Beyoğlu 9. Sahaf Festivali Hakkında (17 Eylül - 11 Ekim 2015)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,119
76,975
hiçbiryerde :)
NE YAZIK Kİ İŞLERİN YOĞUNLUĞUNDAN DAHA ÖNCE PAYLAŞMAYI UNUTMUŞTUM BU HABERİ.
YİNE DE 3 HAFTA KADAR SÜRECEK BU ÖNEMLİ FESTİVALE KATILIM İÇİN PROGRAM YAPABİLİRSİNİZ UMARIM DOSTLAR...

124324cats543534gf.jpg

ÖNCEKİ FUARLARDAN GÖRÜNTÜLER:

beyoglu-nda-sahafllar-gun-yuzune-cikti-5127081_o.jpg

fotograf0172.jpg

beyoglu-sahaf-festivali-32202.jpg

7_beyoglu_sahaf_festivali_30_eylulde_basliyor_h23055.jpg

s-971ca78b0fc6675d66e9ee539edead5b2c582737.jpg

kitapfestival3.jpg

sahaf13_11.jpg

2.jpg

sahaf13_10.jpg

beyoglu-sahaf-festival.JPG

7-beyoglu-safah-festivali.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,385
Adana
Güzel paylaşim için çok teşekkürler sevgili yeryüzü... Kitapla ilgili her türlü etkinlik harika... özellikle de sahaf kitaplari etkinliği bir başka harika...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,384
142,686
Ne yazıkki planım tutmadı, İstanbul da bu sahaf festivalini görmeyi çok istiyordum, İstanbul rotası Ankaraya çevrildi.

Nasip başka senelere.

12 Şub 2010
15,006
545,274
2015 'in ikinci yarısı, etkinliklere katılımım açısından şanssız, talihsiz oldu

Bu festivalin tarihi de çok elverişsiz oldu benim programlarım yönünden

Kısmet...

savok

Admin
30 Eki 2009
20,011
84,741
Kasımpaşa
Ofis ile Festival alanının arası 150-200 metre olunca gitmemek olmazdı..
Üç beş kişi vardı. Çizgi roman yok denecek kadar azdı. Özel olarak çizgi roman sataan tek dükkan 40 ambar'dı.
Şöyle bir dolaştım.
Sıkıldım.

20150917_141712.jpg

20150917_141718.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,708
36,006
İstanbul
Her sene olduğu gibi "Milliyet Çocuk", "Tercüman Çocuk", "Hey" ve "On Yedi" dergileri avına çıkacağım; herhalde festival bitine kadar 3-4 sorti yaparım diye düşünüyorum. :)

Bilgilendirme için teşekkürler sevgili yeryüzü..

savok

Admin
30 Eki 2009
20,011
84,741
Kasımpaşa
Beyoğlu 9. Sahaf Festivali ile ilgili bu bölümde bir iki fotoğraf paylaşmıştım. Çizgi roman satan sahaf sayısının çok az olduğunun yazmıştım. Ancak o meğersem daha açılış yapılmadan ben biraz erken ziyaretimden kaynaklıymış.. Cuma günü yine gittim ancak ofisten gelen telefon ile yarım bıraktım gezimi.. Daha sonra yine size fotoğraflar aktaracağım. Hadi şöyle birlikte gezelim.

20150918_135323.jpg

20150918_135323.jpg

20150918_135416.jpg

20150918_135420.jpg

20150918_135426.jpg

20150918_135456.jpg

20150918_135532.jpg

20150918_135633.jpg

20150918_135638.jpg

20150918_135757.jpg

20150918_135800.jpg

20150918_135811.jpg

20150918_135817.jpg

20150918_135829.jpg

20150918_135840.jpg

20150918_135850.jpg

20150918_135900.jpg

20150918_135941.jpg

20150918_135943.jpg

20150918_135955.jpg

20150918_140040.jpg

20150918_140042.jpg

20150918_140359.jpg

40 Ambar Sahaf'ın sahibesi Nurtap hanımı kitaplara bakarken böyle yakaladım.

20150918_140507.jpg

20150918_140516.jpg

20150918_140521.jpg

20150918_140856.jpg

20150918_140856.jpg

20150918_140859.jpg

Sonraki günlerde yapacağım gezi fotoğraflarını da paylaşacağım.​

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,384
142,686
Yok kardeşim ben bir daha bu konuya girmeyeceğimmmmmmm. Fotoları görünce çıldırıyorum.

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,152
İSTANBUL
9.Beyoğlu sahaf festivali

Salı günü 9.Beyoğlu sahaf festivalindeydim.Festivalde bol bol foto çektim sizlerle paylaşıyorum.Gitmeyen arkadaşlara gitmelerini tavsiye ederim.Zaman nasıl geçti anlamadım.Benim çok hoşuma gitti etkinlik :)

Zamanda yolculuk yaptım sanki müthişti :)Sevgiler saygılar.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,384
142,686
Şimdi şaşırdım ya ne yazacağımı bile bilemiyorum.

Müthiş müthiş.

Seneye hazırlıklı olarak gitmek farz bu festivale.

Bu gün 3 ncü bu şeklide paylaşım, lütfen yeter, bende kalpte var.

Teşekkürler üstadım.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,493
13,575
iskenderun-Hatay
Keşke İstanbul'da yaşasaymışım ve bu güzel görüntüleri bizzat yerinde görseymişim.Böyle yerleri gezmek dolaşmak insanın ömrüne ömür katar, stresten uzaklaştırır, güzel fotolar için teşekkürler..

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
Teşekkürler

Sadece Red Kit'ler için bile o kadar gidebilmek isterdim ki....
Bir de eski dergiler için..

12 Şub 2010
15,006
545,274
Fotoğrafları izlemek mausu tutan parmaklarını yordu
Sevgili muratusta bunca fotoğrafı çekmek ve yüklemek için nasıl yorulmuştur kim bilir:)

Harika bir sunum, çok teşekkür ediyorum sevgili muratusta

savok

Admin
30 Eki 2009
20,011
84,741
Kasımpaşa
Kullanışlı sahaf kılavuzu / Kanat ATKAYA

22.09.2015 Salı

UZUN bayram tatilini benim gibi İstanbul'da idrak edecek olanlara, hoşlarına gideceğini düşündüğüm bir önerim var.
9'uncu Beyoğlu Sahaf Festivali geçtiğimiz günlerde Tepebaşı'nda başladı, 11 Ekim'e kadar da açık olacak ama bu tatil tam bir fırsattır.
Festivale ve sahaf arkadaşlara fazla uzak olmayan bir kitapsever olarak, belki işe yarar umuduyla birtakım tüyolar paylaşabilirim sizinle.

*

ISINMA TURU MÜHİM: Biraz alışveriş dergisi sloganı gibi olacak fakat iki ısınma turu atmadan karar vermeyin.
İlk turda aklınızda kalanlara ikinci turda daha detaylı bakın, başka tezgâhta benzerini/aynısını gördüyseniz fiyat ve kondisyon karşılaştırması yapın, son fiyatı öğrenin ve aklınıza yatarsa üçüncü turda alın.

BÜTÇE İŞLERİ: İlk tavsiyem sahaf turuna çıkmadan önce bir bütçe belirlemeniz olacaktır. Ben asla başaramam, hatta bu tavsiyeyi koluma dövme yaptırmak istiyorum ama belki siz becerirsiniz.
Çok aradığınız, onsuz yapamayacağınızı düşündüğünüz bir kitap, dergi, plak, afiş vb için esnetme payınız olsun ama onu aldıysanız elinizdeki diğer hadiseleri sessizce yerlerine bırakın ve olay yerinden sessizce uzaklaşın.

PAZARLIK VAR ISRAR YOK: Sahaf arkadaşların önemli bir bölümü makul bir diyalog eşliğinde "kapakta, kapak içinde" yazan fiyatı kırmaya açıktır, yani pazarlık yapabilirsiniz.
Ama bazıları da samimi olarak en uygun fiyatı yazmıştır ve prensip olarak indirim yapmaz. Sonra bu iyi kalpli ve gerçekten indirim yapmış sahaflara "huysuz" diyorsunuz, ayıp ediyorsunuz! Pazarlıkta teklif var, ısrar yok diyelim özetle...

NE ALABİLİRSİNİZ: Çok düşük bir bütçeyle "Ne alırsan..." tezgâhlarından iyi bir kütüphane için temel oluşturabilirsiniz.
Dikkatli bir tarama neticesinde 1 TL tezgâhından neler çıktığına inanamazsınız.
Bütçesi daha geniş olanlar için sınır yok. İlk baskılar, müzelik değerde imzalı kitaplar, mücevher değerine ulaşmış bazı Türkçe plaklar, hayalleri süsleyen dergi koleksiyonları...

ZAMANLAMA MÜHİM:
Tercihim erkenden, "her şey yerli yerindeyken", yani henüz fazla satış yapılmamışken gitmektir. Böylece bir süredir peşinde olduğunuz kitabın akıbetinin "Az önce sattık..." şeklinde iletilmesi karşısında metanetinizi koruyabilirsiniz.
Geç gitmenin de faydası olabilir mi peki? Cevap "Evet, kesinlikle" olacaktır. Akşam saatlerinde sahaf arkadaşların fiyatlar konusunda daha esnek davrandıkları şeklinde bilimsel hiçbir temele abanmayan bir tespitim var.
Festivalin sonlarına doğru, geri taşınacak kitapların ağırlığını da düşünen sahafların fiyatları iyice kırdığı ise çok aranırsa bilimsel bir temele iliştirilebilir gerçeklerdendir.

GEZMESİ YETER:
Bu festivali sadece alışveriş yapmak için düşünmeniz de gerekmiyor. Benzerleri sayılı kütüphanelerde olan ilk baskı kitapları görmek için bir müze gezisi olarak da görebilirsiniz.
Yarın (çarşamba), biraz yağmur var İstanbul'da; onun dışında plan yapmamak için bahane göremiyorum...
Şimdiden iyi bayramlar...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,119
76,975
hiçbiryerde :)
Makaledeki tüyoları test etmek için önceki gün yine fuardaydım. Fakat uygulama başarısız geçti. Birincisi erken gitme şansını zaten kaçırmıştım. İkincisi bizde ısınma turu, esneme falan ne arar! Bulduğum kitabı kaçırırım korkusuyla hemen almaca:). Üçüncü adım akşama kalma meselesi de her zaman mümkün olamıyor. Ya bitap düşüyoruz birkaç saat gezmekten ve kuruyan boğazımızı hazır beyoğlu'ndayken ıslatmak istiyoruz ya da başka buluşmalara gidiyoruz bir saatten sonra. Fakat sanılmasın ki pek bir şeye benzemedi gezimiz. Bu üçüncü ziyarette çantamız tıka basa doldu yine:). Çizgi romanla ilgili neler yapılabilir diye Çizgi Düşler'den ilker Özer ile sohbet, 40 Ambar sahafta Nurtap hanımdan alış veriş, Ege Görgün'ün Atlantis sahafında bize 'manga' sevdirmeye çalışan dostumuzla hasbıhal, sahaf olduğunu öğrenip unutmuş olduğum bir komşuyla karşılaşıp ondan neredeyse hediye olarak aldığım bir iki kitap, sonra bir dosta daha rastlayıp biraz daha sohbet. "Enger66" üstadın E-dergi ile ilgili çalışmalarını heyecanla beklemeye başladım ama bir selfi çekmeden ayrılmadık:
DSC_0288.jpg

Artık yorulunca çoktandır görmediğim bir arkadaşımı aradım, Sultanahmet'teymiş. Cihangir'de oturan kuzeni de ziyaret vakti geldiğinden Firuzağa caminin olduğu yerdeki meşhur kahvelerden birinde buluşup bir iki saat sohbet ettikten sonra aşağıya Tophane'ye inerek tramvaya binmek üzere evin yolunu tuttum.
Bir öğleden sonra ve akşam da böyle geçti işte.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,708
36,006
İstanbul
Bu seneki Sahaf Festivali'nde arşivim için (hepsi çok yüksek kondisyonda); "TV'de Yedigün", "Tele Magazin", "Gong", "On Yedi", "Blue Jean", "Fırt", "Fırfır", "Milliyet Çocuk" ve "Asteriks" bulabildim. Yalnız bazı stantlar arasında felaket fiyat farkı vardı. Polemiğe girmemek adına isim vermeyeceğim; mesela 10 TL'ye düşük kondisyonda satılan "Onyedi" dergisine, başka bir stantta hem de çok yüksek kondisyonda tanesini 3,5 TL'ye alabiliyordunuz. (3 tane almak kaydıyla) Gene bir stantta 7 TL olan Milliyet Çocuk dergisini, başka bir stantta 5 TL'ye; fuarın son günü ise daha önceden 5 TL çeken bahsi geçen satıcının 3 TL'ye bıraktığına şahit oldum... Bunun gibi örnekler uzar gider..

Tabi ki hep kendim için bir şeyler almadım. Kızım ve yeğenlerim için de; Tay yayınlarının zamanında çıkarmış olduğu "Aslan Şükür" imzalı boyama ve elbise giydirme kitaplarını da, tanesini sadece 1 TL'den alıverdim. Bu da yetmedi gene Tay yayınlarından 10 serilik çocuk hikaye kitaplarını da aynı fiyattan aldım. Tabi ki bu fiyata almamın en büyük etmeni sahaf bayan ile en az 20 adet alacağıma söz vermemdi.. :)

Büyük yeğenime ise çok sayıda İngilizce roman kitabı aldım. Arkalarındaki € ya da $ cinsinden basılmış orijinal fiyatlarına baksanız; yanından bile geçmezsiniz ama etiket fiyatıyla kıyaslanmayacak şekilde uyguna aldım onları da...

Son olarak; SANDRA'nın arşivimde olmayan Almanya'da çıkan "Greatest Hits" CD'sini de 5 TL gibi komik bir rakama aldım.

Uzun lafın kısası benim için dolu dolu geçen bir festival oldu.. Darısı Üsküdar'daki festivale diyelim..

Son düzenleme:

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
21,210
Bu seneki Sahaf Festivali'nde arşivim için (hepsi çok yüksek kondisyonda); "TV'de Yedigün", "Tele Magazin", "Gong", "On Yedi", "Blue Jean", "Fırt", "Fırfır", "Milliyet Çocuk" ve "Asteriks" bulabildim. Yalnız bazı stantlar arasında felaket fiyat farkı vardı. Polemiğe girmemek adına isim vermeyeceğim; mesela 10 TL'ye düşük kondisyonda satılan "Onyedi" dergisine, başka bir stantta hem de çok yüksek kondisyonda tanesini 3,5 TL'ye alabiliyordunuz. (3 tane almak kaydıyla) Gene bir stantta 7 TL olan Milliyet Çocuk dergisini, başka bir stantta 5 TL'ye; fuarın son günü ise daha önceden 5 TL çeken bahsi geçen satıcının 3 TL'ye bıraktığına şahit oldum... Bunun gibi örnekler uzar gider..

Tabi ki hep kendim için bir şeyler almadım. Kızım ve yeğenlerim için de; Tay yayınlarının zamanında çıkarmış olduğu "Aslan Şükür" imzalı boyama ve elbise giydirme kitaplarını da, tanesini sadece 1 TL'den alıverdim. Bu da yetmedi gene Tay yayınlarından 10 serilik çocuk hikaye kitaplarını da aynı fiyattan aldım. Tabi ki bu fiyata almamın en büyük etmeni sahaf bayan ile en az 20 adet alacağıma söz vermemdi.. :)

Büyük yeğenime ise çok sayıda İngilizce roman kitabı aldım. Arkalarındaki € ya da $ cinsinden basılmış orijinal fiyatlarına baksanız; yanından bile geçmezsiniz ama etiket fiyatıyla kıyaslanmayacak şekilde uyguna aldım onları da...

Son olarak; SANDRA'nın arşivimde olmayan Almanya'da çıkan "Greatest Hits" CD'sini de 5 TL gibi komik bir rakama aldım.

Uzun lafın kısası benim için dolu dolu geçen bir festival oldu.. Darısı Üsküdar'daki festivale diyelim..

.... Ben de 'uyudum' ve şu anda kuduruyorum... :'(

12 Şub 2010
15,006
545,274
2015 'in ikinci yarısı, etkinliklere katılımım açısından şanssız, talihsiz oldu

Bu festivalin tarihi de çok elverişsiz oldu benim programlarım yönünden

Kısmet...

Beklemediğim bir şekilde kısmet oldu fuarı gezebildim.
Bu kadar uzun süreceğini bilmiyordum fuarın.
Süratli bir tur yapabildim. Hoş bir tesadüfle, şimdi dükkanını kapatmış olan sahaf ve ünlü kolleksiyoncu Hasan Kabakçı ile karşılaştım. Bir bardak çay eşliğinde zevkli bir sohbetimiz oldu.

Fuardan ayrıldıktan sonra İstiklal Caddesinde İlker Özer ile karşılaştık. Çok kısa bir hal hatır sorduk, o da fuara yetişmeye acele ediyordu. Dükkanıma uğradın mı diye sordu...

Bir çok sahafta çizgi roman vardı ama bende olmayıp ilgimi çeken bir şey göremedim. Bir kaç adet hediyelik kitap aldım.

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,037
3,349
Bu üçüncü ziyarette çantamız tıka basa doldu yine:). Çizgi romanla ilgili neler yapılabilir diye Çizgi Düşler'den ilker Özer ile sohbet, 40 Ambar sahafta Nurtap hanımdan alış veriş, Ege Görgün'ün Atlantis sahafında bize 'manga' sevdirmeye çalışan dostumuzla hasbıhal, sahaf olduğunu öğrenip unutmuş olduğum bir komşuyla karşılaşıp ondan neredeyse hediye olarak aldığım bir iki kitap, sonra bir dosta daha rastlayıp biraz daha sohbet. "Enger66" üstadın E-dergi ile ilgili çalışmalarını heyecanla beklemeye başladım ama bir selfi çekmeden ayrılmadık:
d2vnlq5ytszke7mkx.jpg

Artık yorulunca çoktandır görmediğim bir arkadaşımı aradım, Sultanahmet'teymiş. Cihangir'de oturan kuzeni de ziyaret vakti geldiğinden Firuzağa caminin olduğu yerdeki meşhur kahvelerden birinde buluşup bir iki saat sohbet ettikten sonra aşağıya Tophane'ye inerek tramvaya binmek üzere evin yolunu tuttum.
Bir öğleden sonra ve akşam da böyle geçti işte.

Fuarın son günü bir kere daha uğramayı düşünmüştüm...
Son gelişen olaylar beni soğuttuğu için gidemedim...
Cemil abimle en son 3 sene önce büyülü dükkan'da muhabbetimiz olmuş,
düzenlenen bir kaç toplantı da işlerinin yoğunluğu sebebiyle bir daha karşılaşamamıştık...
Fuarda kendisini nadide kitapları başkalarına kaptırmama meşkuliyeti içinde görünce bir ara rahatsız etmiim dedim kendi kendime... :)
Ama olsun dedim ve muhabbetimize kaldığımız yerden devam ettik!
Ve fotoğraftaki özçekimi bir hatıra olarak paylaşmış bulunduk...
O gün 2-3 yaşlarındayken komşumuzun kitaplığında gördüğüm, açıp baktığım Milliyet Çocuk'ları gözümü kırpmadan satın aldım... Ne güzel
bu dergileri hatırlıyorsun demişti cemil abi...
Evet nasıl hatırlanmaz bu çizgiler...
O gün Rengin Sahaf'ın sahibi Karikatürist Zafer Temuçin beyle'de tanışmış oldum...
Muhabbetimizde onun da benim gibi, benden yıllar önce Çarşafın karikatür okulunda eğitim almış olduğunu öğrenmiş oldum...
Bu güzel günü bir başka kitapsever arkadaşımla Beyoğlu'nda bir barda sonlandırdım, kucağımda bir sürü kitapla... :)
Bu arada e-dergi çalışmalarımız son hızla devam etmekte, yakında tekrar görüşmek üzere...

d2vocc5auvaxmfac1.jpg