünüze sağlık.

... mega.co sitesine yüklenen dosyaları ben indirebiliyorken başka arkadaşlar indiremiyor, dosya.co sitesine yüklenen dosyaları da başkaları indirebiliyorken ben indiremiyorum...

Sevgili dostum, sizin dosya.co'dan neden indirme yapamadığınızı bilmiyorum ama bizim Mega'yı kullanamama sebebimiz, bilgisayarımıza yüklemek istediği bir casus yazılıma izin vermek istemeyişimiz.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,074
76,296
hiçbiryerde :)
Yine özel bir kitap ve film.
Normalde bazı roman ya da anı vs kitapların
filmi yapılır, kimi filmi kimi kitabı daha çok beğenir.
Burada kitabı daha çok sevdim diyebilir miyiz acaba :)
Teşekkür ederim sevgili scanfan, harika...

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,345
1,730

Sevgili dostum, sizin dosya.co'dan neden indirme yapamadığınızı bilmiyorum ama bizim Mega'yı kullanamama sebebimiz, bilgisayarımıza yüklemek istediği bir casus yazılıma izin vermek istemeyişimiz.

Sevgili hadon bilgi için teşekkür ederim.Sorunun nedenini şimdi anladım.

Selam ve sevgiler..